Tarttee tämän
![]()
No voi helevata. Kyllähän tuota hyvin näyttää saatavilla olevan, vaan enpä viitsi moiseen ruljanssiin lähteä.
Paree pysyä 30t:ssä.![]()
Menee "insinööri" hommiksi... Kun haluan käyttää takapakkaa yhdellä eturattaalla, on mielestäni "oikea" ketjulinja silloin kun se on suora, ketjun ollessa takapakan keskellä? Jos pilkkua n..sitaan, eihän 10-pakalla ole keskimmäistä![]()
Whitessä mielestäni tuo ulompi eturattaan paikka on reilusti ulkona, pikkurattaan paikalta tulee ketjuun huomattavasti vähemmän "kiertoa" käyttäessä pakkaa laidasta laitaan.
Läskillä on kerrankin hauskaa 😍
No siinäpä se, oikea ja ”oikea”. Voimansiirto on suunniteltu niin, että toimii parhaiten n. 50mm ketjulinjalla normimaasturissa. Kun siihen lisätään 27,5mm ofsetti (190mm takanavalla) niin oikea ketjulinja on n. 77,5mm. Jo 74mm ketjulinjalla alkaa esim. ketju takerrella pikkutakarattaalla, kun pyörittää takaisinpäin, vaikka ei siitä mitään käytännön haittaa ole.![]()
ealex muokkasi tätä : 16.12.2014 at 21.24
Fatin hankinta mielessä ja ICT kiinnostaa. Täälläkin asiasta on aiemmin keskusteltu, mutta käykö ICT:en muut kammet kuin Surlyn O.D.? Entä jos käyttää takana läpiakselia, onko tosiaan niin ettei esim SRAM:n takavaihtajaa pysty käyttämään?
Hankalaa kun noita "standardeja" tuntuu olevan yhtä monta kuin on valmistajia...
Ride and Smile!
Jos ICT kiinnostaa niin osta kokonainen pöörä ja vaihda sit niitä palikoi hiljalleen. Pääset heti ajamaan ja saat rakentamisen rieamua pitkäksi aikaa. Niin mää tekisin jos hankkimishinku kävis ylivoimaiseksi hillittäväksi, toistaiseksi olen selättänyt sen pedon joka kerta kun on ülle ürittännä. Häätyy alkaa väistellä tai sit sitä pitää alkaa lätkiä tyhjällä lompakolla
*tähän vidjo*
Kyllä srämmit läpiakselin kanssa käy.
#1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja
There can be only one.
Ei käy kuin shimano koska läpiakseli drop outit on direct mount yhteensopiva... (paitsi jos Toikka on saanut jo teetettyä sram-sopivia drop-outteja) Surlyltä tulee sitten joskus sram-sopivat dropparit.
Ainakin rallinaamalta löytyy kampia ICTeehen, omaan laitoin turbinet.
Onko joltain hävinnyt läksipyörän rengas? Läskin rengas löydetty Helsingistä jalkakäytävältä, otettu talteen, saa noutaa tuntomerkkejä vastaan, yhteydenotot yv:llä.
Kyselin Ameriikasta onnistuisko Jamppaan vaihtaa yhtenäinen takavaihtajan vaijerin kuori, ettei menis loksa ja paksa rungon sisäänvienneistä kuoren sisään. Eivät vaivautuneet vastaamaan mitään, ei mulle eikä maahantuojalle. Tai sitten eivät tiedä miten ne sen tehtaalla kiinnittää runkoon. Vaikuttaa olevan ainakin päistään laminoitu kiinni tiukkaan, ei taida uskaltaa ruveta kairaamaankaan kun ei tiedä jos se on väliltäkin liimautunu niin menee vaan suteen. Sitten ei saa vanhaa pois eikä uutta sisään.
Tankkikuskillakaan ei varmaan rungot olleet niin päreinä että tuota olis nähny? Saatika huomannut ruveta bongailemaan?
ehtoota,piti oikein tehdä tunnukset että pääsee kirjoittelee eli asiaan,,,
mulla fatboyssa directmounth eturatas 28 ,ostin hi5 sesta ja sen työkalun(20euroo)
kasimillinen kuusioavain ja ratas vaihtuu vartissa eli helppoo,ketjulinjat ilmeisen hyvät kun vaihteet
toimii ja ketjut pysyvät päällä ylä ja alamäet,oisin ottanu 26 jos ois ollu
suosittelen
^Harmillista luettevaa hintalappu huomioon ottaen nuo Jampan jutut. Onko Echossa lapsukset korjattu?
Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...
En ole uskaltanut vilkaista. Ennen tulipalopakkasta varmaankin kannattaa. Onkohan rungonsisäisten vaijerinvientien lähtöihin olemassa jotain kaupallista ratkaisua? Teippi yksin ei tunnu riittävän eikä viitsisi lykätä silikoonia tai possukittiä.
#1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja
There can be only one.
Toimisiko nestemäinen kutistesukka eli Plasti Dip?
Läskipyärä!
Minkä verran speissereita on käytössä ICTssa Racefacen kampien kanssa? Mietin vaan että olisiko mitään mahdollisuutta käyttää kapeamman q-factorin Racefacen kammet ICT:ssa, niin kuin käytän Moonlanderissa…
Pluton ulkoiluttaminen yli -12* pakkasella kyseenalaista, http://www.bikerumor.com/2014/12/16/...at-bike-forks/
Edit: Kuitataan sitten tiivistevalmistajan propagandana, tiedustelin asiaa SRAM:lta, RockShoxin takuuehdoissa ei ole käyttölämpötilarajoitteita..
Kemizti muokkasi tätä : 17.12.2014 at 15.33
Mikään rokkarin jousto ei toimi vakiona pakkasessa, mutta pelkkä voiteluaineiden vaihto pakkaseen sopiviin riittää erinomaisesti ainakin Rebassa (=kapea pluto).
Jäykkä keula ei aiheuta toimenpiteitä.![]()
Joo, pieni korjaus, eli 2012 mallisessa dual airissa mitään tiivisteitä ei tarvinnut vaihtaa. Voihan teoriassa olla, että vanhemmissa tai uudemmassa solo airissa joutuu tiivisteitä vaihtamaan. Mutta silti aloittaisin voiteluaineiden vaihdolla, ennen kuin tuomitsisin tiivisteitä.![]()
Ei tarvittu edes pakkasia, että omassa Blutossani ilmat karkasivat tehdasrasvoilla alajalkaan. Vaihdoin luistohunajat sen "PM800 military greasen" tilalle ilmapuolelle mäntään, varteen ja liukutiivisteeseen ja sen jälkeen ei ole ollut ongelmia. Pakkasia odotellessa.
Kirjanmerkit