ElectrobikeGiantHephaFillari
Sivu 105 / 174 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 5 55 95 103 104 105 106 107 115 155 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.121 - 3.150 / 5219

Aihe: Virallinen Fatbike™ - TechTalk ketju.

  1. #3121
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    Kyllä se taitaa valitettavasti olla niin, että on oltava kaksi pyörää, jos meinaa, että ei katkoja tule ajoon. Kaikista vehkeistä joku osa poksahtaa jollain.

    Minulla ei tunnu mikään kestävän. Juuri tuossa availin Salsan 6kk vanhan conversio navan, kun rusahti vapaarattaan kynestä kulma palasiksi. Ei edes ollut kaksinen mäki missä oli liikaa pitoa takarenkaassa, kun sulake napsahti. 2 Muutakin kynttä on vähän tyssääntynyt. Ja driveside pääty korkki kiertyy auki muutaman lenkin ajolla. No eiköhän Toikalta lääkkeet löydy. Vara kynnet onkin hyllyssä, mutta jottain tarttee nyt keksiä tuohon "teoriassa mahdottomaan aukeiluun".

    Ps. tais niissä Farleyn vapaarattaissakin jotain pientä olla. Salsa merkkisiä nekin tosin muistaakseni.

    Parkwood taitaa olla aika korkea standoverilta. Tuossa 29er geo http://www.on-one.co.uk/i/q/CBOOPWX9...-mountain-bike
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  2. #3122
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    ?
    Viestit
    1.152
    Juu omassa Farleyssä on pitänyt vaihtaa löysemmät vaseliinit vapaarattaaseen. Alkuperäisillä toimi huonosti pakkasessa.
    Lisäksi pyörään on pitänyt vaihtaa ketju ja keskiö. Onneksi meillä on palveleva pyöräliike tässä lähellä, niin saa aina apua tarvittaessa.

    Vapaarattaat taitaa olla kulutuskamaa niillä, joilla oikeasti tulee ajettua paljon kilometrejä.

    Olen kyllä itsekin sitä mieltä, että jos harrastaa pyöräilyä, niin on syytä olla muutamia pyöriä varalla

  3. #3123
    Liittynyt
    06/2014
    Viestit
    114
    Eipä tuo meikäläisen Konakaan mitään ole ainakaan vielä kiukutellut, mitä nyt vannenauhat pitää uusia (miksi työ haittaa harrastuksia?).


    iLuurilla tapatalkista

  4. #3124
    Liittynyt
    04/2011
    Viestit
    1.205
    Se Konan nauha oli kyllä surkeaa tavaraa. Sisuri paistoi useammasta kohden! Pyörä ollut ajossa helmikuusta lähtien. Eteen pitää vielä vaihtaa.
    Raahe Cycling Club - www.facebook.com/raahecc - www.raahecc.fi

  5. #3125
    IncBuff Guest
    Tonnin halpisläski on vyörynyt talven läpi ilman ongelmia, mikä on kyllä yllätys. Odotin, että jotain tuosta on pakko hajota.

  6. #3126
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Onkos kukaan perehtynyt takanapojen akselistotarjontaan; mihin 190/197 napoihin, josko mihinkään olisi saatavissa 10mm läpiakselia+konversiokittiä?

    Olen antanut itseni ymmärtää että Hopeen saattaisi onnistua, mutta itse akseleita ei juuri taida löytyä.

    Pakettina näyttäisi Alaskasta saavan. Ei vaan satu olemaan käyntiä sinne suuntaan. Koskaan. Luulen.

    http://fatbackbikes.com/product/190-hubs/

    EDIT: Tuolta saisi muuten samalla eteenkin 9mm akselin näemmä. (y)

  7. #3127
    Liittynyt
    04/2007
    Viestit
    80
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Antza44 Katso viesti
    Ja driveside pääty korkki kiertyy auki muutaman lenkin ajolla. No eiköhän Toikalta lääkkeet löydy. Vara kynnet onkin hyllyssä, mutta jottain tarttee nyt keksiä tuohon "teoriassa mahdottomaan aukeiluun".
    Samaa ongelmaa havaittu täälläkin. Aluksi luulin vaihteisto-ongelmaksi, kun vaihteet toimi miten sattuu. Jossain Mäntyharjun Repoveden puolessa välissä keskellä ei mitään otin takakiekon pois ja pakka jäi yllättäen kirjaimellisesti käteen, vapaarattaineen! Onneksi mukana ollut kaveri keksi, että vapaaratas ei olekaan vain painamalla paikoilleen laitettavaa mallia, vaan se kiristetään mainitulla korkilla. Käsikireys riitti kotiin pääsemiseksi. Erikoinen homma tosiaan, kun kiekko on tiukasti puristuksissa takahaarukassa!

    -Mikko-

  8. #3128
    Liittynyt
    03/2013
    Paikkakunta
    Siinä Himoksen lähellä
    Viestit
    234
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Optiflow Katso viesti
    No ni, worst_case_scenario tapahtui sitten Fattyn kanssa, ei kestänyt runko kuin pari kuukautta yli 2 vuotta ajoa. Tänään huomasin lenkiltä tultuani että rungossa on murtumat satulatolpan alapään kohdalla, sen vahvike mutkan alla sekä toinen takahaarukan ylempien putkien yläpuolella. Satulatolppa on ollut melkein maksimi mitassa, olen kyllä miettinyt tuon kohdan kestoa ja auttaisko joustotolppa tähän ongelmaan, mutta kirpaisee se siltikin. Runko on kokoa 18", en tiedä oisko 20" ollut parempi tässä suhteessa. Pahinta tässä on uuden hommaaminen...mikä ja mistä sekä ennen kaikkea mihin hintaan. Halvin ratkaisu olisi tästäkin tapahtumasta huolimatta osaa uusi Fattyn runko ja siirtää vanhan osat siihen.
    Päivitystä tilanteeseen. Ilman rahaahan tästä ei selvitty. Otin yhteyttä Onniwanniin ja muutama viesti vaihdettiin. Lopputuloksena ostin kuitukeulan tarpeineen ja uusi ver.2 runko tulee mukana. Rungostakin jouduin jotain maksamaan, mutta paketin kokonaishinta kaikkine alennuksineen tuli lähes samaan kuin olisin pelkän keulan hankkinut, jota olin jo suunnitellut pidemmän aikaa. Tuon ver.2 rungon putkissa on tehty ilmeisesti jotain muutoksia tuon ongelma kohdan kanssa.
    Maksettukin jo on, mutta paketti ei ole vielä liikahtanut tännepäin...Vanhaa runkoa eivät halunneet takaisin, osaava hitsari saisi siitäkin soivan pelin. MTBR:n foorumilla oli kuva yhdestä korjatusta ja toteutus näytti ihan fiksulta.

  9. #3129
    zipo Guest
    Pitihän se joustokeula ostaa kun uusia fillareita,renkaita jne ei kuulu eikä näy.

  10. #3130
    Liittynyt
    08/2014
    Viestit
    2.655
    On varmaan ihan toinen tuntuma kunnon juurakkokivikossa kuin jäykällä keulalla?

  11. #3131

    Virallinen Fatbike™ - TechTalk ketju.

    Mitäs zeta sanoo?
    #1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja

    There can be only one.

  12. #3132
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti tmikko Katso viesti
    Samaa ongelmaa havaittu täälläkin. Aluksi luulin vaihteisto-ongelmaksi, kun vaihteet toimi miten sattuu. Jossain Mäntyharjun Repoveden puolessa välissä keskellä ei mitään otin takakiekon pois ja pakka jäi yllättäen kirjaimellisesti käteen, vapaarattaineen! Onneksi mukana ollut kaveri keksi, että vapaaratas ei olekaan vain painamalla paikoilleen laitettavaa mallia, vaan se kiristetään mainitulla korkilla. Käsikireys riitti kotiin pääsemiseksi. Erikoinen homma tosiaan, kun kiekko on tiukasti puristuksissa takahaarukassa!

    -Mikko-
    Ai että tämä lämmitti sydäntäni. Ei sillä, että olen vahingon iloinen, mutta alkaa olla välillä fiilis turhan valittajasta, kun olen muutamaan otteeseen ollut ainoa kellä tapahtuu jotain kummia.

    Nyt pistin korkin Loctiten 243 sinisellä lukitteella kiinni ja, jos vielä aukeaa saapi alkaa Salsalta tulla uutta napaa testiin. Omani on -15 mallin runkosetin mukana tullut. Mitä ikäluokka omasi? Minulla ei tosiaan auta korkin kiristys momentin lisäys, mitä ei Toikankaan mukaan kuulu olla paljoa. Vapaarattaassa laakerit ja väliholkki tiukasti paketissa ja pyörii hienosti ja akseli navassa, niinkuin kuuluu+ väliholkki oikein.
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  13. #3133
    Liittynyt
    04/2010
    Paikkakunta
    Valkeakoski
    Viestit
    394
    Feltin dd30 ja sama ongelma tuon takanavan kanssa. Päätykorkki löystyy itsestään = vaihteet alkaa sohlata ja kuulua pätäng-pätäng-pätäng. Kiekko irti niin lävähtää koko paketti kämmenelle, pakka-vapaaratas. Takaisin laitto vaatii ohuen tikun jotta saa painettua kynnet sisään. Nyt kolmas kiristys monentti menossa...
    Etuhaarukasta korkkasi jarrusatulan kierteet 😡.
    Tanko rusahti iloisesti edellisen otb:n jäljiltä niin vaihto alumiiniseen.
    Satulatolppa naksuu, paukkuu ja nitisee = vaihto alumiiniseen tai titaaniin edessä.
    Ohjainlaakeri nitisee, rasvattu ja kiristelty momenttiin. Nitisee edelleen.
    Orkkis polkimien laakerit leikkasivat kiinni alle 200km ajon, eipä noita vissiin ajoon oltu tarkoitettukaan.
    Muuten mahtava mankeli 👍

  14. #3134
    Liittynyt
    04/2007
    Viestit
    80
    Omani on viime syksynä Toikalta hommattu ja ollut ajossa Salsa Beargrease 2014 rungossa. Jospa tänään saisi aikaiseksi purkaa ja huoltaa sen, niin näkee samalla, onko kynnet tai muut osat ottaneet itseensä löystymisen takia. Eipä silti, tuntuu olevan napa/vapaaratasongelmia mm. hopen ja 907 kilujen kanssakin. Kingiä odotellessa?

    -Mikko-

  15. #3135
    Liittynyt
    04/2007
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    641
    Täällä Hopen navat pelasi kuin junan vessa, mutta lähtivät pyörän mukana uuteen kotiin. Tulevassa on Salsan navat. Saas katsoa millaiset on vai täytyykö heti hommata Hopen takanapa. Ajoin Hopella viidessä kuukaudessa noin 250h ilman mitään ongelmia.

  16. #3136
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    ^Hope on minustakin varsin toimiva ja kestävä ainakin teräksisellä vaparilla, no laakerit, on mitä on, mutta helpompi ne on vaihdella kunnollisiin, sitten, kun niistä aika jättää, kun on muuten pelittävä vapari.
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  17. #3137
    zipo Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Tank Driver Katso viesti
    Mitäs zeta sanoo?
    5 tuntia ajettu joten jotain voi jo sanoa joustokeulasta.Ihan kuin olisi ostanut uuden fillarin.
    Alku innostukseen voi olla syynä myös viimeiset about 3 vuotta ainoastaan täysjäykkillä rullailu ja nyt 100mm joustoa 3.8" fläsässä on yhtä kova juttu kuin RS:n Psylo aikoinaan.
    Perinteisellä retkivauhdilla jäykkä keula #1 mutta jos ajaa ns."täysii" kyllä Bluto päihittää jäykkikset 4" renkailla kaikessa paitsi nousuissa.
    Bud/Jäykkäkeula on jotain noiden puolesta välistä.Paras kompromissi?
    Talveksi vaihdan varmasti kuitukeulan takaisin.Hieman epäilyttää nuo rimpula liukuputket ja alajalat.Toivottavasti RS:n Bluto kestää ja toimii kaikki kesäkauden ajot.
    1,05kg tuli painoa lisää eli 12.25kg suoraan ajosta punnittuna.

  18. #3138
    Liittynyt
    08/2014
    Viestit
    2.655
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti zipo Katso viesti
    5 tuntia ajettu joten jotain voi jo sanoa joustokeulasta.Ihan kuin olisi ostanut uuden fillarin.
    Sinulla taitaa olla sen verran kommentin takana kokemusta että joustokeula läskissäkin, ainakin jos ajo on muutakin kuin himmailua, on varmasti ihan ajattelemisen arvoinen juttu.

    Canyonin Dudessahan semmoisia on jo valmiina. Hmmm...
    J.Kottenberg muokkasi tätä : 30.05.2015 at 18.29

  19. #3139
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    vantaa/havis
    Viestit
    4.264
    Joko Z-setä on testannu sen suoran seinän jousitetulla läskillä,toivottavasti joku kuvaisi sen. *nielaisu*
    ehkä ajoin,ehkä en....

    Pahat sedät 50/60

  20. #3140
    Liittynyt
    10/2012
    Paikkakunta
    Vantaa, Ristiraja
    Viestit
    612
    Kävin eilen (yrittämässä) Z:n peesissä. En oo ihan varma mistä se ajo, ku meni niin lujaa. Kun yritti alamäkeen samaa kaahotusvauhtia, joutui jo oikein tosissaan katsomaan linjat herkällä silmällä
    Mulla se yllämainittu "paras kompromissi" -keulavarustus.

  21. #3141
    IncBuff Guest
    Mites nuo Hopen läskinavat niin pystyykö 135mm etunavan tarvittaessa konvertoimaan 150mm yhteensopivaksi? 190mm takanapa lienee myös konvertoitavissa 197mm?

  22. #3142
    Etunavan saa konvertoitua, siitä omakohtaisia kokemuksia ja eiköhän takanapaankin holkit löydy. Suosittelen kääntymään Shokkiterapian puoleen noissa napojen holkki asioissa, kohtuu hinnat ja nopea toimitus ainakin minun tapauksessani.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #3143
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Heti alkuun pahoittelut kun en jaksanut kahlata 105 sivua läpi.

    Spessun fatboysta pari kyssäriä:

    Taka-akseli menee vaihtoon(sain takuuseen teräksisen), lähteekö akseli napauttamalla irti päätyholkkien irroittamisen jälkeen?
    Ja onko jollakulla tiedossa navan laakereiden tyyppiä? Voisin noutaa noi valmiiksi kun odottelen akselia.

    Mikä funktio on pinnan päässä olevalla mutterilla vanteen sisäpuolella? Kai vanteen oikominen sentään onnistuu normaaliin tapaan?

    Kiitos.

  24. #3144
    Liittynyt
    03/2010
    Paikkakunta
    Lohja/Koisjärvi
    Viestit
    1.421
    ^ Milläs se puola siihen vanteeseen kiinnittyis ilman sitä " mutteria" ?
    Vai ymmärsinkö mä nyt tuon kysymyksesi jotenkin väärin,,,

  25. #3145
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Kuten normaalistikin:

  26. #3146
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.106
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti brilleaux Katso viesti
    Mikä funktio on pinnan päässä olevalla mutterilla vanteen sisäpuolella? Kai vanteen oikominen sentään onnistuu normaaliin tapaan?
    Katoin se kuvan tuolta toisaalta. Minusta on selvää, että nippelin käyttöliittymä alapäässä on vain mutterin muotoinen norminippelin uran sijaan.

    Ei siis huolta, voit toimia normaalisti.


  27. #3147
    Liittynyt
    10/2000
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    797
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti IncBuff Katso viesti
    Mites nuo Hopen läskinavat niin pystyykö 135mm etunavan tarvittaessa konvertoimaan 150mm yhteensopivaksi? 190mm takanapa lienee myös konvertoitavissa 197mm?
    Toikalta löytyi myös jarruadapteri, jolla sai jarrusatulaa siirrettyä lähemmäs 135mm napaa ja levyä. En halunnut 150mm napaa, koska halusin säilyttää mahdollisuuden vaihtaa keulan takaisin vanhaan kuitujäykkään.

  28. #3148
    Liittynyt
    06/2014
    Viestit
    114
    Mikäs se McCarbonin verkko-osoite oli..? Joskus sitä selailin ja myynnissä oli "kevennystarroja" tms. Mietin että ajaako ne siis saman asian kuin vannenauha ku Wo 2015 tuhoutui orkkikset edestä ja takaa parissa kuukaudessa


    iLuurilla tapatalkista

  29. #3149
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.087

  30. #3150
    Liittynyt
    06/2014
    Viestit
    114
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kemizti Katso viesti
    Hahha kiitos Ei onneks tullu yhtään Homer-fiilikset


    iLuurilla tapatalkista

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •