Kaverilla on tuollainen Virb elite. Hyvä laite kaiken puolin. Pesee perus Go prot ominaisuuksissa mennen tullen. Ainoa miinus on tuo muoto ja koko.
Kaverilla on tuollainen Virb elite. Hyvä laite kaiken puolin. Pesee perus Go prot ominaisuuksissa mennen tullen. Ainoa miinus on tuo muoto ja koko.
Ja paska softa...
Sent from my SM-T315 using Tapatalk
No piti olla wifi tiedostonsiirtoa mobiililaitteisiin, mutta ei sitä koskaan saatu valmiiksi, firmiksessä bugeja, jotka saavat vehkeen välillä sekoamaan. Satunnaisia selittämättömiä kaatumisia johtuen tuosta firmiksestä. Muutenkin oma kuva tuon firman laitteista ei oo ihan paras mahdollinen. Fyysisesti laite on kyllä jämerää tekoa, mutta rautapuoli kusee. No ehkä mulla on käynyt vaan huono tuuri, mutta kahdesta ostetusta garminin tuotteesta (fenix 2 ja tuo virb elite)molemmat olleet jo uutena risoja. Ei vakuuta. Mielummin ostan jotain muuta jatkossa. Syystä tai toisesta tuo virpi tunnistuu huonosti maceissa. Aina yhtä renkkaamista saada se näkymää massamuistina.
Sent from my SM-T315 using Tapatalk
 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						Mulla on Sony HDR-AZ1, jossa kuvan vakaaja. Ei tosin näytä Garminin dataa. Mutta kuvanlaatu erittäin hyvä. Uutena kaupasta 200€. Torilla ja Huutonetissä käyttämättömiä ja lähes käyttämättömiä kaupan päälle tulleita myynnissä kelpo hintaan. Omastani maksoin 130€... Ja voin suositella. Kuvanvakaaja on hyvä ominaisuus
Aika todennäköisesti aion käydä tuon Garmin Virb Eliten el Gigantenista hakemassa, mutta pari juttua mietityttää. Ymmärsinkö oikein, ettei sille varsinaisesti taida olla omia telineitä mutta lootaan sisältyvän sovitinpalikan avulla GoPron telineet istuu? Sitten se, että tuleeko mukana erillinen laturi, jolla voi ladata lisäakkuja ilman, että akku pitää olla kamerassa? Toisin sanoen, onko järkeä ostaa lisäakkuja? Lopuksi minkä kokoinen muistikortti on optimaalinen? Isoin on tietty paras, mutta jos akku kestää teoreettisesti kolme tuntia niin minkä kokoiselle kortille sopii sellainen määrä videokuvaa? Arvostaisin, jos joku osaisi kertoa faktaan pohjautuvia arvioita.
Et, sille on telineitä vallan pirusti, mutta myös gopro yhdyntä sujuu..
Ei tule laturia, mutta voihan kameralla ladata lisäakut valmiiks reissua varten..
32gt class10 on varsin passeli..
Ok, tängjuu-mies kiittää.
Videon pääkäyttötarkoitus on tietenkin jakaa se tänne fillarifoorumille. Siinä on monta steppiä ja monta asiaan vaikuttavaa tekijää. Tuossa alla on video, joka on kuvattu GoPro Hero3black ja Garmin Virb elite kameroilla siten, että Virb oli tangossa ja Gopro rintavaljaissa. Editointi on mitä on. Sille ei enään oikein mitään voi. Kuvamateriaali on myös sitä mitä se on, eikä sillekään voi mitään. Toki kaiken voisi tehdä uudestaan. Mutta, arvioikaa itse, kuinka iso ero kuvanlaadussa on loppupeleissä. Vertailuhan on sikäli epäreilu, että kamerat oli eri kiinnikkeissä. GoPron saa molemmilla tavoilla kiinni. Virb on vähän hankalampi laittaa rintavaljaisiin, mutta ei mahdoton. Toisaalta Virbin liukukytkin on ihan kuningas ja sitä on helpompi pitää kädessä. Kuvanlaatu GoProssa on mielestäni parempi. Millä sitten lopulta on väliä?
Kävinpä sitten tänään hakemassa tuon Garminin kameran. Muistikortti tuli hommattua myös, mutta Gigantin myyjä ei osannut myydä minulle telineitä joten ne on vielä ostoslistalla. Asentelin tyytyväisenä muistikortin ja akun laitteeseen ja yritin käynnistää laitetta: ei mitään eloa, laite on täysin mykkä. Kun se ei suostunut myöskään lataamaan akkua, alkoi takaraivossa jo kummittelemaan intervepsistä luetut tarinat Garminin maanantaikappaleista ja aloin jo epäilemään, että laite on DOA, Dead On Arrival. Vaan eipä ollutkaan, sillä pitääkin tietää ettei kamera ymmärtääkseni käynnisty lainkaan, jos muistikorttia ei ole asennettu. Pienen sähnäämisen jälkeen kokeilin alustaa muistikortin android-puhelimella ja sittenhän tuo heräsi eloon. Eli SD-kortti ei välttämättä suoraan paketista ole kondiksessa vaan saattaa vaatia formatoinnin.
Mistäs noita Garminiin sopivia telineitä voisi kätevimmin hommata tai tilata?
Monkey Pod ei toiminut ohjaustangossa, joten palautin sen ja vaihdoin Go Pro Handlebar/seatpost/pole mounttiin, joka vaikuttaa tosi hyvältä. paketissa lisäosia, joilla sen saa helposti ohjaustankoon kiinnitettyä ja ilmeisesti muuallekin.
Porraspelleilijä, treenaa porraspelleilyn amatööricuppiin, sarja -tosi höpöt
-team Söpöshox
 Jäsen
					
					
						Jäsen
					
					
                                        
					
					
						Virbiä näytti eilen olevan Tampereella Kalevan XXL:ssä pari kappaletta 120 euron poistohintaan. Taisipa olla vielä "Elite" -mallia.
Onko sonyn as200v:lle jotain oikeasti toimivaa tankokiinnikettä? Jota vielä myisikin joku paikka.
Mikä ei ole erikseen sallittu, on kiellettyä.
 Ei mikään tavis
					
					
						Ei mikään tavis
					
					
                                        
					
					
						Tuli mainoskirje, Outnorthissa kaikki -20%. Näytti olevan pikaisen otannan perustella vaikka mitä GoProota ja Garminin Virbbejä ainakin. En oo seurannut hintatasoa joten en osaa sanoa onko alennuksen jälkeenkään kuinka halpoja, mutta tiedoksi vaan jos jotain kiinnostaa.
Tuunasin tässä lauantai-illan ratoksi juomareppua. Kiinnityssolki irtosi jo kesällä ja idea on odottanut siitä saakka toteutusta. Siinä on nyt USWE juomarepun kiinnityssolki korvattu Sony kameravaljaiden kiinnitysosalla. Nyt saa juomarepun pukiessa samalla kameralle rintkiinnityksen.

Tuli Virb napattua Gigantin alekorista. Onpa synkkää mutaa koko värkki. Toisella käyttökerralla veti koko paskan jumiin ja mikään muu ei auttanut kuin akun irti repiminen. Garminin softat ei löydä mokomaa ollenkaan jne. Takaisin taitaa lähteä.
Päivitä nyt siihen softa ensin.
Sent from my iPhone using Tapatalk
No milläs päivität kun kone ei sitä tunnista...
^ onhan sulla siellä alustettu muostikortti.. (munarellon postaus tuos ylempänä)
Mikä on muostikortti?
No totta vitussa se muistikortti on alustettu, kun kameraa on käytetty ja se on tiltannut.
No niin, pitäis lukee postaus ajatuksella.. "toisella käyttökerralla.." ..muostikortti on typo, onneksi ymmärsit mitä tarkoitin
Palauta nyt moinen (tai lähetä huoltoon) kai se rikki on jollei toimi..
Tekis mieli hankkia "action" kamera mutta ois kiva jos sillä vois ottaa hyvälaatuisia still kuviakin. Nykyään otan kännykällä mutta tykkään todella kuvat lenkeillä ja olis hyvä jos saisi kaikki ominaisuudet sitten samaan laitteeseen.
Mutta millaisia kuvausominaisuuksia noissa on. Oon katsellu Go pron 4 heroa ja sitten silveriä. Hirveä hintaero mutta ainakaan hero tuskin täyttää kuvaustarpeita. Mutta onko tuossa silverissäkään vielä riittävät että sitä viitsii kamerana käyttää.
Vaikea päättää kun ei tiedä paljonko oikeesti action kameraa tulee filmaamiseen käytettyä. Just hyvät still kuvaus ominaisuudet ois se vakuutus että tulee käytettyä koska niitä nyt tykkään aina otella.
(Tietenkään nuo ei mitään tavallista hyvää kameraa hakkaa, tiedetään, mutta kun järkkäri ja kompakti löytyy eikä niitäkään viitsi lenkeillä raahata)
Tuumailin jakaa omat käyttökokemukset Garmin Virb Elitestä kun se on nyt kuukauden verran ollut käytössä. Tiivistettynä laite on tehnyt sen, mitä siltä halusinkin eli se taltioi fillarointini. Tankoteline on ollut ihan ok, mutta toki kypäräkiinnitys olisi parempi, koska silloin kamera näkisi sen mitä itsekin katson. Ehkäpä tulee kokeiltua jossain vaiheessa. Posti kiikutti eilen kilkkeet auton tuulilasiin kiinnitystä varten. Imukuppikiinnike taisi olla virhehankinta, sillä se ei tunnu tarttuvan kojelautaan ja kun sen laittaa tuulilasiin niin kamera on nurinpäin.. Ratkaisin "ongelman" kiinnittämällä kameran mukana tulleen liimakiinnikkeen kojelautaan, kameran siihen ja se siitä. Näyttäisi toimivan. Tilasin samalla toisen sovitinpalikan, johon kamera kiinnittyy. (Eli tämmöisen: http://images.anttila.com/images/cat...4464_malli.jpg) Noiden saatavuus tuntuu olevan melko heikkoa, koska verkkokauppa.comilta meni viikko toimittamiseen. Muita Garminin omia telineitä löytyy suoraan hyllystä.
Miten se sitten toimii? Oma käyttöni on lähinnä sitä, että lykkään kameran telineeseen ja käännän tallennus-switchia. Siinä on muutaman sekunnin viive ja aina on lähtenyt tallentamaan. Yhden kerran on hukannut gps-signaalin, mutta löysi hetken päästä uudelleen. Muussa käpistelyssä on mennyt joitakin kertoja täysin jumiin, jolloin vain akun irroittaminen on auttanut. Firmware-päivitys saattaisi auttaa, mutta en ole uskaltanut päivittää luettuani intervepsistä miten joillakin on päivitys kyrvähtänyt ja koko laite mennyt samalla mykäksi.. Videoiden purku Garminin editointisoftalla on toiminut ongelmitta. Sillä tekee perustoiminnot eli siirtää datan koneelle, leikkaa halutut pätkät videoista ja exporttaa ne ulos sopivilla mittarinäytöillä. Muihin toimintoihin löytynee parempiakin työkaluja. Tietokoneen käyttis on Win7.
Kuvan laatu? Speksin mukaan se osaa ottaa 1080p 30fps kuvaa, mutta väittäisin ettei se käytännössä aina ole parasta mahdollista laatua. Muistikorttikin voi toki olla pullonkaula jos se ei ehdi kirjoittaa kaikkea dataa. Jonkinlaista pikselöintiä näkyy ainakin nopeasti liikkuvien kohteiden kohdalla. Kyllä se silti tallentaa esim auton rekisterikilven luettavalla laadulla normaalitilanteissa. Sellainen tarkkuus riittää minulle. Toki liikkuvan auton kilpi kuvan laidalla ei välttämättä ole luettavissa. Kamera osaa myös ottaa "suurnopeus" videoita heikommalla tarkkuudella, joten "äksönhommiakin" sillä voinee yrittää, mutta minulla ei ole sellaiselle käyttöä.
Luettuani tyrmääviä arvosteluja laitteesta niin ehkä minulla on käynyt hyvä tuuri etten ole osunut rosvosektoriin viallisen laitteen kanssa. Tällä hetkellä olen aivan tyytyväinen kameraan. /Koputtaa puuta.
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						^ Tattista.Arvelin, että jotain tuollaista voisi olla, mutta eihän minulla siellä autossa istuessa mitään manuaalia ollut mukana luettavana. Pitääpä testailla, kumpi on parsempi. Kiinnittää tuulilasiin vai kojelautaan.
 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						Tuli vasta nyt huomattua, että gigantin black fridayssä pari action-kameraa mukana. Tuo sonyn fdr-x1000 näyttää kiinnostavalta, mutta onko kenelläkään parempaa kokemusta?
Kirjanmerkit