Ei vaan oven murtamiseen/tiirikointiin täytyy olla muutakin kuin pelkkä epäily. Kyllä poliisi sinne olis vilkaissut, jos ovi olisi avattu/saatu yleisavaimella auki.
Tuskin moni tota vilkaisua vastustaa? Ja sitä ei kai oikein voi helpolla vastustaa, jos kotietsintälupa on?
Mikä ihmeen kotietsintälupa? Tarvitaanko sitä? Kotietsinnän suorittaminen edellyttää yleensä vähintään komisario-tasoisen poliisivirkamiehen päätöstä. Puhutaan kotietsintäluvasta. Jos kotietsinnän suorittaminen ei siedä viivytystä, päätöstä ei välttämättä edellytetä. Kotietsintälupa on esitettävä kotietsinnän kohteen haltijalle. Jos kirjallista kotietsintälupaa ei ole, pitää kotietsinnän tarkoitus ilmoittaa suullisesti.
Ilman kotietsintälupaa saa poliisimies toimittaa kotietsinnän, jonka tarkoituksena on kiinni otettavan, pidätettävän tai vangittavan taikka tuomioistuimeen tuotavan tai henkilönkatsastukseen toimitettavan tavoittaminen. Ilman kotietsintälupaa on sallittu myös sellainen kotietsintä, jonka tarkoituksena on sellaisen esineen takavarikoiminen, jota on voitu seurata tai jäljittää rikoksen teosta verekseltään.
http://www.laki24.fi/riri-kotietsint...sintalupa.html
Kirjanmerkit