ElectrobikeFillariHephaGiant
Sivu 69 / 125 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 19 59 67 68 69 70 71 79 119 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 2.041 - 2.070 / 3734

Aihe: Fillareita muksuille

  1. #2041
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Hellsinki
    Viestit
    1.879
    Edelliseen liittyvä jatkokysymys: missä kohtuuhintaisessa hydraulisissa jarruissa on mahdollisuus säätää jarrukahvan etäisyyttä tangosta tavoitteena lyhyempien sormien yltäminen kahvoille?
    Roots, bloody roots

  2. #2042
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    Shimano Deore siinä säätö 6 kololla. SLX pika ruuvilla.
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  3. #2043
    Liittynyt
    02/2000
    Paikkakunta
    HKI
    Viestit
    1.883
    Woom pyörät. Sportaxilla myynnissä, onko havaintoa?

  4. #2044
    Viitaten edellisen sivun keskusteluun: olisiko kellään muulla lastenpyöräharrastajalla tiedossa nastarenkaita, jotka sopisivat Islabikes 24" lokareihin?

    Toisin sanoen olisivat max 24x1.5" kokoa.

  5. #2045
    Liittynyt
    05/2004
    Paikkakunta
    Ikuri
    Viestit
    1.229
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Sillanalta Katso viesti
    Viitaten edellisen sivun keskusteluun: olisiko kellään muulla lastenpyöräharrastajalla tiedossa nastarenkaita, jotka sopisivat Islabikes 24" lokareihin?

    Toisin sanoen olisivat max 24x1.5" kokoa.
    Schwalbelta löytyy Marathon Winteriä koossa 24x1,75 eli siinä ja siinä mahtuuko...
    www.kaupinkanuunat.net

  6. 2,5 vuotias poika sai Cnoc 14:sta tänään, viikko meni siitä kun tilasin. Satula oli alimmassa asennossaan juuri sopiva, joten hyvin on vielä kasvuvaraa. Muutama mäki päästiin ylös mitä vanhalla pyörällä ei päästy. Ensilenkkikin hieman venyi kun poika oli niin innoissaan pyörästä. 8,5km tuli poltettua.

    redline2097 muokkasi tätä : 16.09.2015 at 20.37
    Using Tapatalk

  7. #2047
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.160
    Meillä 7 vuotta täyttänyt tyttö haluaa maastoon ja liittyä isän maastopyöräseuraan. Otettiin lokarit pois ja ostettiin maastokumit Beinn 24 pyörään, jonka tyttö saa nyt isoveljeltään hyväkuntoisena.





    edit: Jaha, tänään onkin aika laittaa tilaukseen tälle isommalle kaverille uusi pyörä. Beinn 26 large. Siihen sitten löytyykin kivasti kotoa niin sileää kuin kunnon maastorengasta. Lokareita en nykypunnan kurssilla taida viitsiä englannista pyörään ottaa 25 punnan hinnalla. Pikakiinnityslokarit mahdollistaa kuitenkin pitää maastorenkaita alla. On sitten 5 Islaa perheessä. Melkoinen kasa rahaa laitettu sinne pajaan mutta on meillä kolme käyttäjääkin. Tuorein pääsee potkuriin tutustumaan ensi kesänä.
    kauris muokkasi tätä : 26.09.2015 at 09.10

  8. #2048
    Liittynyt
    09/2011
    Paikkakunta
    Laukaa
    Viestit
    27
    Kävin katsastamassa Islabikesin nettisivuilta mitä mahtaisi nyt 7v pojalle kustantaa uusi pyörä tulevaksi kesäksi. Huomasin tilausyhteenvetosivulla kohdan "promotional code". Onko kellään havaintoa onko näitä alennuskoodeja ollut jaossa tai mistä yhteydestä näitä voisi saada? Tai onko kellään kaupan Beinn 24 mieluiten Keski-Suomen suunnalta?

  9. #2049
    Liittynyt
    04/2010
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    284
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti OlliR Katso viesti
    Pyörä saapui noin viikossa Saksasta, postin kuriiri toi pihalle. Oli pakattu hyvin. Muuta ei tarvinnut tehdä kuin laittaa renkaat paikalleen, vaihteet ja jarrut oli säädetty toimivaksi. Jarrukahvoja ruuvailin itse vielä hiukan lähemmän tankoa, tytöllä pienet kädet.

    Kuvasta näkee hyvin kokoeron Islan 16" pyörään. Saattaa olla, että on meidän tytölle (noin 115cm 6v.) vielä alkuun iso, joten jatkaa hetken nykyisellä Islalla. Tyttö täyttää kuusi vasta parin viikon päästä, joten kokemuksia todellisesta sopivuudesta vasta sen jälkeen.
    Mitä kokemuksia on kesän ja syksyn jälkeen Kubikesistä? Islan tai vastaava kiikarissa ja tämä Kubikes vaikutti myös hyvältä vaihtoehdolta.
    Pyörän pitäisi sopia tytölle ja pojalle, joten värilläkin on paljon väliä, vähän arveluttaa kuinka tuo punainen menee läpi kouluikäiselle, joka on muuten hyvä väri.
    Musta on tietysti aina musta...
    Ku:lle sai kustomoitua tuon gripper tai trigger -kahvan. Kumpaa suosittelisitte 6-vuotiaalle?

  10. #2050
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    ^Trikkeri tuntuu olevan helpompi pienille käsille ainakin meidän 7v ja 5v seuranneena.
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  11. #2051
    Liittynyt
    05/2008
    Paikkakunta
    Rajamäki
    Viestit
    4.090
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Antza44 Katso viesti
    ^Trikkeri tuntuu olevan helpompi pienille käsille ainakin meidän 7v ja 5v seuranneena.
    Meillä juuri päinvastoin. On ne lapset erilaisia.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?

  12. #2052
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    ^Halvemman pään Shimano gripparin isohko halkaisija tuntuu olevan suurin haaste, mutta sanoisin, että 5-6v käsi alkaa riittaa jo siihen, että saa voimaa puristaa ja kääntää samalla, että vaihtaminen onnistuu hyvin. Meilläkin vanhempi hallitsi gripparin paremmin. +6 alkaa olla makuasia, niin kuin aikuisilla. Molemmilla 4V:nä gripari oli tekemätön paikka vaihtaa pienemmälle vaihteelle vaikka hommasin uuden ja se oli herkka jo minun mielestä.

    Nyt testailin kohta 8V täyttävälle X0 10 Gipparia, kun sattanee jäädä ylimääräiseksi koko 10 voimansiirto, mutta aika iso on halkaisija pidellä kiinni tuon kokoiselle kuskille.
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  13. #2053
    Liittynyt
    03/2014
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    22
    No morjens pitkästä aikaa. Neuvoa jälleen kaipaisin. Pojan 24" levyjarrulliseen pyörään pitäisi parempi joustokeula saada, kerran aikaisemminkin tätä kysyin ja nyt en löydä näitä keuloja oikein mistään.. Toinen olis sellainen homma että ku pyörä on Felt 24" disc ja tässä on alkujaan joku shimanon atlas vaihteisto, miten tähän onnistuisi vaihtaa noiden pyöritettävien vaihteden tilalle sellaiset sormilla käytettävät vaihteet??

  14. #2054
    Liittynyt
    01/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.918
    ^Keulaksi voisi mennä vaikka: http://www.bike-discount.de/en/shop/forks-8205. Aika kallis tosin, mutta ei noita ilmakeuloja kauheasti tuossa koossa taida olla markkinoilla. Ja liipasimet: http://www.bike-discount.de/en/buy/s...005/wg_id-9008.

  15. #2055
    Liittynyt
    09/2011
    Paikkakunta
    Laukaa
    Viestit
    27
    Jarrupalojen vaihto edessä Beinn 20 Small pyörään. Onko näihin ihan sama mitkä aletokmanniminimanimarkettipalat laittaa vai kannattaako vaivautua Jyväskylään tai nettikauppoihin? Suosituksia kaupoista tai paloista?

  16. #2056
    Liittynyt
    03/2014
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    22
    Kiitoksia!! Näillä eväillä saadaan taas lisää kehitystä ja uutuuden viehätystä😊

  17. #2057
    Liittynyt
    02/2012
    Paikkakunta
    Parainen
    Viestit
    171
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti timpe Katso viesti
    Mitä kokemuksia on kesän ja syksyn jälkeen Kubikesistä? Islan tai vastaava kiikarissa ja tämä Kubikes vaikutti myös hyvältä vaihtoehdolta.
    Pyörän pitäisi sopia tytölle ja pojalle, joten värilläkin on paljon väliä, vähän arveluttaa kuinka tuo punainen menee läpi kouluikäiselle, joka on muuten hyvä väri.
    Musta on tietysti aina musta...
    Ku:lle sai kustomoitua tuon gripper tai trigger -kahvan. Kumpaa suosittelisitte 6-vuotiaalle?
    Huomasin vasta nyt kirjoituksen, pahoittelut. Kokemukset pyörästä ja sen laadusta ovat oikein hyvät! Ei kaduta lainkaan ettei tälläkertaa tilattua Islaa, laatu vaikuttaa vähintään yhtä hyvältä. Tyttö tykkää pyöräilystä ja hyvällä työkalulla se maistuu. Koko oli heti hyvä, oli turha pelko, että olisi liian iso runko. Vaihteet on kovassa käytössä, mutta kireämpään suuntaan, eli ylöspäin on haasteellista vaihtaa gripparilla. Alaspäin vaihdot menee jo helposti. Välillä joutuu pysähtymään ja vaihtamaan ylöspäin, mutta ei se haittaa kun ei ole kiire minnekään. Grippari on kyllä löystynyt käytössä ja vaihdot helpompia. Makuasia kumpi vaihtaja parempi, mutta ei tässä mitään vikaa ole.

  18. #2058
    Liittynyt
    03/2001
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    87
    Pitäisi pojalle (113,5/51 cm] valita kesäksi uusi fillari. Tarkastelussa on 20" tarjonta ja listalta löytyy tällä hetkellä neljä alle 8 kg vaihtoehtoa:
    - woom bikes, woom4 supra, 7,8kghttp://www.woombikes.com/collections...roducts/4supra
    - Isla Being 20" small, ~ 7,8 kg http://www.islabikes.co.uk/products/...beinn-20-small
    - KuBikes 20 custom-9, ~7,4 kg http://www.kubikes.de/kubikes_shop/B...figurator.html
    - Kania Bikes Twenty, ~7.8 kg http://www.kaniabikes.eu/bikes/twentysmall.php
    - Muita?

    Koot vähän mietityttää, Islan Being small malli olisi varmasti just sopiva, mutta kuinkahan paljon nuo muut kasvaa isommaksi. KuBikes vastasi että heidän mallinsa on kanssa just sopiva, sopii alkaen 110/49 cm mitoista. Woom ilmoittaa taas huomattavasti isommat mitat, vaikka kuvasovitteella on aavistuksen KuBikesiä pienempi. Woomin voisin hakea Tampereen Sportaxista keväällä, tästä plussaa. Pelkälle sovitusreissulle tampere on vähän kaukana(500 km). Kokemuksia tai muuta hyvää intternetistä luettua tietoa?

  19. #2059
    Liittynyt
    09/2014
    Paikkakunta
    Rauma
    Viestit
    833
    ^ Ihan samat pohdinnat täällä. Meillä poika 114cm. Hiukan närästää maksaa 500€ pyörästä, mikä on n. vuoden päästä taas pieni. No onneksi on sitten vielä yksi kuski kasvamassa niin ei ne käyttämättä jää.

  20. #2060
    Liittynyt
    02/2000
    Paikkakunta
    HKI
    Viestit
    1.883
    Jos Sportax saa Don'tGoExpoon Woom4:n niin laitan mun 114cm pojan koeajamaan sen. Sama valinta nimittäin edessä.

    Muita:
    -Hoy Bonaly 20
    -Frog Bikes, näiden mukana tulee slicksit ja nappularenkaat

  21. #2061
    Liittynyt
    03/2001
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    87
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Bansku81 Katso viesti
    ^ Ihan samat pohdinnat täällä. Meillä poika 114cm. Hiukan närästää maksaa 500€ pyörästä, mikä on n. vuoden päästä taas pieni. No onneksi on sitten vielä yksi kuski kasvamassa niin ei ne käyttämättä jää.
    Kun pyörään laittaa tuon 500 niin ei se jää käyttämättä, sillä on sen verran mukava ajaa. Ne 100-200 ankkurit jääkin helposti käyttämättä, kun on ensimäisessä nousunkaltaisessa jumissa. Tuosta 500 pyörästä saa 200 e myydessä, ankkureista 20 e. Siittä voi sitten arvottaa mitä haluaa tarjota muksuilleen.

  22. #2062
    Liittynyt
    12/2009
    Paikkakunta
    Skatta
    Viestit
    1.094
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Bansku81 Katso viesti
    ^ Ihan samat pohdinnat täällä. Meillä poika 114cm. Hiukan närästää maksaa 500€ pyörästä, mikä on n. vuoden päästä taas pieni. No onneksi on sitten vielä yksi kuski kasvamassa niin ei ne käyttämättä jää.
    Ridgeback Dimension 20 meni mielestäni aika hyvin spekseihin ja näkyy olevan esim evansilla 337 euroa ja halvemmallakin löytynee. Tyttö on sellasella ajellut tyytyväisenä.

  23. #2063
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.215
    Meilläkin on fillarin osto edessä. Islabiken being small tulee varmaankin ostettua. Laatu on ainakin tiedossa ja jälleenmyynti on helppoa. Aika turha ostaa 200e fillaria, koska islan saa myytyä hyvään hintaan yhden tai kahden kesän jälkeen.

    Nyt talvella 16" isla on muuten juuri passeli koko 110-115cm pojalle. Voi olla, ettei tuota pienempää islaa tule edes ihan heti myytyä, koska liian isolla fillarilla on hankalaa ajella poluilla.

  24. #2064
    Liittynyt
    01/2014
    Viestit
    972
    Taisin mainita aiemmin tässä viestiketjussa, että Islan haarukkaan ei alkuperäistä leveämpi rengas mahdu ainakaan lokarien kanssa. Kyse oli 24" mallista, johon sopivaa talvirengasta ei edes ole saatavilla. En tiedä, mikä on tilanne pienemmissä malleissa. Jos ja todennäköisesti kun kuitenkin ajatte muuallakin kuin asfaltilla, tämä seikka kannattaa ottaa huomioon.

    Itse en vetäisi tiukkaa painorajaa 8 kiloon, koska tuollaiset asiat saattaa johtaa huonoon lopputulokseen. Stevensillä on hieman painavampana hyvältä vaikuttavia malleja. Ajopyörä/Bikeshop tuo niitä nykyään maahan, joten hyvällä tuurilla jokin malli saattaa olla kokeiltavissa. Toki uskon, että pelkästään Kanian ja Kubikesin mallistosta löytyy erinomainen pyörä, johon mahtuu/jossa on soratie- ja metsäpolkukelpoiset renkaat sekä mahdollisuus talvirenkaisiin ja lokarien kiinnittämiseen.

    Kannattaa myös varmistaa, että pyörässä on ahead-tyyppinen ohjauskannake. Ajoasennon säätö on tällöin huomattavasti helpompaa kuin monissa lastenpyörissä suositti kierreputki/kiinteä kannake. Vaikka pyörä sopisikin nyt, tilanne voi muuttua tai seuraava lapsi saattaa olla mittasuhteiltaan erilainen.

    Jarruista on joskus ollut puhetta ja levyt on tuomittu turhiksi. Jälkiviisaana itse kuitenkin harkitsisin vakavasti levyjä jo 20" pyörään, jos vähänkin on kiinnostusta maastossa ajella ja jos levyjarrullinen malli jostain löytyisi. Vaikka sitten hiukan yli 8-kiloisena. Viimeistään 24" pyörään levyt valitsisin. Tämä siksi, että vannejarrut ovat yksinkertaisesti surkeat, kun kuralätäköiden poikki mennään ja meillä ainakin mennään.

  25. #2065
    Liittynyt
    09/2014
    Paikkakunta
    Rauma
    Viestit
    833
    Täytyy noita muitakin kevyitä vielä tutkia. Tuo rengastus on myös hyvä huomioida kun kaikki polut kiinnostaa jo nyt assua enemmän. Islan jälleenmyyntikin saattaa kokea pienen inflaation kun niitä saa nykyisin tilattua suoraan Suomeen veloituksetta.

  26. #2066
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.215
    Mitenhän tuon kubikes koko suhteutuu beinn 20 smaliin? Islan koon tiedän olevan juuri sopiva.

    Isompi rengastila saattaisi kiinnostaa, mutta nuo kendan 1.5" small blockit taitavat olla kyllä riittävät. Nekin pitävät hienosti, kun paineet laskee alas. Schwalben 1.9" maastorengas menee varmasti jo liian raskaaksi ajaa 5v tenavalle.

    Kubikeen saisi myös 11-34 välityksen.

  27. #2067
    Liittynyt
    01/2014
    Viestit
    972
    Välitykset on tosiaan hyvä tarkistaa. Meillä ajettiin 20" pyörällä pitkään vaihteilla 1-3, kun edessä on 32 ja takana isoin ratas 28. Pienempiä vaihteita olisi ylämäissä kaivattu, suurinta (takana 14 hammasta) tarvitaan edelleen harvoin.

    Renkaissa koon paremmuuden ratkaisee ajoalusta. Asfaltilla 1.5" on varmaan hyvä, mutta vähänkin pehmeämmällä alustalla 1.9" rullaa kevyemmin kuin 1.5", joka kapeana uppoaa herkemmin ja on siksi raskas. Mielestäni hyvä ratkaisu on valita sileähkö n. 50 mm leveä rengas. Se pitää poluilla ja sorateillä riittävästi ja rullaa hyvin asfaltilla. Ainakin Big Applea saa tuollaisena renkaana. Mutta tuskin hyvää 1.9" nappularengasta pois vaihtaisin, jos sellainen pyörässä vakiona on. Tuon kokoisen renkaan nappulat ovat usein aika pieniä, joten samaa vaikutelmaa kuin 29 maastorenkaalla asfaltilla ajettaessa ei lasten pyörissä tule.

  28. #2068
    Meillä hypättiin Islan Cnoc 16:sta suoraan Beinn 20 largeen. Kuski oli silloin vähän reilut 5v ja jalan sisämitta just taulukon alarajalla sekä pituus vähän alle. Oltiin jo tilaamassa pienempää, mutta onneksi päädyttiin tuohon largeen.

  29. #2069
    Liittynyt
    06/2005
    Paikkakunta
    Jyväskylä, Vaajakoski
    Viestit
    137
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ulkorengas Katso viesti
    Taisin mainita aiemmin tässä viestiketjussa, että Islan haarukkaan ei alkuperäistä leveämpi rengas mahdu ainakaan lokarien kanssa. Kyse oli 24" mallista, johon sopivaa talvirengasta ei edes ole saatavilla. ...
    Ilman lokasuojia Marathon Winter:
    https://www.bike-components.de/en/Sc...reifen-p46822/

  30. #2070
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ulkorengas Katso viesti
    Jarruista on joskus ollut puhetta ja levyt on tuomittu turhiksi. Jälkiviisaana itse kuitenkin harkitsisin vakavasti levyjä jo 20" pyörään, jos vähänkin on kiinnostusta maastossa ajella ja jos levyjarrullinen malli jostain löytyisi. Vaikka sitten hiukan yli 8-kiloisena. Viimeistään 24" pyörään levyt valitsisin. Tämä siksi, että vannejarrut ovat yksinkertaisesti surkeat, kun kuralätäköiden poikki mennään ja meillä ainakin mennään.
    Itse hankin 115/52 cm (5v) pojalleni commencalin meta ht 20:n http://www.commencal-store.co.uk/met...16-c2x16198348 . Hintaa tietysti kertyi rahdin kanssa, mutta tänään pyörää kasatessa olin hankintapäätökseen tyytyväinen. Osat ovat laadultaan pedaaleja lukuunottamatta hyvätasoisia verraten lastenpyörien yleiseen tasoon. Levyjarrut olivat helppo säätää kohdalleen ja jarruvivut sai säädettyä kohtuu lähelle tankoa.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •