Kestävyys on yksi iso pointti. Ja renkaan käytös vs. tubeless muutoin.
Keventely ei oo koskaan ollut mun juttu.
Jospa pitäydyn Spessun omissa sisureissa, jos osoittautuvat kestäviksi.
Kestävyys on yksi iso pointti. Ja renkaan käytös vs. tubeless muutoin.
Keventely ei oo koskaan ollut mun juttu.
Jospa pitäydyn Spessun omissa sisureissa, jos osoittautuvat kestäviksi.
Kun sisuri venyy joka suuntaan, myös pituus-suuntaan, eikä pelkästään leveys, niin ”kapeista” (n. 3”) 26” sisureista tulee liian ”pitkiä”, kun ne pitää venyttää 4,8” renkaan sisälle. Sen sijan 24” sisuri näyttäisi olevan juuri sopiva, kuten edellisellä sivulla olevasta kuvasta Budin sisällä näkyy.
Uskon että FatBoy tapauksessa (GC/90mm vanne) 13F sisuri toimii oikein hyvin.
Ensimmäisen kerran kannattaa hetkeksi täyttää rengas lähemmäs 1bar painetta, sen jälkeen sisuri täyttää ulkorenkaan oikein hyvin vaikka 0,1bar paineella. Talkkia mielestäni pitää käyttää, että sisurilla on edellytykset venyä tasaisesti. Talkkia saa lähimarketista n. 3€:lla. Lisäksi ilman talkkia on todella vaikea saada uutta rengasta puhtaaksi sisältäpäin ”kumiroskasta”, mutta talkin kanssa kaikki ylimääräinen lähtee helposti pyyhkimällä.
ealex muokkasi tätä : 26.09.2014 at 13.13
No nyt tyhmäkin ymmärsi.
Ehkäpä kokeilen joskus. Erittäin skeptinen olen kyllä kestävyyden suhteen. Jää nähtäväksi.
Talkki pienentää sisurin ja päällysrenkaan välistä kitkaa, jolloin myös vierintävastus pienenee. Alkaisiko joku valmistaja tekemään lateksisisureita läskiin
Sent from my iPad using Tapatalk
Stan tekee jo.. litkut sisältää lateksia. Natural latex.
Kävin eka kerran isommasti ryskyttåmåssä läskiä kivikossa. Hiukan lirisi lientä vanteen vierestä.
Ähräti ährhän. Nysväti nysv. Täällä on muutamaan kertaan kyselty vanteiden oikomisesta. Tässä oma reseptini. Tuli taas tuommoinen litkun mentävä vekki dropatessa. Ei se isoa juurta vaatinut alastulorinteeseen mun rengaspaineiden ja elopainon yhdistelmällä. Ensin yritin päästä ali siitä missä aita on matalin, mutta lopulta piti purkaa koko Gorillaviritys, kun teipit ei tahtoneet kestää hellää käsittelyä. Nytpä on taas melkein kuin uusi.
Sisurista pehmike ja oiotaan vähän kerrallaan useasta eri kohdasta. Pyritään pitämään yksittäiseen kohtaan kohdistuva vääntö mahdollisimman pienenä, koska amuliini.
Hullu ei huomaa...
![]()
Viimeinen pari paikallisesta, hullun halvalla..![]()
Paljon pyöriä, liian vähän aikaa..
Mää oon paukutellu kumivasaralla nuo vanteiden painaumat takas. Jättäny kumin siihen vaan päälle (sisurilla) ja paukutellu menemään....![]()
Tää vois mennä taas "Pahoja tubeless-ongelmia"-osastolle, mutta nyt on päästy siihen vaiheeseen, että Tubelessia on kokeiltu ja suurimmaksi osaksi rengas nouseekin vanteille, mutta jostain kohtaa ei vaan kompurallakaan Bulldozer suostu yhteistyöhön. Nostin sisurilla toisen puolen vanteelle ja melkein jo meni, mutta ei täysin.. Aikaisemmalla 29er-pyörällä ja Flow Ex-vanteilla kaikki tubeless-viritykset onnistuivat jalkapumpulla..
Pitäiskös tuota Gorilla tapea 73-millisenä laittaa kaksi kierrosta niin, että menee täysin yläreunaan asti molemmilla puolilla?
Hmm, mielenkiintoista. Itsellä eilinen operaatio menestyi jälleen ihan ok, tänään aamulla oli renkaassa ilmat edelleen sisässä ja illan lenkki men ilman ongelmia. Täytyy varmaan taputtaa itseään olalle hyvästä tuurista noiden romppeiden kanssa. Oletko kokeillut vielä liukastetta ennen kompuran kanssa ähräämistä?
Krossikommuuni / Syöte MTB
Juu, fairyvettä tuli ronskisti ruiskuteltua vannenauhan ja reunan väliin ennen kompurointia, mutta muutamasta kohdasta silti sen verran vuotoa, ettei kauaa pysyny ilmat sisällä. No ilmeisesti pitää purkaa ja jos sittenkään ei nouse vanteelle, niin Spessun sisäkumi tms. kutsuu...
Tuota tuota, olen vähän eri mieltä tästä asiasta.
http://www.schwalbe.com/ebooks/2015/...index.htm#/63/
Sent from my iPad using Tapatalk
Ok, seison korjattuna, eli yksi ja sama malli ilmeisesti käy 2.1 tuumaisesta ylöspäin
Sent from my iPad using Tapatalk
Kolme mitattua presta-13F painoa: 186g, 176g, 180g. Kaikki muutkin on ollut samaa luokkaa, mutta en ole niitä kirjannut. Rohkeasti vaan Fatboy-käyttöön, ensimmäinen kerta voi tuntua epäilyttävältä, kun ensimmäinen täyttö vaatii normaalia enemmän painetta, mutta sen jälkeen toimii erinomaisesti pikkupaineillakin.
Tubeleksen virittäminen kiinnostaa lähinnä siksi että tuo Mulefut-Bulldozer kombo on sellainen, että itku tulee jos jossain ryteikössä hajoaa sisuri. Nytkin sai taas puolisen tuntia tapella että sai edes toisen puolen irti, vaikka teippiä ei olekaan välissä. Toinen puoli istuu vielä vanteella kun ei riitä elopaino sitä irroittamaan. Eihän tuolla viitsi lähteä mihinkään kauemmas kun renkaan vaihto on aina tunnin homma.
Tänään homma onnistui Mulefut/Bulldozer-yhdistelmän kanssa. Alkuperäiseksi ongelmaksi muodostui teippi, jota laitoin vain 1 kierroksen ja eihän se tietenkään riittänyt reunoille asti. Nyt 2 Gorillakierroksen kanssa nousi heti huoltsikan kompuralla ja hyvin on ilmaa muutaman tunnin pitänyt. Eli teippiä reunoille asti ja jopa alle, niin näyttäisi onnistuvan. Viimeinkin!
Kivenlahden pyörähuolto auttoi ensimmäisen irrotuskerran kanssa.
Jos sisuri hajoaa maastossa niin tarviiko todellakin irrottaa molemmat reunat renkaasta että saa vaihdettua uuden tilalle????
Ei todellakaan tarvi.
No ei niin, mutta jos veli incbuffilla sattuu olemaan kiinan tuumatoleransseilla tehty kumilus tahi vanne, niin en ainakaan minä moista paria pitäisi fillarissa enempää kuin että kissa ehtii sano aivastus.
Juu tunnen Mulefut+Bulldozer-yhdistelmän. Se on todella tiukka irrotettava, mutta siksi se luullakseni toimii tubelessina hyvin. Ajoa on vasta noin 90km sisurittomana, mutta luotto on 100-prosenttinen siihen, että rengas ei varmasti hyppää vanteelta.
Onko se vaikea saada vanteelle ilman sisuria? Mulla ei ollut. Toinen reuna oli paikallaan ja valmiiksi. Toinenkin reuna meni puoliksi lattiapumpulla. Kompuraa kuitenkin tarvittiin. Mielestäni hyvä yhdistelmä tuo vanne ja rengas. Rengas nousee vanteelle sisurin kanssa vaikka pienellä taskupumpulla.
Kokemusta mulla ei asiasta ole paljon. Vertailukohtana on ainoastaan OnOnen kehä ja Surlyn Knard, joka litkutettiin eilen. Gorillateippiä oli kehällä. Se oli herkkää puuhaa. Luulenpa, että se rengas hyppää vanteelta ensimmäisen juurakon kohdalla.
Kertokaas, miksi olen ollut aistivinani ilmapiiriä gorillaratkaisun paremmuudesta ghettoon verrattuna? Painon voi jättää mainitsematta, sen tiedän itsekin.
Antza44 totesit Finlandiassa, että menee hienot Darrylin reunat hukkaan ghettona ja suosittelit teippiä. Ajanut olen jotain 0.4/0.6 -paineilla, ehkä joskus allekin ja painoahan pyörän päällä on jotain vajaat sata. No, ghettot olleet nyt omassa pyörässäni sieltä elokuun puolesta välistä ja ei mitään valitettavaa. Endo nousi vanteelle ongelmitta ilman mitään telttapatjoja, mutta Larryn kanssa piti tapella patjasuikale apuna. Remmi oli apuna myös. Litkua ei ole tullut pihalle mistään kohtaa ja pitävät ilmaa yhtä hyvin kuin sisurilla. Ei burppimista tai muita ummetuksia. Itse ainakin näen gheton hyvänä puolena sen, että vanne pysyy "stockina" jos joutuu jostain syystä palaamaan takas sisurille - siellä ei ole teippejä, litkumoskaa eikä muutakaan tavallisuudesta poikkeavaa. Ehkä vähän semmoinen try-before-you-buy -ratkaisu? Ehkä seuraavat renkaat vedänkin teipeillä, niin saa vertailukokemusta!
tiki muokkasi tätä : 28.09.2014 at 08.37 Syy: typo
Kirjanmerkit