FillariGiantHephaElectrobike
Sivu 276 / 371 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 176 226 266 274 275 276 277 278 286 326 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 8.251 - 8.280 / 11127

Aihe: Suuri Fatbike-rengaskeskustelu.

  1. #8251
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti mikkoforslund Katso viesti
    Sotketaan nyt vielä Maxxis Minion tähän, näyttäisi kuvio olevan hyvin lähellä Bud/Lou:ta.
    Itse nastoitin juurikin Minionit 27,5x3,8 kokoisena kun valmiita ei oikein ollut tarjolla, nappulat sopivan kokoisia ainakin vielä on pysynyt hyvin nastat kiinni...

  2. #8252
    Liittynyt
    10/2016
    Paikkakunta
    Lempäälä
    Viestit
    95
    Sotketaan nyt vielä Maxxis Minion tähän, näyttäisi kuvio olevan hyvin lähellä Bud/Lou:ta.

    Nastoitan parasta aikaa 26x4,8 Minion FBF/FBF comboa. Laitan kokemuksia ensi viikolla kunhan oon kerennyt ajamaan.

  3. #8253
    Liittynyt
    05/2015
    Paikkakunta
    Tusby
    Viestit
    1.521
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti solisti
    Bud ja Lou vihdoin alla ja testattu (Bud:Cornering ja Lou:Propulsion).

    Ja se vierintävastus on jotain ihan älytöntä (tämä oli kyllä itselle suurin yllätys).
    Älytöntä? Sun pitäis kokeilla 2XL:iä pikkupaineilla. Mun mielestä oli niin hyvin rullaavat kumit. Käännä Lou toisteppäin niin jeesannee, pitää riittävästi niinkin. Se palan pikku viiste auttanee rullaamaan.

  4. #8254
    ^Onneksi mun budjettipyöriin ei moinen mahdu. Tuo alku oli vähän kieli poskessa kirjoitettu, mutta onhan se Lou reilusti hitain kumi omista kokeilemistani. Toisaalta pito ja paine on aika hyvin linkittynyt, paremmin rullaavaa kumia pitää ajaa monesti pienemmällä paineella, että pääsee etenemään ja siihen se rullaavuusero sitten menikin. 2XLää olisi kyllä eilen tarvinnut... meinasi olla haastavaa saada polkuja auki.

  5. #8255
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti järtsy Katso viesti
    Tuossa on just se kun miettii liikaa niin kärpäsestä tulee härkänen, ei niissä kumeissa mitään dramaattisia eroja ole. Porukkalenkeillä sen huomaa kun on mitä erilaisempia renkaita ja kaikki ajaa samat paikat Mutta jos nastat haluat niin kannattaa katsoa sellainen kuvio mihin nastat saa kiinni, esim. Barbegazin nappula on "saipattu" elli siihen on hankala nastaa upottaa.
    Näinhän se menee. Ja on se hauskaakin tiettyyn pisteeseen asti.

    No, Maxxis Colossus ja nastat lähti tilaukseen, eiköhän tuo ole ihan ok kompromissi.

  6. #8256
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti järtsy Katso viesti
    Tuossa on just se kun miettii liikaa niin kärpäsestä tulee härkänen, ei niissä kumeissa mitään dramaattisia eroja ole. Porukkalenkeillä sen huomaa kun on mitä erilaisempia renkaita ja kaikki ajaa samat paikat
    Mutta...sillä taitavamalla kuskilla saattaa olla ne susipaskat renkaat, joilla ei ite pääsis mihinkään?

    Vakavasti ottaen väitän että esim. IsoKnardissa ja 2XL:ssä on dramaattisia eroja. Ja se taitava kuski tyrkkää silti molemmilla samat paikat. Mä en.

  7. #8257
    Eroja on varmasti, se on selvää. Niistä vain pitäisi löytää se itselle sopivin. Siihen kun sekoittaa vielä nämä Suomen hyvinkin vaihtelevat talvikelit, niin soppa on valmis

  8. #8258
    Liittynyt
    02/2006
    Paikkakunta
    Tornio
    Viestit
    508
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti brilleaux Katso viesti
    Vakavasti ottaen väitän että esim. IsoKnardissa ja 2XL:ssä on dramaattisia eroja. Ja se taitava kuski tyrkkää silti molemmilla samat paikat. Mä en.
    Vakavasti väitän ettei tyrkkää. Mut saa tulla kokeileen, jos ei mikään 60-kilonen oo, mielelläni ajaisin valmista jälkeä.

  9. #8259
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ekke Katso viesti
    Vakavasti väitän ettei tyrkkää.
    Tarkemmin ajateltuna olen samaa mieltä.

  10. #8260
    Liittynyt
    12/2014
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    591
    Nähty on ettei tyrkkää. Mutta sit tunkkaa senkin edestä. Pääasia että ite tykkää tavastaan pyöräillä.
    Jaguar Mummopyörä vm.1950

    Pole Taiga SnowTrail

  11. #8261
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    190
    Renkaiden arviointi porukka lenkeilläkin on vähintään haastavaa. Yhdellä lenkillä ajelin bud + lou yhdistelmällä ylös monia kinkamia mitkä jäi muilla renkailla ajamatta (ground control, jumbo jim, buldozer). Seuraavalla lenkillä joku ajomies veti melkein slicksillä 29x 2" renkailla mäkiä ajamalla ylös kun ite tunkkailin perässä


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Se parhaiten nauraa jolla on vahvin lääkitys

  12. #8262
    Liittynyt
    02/2006
    Paikkakunta
    Tornio
    Viestit
    508
    Onhan toi lumi niin hämmästyttävän muuttuva elementti että ei siihen itse pääse kärryille. Viimeksi eilen oli umpista jossa pystyi ajaan ok kevyesti rullailemalla. Sitten oli kelkanjälkeä jossa osassa pystyi ajaan putkelta, osassa ei ees silleen. Ja metsässä saattoi vaihtua 2m välein lumityyppi liukkaasta juoksuhiekasta märäksi pitäväksi lumeksi, kun oli puista tippunut lumet vetenä alas.

    Minusta paras arviointi tapahtuu samalla lenkillä, muuten melko haastavaa, jos ei kelit pysy samanlaisena pidempään. Mutta kuskilla lienee se isoin merkitys, esim. Syöte Wintterissä ajoin "pyörätietä" joukon kärjessä, kun takaa alkoi kuulua napinaa ettei kanna eikä pysty ajaan.

    Vaihdoin itse takariviin, enkä nähnyt ongelmaa kovin isona. Osassa paikkaa pysähdyin odottaan että edellä ajavat tunkkasi, ajoin sitten kiinni kun pääsivät "liian pehmeästä" ohi (toki niitä jalanjälkiä oli vähän ikävämpi ajaa). Itsellä rengastuksena edessä 2XL, takana Lou. Ja perässä tuli ajomies 3.8" kumeilla. Tunkkausmääristä en tiedä, mutta jollain tauolla meinasi että hyvin pääsee.

    Itselle toi 2XL on ainoa oikea talvikumi, kun paineita säätämällä voi vaikuttaa niin paljon ajo-ominaisuuksiin ja siihen tarviiko tunkata. Mutta ottaisin leveämmän jos olisi olemassa, ja jos mahtuisi runkoon. YMMV.


  13. #8263
    Liittynyt
    11/2007
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    439
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ekke Katso viesti
    Vaikka itsekin tykkään kovasti pyöräilystä, tulee helposti mieleen että maastosuksi olisi fiksumpi väline umpihangessa kulkemiseen.

  14. #8264
    Liittynyt
    02/2006
    Paikkakunta
    Tornio
    Viestit
    508
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Tomy Katso viesti
    Vaikka itsekin tykkään kovasti pyöräilystä, tulee helposti mieleen että maastosuksi olisi fiksumpi väline umpihangessa kulkemiseen.
    Itse en tykkää hiihtää. Yhtään.

  15. #8265
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ekke Katso viesti
    Itse en tykkää hiihtää. Yhtään.
    +1.
    Vihoviimeistä hommaa. Pthyi.

  16. #8266
    Liittynyt
    07/2014
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    850
    Toisessa säikeessä tulikin kertoiltua kun sain onnistuneesti modattua sisäkumin pois renkaista pyörimästä. Olen siis ensi kertaa tubeless-hommissa.

    Nykyinen rengastus on Bud + Lou, mutta kesäksi olisi tarkoitus vaihtaa Loun tilalle toinen Bud jotta rullailisi vähän paremmin; uskoisin että kesäpoluille pitoa Budillakin löytyy kyllä riittävästi. Mutta minkälainen homma tuo takarenkaan vaihto on, kun siellä nuo litkut nyt on paikallaan? Riittääkö että nappaan ulkokumin pois ja laitan Budin paikoilleen vannetta sen kummemmin putsailematta? Vai pitääkö vanteesta yrittää pestä kaikki litku pois, ja sitten ikäänkuin uudestaan tehdä tubeless-asennus Budille? Noin äkkiseltään ajatellen tuntuisi järkevämmältä antaa vanhojen litkujen olla paikallaan koska oletettavasti ne siellä jotain reikiä tukkivat, ja sitten vain lisätä vaikkapa puoli desiä uutta litkua Budin kaveriksi jotta vanteen ja kumin välinen rajapinta tulisi tiiviiksi. Toki Lou sitten pitää siivota niistä vanhoista litkuista.

    Jos tuota vannetta pitäisi ruveta pesemään, niin sitten on kyllä suuri vaara että Lou jää kesäksikin taakse pyörimään... Tai ainakin semmoinen mielikuva keskusteluista on tullut että kuivuneen litkun siivoaminen on vähän työlään puoleista.

  17. #8267
    Liittynyt
    12/2016
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    834
    ^Ei kai sitä kummemmin pesemään tartte ruveta, kokkareet pois ja uutta tilalle. Toisaalta ei se vedellä huuhtelu sitä tarkoita että tubeless teippaukset uusia tarttee..

    Rangasvertailusta vielä sen verran että en tarkoittanutkaan etteikö renkaissa eroja olisi, ne vaan tuppaa paisumaan omassa päässä mahottomiksi kun liikaa funtsii.
    Ylipäätään suhtaudun skeptisesti yksittäisten ihmisten arvioihin omien lenkkien perusteella kumien ominaisuuksista verrattuna muihin kun on olemassa niin monta muuttujaa jotka vaikuttaa etenemiseen.

  18. #8268
    Liittynyt
    12/2014
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    591
    Joo kokkareet pois jos semmosia on ja kattele sen tubeless teippauksen kunto huolella läpitte. Ettei oo alkanu irtoomaan ja sit kohta saa tehä uusiks. Ja se joutilaaks jäävä rengas kannattaa pestä ennen kuin se litku kuivuu ja tulee hankalammaks irrottaa. Eilen just puhdistelin pari rengasta kuivuneista litkuista.
    Jaguar Mummopyörä vm.1950

    Pole Taiga SnowTrail

  19. #8269
    Liittynyt
    05/2015
    Paikkakunta
    Tusby
    Viestit
    1.521
    Pitäiskö lähtee avaamaan polkuja? Not... ne on aina auki 😝 +6°C ja lumesta ei oo kuin muistot 2 kk:n takaa kun talvi tuli ja meni loka/marraskuun vaihteessa.

  20. #8270
    Liittynyt
    02/2016
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    339
    Täytyy nyt kyl kehua 45NRTH Vanhelga renkaita. Ovat pitävät ja rullaavat, enkä ole edes juuri huomannut olevan selfsteeringia. Tuntuvat pitävän aika hyvin joka kelillä paitsi aivan jäällä. Jossain arvostelussa taidettiin sanoa, että ovat kokonaisuutena fatbikerenkaiden MVP. Omasta mielestäni ja kokemuksestani se on kyllä hyvin lähellä totuutta.😃

  21. #8271
    Liittynyt
    05/2015
    Paikkakunta
    Tusby
    Viestit
    1.521
    ^ 60 vai 120 TPI?

  22. #8272
    Liittynyt
    02/2016
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    339
    ^120TPI:nä on omat renkaat.

  23. #8273
    Liittynyt
    11/2014
    Viestit
    1.892
    Dillinger 5 xxl supersunnuntaissa 159€/kpl jos joku kaipailee.

  24. #8274
    Joko jollain on wrathchildit alla? Todella liukkaita jäärännejä metsät pullollaan tänään..


    -lähetin mistä lähetin

  25. #8275
    Liittynyt
    12/2014
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    591
    Wrathchildit vissiin ehtii ens talveks. Niissä olevien speciaalien XL-nastojen kanssa oli jotain ongelmaa, niin lykkäsivät julkaisua. Voi olla että nastoittamatonta rengasta rupeaa saamaan nyt alkuvuodesta.
    Jaguar Mummopyörä vm.1950

    Pole Taiga SnowTrail

  26. #8276
    Tästä varmaan ennenkin puhuttu mutta tulipa tänään kotiovelle jouluna tilatut jumbo jimit (snakeskin 4.8). jotenkin yllätti tuo renkaiden todellinen paino 1376g joka heitti melkoisesti ilmoitusta 1290g. Oliko typerää odottaa saavansa sitä mitä tilasi vai Onko tuo aivan normaalia?

  27. #8277
    Liittynyt
    02/2016
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    339
    ^eipä tuossa ole kuin "vain" 6% heittoa ilmoitettuun. Tosin en tiedä mikä painovarianssi schwalbella on renkaissaan, esim. 45nrth ilmoittaa sivuillaan 10%.
    Edit. Nopea google kertoo, että Schwalbella olisi 8%.

  28. #8278
    Liittynyt
    08/2009
    Viestit
    589
    Tuli testattua Barbegazin talviominaisuuksia tänään, kun oli etelässä uutta lunta. Tuntui pakkaslumi pakkaantuvan nappuloiden väliin ja renkaasta tuli sliksi. Etupää vaelteli ja takapää suti. Samanlaisia kokemuksia oli joskus knardin kanssa. Eihän nuo olosuhteet helpot ollut, mutta pienenkin mäen ylös pääsemisessä oli haasteita pidon kanssa. Rengas oli usein tuon näköinen, mitä kuvassa on tuossa päällä, eli nappulat loistivat, mutta kaikki välit täynnä lunta.

  29. #8279
    Mitkä paineet? Itsellä ei ainakaan 0,3-0,35bar paineilla mitään ongelmia barbien kanssa.

  30. #8280
    Käykö 4.0 JJ:n sisuskumi leveämpään 4.8 JJ: asennukseen?.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •