Timoht:n kanssa pyöriteltiin Tiihalan lenkki pari napsua kovempaa kuin oli tarkoitus - kiitos ja anteeks. Meikän vakiolenkki tuo, vaan uusia siirtymiä opin koko liudan!
Lähetetty minun GT-I9506 laitteesta Tapatalkilla
Timoht:n kanssa pyöriteltiin Tiihalan lenkki pari napsua kovempaa kuin oli tarkoitus - kiitos ja anteeks. Meikän vakiolenkki tuo, vaan uusia siirtymiä opin koko liudan!
Lähetetty minun GT-I9506 laitteesta Tapatalkilla
Ei se mittää, mulla tais alla lusittu yövuoro vaan vähän painaa.....
Porukkalenkeillä kannattaa kuitenkin pääsääntöisesti hieman vähentää tehoja ylämäkiin niin porukka pysyy paremmin kasassa ja tyytyväisenä.
Näin mulle: https://connect.garmin.com/modern/activity/848297447
Aamulenkki Padasjoelle, napsun saa vielä ottaa vauhdista pois. Vähän pidän pöhlönä sitä ettei satamaan ollut kahdessa ekassa risteyksessä opastetta. Hieno paikka, hyvät pullat. Kohta palauttava patikointi Päijänteen kansallispuistossa.
Lähetetty minun GT-I9506 laitteesta Tapatalkilla
Akin kanssa ajateltiin mennä Jämille haistelemaan ilmapiiriäLähtö lauantaina klo 07:00 Kaukajärven mäkkäriltä. Jämiltä ei tulla ihan suorinta reittiä takaisin vaan koukataan pidemmän kaavan mukaan.
http://ridewithgps.com/routes/9548601 (alustava, Treen läpiajo voi olla ihan jotain muuta)
Ei ajella korttien kanssa, joten mukaan voi tulla matkalta ja oikoa saa takaisin oman mielen mukaan. Teivon raviradan vierestä ainakin kuljetaan. Jos olet tulossa mukaan, niin laita mielellään nimi listalle, niin tiedetään ketä kaivataan. Taulukossa lisätietoja oikaisuista yms.
https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing
Keskari pyörinee siinä 27-30 maisemissa osallistujajoukosta ja innosta riippuen.
Myrtillus muokkasi tätä : 30.07.2015 at 22.42 Syy: unohdetaan lähdön seuraaminen...
^ Tärkee kysymys: Missäs meininki taukoilla/ruokailla?
Harkinnassa mukaantulo Suodenniemelle asti. Etenkin jos loppusiirtymällekin (Häijää-Siuro-Nokia jne) sattuisi löytymään ajoseuraa.
Ekat kahvit joko kyröskoskella tai Ikaalisissa. Jämillä saa varmasti jotain pientä naamariinsa esim. makkaraa. Lavia-Suodenniemi akselilla voisi syödä oikein kunnolla, jotta jaksaa taas kahvitella sen jälkeen sujuvasti miltei joka kylässä. Urjalassa jos ollaan ennen klo 18:00, niin sieltä saa sitten loppukiriä varten liitulakua ison pussin![]()
Tänään klo 12.20 rajasalmensillan kahvilalta kehäkukkaan kahville pirkan reittiä mukaillen. Vauhti ehkä n. 30 km/h, riippuen olosuhteista ja mahdollisesta porukan koosta. Minä ja Malinuaa lähdössä ja ajellaan kevyesti pk:ta.
^^Ohittaako Jämille menevä juna Ylöjärven aseman (kirjaston) n. klo 7.46?
vote muokkasi tätä : 31.07.2015 at 21.21
Huomiseksi on luvassa ihan kelvollinen ajosää. Osa porukasta on menossa Jämille, mutta eikös vielä löydy reippaalle Lauantailenkillekin lähtijöitä. Voitais ajaa Kehäkukkaan vastapäivään siten, että menomatkalle mennään Karheen kautta ja paluumatkalla kierretään Otamuksen kautta. Matkaa tulee Mustastalahdesta noin 115 kilsaa (vauhti 30+-). Lähtö klo 10.00.
Kyllä jämäosasto taitaa kirjaston nurkalta kulkea. Ajellaan linkissä olevaa viivaa pitkin.
Sent from my iPad using Tapatalk
Lauantailenkki ajettiin Kehäkukkaan speksien mukaan. Mukana oli kaikkiaan 12 kuskia. Keli oli ihan ok, mitä nyt alkumatkasta tuli jotain pientä tihkua. Kilsoja kertyi n. 120, ave taisi nousta viimeisen myötätuuliosuuden ansiosta yli 31. Kiitos mukanaolleille!
Lyhemmän kaavan neljä B200-brevetistiä lienevät jo kaikki suihkunraikkaina palautusjuomien parissa kotosalla. Mukavaa oli taas ajella vaikka eka satanen Jämille vastatuuleen vesisateessa taittuikin. Loppusiirtymä Suodenniemeltä Nokialle myötäseen kelin kuivuttua olikin sitten varsin reipashenkinen, kiitokset hyväjalkaiselle ajoseuralle kuin myös Suodenniemeltä kolmisatasensa hakuun Urjalaan jne suunnanneelle kolmen poppoolle.
Omat ulkoilut: https://connect.garmin.com/modern/activity/851256155
Huomenna Viiden järven kierron eka etappi, elikkäs Näsijärven ympäri Pirkan Klassikkoa mukaillen. Alkumatka kevlejä pitkin, Teivoon Lamminpään ohi, ei läpi. Palatessa poiketaan Eerolansuoran kautta. Lähtö Mustalahdesta klo 10, ave siinä 26 paikkeilla. Kahvit Muroleen kanavalla.
Lähetetty minun GT-I9506 laitteesta Tapatalkilla
8 hengen porukka saatteli Nässyn kiertäjän Mutalaan saakka. Siellä erottiin Kehäkukan lenkille Karhen ja Viljakkalan kautta.
Reilu satku noin 26:n keskarilla siitä tuli. Ei isompia murheita. Lehmä tuli tiellä vastaan Karhen jälkeen. Oli saatu kiinni karkumatkalta.
Tässä lenkin jälki: https://connect.garmin.com/modern/activity/852475764
Hyvä lenkki. Kiitos mukana olleille.
4 jamppaa eros yllämainitusta porukasta Nässyn kiertoon, speksit lähti olosuhteista huolimatta vähän lapasesta, vaikka Muroleen jälkeen
kovasti yritettiinkin himmailla. Allekirjoittaneen jälki http://www.sports-tracker.com/workou...b0e6dddadc0763
Hyvä lenkki hyvällä porukallaKiitokset
---
Ja huomenna Kaukajärven Mäkiltä Pälkäneveden kiertoon klo 18. Myötäpäivään, kahvit Aapiskukossa.
Onkos vielä muita, joilla on kesäloma näin elokuussa? Tämänvuotinen Pentinkulman kierros on nähkääs vielä ajamatta. Kohtaaminen betonilattian kanssa lykkäsi suunnitelmia alkuperäisestä, mutta nyt alkavat luut tarttua toisiinsa sen verran, että eikun tien päälle.
Tällainen olisi reittisuunnitelma: http://ridewithgps.com/routes/9601936
Lähtö Kaukajärven Mäkkäriltä 8:00
kahvitauko Koskenvoimassa noin 9:15
piipahdus Linnan mäellä (koska teemana on Pentinkulma) noin 11:10
lounas Nuutajärvellä noin 12:15
kahvitauko Siltakahvilassa noin 15:20
takaisin Tampereella noin 17:50
Aikataulu riippuu luonnollisesti keskinopeudesta ja taukojen pituudesta. Ajatuksena on mennä rauhallista kolmeakymppiä ja istua kahvilla ilman kiirettä. Koskaanhan ei ennakkoon tiedä, miten paljon tekniikkamurheet hidastavat, mutta ennen auringonlaskua pitäisi kyllä perille päästä.
Sääennusteita katsomalla ensi tiistai eli 4.8. näyttää melko tyyneltä ja poutaiselta. Löytyykö lähtijöitä?
Lauantaina 8.8. on ennusteen mukaan myös poutaista, mutta hieman tuulisempaa (ja silloin Koskenvoima ei ole aamulla auki). Tänä kesänä hyviä ennusteita on peruutettu ennätystahtia, joten en kovin paljon uskaltaisi tuohonkaan luottaa. Porukan koko on kuitenkin määräävin tekijä, joten eikun äänestämään, jos suinkin kiinnostaa.
drafter muokkasi tätä : 02.08.2015 at 21.07 Syy: No hmm... olisikohan nyt parempi
^ Reittilinkki ei toimi.
http://www.kaupinkanuunat.fi
Ensi viikonvaihteessa on parikymmentä kanuunaa ajamassa http://www.ca500.info/ :n .
^^^Molemmat päivät käy.
Äänestän tiistaita.
OK, tiistai voitti reilustiHuomenna siis Kaukajärvelle kahdeksaksi.
Eikäpä sitä koskaan tiedä, jos vaikka lauantain ennuste paranee, tuon lenkin voisi tehdä silloin uudestaan toisinpäin.
Selvä, suunnilleen siihen aikaan pitäisi niille nurkille ehtiä.
Olisi ollut mukana lähteä mukaan Pentinkulman reissuun, nyt kun kelitkin viimein suosivat polkemista, mutta työt estää. Sen sijaan, onko huomenna lähdössä porukkaa tiistailenkille klo 18 Valintatalolta?
Järvi numero kaksi (Pälkänevesi) kierrettiin speksien mukaisesti rauhalliseen tahtiin. Siirtymien kanssa keskari oli maltillinen alle 25 km/h. Huomenna Pyhäjärvi.
https://www.strava.com/activities/360550815
Lumikki ja seitsemän könsikästä kävi poseeraamassa Väiskin kotitorpan rappusilla. Sää ei olisi paljon parempi voinut olla, joten mikäpä oli polkiessa. Jälkimmäiset kahvit juotiin speksistä poiketen Toijalassa, mutta kilometrejä kertyi mittariin täsmälleen alkuperäisen suunnitelman mukaisesti. Kahdesta rengasrikosta ja pienistä teknisistä tauoista huolimatta perillä oltiin reilusti aikaisemmin kuin olin laskenut, mutta ei haittaa.
Valtavasti kiitoksia koko ryhmälle, hyvä meininki!
https://www.dropbox.com/s/5abj35e7sp...14.51.jpg?dl=0
Kyllä suviyössä pyöräily on hienoa 😊 Pyhä kierretty ja keli ei juurikaan olisi voinut olla parempi. Alkumatkasta saatiin ikävää ylimääräistä ohjelmaa erään kanssalenkkiläisen kaatuessa rotvallin ylityksessä, mutta ilmeisesti pintaruhjeilla selvittiin.
Huomenna (=tänään 😁Roineen kierto.
Lähetetty minun GT-I9506 laitteesta Tapatalkilla
Kirjanmerkit