Tarjousläskejä:
http://www.bikesteelborrow.com/fat-bike-komplettraeder/
Tarjousläskejä:
http://www.bikesteelborrow.com/fat-bike-komplettraeder/
No eihän se olekaan optimi tilanne, tosin ei sekään että kun isolla rieskalla niin ketjulinja on suora kun isoin vaihde päällä, tai näyttää siltä että jopa tämäkin jää ns. 'sisään'.
Jos tuosta ottaisi pois puolet tuosta ajatellusta n. 30 millistä niin alkaisi linja olla enempi optimi ?
I'm a member of a A(prilia) & A(udi) Club
No siinä tapauksessa ratkaisu saattaa olla paikallaanäkkikseltään otti korvaan (silmään) tuo suurimpien rattaiden käyttökombo. Eiköhän joku ketjulinjojen ja q factorien kanssa kikkaillut kohta tuohon tartu, ei ole aivan ominta tietämysaluetta se.
^ http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...eel-amp-Borrow
Eipä oo paljon ilmeisesti kokemusta. Mut en nyt kuvien perusteella firman rehellisyyttä arvostelis, onhan noissa firman "leimatkin" suurimmassa osassa kuvia.
Täytyy miettiä käyttöaluetta. Surly Wednesday on todennäköisesti aika monipuolinen paksupyörä, mutta ei taida olla lumioloihin optimoitu. Surlyn mukaan on tehty 4.6-tuumaisille renkaille 80 mm vanteella, kun tällä hetkellä isoin yhdistelmä on 5.05" 100 mm vanteella. Ja isompaa on tulossa.
Ilman että olen kattavasti katsonut läpi tarjontaa, Salsa Blackborow taitaa tällä hetkellä olla monipuolisimpia paksupyöriä. Yllä mainittu rengas/vanneyhdistelmä mahtuu. Sääli etteivät viitsineet laittaa runkoon tarakkakiinnityspisteitä ("retkikuntapyörä" ilman tarakkakiinnityspisteitä, kuka voi edes sellaista keksiä?). Surly ICT ottaa joidenkin tietojen mukaan myös samat renkaat.
Jos ei ole kiinnostunut lumiominaisuuksista, valikoima on taas paljon laajempi.
www.yetirides.com
www.instagram.com/yetinylund
Jos monipuolisuutta, ilman ylimääräisiä kiinnityspisteitä haetaan, niin silloin farleyon kunkku. 26/5" ja 27.5/4" renkaat kelpaa. Kevyt, ketterä, vakaa, hieno... Käy jossain testaamassa, monelle se on ollu kallis testi.
Meinaat ettei nuo 27,5" mene muihin runkoihin![]()
Muita runkoja ei myydä 27.5" kiekoilla. Eihän kukaan osta enää 26" maastopyöriäkään, miksi läskejä pitäisi?
ei kannata ottaa tosissaan.
Olen samaa mieltä, että oli hölmöä jättää rungosta yläpään tarakka kiinnikkeet pois, mutta Salsalla on tähän kuitenkin ratkaisuna Rack-lock satula klamppi http://salsacycles.com/components/ca...acks/post-lock
Alapään kiinnityshän hoituu, niinkuin esim Muklukissa alternator dropouttiin pidemmillä pulteilla.
Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...
Läskiä katsellut jo tovin. Omat mitat 174/82. Budjetti ihan maksimi 2400€.
Katsellut näitä:
- Cube Nutrail: http://www.cube.eu/en/products/mtb-h...flashred-2016/ 1800€ ja kokona varmaankin 17" tai 19"
- On-One Fatty Trail: http://www.on-one.co.uk/i/q/CBOOFATT...m-x01-fat-bike 2320€ ja kokona varmaankin M
- On-One Fatty Trail: http://www.on-one.co.uk/i/q/CBOOFATT...am-x5-fat-bike 1970€ ja kokona edelleen tuo M
- On-One Fatty: http://www.on-one.co.uk/i/q/CBOOFATX...fatty-fat-bike 1450€ ja koko vaarmaankin sitten 18"
Noissa kalliimmissa on Bluto keulilla ja siitä ei varmaan hirveästi ole kokemusta kuinka hyvin toimii talvella suoraan tehtaan jäljiltä vai onko, ei kuitenkaan ole show stopper hankinna suhteen. Mitenkäs noi renkaat jotka oletuksena kiinni, tomivatko talvella että ei heti joudu sijoittamaan lisää 400€ talvinakkeihin?
Nyt tulisi ensisijaisesti talvi ajoon mutta miksei myös kesälläNyt löytyy 18" Radon Slide 29 sekä Cube CC 53cm. Heittäkää muita ehdotuksia. Etsin ihan perus alumiini runkoista, saa olla jäykkä tai sitten toi bluto, perus osilla. Kyllä olen kahlannut foorumia jo.
Onko jotain oleellista mitä noiden pyörien spekseistä pitäisi tutkailla jotta voi helposti vaihtaa tarvittaessa isompaa rengasta tms (en nyt puhu jarruista tai vaihteista, lähinnä jos jollain valmistajalla on omia spesifisiä ratkaisuja joihinka saa osia vain heiltä tai helvetin vaikeasti jostain paikasta X).
Minusta vähän erikoista, kun ennen läskipyöriä ajeltiin tavallisilla maastureilla samat polut ja nyt niitä hädin tuskin pystyy näillä ajamaan.
Fillari-lehdestä luin tänään että mitään etuja ei saavuteta yli 4" jälkeen. Nih.
Minä en sano mitään kun en ole metriäkään läskillä koskaan ajanut.
Testattu ja tykätty, ainakin liikkeen takapihalla ajeltuna. Olen vain vähän sellainen rakentelija-tyyppi. Että mielelläni rakentelisin itselle sellaisen pyörän, mitä ei ihan joka lenkillä tule vastaan.
Luulen, että lumiominaisuudet eivät ole niin korkealla kuin polkuominaisuudet rauhallisessa ajossa. Näin ollen 4.6"/80mm voisi olla ihan riittävä.
ICTä pitäis ehkä päästä kokeilemaan eka, mutta onhan sen hintakin selvästi enemmän kuin tuon uuden Wednesdayn. ICT:n geometriaa kun katsoo, niin melkein pitäis 173 senttiselle katsoa 16" versiota.
On-Onelta katselisin Fattyjen sijaan Tomacia, jos ei nyt ihan välttämättä sitä Blutoa halua. http://www.on-one.co.uk/i/q/CBTOHESX...m-x01-fat-bike
Muutama kotimaasta saatava vaihtoehto, jotka on hyväksi havaittuja:
- Trek Farley 5
- Kona Wo
- Felt DD10, jos sen Bluton haluaa
- Stevens Bikes Mobster/Mobster XL edullinen, läpiakselit molemmissa päissä. Mielestäni budjetilla erittäin hyvä vaihtoehto.
Wednesday on varmasti hyvä valinta. Oli omallakin listalla, mutta päädyin toiseen vaihtoehtoon, kun sillä pääsi koeajolle.
No, otin asian esille lähinnä jos haluaa lumeen paras mahdollinen pyörä. On lumiolosuhteita joissa ei pärjää yhtään tavallisella maasturilla, mutta paksupyörällä ei ole ongelmia. On myös (harvempia) tilanteita joissa 5.05-tuumaisilla renkailla 100 mm vanteilla voi ajaa, kun 4-tuumainen rengas 80 mm vanteella vaan uppoaa. Tämän luulisi nyt olevan itsestään selvä...
www.yetirides.com
www.instagram.com/yetinylund
Katsotaan nyt, pitää selvittää ensin Foxcompilta kuinka kauan Wednesdayssa menisi. ICT:tä olisi kuitenkin hyllyssä sopivassa koossa.
Kuinka suuri merkitys tuolla ICT:n leveämmällä keskiöllä on? Onko Q factori jotain sellaista, että siitä tulee helposti vaivoja pidemmillä lenkeillä?
Kyllä 4,8'' kumista on etua 4'' kumiin verrattuna ihan kesäkelilläkin. Itsellä on 4,8'' kumit ja vaimolla 4'' ja leveämmän kumin reilusti suurempi ilmatilavuus on selkeä etu esimerkiksi märässä juurakossa, jossa suurempi rengas ottaa isommatkin juuret syleilyynsä kun taas pienessä hakkaa jo vanteelle tai suurempi paine ei mahdollista moista maaston muotojen seurailua.
Tosin 4'' kumi on paljon ketterämpi ja muistuttaa enemmän "tavallista" polkupyörää noin hyvässä mielessä.
Ratareisi, 24 h pyöräilytapahtuma
Jälleen ensi vuonna
Kysyppä Wolfgang Prostkalta.
www.bikesteelborrow.com
https://m.facebook.com/bikesteelborr...type=3&theater
Kirjanmerkit