GiantHephaElectrobikeFillari
Sivu 17 / 48 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 7 15 16 17 18 19 27 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 481 - 510 / 1424

Aihe: Talvirenkaat krossariin?

  1. #481
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    1.293
    Olen itsekkin käyttänyt aina tuota 50mm Gorillaa. Tuota teippia saa muuten vedettyä suoraan rullalta vanteelle sopivan leveysenä, kun antaa vaan teipille alkuun sellaisen 1cm pitkittäisen viillon, jonka mukaan vetään sitten teippiä suoraan vanteelle. Olen tuota kikkaa käyttänyt moneen kertaan ja toimii helposti. Tuosta 50mm leveestä teipistä saa kätevästi parit cyclon keikot teipattua ja rullalle jää vain keskelle sellainen ~0,5cm soiro käyttämättä.
    Speksausta ja Pyöräilyä.
    ||| Road: Canyon - Ultimate CF (Custom) || MTB: Trek Fuel EX 8+ || Gravel: Kona Private Jake

  2. #482
    Liittynyt
    10/2013
    Viestit
    1.427
    Cycloissa vakiona on usein kapeammat vanteet, mutta 22,5mm sisälevyiselle vanteelle 1" Gorilla sopi kätevästi juuri sellaisenaan. 19mm vanteelle oli hieman liian leveä.

    Itse asiaan liittyen, toimiiko Continentalin Nordic Spiket litkutettuina? Vanteet ovat tubeless readyt, mutta olen nyt kaksi talvea ajellut noilla renkailla sisureilla.

  3. #483
    Liittynyt
    03/2016
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    427
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kalle H Katso viesti
    Edellisellä sivulla on listattuna muutamiakin ostopaikkoja, ainakin seuraavat:
    http://www.tritoncycles.co.uk/compon...o-studs-p11090
    http://www.bikeparts4u.nl/mtbcross/b...x38-spike-band
    Tritonissa näyttää olevan £25 postikulut joten £45/kpl kumipari maksaa £115 eli lähemmäs 130e. Menee turhan lähelle paria sataa nastoittamisen kanssa.
    Hetken jo luulin että nastoitettuversio olisi ollut järkevänhintainen (£58) mutta se olikin sitten 27tpi versio tietysti...
    Hollannin kaupassa taas on nastoittamaton loppu tällä hetkellä ainakin ja sielläkin tulee ~33e postikuluja eli 2 x 39e + 33 = 111e.

    Pitänee käydä hakeen Nicetrac 200 kaveriksi varastossa lojuvalle W106:lle ja mennä niillä tämä talvi hampaat irvessä jos gravdaleja tai xerxesejä ei tule järkevämpään hintaan myyntiin missään. Vääntäminen on kyllä tuttua kun menneet talvet olen W106:lla ja W240:llä ajellut hybridillä. Nyt oli hieman toiveissa jos keväällä ostettuun cycloon saisi jonkun paremman ratkaisun mutta yli satkua en lähde yhdestä renkaasta maksamaan ihan periaatesyistä
    ranttis muokkasi tätä : 08.11.2016 at 13.34

  4. #484
    Liittynyt
    03/2016
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    427
    Kävin tänään Nicetracin hakemassa. Kyselin että miksi ovat niin halpoja kun noita myydään 20-30 eurolla monessa paikassa. Kivijalkaliikkeen myyjä sanoi että maahantuojalla kävi vuosi sitten virhe ja tilasi vahingossa 2-3 kertaa enemmän niitä kuin oli tarkoitus eikä saanut sitä huomattuaan enää muutettua. Tästä syystä niitä on paremmissa tarjouksissa kuin kilpailevia tuotteita. Tarinan todenperäisyyttä ei ole tarkistettu
    Vielä ei ollut kukaan tullut noista renkaista kuulemma valittamaan. Toki menevät sinne samaan sarjaan W106, W240, NS240 kanssa että rullaavuus ei ole parasta mahdollista mutta hinta-laatu-suhde lienee varsin hyvä.

    Itsellä on vielä pieni toive jos jostain sais jotkut Gravdalit huokeasti vaikka sitten itse nastat niihin nikkaroiden. Jos ei niin sitten taistellaan Hakkapeliitta & Nicetrak kombinaatioilla talven yli

  5. #485
    Liittynyt
    09/2012
    Viestit
    1.634
    Mitkä on hyvät perus talvi renkaat crossariin? Eteen varmaan nasta, pärjääkö takana ilman jos ei peilijäällä aja?
    Kestoa sepeliä yms vastaan saisi olla, ja hinta kohtuullinen.
    Don’t know if it’s illegal to be handsome and ride a bike at the same time but whatever, I live dangerously


  6. #486
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    1.293
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Polun tukko Katso viesti
    Eteen varmaan nasta, pärjääkö takana ilman jos ei peilijäällä aja?
    Talvikelit on monesti sellaisia, ettei oikein pysty valitsemaan, että ajaako peilijäällä vai ei.

    Lyhyelläkin matkalla tulee monesti vastaan kaikki talviolosuhteita. Pyörä on kuitenkin kokonaisuus, joten aika mielenkiintoiseen tilanteeseen ajaa itsensä, jos esim. mutkaan kallistaessa edessä on liukkaalla hyvin pitoa, mutta takana ei. Mielumminhan tietysti sen takarenkaan antaa pettää/luistaa (koska eturangas lähtee monesti varoittamatta suoraan alta), mutta kyllä se on kiva olla nastat takanakin, jotta pystyy paremmin pystyssä mm. pyörää mutkiin kallistaessa, jarruttessa sekä kiihdyttäessä.

    Kyllä sitä varmaan ilman nastojan pärjää (etenkin lumella) ihan ok, mutta kyllä mm. risteyksiin tultaessa on ihan kiva tietää, että pito on myös kovaksi pakkaantuneella lumella sekä jäällä.
    Speksausta ja Pyöräilyä.
    ||| Road: Canyon - Ultimate CF (Custom) || MTB: Trek Fuel EX 8+ || Gravel: Kona Private Jake

  7. #487
    Liittynyt
    08/2011
    Viestit
    421
    Kalle H:n kanssa täysin samaa mieltä!

  8. #488
    Liittynyt
    08/2008
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    88
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ranttis Katso viesti
    Kävin tänään Nicetracin hakemassa. Kyselin että miksi ovat niin halpoja kun noita myydään 20-30 eurolla monessa paikassa. Kivijalkaliikkeen myyjä sanoi että maahantuojalla kävi vuosi sitten virhe ja tilasi vahingossa 2-3 kertaa enemmän niitä kuin oli tarkoitus eikä saanut sitä huomattuaan enää muutettua. Tästä syystä niitä on paremmissa tarjouksissa kuin kilpailevia tuotteita. Tarinan todenperäisyyttä ei ole tarkistettu
    Nicetracin sivuilla on mielenkiintoinen lausahdus:
    NICETRAC BRAND IS ‘DEAD’

    Events in recent years around ‘nicetrac’ brand and the tires have been damaging for the image of our tires. Ex-distributor (Uimonen Trading, Finland) and ex-agent (Ideation Industrial, Taiwan) tried to steal ‘nicetrac’ production line. Together, they were illegally occupies approx 40,000 ‘nicetrac’ winter tires before they were stopped during winter 2013-2014. Authorities are still investigating the matters.

    Selittäiskö tämä sen miksi niitä on kaupan halvalla?

  9. #489
    Liittynyt
    03/2016
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    427
    Huomasin eilen tuon nicetracin sivujen tekstin myös. Varmasti osa syy halpaan hintaan. Nicesprikereitä saadaan sitten jossain kohtaa kunhan kaupat saa noi Nicetrac-varastot myytyä.

  10. #490
    Liittynyt
    07/2002
    Viestit
    2.345
    Olen ihmetellyt kun täällä on useampikin kommentoinut Nicetraceja, että nastat on syvässä. Katselin nyt kaupassa käydessäni renkaita, ja tosiaan: Hyllyssä olleissa Nicetracin eri malleissa nastoituksen laatu vaihteli huomattavasti. Osa nastoista oli liian upoksissa, ja samassa renkaassakin korkeus vaihteli. Omissa renkaissani nastat on juuri jämptisti kuten pitääkin, sopivasti koholla ja tasaisesti.

    Nämä on ostettu jo pari vuotta sitten, joten olisiko niin, että uudemmat, nyt myynnissä olevat joissa nastat on vinksin vonksin, on tuota 40000kpl piraattierää? Hyvä jos oikea valmistaja ei ole lähtenyt sille tielle, että yritetään säästää laadun kustannuksella. Nicespiker -nimi taitaa kyllä vähän kokeilla rajoja. Olisi voinut keksiä muuta, että ei tule enää lisäksi jotain tuotemerkkikäräjöintejä. Vaikkapa Icetrac.
    -

  11. #491
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Yritin eilen litkuttaa krossarin kiekoille kaksi talvea ajettuja Marathon Wintereitä. Olivat säilytyksessä menneet jotenkin reunoiltaan/vaijereiltaan sellaisiksi, etten saanut niitä enää millään nousemaan vanteelle. Aivan hanurista olevat renkaat muutenkin ja hirveä sotku turhan takia. Kikkeli.

    Koska en missään olosuhteissa suostu muutenkin paskeliineilla renkailla ajamaan sisäkumeilla, niin kun Pirkanmaalla ollaan lomalla, hain Urheilupyörästä 200-nastaiset Nicetracit. Ei ollut kallista, 20€/rengas. Nousivat helpohkosti vanteelle ja tiivistyivät hyvin yhdellä kuupalla stanin litkua. Seos tuntuu yllättävän laadukkaalta ja notkealta, nastojen syvällä olosta tms. en osaa sanoa.

    Kokonaista pyörää ei ole mukana, joten koeajoraportteja voi antaa aikaisintaan kun tullaan reissusta kotiin. Vaikuttavat joka tapauksessa olevan painoltaan, rakenteeltaan, kuvioltaan ja seokseltaan paremmat kuin Marawinterit.
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  12. #492
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Oli pakko käydä vielä autotallissa vähän ihmettelemässä... Kyllä noi nastat on tosiaan aika syvällä vs. Marawinter, näköjään sattumalta eteen oli mennyt ehkä vähän korkeammalla olevat nastat (kuvassa takakumi)



    Kun pyöräytin likaisella tallinlattialla tuoretta rengasta parin baarin paineella, niin kyllä noi nastat ottaa aika hyvin kiinni kuitenkin ainakin ropinasta päätellen.



    Todella hyvin pitää paineet, ensitiivistymisestä 4h eikä ollut käytännössä ollenkaan paineet laskenut.
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  13. #493
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsingin maalaiskunta
    Viestit
    1.478
    Actionsports.de liikkeestä saa Marathon winteriä 40 mm 33,3 eurolla kipale. Sellaaset tilasin liukkahille

  14. #494
    Liittynyt
    02/2015
    Paikkakunta
    Suur-Pirkkala
    Viestit
    498
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti sf12 Katso viesti

    EDIT: löytyi sittenkin kotimaisesta nettikaupasta ja tilaukseen meni
    Mistä ja mihin hintaan?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #495
    Liittynyt
    07/2011
    Viestit
    2.391
    Edelleen itsekin mietin pitäisikö hakea nuo taitettavat 32-622 Nicetrackit. Mennyt myös täällä Mara winterit parissa vuodessa jotenkin pilalle kun ei meinaa kunnolla nousta vanteelle edelliseen tapaan vaikka laittaisi maksimi barit. Ei ole tasaantunut ajossakaan ja takarengas väpättää kuin vanne olisi hieman kiero.

    Kuinka leveä muuten tuollainen rengas on vanteella, pitääkö leveys paikkansa? Tuntuu vaan niin kapealta, kun tottunut käyttämään ~40mm renkaita cyclossa.

  16. #496
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JohannesP Katso viesti
    Edelleen itsekin mietin pitäisikö hakea nuo taitettavat 32-622 Nicetrackit. Mennyt myös täällä Mara winterit parissa vuodessa jotenkin pilalle kun ei meinaa kunnolla nousta vanteelle edelliseen tapaan vaikka laittaisi maksimi barit. Ei ole tasaantunut ajossakaan ja takarengas väpättää kuin vanne olisi hieman kiero.

    Kuinka leveä muuten tuollainen rengas on vanteella, pitääkö leveys paikkansa? Tuntuu vaan niin kapealta, kun tottunut käyttämään ~40mm renkaita cyclossa.
    Pitää leveys paikkansa, 32mm mittasin omista renkuloista leveydeksi.

  17. #497
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Minä tilasin 37mm nicetracit puolisolle. Vaijerilla nuo kaiketi ovat, mutta leveys menee painon ohi talvirenkaissa.

  18. #498
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Tänään ajoin ensi kertaa nicetrackeilla töihin 13km, ja tuolla kelvillä -1/0 lumipöhryssä tuntuma oli yllättävän hyvä! Paljon parempi pehmeällä/kovallakin lumella kuin marawinter, ja jääkohdissakin pitoa riitti sopivasti. Mukavan kevyen tuntuiset, ei mikään motivaatiokatastrofi siirtyä kesärenkaista noihin.

    Takana pitoa puuttuvien keskinastojen myötä vähänlaisesti kovissa jarrutuksissa. Ehkä voisi hieman laskea paineita vielä -5psi/rengas, nyt oli siis edessä 30psi ja takana 35psi. Selvästi huonoa mielestäni jotenkin kiemurteleva/naljuva meno paljaalla asfaltilla, ja tosiaan nuo takarenkaan pito-ongelmat, joihin onneksi voi suhtautua positiivisesti hauskuutta lisäävänä seikkana

    Kaiken kaikkiaan mainiot kumit hintaisekseen.
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  19. #499
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Voin illalla mitata mitä noi omat 32mm nicetrackit näyttää DT Swissin maastokehillä.
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  20. #500
    Paljon olette pitänyt cyclocrossissa (32-622) nicetrakeissä painetta? Olisko 2.5 bar sopiva?

  21. #501
    Liittynyt
    04/2013
    Viestit
    247
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kommuutteri Katso viesti
    Mistä ja mihin hintaan?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Toni&Toni ja oisko ollut 109e kappale.. on joka euron arvoiset! Mara Wintetreihin nähden yli kilon kevyemmät, rulla paremmin ja parempi pito lumella. Pito jäällä on Mara Winteriä hieman heikompi.

  22. #502
    Liittynyt
    06/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.053
    Myös Ibike myy Gravdalia ja Xerxestä asialliseen hintaan: http://ibike.fi/tuote-osasto/tarvikk.../nastarenkaat/
    The older I get the faster I was

  23. #503
    Itselle tuli tänään 47-622 Nicetrackit. Lieneekö nämä sitä uutta satsia, kun taittuvalla kyljellä on myös tämä levein 100 nastan versio. Nastat tosiaan näyttää olevan vähän eri syvyyksissä, mutta kumi ja renkaan rakenne tuntuu kyllä paremmalta ja kevyemmältä kuin mara winttereissä. Paino oli nettisivuilla arvioitu aika optimistisesti 790g, kun vaaka näytti reilua 900 grammaa.

  24. #504
    Heitin just työmatka rossariin Contin Nordic spiket. Mittasin renkaan leveyden niin oli 32mm vaikka rengas 28x1,6 tai 42-622. Aika kaukana on luvatusta. Ja tympii jo valmiiks noiden paino ja sen tuoma lisähaaste...ei viittis vaan investoida uusia kun nuokin 1 talven ikäiset vasta...

  25. #505
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti LJL Katso viesti
    Voin illalla mitata mitä noi omat 32mm nicetrackit näyttää DT Swissin maastokehillä.
    31mm reunanappuloiden reunasta reunaan, 32mm kyljistä

    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  26. #506
    Liittynyt
    09/2015
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    266
    Nyt näköjään olisi XXL:ssä Gravdalit houkuttelevaan hintaan myynnissä: 79,90€/kpl

  27. #507
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.114
    ^33 TPI kannattaa ottaa huomioon.

    Tosin XXL:n tyypit sanoo tuota ilmanpaineeksi


  28. #508
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Näinköhän nämä 37mm nicetracit ovat lähellekkään oikean mittaiset. Näyttävät ainakin törkeän kapeilta gravdalleihin verrattuna irtaallaan.

  29. #509
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Oulainen
    Viestit
    2.184
    Onkohan gravdaalien 33tpi vs 120tpi ero kuinka suuri. Ilmeisesti ero on kudoksissa ja vaikuttaneen rullaukseen, mutta kuinka paljon ja millaisilla paineilla?

  30. #510
    Liittynyt
    03/2016
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    427
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    ^33 TPI kannattaa ottaa huomioon.

    Tosin XXL:n tyypit sanoo tuota ilmanpaineeksi
    Toi ~80e on ihan normihinta mitä muuallakin oon nähny näihin "ilmanpaineen" 33TPI renkuloihin Nämä lienee reunalangallisia.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •