FillariHephaElectrobikeGiant
Sivu 16 / 25 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 6 14 15 16 17 18 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 451 - 480 / 739

Aihe: Felt Double Double

  1. #451
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Rauma
    Viestit
    645
    Mahtuu se, itsellä 64bcd ovaali 28 kiinni dd30:ssä

  2. #452
    Onkos kukaan vaihdellut DD30:n takanavan laakereita? Pohdin, uskaltaako itsenäisesti lähteä yrittämään. Ilmeisesti homma menee jotakuinkin kuin tässä: http://www.bikeradar.com/gear/articl...-pro-ii-21339/

    Eli tiivistettynä:
    1) Irrotetaan rataspakka, vaparirunko ja jarrulevy.
    2) Nytkytellään jarrunlevynpuoleinen päätytulppa/sovite irti.
    3) Kumivasaroidaan akseli pois rataspakan puolelta naputtelemalla.
    4) Jarrulevyn puoleinen laakeri tulee akselin mukana ulos, irrotetaan se akselista.
    5) Käytetään akselia apuna ja naputellaan kasetinpuoleinen laakeri pois.
    6) Uudet laakerit sisään ja kasataan napa.

    Menisikö pahasti metsään?

  3. #453
    Selvisikös tuo takanavan laakereiden vaihto? Tietoa minkä kokoiset laakerit navasta löytyy, jotta voisi valmiiksi hankkia?

  4. #454
    Olenko siis ymmärtänyt oikein arvon väeltä, että Felt DD 30:n kiekkoja on oikeastaan aika työläs lähteä tekemään tubelessiksi? Ja jos kannattaakin, niin minkä arvelisitte kaikkein parhaaksi tavaksi? Täällä on telttapatjakonstia, teippausta ja sitten vedetty myös aika paljaalla

    Vai onko järkevämpi lähteä suosiolla Dt Swis BR 2250-kiekkosettilinjalle?

    Tavoitteena tässä on maximum ajonautinto ja keveys vs. hampaiden kiristely rakennusvaiheessa. Myös hinta/laatusuhdetta pohdin että kannattaako tuohon se uusi kiekkosetti kustantaa.
    Trek Rail | Camino Al | Taiga | Team Tuska

  5. #455
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Järvenpää
    Viestit
    332
    Itse pohdiskelen ihan samaa asiaa,että kuinka tubelesoida Felt DD30.

    Olen miettinyt myös DT Swiss BR 2250 kiekkosettiä, mutta just äsken alko hirvittämään,kun tuolla Canyonin läskipyörät-ketjussa oli kuva solmuun menneestä etuvanteesta:
    http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...F6r%E4t/page50

    Liekö sittenkin kestävin vaihtoehto jotkut hiilikuitukehät, jolloin kyllä hinnat pikkusen karkaa, ellei sitten rihtaa Feltin omille navoille niitä. Sunringlen Mulefutit on kuulemma hyvinkin tubeless-helpot, mutta jos painoa tuijottaa, niin Mulefutit on ~200g raskaammat kuin DT Swissit.

  6. #456
    Liittynyt
    08/2014
    Viestit
    2.655
    Itsellä on DT Swissit kestänyt hyvin. Ja varsinkin takapyörä on saanut ihan kunnon tällejä ja ei silti juurikaan edes vipota. En tosin aja millään palstalla puhutuilla "nollapaineilla" joten ei ole tullut tilannetta jossa paukkuisi per......ti vanteille.

  7. #457
    Kiitos vastauksista!
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Fillarihemmo Katso viesti
    Liekö sittenkin kestävin vaihtoehto jotkut hiilikuitukehät, jolloin kyllä hinnat pikkusen karkaa, ellei sitten rihtaa Feltin omille navoille niitä.
    Jos hiilikuitukehät ostan, niin sitten en kyllä laita niitä Feltin navoille, vaan mieluummin laittaisi jotkut laadukkaammat, että ei sitten seuraavaksi prakaa navoista kiekot.

    Mulefüt alkoi juuri kiinnostamaan, 200g vs Dt Swiss ei ole aivan paha penalti... pitääpä punnata nuo Feltin omat kehät että mikä niiden lukema on. Toisaalta kun ei myy noita orkkiskehiä, niin jos DTSwiss porsii niin ajot jatkuu. Mulefüt ja BR 2250 kuitenkin on samassa hintaluokassa, toisaalta MF hieman edullisempi, ehkä. Ei helpottunut yhtään!

    Edit: vaikuttaa siltä että MF on aika lailla järeämpi kuin DtSwiss... ainakin http://www.fat-bike.de:n testien perusteella. Ja laakerointiakaan eivät kehuneet kauheasti. Toisaalta kaikkea muuta niissä kehuivatkin tosi hyväksi.

    Oma ajotyyli on enemmän puhdasta tekniikkaa tavoitteleva kuin ns. "kaikkea päin", joten hentoisempikin kiekko varmaan sitten tässä hommassa kuitenkin kestäisi. Toisaalta massaa on ja sitten jos siihen vielä kasaa retkivehkeet niin...

    Kurtsilla:n tälli on ollut aika kova, ja niinkuin mies itsekin totesi niin kiekot kestävät paitsi eivät seinäänajoa.
    Trek Rail | Camino Al | Taiga | Team Tuska

  8. #458
    http://www.actionsports.de/en/dt-swi...atz-26er-15605

    Onkohan noi miten hyvät tubelesointiin? Ehkä kuitenkin hankin hiilikuitukehät, jos jotain ostaa...

  9. #459
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Järvenpää
    Viestit
    332
    Tubeless hommat tulee jo uniinkin, kuinkahan pahast menis pieleen, jos ostais sian säkissä:
    http://www.icancycling.com/products/...ant=2416761027

    Mulefutteja sais ~500eurolla valmiita kiekkosettejä, napoineen ja pinnoineen päivineen..

  10. #460
    Paljon maksaa icanit posteineen ja tulleineen?

  11. #461
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Järvenpää
    Viestit
    332
    Kysyin asiaa ja vastaus oli;

    "Thank you for your inqury,

    it will take about 7-12 days to Finland by EMS.


    and about the Taxes, the price is not including the taxes, it will be buyer duty if you want pay. but we will mark the value lower for you to avoid taxes.
    The shipping cost is 65 USD to Finland."

    Eli tullit ja alvit tulee, jos on tullakseen...

  12. #462
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Järvenpää
    Viestit
    332
    Näin ekaa kertaa livenä 65mm leveät Surly Marge Litet, siis alumiinivanteet ja tuntuis siltä,että ne saattais olla oma valinta. Vähän halvemmat kuin ICAN hiilarit ja niitä saa turvallisesti Suomesta.

  13. #463
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Järvenpää
    Viestit
    332
    Surly Marga Lite 65mm alumiinikehät hommattu Turun Foxcompista Hopen navoille valmiiksi kasattuna. 65mm Surlyn vannenauha kavennettiin n.45mm leveyteen ja teipattiin gorilalla, sitten 6unssia litkua ja sitten kompuralla ilmat sisään ja pam, JumboJim4" Snakeskin nousi kivasti paikoilleen,eli toimii.

    Marga Lite pelkät kehät maksaa 149e/kpl,eli ihan ok.

    Nyt M-kokoinen Felt DD30 painaa 13,9kg ja muutoksia vakioon on CaneCreekin joustotolppa ja riser alumiinistonga.

  14. #464
    Liittynyt
    07/2015
    Viestit
    35
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Laerppi Katso viesti
    http://www.actionsports.de/en/dt-swi...atz-26er-15605

    Onkohan noi miten hyvät tubelesointiin? Ehkä kuitenkin hankin hiilikuitukehät, jos jotain ostaa...

    Juurikin kyseiset vanteet ostin samaisesta kaupasta noin viikko sitten.
    Feltin dd 30 kestävyys, ajot ja muut asennukset olivatkin toimineet aivan moitteetta tähän asti...
    Kaippa suurimmat ongelmat johtuivat kokemattomuudesta kun eka kertaa olin näissä hommissa.

    Viikko sitten viikonloppuna vanteiden tubelesointi duunissa oli aika häslinkiä mutta lähinnä vain siksi kun yritin saada kumimaalilla vanteet tiivistettyä teipin sijaan. Päädyin kuitenkin lopulta juurikin siihen gorillaan, kumpaankin reunaan kierros kapeaa 25mm ja keskelle yksi leveämpää 48mm gorillaa, sai nätimmin teipattua kuin pelkällä leveällä pari kiekkaa. 4.8" jumbo jim nousi paikalleen ja vanteet rupesivat pitämään aika pienellä vaivalla ja lorauksella stanin litkua.

    Paljon vaivaa aiheutti sen etuvanteen ylikoon centerlock lukitusrenkaan löytäminen, foxcomp turussa tosin pelasti jopa heidän vapaapäivänään ja pääsin vappuaattona asennuspuuhiin. Tulin hommanneeksi myös vanteiden lisäksi uudet jarrulevyt centerlockilla sekä uuden takapakan. Orkkis vanteille jää nastarenkaat.

    Mutta seuraavaksi olenkin aikeissa viedä pyörän vanteineen uudelleen rihdattavaksi koska takavanne heitti 2mm jarrulevyn puolelle joka johti siihen että rengas otti runkoon kiinni aivan uloimmasta nappulan reunasta. Kun aikanaan se saadaan keskelle pitäisi kaiken mahtua pyörimään mutta voisi olla järkevää silti ottaa nappulan reunoista vähän pois jos renkaat/vanteet elää.

    actionsports.de:ltä vastasivat sähköpostiin kasaavan vanteet 0.1mm tarkkuudella ja spekuloivat rungon tarvitsevan omanlaisensa rihtauksen. Tiedä sitten, ensi viikon alussa tiedän kun haen pyörän takaisin foxcompista.

    All in all, osta kivijalkaliikkeestä jos mahdollista

  15. #465
    Miten paljon jäi Jumbo Jimeillä tilaa orkkisvanteilla, kokeilitko? Tuossahan on vissiin kuitenkin haarukoissa kohtuullisesti tilaa...

  16. #466
    Liittynyt
    12/2002
    Paikkakunta
    Hyvinkää
    Viestit
    193
    ^^ Juuri samat DT Swissin kiekot ostin minäkin tuosta puljusta, eikä omissani ollut mitään heittoa rihtauksessa. Asettuivat keskelle edessä ja takana ilman ylimääräistä säätelyä, kohteena DD30.

  17. #467
    Liittynyt
    07/2015
    Viestit
    35
    Joo no sitten kyllä vika oli heidän minun tapauksessa. 4.8" JJ ei tullut kokeiltua orkkis vanteille.

  18. #468
    Mitä mieltä porukka on DD30 rungon jäykkyydestä tai geometriasta verrattuna muihin läskeihin? Onko vaihtanut johonkin toiseen ja omaa mielipiteen asiasta. Ite oon ajanut Kona Wo:ta ja Spessun fatboytä, varsinkin fatboy tuntui todella lerpulta.

  19. #469
    Spessun alurungot ei imho ole koskaan olleet kovin sivujäykkiä. DD 30 vaikuttaa siinä alueella ihan lupaavalta, mutta pitääpä vielä koeponnistaa tarkemmin tuossa pihalla.

    Lähetetty Tapatalkista, pahoittelen kirotusvirheitä.
    Trek Rail | Camino Al | Taiga | Team Tuska

  20. #470
    Morjesta

    Olen katsellut vuoden 2016 mallia ja tarkoitus olisi tilata se pikapuoliin. Siihen on ilmeisesti korjattu 2015 mallin vapaaratas ja istuimen tolpan ongelmat. Onko jotain uusia heikkoja kohtia ilmennyt? Tai syytä miksi tätä uutta mallia ei kannattaisi hankkia?

    -Harri

  21. #471
    No kiekot on kuulemma haastavat litkuttaa, mutta jos se ei ole este niin muutoin tosihyvä kokonaisuus!

    Lähetetty Tapatalkista, pahoittelen kirotusvirheitä.
    Trek Rail | Camino Al | Taiga | Team Tuska

  22. #472
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Laerppi Katso viesti
    ...Spessun fatboytä, varsinkin fatboy tuntui todella lerpulta.
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jani Mahonen Katso viesti
    Spessun alurungot ei imho ole koskaan olleet kovin sivujäykkiä.


    Entisenä Fatboyn omistajana allekirjoitan huomiot. Täyttä Pandaa.

  23. #473
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Hartsa82 Katso viesti
    Morjesta

    Olen katsellut vuoden 2016 mallia ja tarkoitus olisi tilata se pikapuoliin. Siihen on ilmeisesti korjattu 2015 mallin vapaaratas ja istuimen tolpan ongelmat. Onko jotain uusia heikkoja kohtia ilmennyt? Tai syytä miksi tätä uutta mallia ei kannattaisi hankkia?

    -Harri
    Hyvin on toiminut 1,5 vuotta (2015) kovaa ajoa. Ainoastaa jarrut vuoti vähän nesteitä -30 pakkasella, mutta ilmaamalla selvisi. Vapaaratas ja satulatolppa vaihdettu takuuseen vuosi sitten, ei mitään ongelmia sen jälkeen.

  24. #474

  25. #475
    Liittynyt
    05/2006
    Paikkakunta
    Helsinki/Haaga
    Viestit
    105
    Ei kai noissa muuta eroa ole kun rungon koko.

  26. #476
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Landy Katso viesti
    Ei kai noissa muuta eroa ole kun rungon koko.
    Eli silloin noi rungon putket ovat eri kulmassa?

  27. #477
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jani Mahonen Katso viesti
    No kiekot on kuulemma haastavat litkuttaa, mutta...
    Dt:n vannenauha + Gorilla + Zeroflats lateksi on kaverin mukaan helppo ja toimiva yhdistelmä.

  28. #478
    Liittynyt
    07/2012
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    1.480
    Kyllä. Niin siinä tapahtuu kun rungon koko kasvaa.
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Hartsa82 Katso viesti
    Eli silloin noi rungon putket ovat eri kulmassa?

  29. #479
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti vihtis83 Katso viesti
    Kyllä. Niin siinä tapahtuu kun rungon koko kasvaa.
    Okei, kiitos asian selventämisestä

    Miten isoja painoeroja kokojen välillä on? En löytänyt muuta tietoa, kuin Feltin sivulta 14.72kg / 32.45lb (w/pedals).

    -Harri

  30. #480
    Linkki mtbr.com DD-ketjuun.

    http://forums.mtbr.com/fat-bikes/fel...10-994160.html

    Siellä noteerattu myös tämä meidän ketju, johon laitettu suora linkki ��

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •