Moottoripyörän jarruja olen ilmannut alhaalta ylöspäin - ilmakuplat kun kulkevat ainakin periaatteessa jarrunesteessä mieluummin ylös- kuin alaspäin.
Olen siis täyttänyt systeemin jarrusatulan ilmausnippa auki, sitten sulkenut nipan ja irrottanut jarrusatulan, kolistellut systeemiä lenkkiavaimella/vastaavalla ilmakuplien irrottamiseksi ja vuoroin vivunnut jarrusatulan männät sisään ja sitten hetken kuluttua painanut ne jarruvivulla taas ulos. Tässä vaiheessa pitää olla jarrupalat tai esimerkiksi se äskeinen lenkkiavain mäntien välissä, etteivät männät pullahda kokonaan ulos. Tässä pitää myös varoa, ettei jarrunestesäiliöstä tursu nestettä ulos, kun mäntiä vipuaa sisään. Homma on valmis, kun mäntiä sisäänpäin vivutessa ei jarrunestesäiliöön enää tule ilmakuplia.
En tosin tiedä, mahtaako tämä olla fillarin nestejarruissa esimerkiksi nestesäiliön koon/sijainnin puolesta mahdollista tai käytännöllistä.






Lainaa viestiä vastauksessa
Ison ikäni olen autoja ja moottoripyöriä rakentanut ja huoltanut. Jotenkin sitä kuvittelee, että polkupyörää kohtuullisen yksinkertaisena värkkinä huoltaa pienellä opiskelulla ja kohtuullisella valikoimalla työkaluja. Iän mukana on tullut laiskuus ja taloudellinen mahdollisuus teetättää työ myös muilla. Kaksi kertaa olen vienyt pyörän huoltoon - kummallakin kerralla pettymys on ollut suuri kun edes vaihtajaa ei ole osattu/haluttu/viitsitty säätää toimivaksi ja äänettömäksi. Molemmilla kerroilla kyseessä on käsittääkseni kyseessä ollut ihan hyvämaineinen pyöräliike/-huolto. Nyt en edes ajattele vieväni liikkeeseen, vaan askartelen itse. Itse kun huoltaa, tietää tasan mitä saa. Tavallaan harmittaa kun olisi mahdollista ja tavallaan ihan mukava myös tukea kotimaista työtä (puhumattakaan laiskuudesta 
Kirjanmerkit