FillariElectrobikeHephaGiant
Sivu 47 / 75 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 37 45 46 47 48 49 57 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.381 - 1.410 / 2247

Aihe: Hiihto: voitelu

  1. #1381
    Liittynyt
    11/1999
    Paikkakunta
    Ravindolas
    Viestit
    654
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti usko juntunen Katso viesti
    Onko kukaan kokeillut mäkimiesten luistovoiteita?
    Joo. Ja murtsikkavoiteita mäkisuksissa. Kas kun ne on aikalailla samaa tavaraa.

    Mäkisuksia voidellaan raudalla suhteessa aika harvoin murtsikkasuksiin verrattuna. Mutta tommonen kylmävoitelu hierotaan pintaan kutakuinkin joka treenikerralla, ja kisoissa tehdään taikoja joka hypylle. Eikä siinä katota mitä paketissa lukee käyttötarkoituksesta, vaan käytetään sitä palaa joka on siihen keliin todettu liukkaimmaksi.
    --

  2. #1382
    jarit Guest
    Salomonin karvasuksi testattu Paimion putkessa pikaisesti.
    Latu oli paikoitellen kova ja jäinen, ja paikoitellen siinä oli tykkilunta urassa.
    Suksi oli uusi, joten siklasin tehtaan pohjaparafiinit pois ja vedin raudalla sinisen Startin (jotain -10C keliin) luistoksi.
    Ensimmäiset kilometrit kilometrit tuntui hieman nahkealle ja tämä tuntui erityisesti kun tuli pois latu uralta jolloin kaikki luisto loppui heti ja suksi kirjaimellisesti tökki. Latu uralla luisto ja pito olivat oikein hyvät. Hieman piti hakea sitä potkun asentoa ja tuntui että potkun pitää olla kunnolla alaspäin ja napakasti. Samalla suksen tuonti takaisin eteen pitää olla reilusti ilmassa eikä latua pitkin=> Suksi toimii parhaiten kun hiihtotekniikka on kunnolla hallinnassa. Kenties karva taipui paremmin tai jotain mutta matkan edetessä suksi parani koko reissun ajan. Luistoa tuntui riittävän lopulta ihan hyvin. Jotenkin tuntui että kun nojaa eteenpäin laskussa, niin luistoa saattaa olla hieman enemmän ? Painonjakauma suksella ??
    Kokonaisuutena Salomonin karvasuksi jätti oikein positivisen vaikutelman ja vaikuttaa että "putki-suksena" tuo on oikein toimiva.

    Jos pitää arvata, niin tuo karvasuksi on kova sana liisterisuksen korvaajana ja erityiseti kevään lämpimille keleille kovalla ladulla.
    Epäilen luistoa ja karvan jäätymistä kun mennään kovempaan pakkaseen ja ladulle jossa on uutta irtolunta.
    Salomoniin on saatavana toinen lyhyempi karva kylmemmille keleille, joten tuo täytyy hankkia ennen hiihtolomaa Savossa. Ilmeisesti uuden lumen keleille suositellaan karvan puhdistamista / voitelua jollakin fluorispraylla jotta se ei alkaisi keräämään jäätä?

  3. #1383
    Tota, tulevatko uudet sukset yhä tehtaalta ja kaupasta semmoisina että niistä täytyy ensiksi siklata pohjaparafiinit pois? Olen antanut itseni ymmärtää että nämä paremman luokan sukset ovat nykyään jo niin hyväpintaisia että ne todella ovat heti oikeasti hiihdettäviä eli sitä vanhan ajan siklausta ja voitelua ja siklausta ja harjausta (jne jne) ei enää tarvita kivihionnan jäljiltä mikrokarvojen poistamiseksi ja että niissä ei enää edes välttämättä ole mitään pohjaparafiiniksi luokiteltavaa poissiklattavaksi.

    Norjasta tämmöinen varsin positiivinen arvio: http://www.milslukernblogg.no/2015/0...-salomon-skin/

    Keltaisen Skingrip+:n vaihtamista mustaan Skingripiin suositellaan hyvän potkutekniikan omaaville luiston parantamiseksi kaikissa olosuhteissa. Jäätymisongelmaa ei pidetä erityisen pahana mutta pulverin harjaamista skinin pintaan ehdotetaan. Suhteellisesti heikoimmillaan luisto on arvostelun mukaan kuivalla pakkaslumella. Muuten luisto riittää jokakelin ja vaikeiden voitelukelien treenisukseksi tavoitteellisellekin kuntohiihtäjälle.
    kuovipolku muokkasi tätä : 01.01.2016 at 18.55 Syy: Ylen tarpeellinen linkkiosoitteen korjaus ja pari neuroottista kirjoitusvirheen korjausta.

  4. #1384
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    En tiedä mutta ainakin uudet luistelusukset suositteli varsin asiantunteva suksikauppias pohjustamaan ja voitelemaan. Luulis kyllä että sukset vois pohjustaa jo tehtaallakin.

  5. #1385
    jarit Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Tota, tulevatko uudet sukset yhä tahtaalta ja kaupasta semmoisina että niistä täytyy ensiksi siklata pohjaparafiinit pois? Olen antanut itseni ymmärtää että nämä paremman luokan sukset ovat nykyään jo niin hyväpintaisia että ne todella ovat heti oikeasti hiihdettäviä eli sitä vanhan ajan siklausta ja voitelua ja siklausta ja harjausta (jne jne) ei enää tarvita kivihionnan jäljiltä mikrokarvojen poistamiseksi ja että niissä ei enää edes välttämättä ole mitään pojhjaåarafiiniksi luokiteltavaa poissiklattavaksi.
    Kyllä näissä oli parafiinia yli oman tarpeen ja joka puolelle suksea. Muutama viikko sitten hankituissa Fischer SpeedMax Skatessa (jotka itsekin luokittelen jo "paremmiksi suksiksi") oli parafiinia vain pohjassa
    Fischerit pohjustin pitkän kaavan mukaan ja siinä kun katseli hionnan jälkeä niin se oli aika vakuuttavan siisti. Salomonille vedin vain kevyellä siklillä enimmät pois ja siihen päälle sinistä palikkaa luistoksi.
    Olisiko niin että hionnan jäämien poistamiseksi ei tarvitse enää pohjustaa + siklata n-kertaa, vaan tuo pohjuste on enemmänkin suojana kuljetukseen tjsp ?

    EDIT: Edellisen kirjoittamisen jälkeen kävin voitelemassa rouvalle eilen hankitut Salomonin karvasukset vuosikertaa -15-16, kun minun sukset ovat väriä -14-15. Näissä uudemmissa oli selvästi vähemmän parafiinia, mutta siltikin sitä oli sinne laitettu.

  6. #1386
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.856
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti jarit Katso viesti
    ....
    Fischerit pohjustin pitkän kaavan mukaan ja siinä kun katseli hionnan jälkeä niin se oli aika vakuuttavan siisti. Salomonille vedin vain kevyellä siklillä enimmät pois ja siihen päälle sinistä palikkaa luistoksi.
    Olisiko niin että hionnan jäämien poistamiseksi ei tarvitse enää pohjustaa + siklata n-kertaa, vaan tuo pohjuste on enemmänkin suojana kuljetukseen tjsp ?

    .
    Juuri näin. Viime kevännä ostin Olokselta Lapponia-reissulla Sportia Ylläs myyntikojusta Fisherin Skate Speedmaxit. Pojat oli hionu(samaan hintaan) pohjiin Tazzar- hiomakoneella plussakelin kuvion. Eikä ollu muuten karvaa tahi muutakaan nukkaa. Voiteet pohjaan ja menoksi. Myyjä kertoi myös, jotta pulverinkin voi laittaa suoraan puhtaalle pohjalle. Aivan yhtä siistejä&hiihtovalmiita ovat muidenkin merkkien paremman pään sukset nykyään ihan tehtaan jäljiltä.
    usko juntunen muokkasi tätä : 02.01.2016 at 11.00

  7. #1387
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.684
    Taitaa nuo skin-sukset putsata pöydät tässä pitopohjasuksien kisassa. Niin paljon niistä nyt hypetetään, katsotaan kunhan käyttäjäkokemuksia alkaa kunnolla kertyä

    Mutta millaisia nämä uusimman pikavoiteet ovat? Ainakin Vauhti taitaa tehdä useampaa geeliä ja nestettä. Kuulin tuossa että kotiseudulla yksi kova perinteisen lykkijä on jo useampana vuonna käyttänyt pelkkiä pikapitoja...
    XT-vaihtajia vuodesta -95, ja välillä vähän foorumitauolla.



  8. #1388
    Liittynyt
    05/2002
    Paikkakunta
    Siilinjärvi
    Viestit
    6.906
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ohiampuja Katso viesti
    Taitaa nuo skin-sukset putsata pöydät tässä pitopohjasuksien kisassa. Niin paljon niistä nyt hypetetään, katsotaan kunhan käyttäjäkokemuksia alkaa kunnolla kertyä

    Mutta millaisia nämä uusimman pikavoiteet ovat? Ainakin Vauhti taitaa tehdä useampaa geeliä ja nestettä. Kuulin tuossa että kotiseudulla yksi kova perinteisen lykkijä on jo useampana vuonna käyttänyt pelkkiä pikapitoja...
    Skinit eivät taida olla parhaat millään kelillä edes kuntoilijoille. Zerot ovat parhaat tavalliselle lykkijälle plus- ja jääkelillä. Minä olen ainakin pettynyt. En tiedä missä niitä käyttäisin. Menin halpaan vaikka kalliit olivatkin. Ehkä keväällä kun on sekä pakkasta, että plussaa samalla lenkillä niin ehkä sitten. Pakkasella nuo eivät pelaa läheskään niin hyvin kuin voideltavat. Ainakaan nämä minun hankkimani ja luulen, että muissakin on sama paha vika. Siis yhden suksen luisto vähänkään huonommalla ladulla tai ladulla jossa on uutta juuri satanutta lunta. Karva jarraa. Samoin mutkissa askelkäännöksissä karva jarraa. Hiihdosta tulee epämukavaa.

    Pakkaskeleillä taitavat voideltavat olla parhaat ja pikapidot vielä yksinkertaistavat voitelua vaikka muutenkin voitelu on niin helppoa, että jokainen jonka älykkyysosamäärä on yli 50 pojoa sen osaa ja ehkä vähän vielä tyhmempikin.
    Jos et aja et voi ottaa!

  9. #1389
    Olisko, Hannu vanhakin mennyt vipuun ja hankkinut aavistuksen löysän parin. Itselleni kävi näin ja tosiaan pakkaskelillä on pikkuisen epämukava hiihtää. Lämpöisemmällä toimii kyllä hyvin. Jäykempi pari toimii kyllä pakkasellakin. Jäykemmän parin kanssa täytyy sitten hiitotekniikka olla hallussa, muutoin ei pitoa tahdo löytyä. Sama koskee tietysti myös voideltavaa suksea.

    Tuntuu siltä, että kauppiaat myyvät varsinkn vähemmän hiihtäneille löysempää suksea. Tietävät, että jäykemmällä parilla ei pitoa löydy ja asiakas palaa valittamaan. Ei tämä Skinteckään ratkaise sitä perinteisen suksen perusongelmaa, että samalla parilla voisi hiihtää tehokkaasti kovaa ja hiljakseen lipsutella.

  10. #1390
    Liittynyt
    05/2002
    Paikkakunta
    Siilinjärvi
    Viestit
    6.906
    Skinit kyllä valittiin sekä skiselectorilla, että lapputestillä sopiviksi. Niissä on aika pitkät painealueet. En ymmärrä oikein miksi ne hankin tai ehkä ajattelin, että ne ovat hyvät Lapin keväthangilla. Saas nähdä ovatko. Nyt kuitenkin hiihtelen mieluummin voideltavilla, joita minulla on eri jäykkyyksiä ja eripituisilla painealueilla varustettuja. Joka kelille ja joka maastolle sopivat löytyvät kyllä.

    Skinit jarraavat vähän silloin kun paino ei ole koko suksella ja aina kun pitoalue joutuu pehmeän lumen kanssa suoraan kosketuksiin, mutkissa ja missä nyt vain on irtolunta kasassa. Hyvällä ja suoralla ladulla pelaavat kohtuullisen hyvin.

    Mökillä saa valita lähteekö jängille vai tunturiin. Jälkimmäisellä pitää olla paremmat pidot kun en jaksa vielä tunturiin tasatyönnöllä nousta.
    Jos et aja et voi ottaa!

  11. #1391
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.684
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hannupulkkinen Katso viesti
    Nyt kuitenkin hiihtelen mieluummin voideltavilla, joita minulla on eri jäykkyyksiä ja eripituisilla painealueilla varustettuja. Joka kelille ja joka maastolle sopivat löytyvät kyllä.
    Eli tässä on se eroavaisuus, kaikki eivät halua nippukaupalla erilaisia suksia. Minulle pitää riittää kahdet sukset, yhdet vapaalle ja yhdet perinteiselle. Eli onko noista skineistä siksi ainoaksi pertsa-pariksi?

    Nyt hiihtelen pertsaa purkkivoitelulla joka tehdään vaalean sinisellä Rexillä. Jos se ei pelaa niin sitten otetaan vapaan sukset. Liistereihin ei kosketa.
    XT-vaihtajia vuodesta -95, ja välillä vähän foorumitauolla.



  12. #1392
    jarit Guest
    Ohiampuja: Kyllä ne minulla ovat ainoat pertsa sukset. En aikonut hankkia voideltavia tai muita pitopohjia pertsaan. Pakkasella voin hiihdellä vapaata. Tämä Turun talvi on niin vaihteleva kuin naisen mieli ja voiteiden vaihtaminen taitaa käydä hieman työlääksi. Jos asuisin pohjoisempana, niin ottaisin purkki sukset sillä edes jonkun verran voisi luottaa siihen että eiliseen voiteluun voi vetää samaa päälle lisää.
    Tuo mitä Hannu sanoi askelkäännöksessä jarruttamisesta on kyllä totta: Siinä paino menee yhdelle sukselle ja alla on puhdasta irtolunta => just ne kaksi paikkaa missä karvasuksi ei toimi. Kompromisseja nämä karvasukset ovat ihan ehdottomasti, mutta löysään hiihtelyyn ne ovat aika helppo vaihtoehto. Salomoni tuntuu toimivan paremmin kun tulee kilometreja lisää, tai sitten minä vaan totun siihen Voisi kokeilla vetää vähän fluori palikkaa hankaamalla tuohon karvaan, jos se parantaisi luistoa pehmeällä lumella ?
    EDIT kävin vetämässä violettia fluori Starttia karvaan. Viimeistään huomenna testataan.

  13. #1393
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.328
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ohiampuja Katso viesti
    Eli tässä on se eroavaisuus, kaikki eivät halua nippukaupalla erilaisia suksia. Minulle pitää riittää kahdet sukset, yhdet vapaalle ja yhdet perinteiselle. Eli onko noista skineistä siksi ainoaksi pertsa-pariksi?

    Nyt hiihtelen pertsaa purkkivoitelulla joka tehdään vaalean sinisellä Rexillä. Jos se ei pelaa niin sitten otetaan vapaan sukset. Liistereihin ei kosketa.
    Onkos tässä joku hlökohtainen rajoite että omaisuuden määrä ei voi ylittää nn kpl -tavaroita?
    Jos ei niin perinteiseen purkkisuksi pakkaselle ja joku pitopohjasuksi liisterikeleille on ihan järkevä setti ja säästää voiteluajassa sen mitä tilassa häviää.
    Tai sitten pitää tyytyä siihen että välillä on kelille sopimattomat välineet.

    Minulla on kahdet pitopohjat, yhdet halpis-Zerot ja wanhat Atomicin kumipohjat. Jälkimmäiset on huonot kaikilla muilla keleillä paitsi silloin kun latu on keväällä jäinen ja märkä, noilla pystyy silloin ihan kohtuullisesti hiihtämään. Hintaa näille on tullut vähän reilu parisataa yhteensä.

  14. #1394
    Liittynyt
    04/2006
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    5.073
    Rotoharjaa kellään? Ajattelin että laskettelusukset menisi konepelillä vaivattomammin.
    Murtsikat vielä vetelee käsin, mutta noita lautoja pitää voidella kolmet kerralla.
    Niin että minkäs kokoinen se kuusiotanko siinä akselissa on?
    Jos vaikka väsäisi sen kahvan itse, tulee sit just sellainen kun sattuu tulemaan.
    Kaar ittelles vaa

  15. #1395
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    579
    ^on kyllä rotoharja ollut käytössä jo vuosia. Swix alkuun nykyään on lisäksi xxl:stä tarjous päiviltä ostettu muistaakseni bits joka muutenkin huomattavasti edullisempi. 10 mm akseli nuissa.

  16. #1396
    jarit Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti jarit Katso viesti
    Jos pitää arvata, niin tuo karvasuksi on kova sana liisterisuksen korvaajana ja erityiseti kevään lämpimille keleille kovalla ladulla.Epäilen luistoa ja karvan jäätymistä kun mennään kovempaan pakkaseen ja ladulle jossa on uutta irtolunta.
    ....... Ilmeisesti uuden lumen keleille suositellaan karvan puhdistamista / voitelua jollakin fluorispraylla jotta se ei alkaisi keräämään jäätä?
    Itse itselleni vastaten.
    Eilen oli uuden lumen keliä ja lauhtuvaa, joten lähdin testaamaan karvasuksea pehmeälle ladulle ja välillä umpihankeenkin.
    Vedin pohjalle fluoripalikkaa hankaamalla (jokin vaaleansininen Start HF noin -10C ). Eihän siihen paljoa tartu, mutta juuri sen verran että näki & tunsi sormella että jotain siihen jäi. Sen jälkeen suihkutin päälle fluori-silikoni jäänestoa pullosta, olisiko se ollut Vauhtia (?). Aikaa kului noin 3minuuttia suksiparille.
    Lopputulos: Oikein hyvä luisto. Riittävä pito. Ei mitään jäätymiseen viittaavaa. Tuntuma oli hieman enemmän luiston kuin pidon puolella. Jäiselle liippaladulle se kannattanee pestä puhtaaksi jotta se vastaavasti tarraa maksimaalisesti.
    Olin tyytyväinen ja vakuuttunut että karvasuksi voi olla toimiva yleissuksi, kun tuota karvaa tuunaa hieman.

  17. #1397
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.328
    No ni. Kivilattialle pudottaminen hajotti Vauhdin voiteluraudan, sinänsä hyvä oli mutta maali ihmeellisesti lohkeili jo ennen tätä. Mitäs raati suosittelee tilalle, parisataa digiversioista on liikaa mutta joku hyvä kampe puolikohtuulliseen hintaan kiinnostaa.
    Mökillä on joku Startin kahdenkympin rauta ja semmoisia ei tarvi edes harkita.

  18. #1398
    Liittynyt
    12/1999
    Paikkakunta
    Hollola/Lahti
    Viestit
    1.107
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti marco1 Katso viesti
    No ni. Kivilattialle pudottaminen hajotti Vauhdin voiteluraudan, sinänsä hyvä oli mutta maali ihmeellisesti lohkeili jo ennen tätä. Mitäs raati suosittelee tilalle, parisataa digiversioista on liikaa mutta joku hyvä kampe puolikohtuulliseen hintaan kiinnostaa.
    Mökillä on joku Startin kahdenkympin rauta ja semmoisia ei tarvi edes harkita.
    Joskus kyselin noista raudoista tuolla toisessa hiihtoketjussa ja tuosta viestistä alkaen löytyy siihen liittyvää keskustelua:

    http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...15#post2110615

    Rexin rautaan itse päädyin lopulta.
    MC Kramppi
    pertti.com/mtb/reitit/ (MTB-reittejä Hollolassa)

  19. #1399
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Nalho Katso viesti
    Asia ymmärretty. Kun tihrustelin tuolla Optiwaxin sivuilla olevia voiteluohjeita, niin kuitenkin useassa pulverivoitelussa suosittelevat ensin vetämään alle parafiiniä nauhalla ja sitten päälle pulverit. Eikä siten päin että jauhot alle ja vahat päälle. Niin tai näin, sillä eipä nuo pulverit ja palat ole mitenkään välttämättömiä tällaiselle kuntokihnuttajalle jota mummot ohittelevat maitokannu toisessa kourassa.
    Kyllä minä noin 15 vuoden voitelukokemuksella laitan fluorin viimeiseksi pintaan. Fluori suojaa siltä ettei paska tartu ladulta suksien pohjiin. Jos joku haluaa fluoria tuhlata, niin voi sitä laittaa ennen parafiinia mutta en näe sitä kovin kannattavana.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #1400
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.328
    Karfasuksia pääsee testaamaan Salomonin/Atomicin -testikiertueella pk-seudulla tänä viikonloppuna kahdessa paikkaa sekä la ja su.
    Tyylikkäästi nimetty "skinikiertue" löytyi Hevoskuurin linkin kautta naamakirjasta.

  21. #1401
    Liittynyt
    03/2004
    Paikkakunta
    Lepsämä
    Viestit
    465
    Kokeilin toisessa ketjussa, muttei ottanut tulta. Josko täällä;

    Onko foorumilla tietämystä transparenttipohjien voitelusta. Ostin syksyllä Speedmax keltapohjat, lämpöisille keleille.

    Voitelin sukset aluksi normaalisti, eli perusparkkua pohjustukseksi, sitten LF + HF, luisto ei ollut hääppöinen.
    Sitten sain neuvon, että pohjaan ei saisi laittaa mitään fluoritonta tai LF voidetta. Eli vain yksi kerros HF:ää + mahdollinen pulveri.

    Luisto ollut neuvon jälkeen jonkun verran parempi. En ole pulveria kokeillut vielä, joten ihan huippuluistoa en ole päässyt kokemaan.

    Ootteko kuulleet samat neuvot, vai mitkä on kokemukset?

    Miten kesäsäilytys, kannattaako laittaa normaalisti perusparkut ja miten ne saa pohjasta kunnolla pois luistoa haittaamasta?
    Vai onko tällä mitään merkitystä käytännössä.

    Kiitos, jos jaksatte kertoa kokemuksia!

  22. #1402
    Liittynyt
    01/2012
    Viestit
    231
    Omat Rossarin valkopohjat olen pohjustanut ja voidellut ihan niin kuin muutkin sukset. Eikä maahantuoja ainakaan kehota hirveästi erilaiseen tapaan:
    http://www.rossignolskigo.fi/rossign...ohjustus-ohje/

    Luulisi, että sama toimii myös Fischerin vastaavissa.

  23. #1403
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.856
    ^^
    Pahoittelut vastauksen viivästymisestä.
    Voitelu aivan sama kuin mustapohjassakin. Koskee myös Fischerin transparenttia. Varmistin asian juuri ko. merkin asiantuntijalta. Noiden transu-pohjien suurin ero vs.mustapohja on grafiitin puuttuminen transusta=hyöty ei kerää likaa.
    Kustannustehokkaimman huippuluiston saat laittamalla puhtaaseen pohjaan fluorinapin- tai nesteen. Nyt kun hiihtokamojen halpuutus meneillään, iske kiinni tarjouksiin.

    e: joskus miettinyt transujen hankintaa, mutta niiden suppean kelialueen vuoksi riskaabelia lähtä massahiihtoon esim. Lapponia, jossa keli vaihtelee rajusti alamaaston +kelistä tunturien kuivaan puuterilumeen. Varsinkin etelän likaisilla +lumilla transu on ihan perusteltu valinta.
    usko juntunen muokkasi tätä : 11.03.2016 at 20.48

  24. #1404
    Liittynyt
    04/2007
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    321
    Tuosta valkopohjaisen luistosta. en ihan joka merkin pohjasta tiedä, mutta yleisesti valkopohjat eivät siedä uutta lunta. Eli jos se suksi ei ole toiminut uudella lumella, niin odotapa vanhan/karkean lumen keliä. Tulos voi olla yllättävän toisenlainen.
    Sprintterin jalat, mäkimiehen nopeus

    www.rex.fi/bike

  25. #1405
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.328
    En edes kädessä pitänyt tuommoista transparenttipohjaa mutta onkos niiden luistossa jotain samaa kuin kuin 80/90-luvun vaaleapohjaisissa suksissa? Muisti saattaa pettää mutta jotain mielikuvia on siitä että pohjoisessa kevään hangilla niiden luisto oli aivan huima voitelusta huolimatta. Pakkaskelillä olikin sitten asia eri vaikka ei ollutkaan vertailukohtaa.

  26. #1406
    Liittynyt
    03/2004
    Paikkakunta
    Lepsämä
    Viestit
    465
    Kiitoksia vastauksista!

    Se oli tiedossa, että lumi tai räntäsateen jälkeen ei toimi, tullut todennettua myös käytännössä

    Marcolle; käsittääkseni samaa transparenttipohjaa on tosiaan ollut käytössä jo kauan, yleensä pohja on valkoinen, esim. Rossignol, mutta Fischerillä keltainen.

    Usko; onko tuo fluorineste+nappi yhdistelmä kustannustehokkuuden lisäksi myös parempi kuin pulveri?

    Mulla ollut käsitys, että pelkällä nesteellä luisto ei kestä kovin kauaa <20km, mutta ajat ovat saattaneet muuttua tai sitten tuo nappi on se juju.

    Tyttären kilpailuissa olen käyttänyt Startin edullista Sprint nestettä, kun kilpailumatka on yleensä 2km, on tuo helppo ja nopea tapa parantaa luistoa.

  27. #1407
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.856
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Viineri Katso viesti

    Usko; onko tuo fluorineste+nappi yhdistelmä kustannustehokkuuden lisäksi myös parempi kuin pulveri?

    Mulla ollut käsitys, että pelkällä nesteellä luisto ei kestä kovin kauaa <20km, mutta ajat ovat saattaneet muuttua tai sitten tuo nappi on se juju.

    Tyttären kilpailuissa olen käyttänyt Startin edullista Sprint nestettä, kun kilpailumatka on yleensä 2km, on tuo helppo ja nopea tapa parantaa luistoa.
    Olet aivan oikeassa luiston kestävyydestä nesteen suhteen. Ei pärjää pulverille pitkässä hiihdossa. Fluoripuristeeen kulutuskestävyyttä voi parantaa raudoittamalla.
    Tässä esim. Vauhdin ohje aiheesta: https://www.youtube.com/watch?v=2icfwKx9NPo
    Tässä nappi+neste kylmävoiteluna: https://www.youtube.com/watch?v=5oCzfaZohJA

    Nimimerkki Jeesu on varmasti paras asiantuntija tällä saralla

    Pulverivoitelun kestävyydestä omakohtainen kokemus näiltä lumilta. Samalla suksella+voitelulla lähes 160km ja luisto kesti loppuun saakka, jopa parani viimeisillä tunneilla.
    Toki keli selkeä pakkanen ja Koillismaan puhtaat valkeat ladut

    Transun kisavoitelusta löysin tällaisen ohjeen. https://www.facebook.com/winnsport.f...55527681140172
    Eli lyhyesti. Kuumalla raudalla suoraan puhtaaseen pohjaan.
    Tosiaan kaveri, joka työkseen puljaa Fishereiden kanssa, vakuutti ettei mitään estettä voidella keltapohja. ns normaaleilla menetelmillä.

  28. #1408
    Liittynyt
    03/2004
    Paikkakunta
    Lepsämä
    Viestit
    465
    Kiitos Usko tiedoista!

    Toi Winnsportin ohje, oli kuin nyrkki silmään

    Eli pulveri suoraan ilman vahoja, kuulostaa hyvältä ja helpolta voitelulta.

    Vois kuvitella, että nappi+neste toimis myös samalla tavalla ilman vahoja.

  29. #1409
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.684
    Jotenkin hämärästi muistan että niitä vanhoja valkopohjaisia ei olisi voideltu mitenkään. Että pohjasta puuttui se voidetta imevä ainesosa ja siksi se ei imenyt epäpuhtauksiakaan itseensä.

  30. #1410
    Liittynyt
    04/2007
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    321
    Kiitoksia Uskolle tunnustuksesta.

    95% valkopohjista on samaa matskua mitä mustatkin. Mustiss on mukana grafiittia (tms. mustaa töhkää) joka parantaa luistoa pakkaskeleillä ja uudella lumella. Valkopohjat eli grafiitittomat ovat itseasiassa vanhempi asia kuin mustapohjat...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sprintterin jalat, mäkimiehen nopeus

    www.rex.fi/bike

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •