ElectrobikeGiantHephaFillari
Sivu 27 / 195 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 17 25 26 27 28 29 37 77 127 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 781 - 810 / 5828

Aihe: Whiten läskipyörät

  1. #781
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    2.520
    Jos ei lähempää löydy, niin täällä Taskilassa on ainakin yks L-kokoinen, jota saa koeponnistaa halutessaan.
    Krossikommuuni / Syöte MTB

  2. #782
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti tmile Katso viesti
    Ei ole liian pehmeää. Mutta jos on yhtään massaa ja reisilihasta niin tuollaiset irtonaiset halpis-kasetit vain syövät äkkiä kiinni alumiiniin, ja alkavat vääntyä, lonksua ja jumittua. Mulla kesti noin vuoden / 4000km saada vapaaratas täysin hajalle.

    Kannattaa ostaa tilalle joku tuollainen spiderilla varustettu takapakka, esim. deore XT:

    Jotain pehmeetä patarautaa on se chosen navan vaparaattaan runko,eikä mitään alumiinia(testattu magneetilla).
    Ihan samanlaiset kolot oli syöny omaanikin ,kun sen avasin n.100km ajettuna.On xxl:n syytä alkaa tilailemaan varaosana tätä vapaaratasta kun jengi alkaa kiikkuttamaan niitä sinne takuuseen.
    Materiaali/suunnitteluvirhe aivan selkeesti.
    Cold Sweat!

  3. #783
    Liittynyt
    07/2012
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    80
    Samanlaiset urat oli mullakin vapaarattaan rungossa.
    Läskipyärä!

  4. #784
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    Iitti
    Viestit
    1.309
    Samanlaiset urat löytyy mulla DT240 ja DT190 navoista.

  5. #785
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Hyvinkää
    Viestit
    1.636
    Itselläni ollut viimeiset +10v. Hopen napoja, niiden eri versioissa vuosien varrella ei muut kuin xc -mallin titaaninen ja nykyisten Pro mallien teräksiset ole kestäneet , nykyisten Pro2 ja Pro2 Evojen alumiiniset ovat kanssa aika pehmoisia tavaraa . Joku väitti että liian löysälle kiristetty pakka olisi syynä , mutta itse kyllä syytän materiaalia .


    Voi olla kieltämättä viimeistään keväällä aika monta takanapaa takuuhuollossa XXL:ssä.
    Läskillä on kerrankin hauskaa 😍

  6. #786
    Liittynyt
    12/2013
    Paikkakunta
    Sibbo
    Viestit
    584
    Mitä pakkoja twentynineri on käyttäny Hopen navoissa?
    xt pakalla ja riittävällä kiristyksellä en minä ainakaan tuollasia saa aikaseksi. Vai onko mulla sitten heikot jalat ja hyvät vapaarattaat.

  7. #787
    Liittynyt
    09/2013
    Paikkakunta
    Hel
    Viestit
    1.527
    Pääsin tänään testaamaan kevytvalkoa. Ei lainkaan hullumpi ajettava, vaikka itseohjausta onkin jonkin verran tarjolla.
    Jos laakerit kestävät niin hinta-laatusuhde ainakin tarjouksesta poistettuna on varmasti vähintäänkin kohdallaan.
    Memento mori

  8. #788
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    Nuuksion kupeessa
    Viestit
    3.483
    Itsekin tuli tänään kokeiltua liteä, geometria oli muklukkiin verrattuna ehkä hieman XC:mäisempi ja suorahko tanko tuntui hieman oudolta verrattuna omaan 20asteen backsweeppiin.
    Pinna löystyy kun ketju kiristyy.

  9. #789
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Hyvinkää
    Viestit
    1.636
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Bässi Katso viesti
    Mitä pakkoja twentynineri on käyttäny Hopen navoissa?
    xt pakalla ja riittävällä kiristyksellä en minä ainakaan tuollasia saa aikaseksi. Vai onko mulla sitten heikot jalat ja hyvät vapaarattaat.
    Vuosien varrella on ollut XT, Sramin paremman pään pakkoja sekä huokeampiakin. Minulla on ollut yleensä titaani vapaaratas tai teräksinen vaihdettuna tilalle. Nyt on rossarissa 10v. 105 ja Evo2 normi aluvapaaratas , kyllä se ainakin pikkuisen pykälää syö, mutta sehän onkin halvemman pään tavaraa. Toisaalta eihän nuo mitään haittaa, pois ottaessa joutuu hiukan napauttamalla ja vaparihan lähtee aina rattaan mukana irti.

    Tuon valko läskin vaparin suurempi ongelma taitaa olla nuo pehmeät kynnet? Itse on ole vielä jaksanut katsoa omiani , pitänee kurkata joku päivä ja voidella ne kunnolla.
    Läskillä on kerrankin hauskaa 😍

  10. #790
    Liittynyt
    10/2014
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    28
    Joo kynnet oli mulla kamalassa kunnossa kuten aiemmin kuvia esitin. Johtuneekohan niistä todella outo ääni. Ennen vapaalla rulletessa kuului tuttu tiktiktiktiktii nyt ääni on tiktikrunkstiktiktiktikrunks?
    White 2Fat Pro, Nishiki 352 Hybrid

  11. #791
    Liittynyt
    09/2008
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    665
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti lera Katso viesti
    Tietääkö kukaan millon näitä on taas tarjolla netistä ostettavaksi? Ei tällä hetkellä ole kun tuota hiilari versiota saatavissa.

    Onko Oulussa kenelläkään metsokankaan lähellä whiteä?
    Maikkulasta löytyy M-koko.

  12. #792
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    savo
    Viestit
    748
    Whiten vapaarattaissa on kait tapauskohtaista toleranssia aikalailla. Vaatinee avauksen ja puhdistuksen ehkäpä kuukausittain, onhan tuo simppeli avata. Oma ratas oli paskanen mutta täysin siisti ja kulumaton. Laitoin sinne kokeeksi vaihdelaatikkoöljyä ja samalla viilasin rattaan tekemät jälet pois. Laitan XT:n rataksen kun on sen aika.
    Eteen laitoin N/W 30 ja jätin pikkupikkusen rattaan paikalleen. Ompahan soma potkasta ryömintävaihde päälle jos vaikka tulee hengenahdistusmäki.
    Muutenhan toi 'YönTimo' on pelittänyt täydellisesti ja täyttänyt kaikki ne odotukset jotka jo nuorena asetin maastopyörälleni.

  13. #793
    Liittynyt
    07/2012
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    80
    Nytpähän se Lite myrkyn lykkäsi... Alkoi vapaaratas paukkumaan tänään lenkillä. Oletettavasti kynsissä vikaa eli kun polkee, niin tuntuu kuin ketju hyppisi piikkien yli (semmonen pätkäisy "voimansiirrossa" ja kamala pauke). En kuitenkaan pidä kovin todennäköisenä, että noin 200km ajetun pyörän rattaat olisivat niin loppu. Pakkohan se oli pyörä ajaa kotiin asti, mutta kyllä *tutti ja rankasti!

    Onko muilla ollut vastaavaa ongelmaa?
    Läskipyärä!

  14. #794
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Rauma
    Viestit
    645
    Tänään lenkillä paukahti pro mallin vapaaratas, oli se rutissut hiukan aiemmin mutta tänään loppui veto kokonaan, polkimet pyörivät tyhjää.
    Huomenna lähtee soitto XXL: ään ja kysellään takuun perään.

  15. #795
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    savo
    Viestit
    748
    Helepommalla pääsee kun ottaa ketjuruoskan pakka-avaimen ja kaksi littu 15mm ja kahtoo- ihanite- mitäse vapaaratas on syöny.

  16. #796
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Uleaborg
    Viestit
    2.070
    Laitapa mvu kuva tilanteesta, jos auot napaa. Täällä on vielä toistaiseksi ehjänä napa.

  17. #797
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Rauma
    Viestit
    645
    Mieli tekisi availla jo nyt mutta soitetaan kauppaan ensin, takuuhan tuollaisen kuuluu korvata, ajettu alle 300km.

  18. #798
    IncBuff Guest
    Pakkohan näissä joku heikko kohta oli olla tuohon rahaan.

  19. #799
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    1.105
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mvu Katso viesti
    Mieli tekisi availla jo nyt mutta soitetaan kauppaan ensin, takuuhan tuollaisen kuuluu korvata, ajettu alle 300km.
    Juu ei kannata avata jos takuuseen meinaa saada.

  20. #800
    Liittynyt
    02/2012
    Viestit
    127
    Täällä ei onneksi mitään ongelmaa. walkoinen pelaa kun junan vessa... noin 700km takana. Meillä Pohojanmaalla nää kyltitkin reittien varrella on vähän "häjympiä", tästä paikalsta pari kilsaa mäkiä alas nii löytyy tappokrooppi



  21. #801
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    Iitti
    Viestit
    1.309
    Vaihtelin lite-ladaan floarerit vee8:ien tilalle ja samalla putsasin vapaarattaan. Kynnet oli ihan kunnossa. Oliskohan tolla joku 300-400km ajettu.

  22. #802
    Liittynyt
    03/2004
    Paikkakunta
    syvä etelä
    Viestit
    1.470
    onko kynnenkilauttajat käyttäny painepesuria ajosessioiden jälkeen se on pahinta myrkkyä se.
    älkää kysykö mistä johtuu väkivalta!! älkää kysykö mistä johtuu päihdeongelma!!

  23. #803
    Liittynyt
    07/2012
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    80
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti very heavy Katso viesti
    onko kynnenkilauttajat käyttäny painepesuria ajosessioiden jälkeen se on pahinta myrkkyä se.
    En, kun en edes omista moista värkkiä .
    Läskipyärä!

  24. #804
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Rauma
    Viestit
    645
    Kynnet on multa rikki, painepesuria ei ole nähnytkään.
    Nyt odotellaan xxl:n vastausta takuu kysymykseen.

  25. #805
    Liittynyt
    10/2014
    Viestit
    314
    mitäköhän ne kynnet mahtaa maksaa?

  26. #806
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Uleaborg
    Viestit
    2.070
    Semmoinen määrä noita läskejä on.myyty, että luulisi varaosia löytyvän ihan kaupallisista syistä jo. Niistä saa rahaa.

  27. #807
    Liittynyt
    09/2014
    Paikkakunta
    Rauma
    Viestit
    833
    Samaa itsekkin ihmetellyt. Helposti tarttuisi XXL stä muutakin kamaa tilaukselle kun jonkun muutaman euron varaosanippelin tilaisi. Pakko kehua kyllä XXL:n toimintaa, viime viikolla kysyin sähköpostilla vaihtajankorvakkeiden saatavuutta niin asiakspalvelun tyttö kysyi vain osoitteen ja laittoi 2kpl korvakkeita veloituksetta kirjeessä tulemaan. Tänä päivänä aika harvoin törmää vastaavaan toimintaan.

    Itsellä nuo kynnet on vielä ihan priimat, johtuneeko siitä että laitoin heti uutena notkeampaa rasvaa sisälle. Edellispäivän ajojen jälkeen kun kurkkasin kynsiä niin vettä oli päässyt vähän sisälle yhden vähän syvemmän lammikon "ylityksen" seurauksena.

  28. #808
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    savo
    Viestit
    748
    Vapaarattaan huolto kuuluu vasta xxl täyshuoltoon. Pyörönhintaan sisältyy ensihuolto ja kaksiperushuoltoa 1/v. Joten 3v huoltamaton vapaaratas on tod.näk sökö. Ja menee normaali kulumisen piikkiin.
    Niimpäti tai näinpäti niin kannattaa opetella nämä perushuollot itse, helepommalla piäsöö. Ainakin jos asuu täällä missä karhuja on 12kpl/neliökilometri.

  29. #809
    Liittynyt
    10/2014
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    28
    En ole mäkään vielä edes pyörää pessyt ja kynnet on jo syöty. XXL vastasi spostiin kun pyysin uutta vapaaratasta että pahoittelevat sekä selvittelevät miten toimitaan.. Älkää ihmiset omaan piikkiin ostako uusia osia kyllä noiden pitää mennä takuuseen
    White 2Fat Pro, Nishiki 352 Hybrid

  30. #810
    Liittynyt
    09/2014
    Paikkakunta
    Rauma
    Viestit
    833
    Vähän niin ja näin. Tottakai pyörän pitää kestää ja takuun korvata viat, mutta itse pidän mieluummin pyörän ajokunnossa kuin odotan että pääsen vaatimaan XXL stä 5€ varaosia. En mitenkään usko että takuut raukeavat jos oma aloitteisesti rasvailet polkupyörääsi.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •