Koukkupolviosasto tiedottaa: Maunulan majalta lähti Bodomin kiertoon 4 kuskia, joiden keski-ikäisyys tuskin edes ulkopuolisille näkyi......sillä 3/4 oli sen verran kovassa kunnossa, että 1/4 heivasi omalle lenkille (lue. paluumatkalle) jo alkuverryttelyn aikana. Kipakka vastatuuli vaati löfleriä, vaikka muuten keli oli kohdallaan; ihan ripeä aamulenkki (ja eka kerta maantiepyörällä*). --> Kun kausi tästä etenee, lienee parasta jakaa porukkaa edistyneempiin ja alottelijoihin jo majalla. Tosin pitkät pyörätiesiirtymät vaikuttavat liikennevalopysähdyksineen jne. --> Älköön siis kukaan pelästykö, kun tulee lenkille mukaan: näin alkukaudesta tasoerot ovat suurimmillaan, koska osa aloittaa ns. tyhjästä elikkä ilman talviharjoitelua (ja osa on spinnannut/mallorcoinut jne.). Kun tämän oivaltaa, ei pelästy turhaan, vaikka muu jengi tuntuisi kohtuuttoman kovakuntoiselta (osa onkin) jo näin ajokauden alkumetreillä. --> "Ajaa kuntonsa mukaan ja heivaa ajoissa", siinäpä hyvä ohje - ja meille keski-ikäisille, lähinnä keskikehoa talvella kehittäneille, käytännöllinen nyrkkisääntö kuuluu myös, että "treenipäivän jälkeen on syytä pitää lepopäivä"
*Sen verran tiet ovat vielä hiekkaisia, että cc lienee paras valinta (tai muuten järeämmin kuvioitu rengastus).





...sillä 3/4 oli sen verran kovassa kunnossa, että 1/4 heivasi omalle lenkille (lue. paluumatkalle) jo alkuverryttelyn aikana. Kipakka vastatuuli vaati löfleriä, vaikka muuten keli oli kohdallaan; ihan ripeä aamulenkki (ja eka kerta maantiepyörällä*). --> Kun kausi tästä etenee, lienee parasta jakaa porukkaa edistyneempiin ja alottelijoihin jo majalla. Tosin pitkät pyörätiesiirtymät vaikuttavat liikennevalopysähdyksineen jne. --> Älköön siis kukaan pelästykö, kun tulee lenkille mukaan: näin alkukaudesta tasoerot ovat suurimmillaan, koska osa aloittaa ns. tyhjästä elikkä ilman talviharjoitelua (ja osa on spinnannut/mallorcoinut jne.). Kun tämän oivaltaa, ei pelästy turhaan, vaikka muu jengi tuntuisi kohtuuttoman kovakuntoiselta (osa onkin) jo näin ajokauden alkumetreillä. --> "Ajaa kuntonsa mukaan ja heivaa ajoissa", siinäpä hyvä ohje - ja meille keski-ikäisille, lähinnä keskikehoa talvella kehittäneille, käytännöllinen nyrkkisääntö kuuluu myös, että "treenipäivän jälkeen on syytä pitää lepopäivä" 
Lainaa viestiä vastauksessa

Aluxi näytti oikein hyvältä (siis maanantailenkillä Viikistä): reipas myötäinen tuuuli siiivitti mm. Immersbyn mäkien ylitystä. Mutta sitten, onneksi vasta paluumatkalla, alkoi sade. Meitä oli kolme kuskia (yxi tuli Sotungintieltä mukaan), ja ajo sujui muutoin oikein letkeästi; ensikertalainenkin kehui monipuolista reittiä. Onneksi ei ollut kylmä, ja noin yhdeksän aikaan (illan jo pimetessä) pääsin kotikonnuille. Nyt on edessä pyörän putsaaminen; tämäkin kuuluu harrastukseen, ja on hyvä, jos teknisestä puolesta lajissa pitää, koska ennemmin tai myöhemmin on edessä, että fillari tai jokin sen osa ei toimi enää yhtä hyvin kuin uutena. -- Fillarin perushuolto on siis sitä, että pitää ajokin puhtaana. Okei, ei suinkaan tarvitse puunata joka ajon jälkeen (kuten itse tein pyyhkimällä velon trasselitupolla

Kirjanmerkit