ElectrobikeFillariHephaGiant
Sivu 40 / 371 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 30 38 39 40 41 42 50 90 140 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.171 - 1.200 / 11127

Aihe: Suuri Fatbike-rengaskeskustelu.

  1. #1171
    Liittynyt
    03/2010
    Paikkakunta
    Lohja/Koisjärvi
    Viestit
    1.421
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti artzi Katso viesti
    1. Mistä edullisimmat 4 tuuman kumit läskiin? Floater on kyllä ihan ok, ja niitä näyttää löytyvän on-one-kaupasta.

    2. Nysse halkes. Floater nimittäin. Onko kenelläkään omaa/muualta opittua tietoa vastaavasta? Olenko ajanut sen rikki, vai voiko ajatella takuujuttua? Kaksi kohtaa eri kohdissa rengasta. Kuvassa pahempi. Minä en hypi, ja paineetkin on yleensä liian kovat maastoon, kun en jaksa tielle säädellä.

    Täytyy lainata wanhaa juttua, koska justiinsa sama pätee meikäläisen Pirkka-läskiin ja sen Vee Rubber Missioneihin. Tuuppasinkin jo kysymystä Tammistoon, että eikö näillä sittenkään saa ajaa 0.5 - 0.8 paineilla. Vain parista kohtaa rengas on rikki, mutta aiheuttaa sen että rengas pääsee noilla kohdin elämään ja tuloksena raivostuttava perskannikoihin asti kantautuva vipotus. Ja kilsoja tuolla kumilla takana vain viitisen sataa kun ei ole alkuinnostuksen laannuttua ajettua elokuun alun jälkeen metriäkään. Pyörä on hyvä, mutta virne on kadonnut naamalta eli ei tuo nyt loppujen lopuksi sittenkään ole kuin vaan polkupyörä normaalia paksummilla renkailla
    Pitäis kuulemma speksailla ja päivittää,,,

  2. #1172
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    ?
    Viestit
    1.152
    Mulla meni aikoinaan On-Onen Floater samalla tavalla reunasta rikki. Syynä oli käsittääkseni se, että rengas putosi vanteelta ja jatkoin ajamista pompottavalla renkaalla. Tällöin vanteen reuna rikkoi kumin. Sain On-onelta kuitenkin takuuseen uuden renkaan.

    Vaurioitunut rengas kesti kuitenkin ajoa melko pitkään kunhan huolehti siitä, että rengas oli kunnolla vanteella.

  3. #1173
    zipo Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti a-o Katso viesti
    Mulla meni aikoinaan On-Onen Floater samalla tavalla reunasta rikki. Syynä oli käsittääkseni se, että rengas putosi vanteelta ja jatkoin ajamista pompottavalla renkaalla. Tällöin vanteen reuna rikkoi kumin
    Oikein,samalla lailla pilattuja renkaita nähty hätäisen rengasremontin seurauksena kun rengas ei ole noussut kunnolla vanteelle niin 26 kuin myös 29:llä.
    3 kpl:tta Floatereita ajettu loppuun reilussa 2 vuodessa,Pari lenkkiä uudella Floaterilla(4.) alla.Asiallinen ja kustannustehokas rengas mutta vain taakse .Edessä aivan karmea.

  4. #1174
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    1.105
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti zipo Katso viesti
    Oikein,samalla lailla pilattuja renkaita nähty hätäisen rengasremontin seurauksena kun rengas ei ole noussut kunnolla vanteelle niin 26 kuin myös 29:llä.
    3 kpl:tta Floatereita ajettu loppuun reilussa 2 vuodessa,Pari lenkkiä uudella Floaterilla(4.) alla.Asiallinen ja kustannustehokas rengas mutta vain taakse .Edessä aivan karmea.
    No kun ei ole muilla ajanut niin hyvin toimii etusenakin! Mikäs tossa mättää eturenkaana verrattuna parempiin?

  5. #1175
    zipo Guest
    Ohjattavuus. Just eilen kokeilin eteen 65mm kehälle,ei toiminut siinäkään vaikka toivoinkin että selfsteering häviäisi kapeamalla kehällä verrokkina 100mm ja 80mm vanteet.

  6. #1176
    Liittynyt
    01/2014
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    1.105
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti zipo Katso viesti
    Ohjattavuus. Just eilen kokeilin eteen 65mm kehälle,ei toiminut siinäkään vaikka toivoinkin että selfsteering häviäisi kapeamalla kehällä verrokkina 100mm ja 80mm vanteet.
    Aha, no hyvä etten ole paremmilla päässyt ajamaan

  7. #1177
    Liittynyt
    06/2012
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    188
    Pykäsin Jamppaan tubelekset. Ei ole ainakaan BFL/Turnagain FR80 kombolla vastaavia onkelmia kuin IncBuff on kokenut, tosin eipä noissa kyllä mitään beadhookejakaan ole. Paineita päästellessä putoaa kumet vanteelta jo ennenkuin on sisuri tyhjä. Koitin ensin Gorilla viritystä, en saanut nousemaan vanteelle ilman hihnaa. Nurkissa pyöri kaksi erilevyistä jousisoljellista hihnaa jotka laitoin peräkkäin notta sain riittämään ympäri. Leveämmän hihnan viisto pää meni kapeamman solkeen vain osittain. Sain tuolla nousemaan, litkut sisään mutta falskasi niin etten ehtinyt ravistella. Toisella yrittämällä putosi ravistellessa. Panin vähän enemmän ilmaa, leveämpi hihnahan pasahti poikki päästä. Hyvä ettei lentänyt otsalohkoon. Totesin että ei tule onnistumaan ja hain paikallisesta 24 sisurit, revin gorillat veks ja tein ghettot. Etuseen en laittanut muuta kuin vannenauhan ja halkileikatun sisurin, vahingosta viisastuneena en käyttänyt hihnaa vaan pois otettua sisuria puristamaan kumia. Nousi ja tiivistyi pienen ravistelun jälkeen. Taakse laitoin solumuovikaistaleen keskelle ja tuo nousikin helposti ja tuntuu vakuuttavammalta, vaati jo vähän painettakin asettuakseen vanteelle. En ole vielä ehtinyt ajaa, pitänee tuo etunen vielä pudottaa vanteelta ja laittaa sinnekin solumuovi kun jotenkin arveluttaa että putoaako vanteelta ekassa tiukemmassa mutkassa. Tiedä onko siitäkään loppupeleissä sitten hyötyä, jokuhan muistaakseni kirjuutteli että solumuovi litistyy ajan kanssa paineen alla.

    Mahtaako tuo Joe'sin litku liimata kumia riittävästi ettei putoa vanteelta vai olisko Stan's ollut sen suhteen parempaa? Onko muilla kokemuksia Turnagainin tubelesoinnista, onko yhtä väljä muillakin kumeilla kun LäskiLaurilla?

  8. #1178
    Liittynyt
    08/2011
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    460
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pekka T L Katso viesti
    ...pitänee tuo etunen vielä pudottaa vanteelta ja laittaa sinnekin solumuovi kun jotenkin arveluttaa että putoaako vanteelta ekassa tiukemmassa mutkassa. Tiedä onko siitäkään loppupeleissä sitten hyötyä, jokuhan muistaakseni kirjuutteli että solumuovi litistyy ajan kanssa paineen alla.
    Solumuovin tarkoitus on auttaa rengasta nousemaan vanteelle, ei pysymään vanteella. Ja se tosiaan litistyy paineen alla ohueksi.

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pekka T L Katso viesti
    Mahtaako tuo Joe'sin litku liimata kumia riittävästi ettei putoa vanteelta vai olisko Stan's ollut sen suhteen parempaa?
    Molemmat liimaa hyvin. Vaikka Joe'sin tiivistämisominaisuuksia pienillä paineilla joskus lenkillä vähän kritisoinkin, niin syy taisi olla lopulta renkaassa:

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti mni Katso viesti

  9. #1179
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    499
    Onko kukaan testannut onone:n baby fatty 24" sisuria ghetto tubelekseen? Mahtaako tossa olla irrotettava venttiilin sielu? Pitäisi muutenkin tilata sieltä tavaraa niin tulisi samalla. En tiedä johtuuko kuskin 100kg massasta mutta Whiten versio 2 teippi tubeless päästeli ilmaa ja litkuja eilisellä lenkillä. Paineita oli 0,6 baria, eikä viittis kauheasti enempää laittaa
    Gravity, what a heartless bitch.

  10. #1180
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    ^Mistä se ilma oikeen karkaa? Tuskin ainakaan burbpailee. En kyllä ghettoa noihin tekisi edes aseella uhattaessa. Vuotaako venttiilin juuresta vai mistä. Onko ne parit pikkureijät tukittu vinoilta pinnoilta ja gorillateippi tiiviisti?
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  11. #1181
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    499
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Antza44 Katso viesti
    ^Mistä se ilma oikeen karkaa? Tuskin ainakaan burbpailee. En kyllä ghettoa noihin tekisi edes aseella uhattaessa. Vuotaako venttiilin juuresta vai mistä. Onko ne parit pikkureijät tukittu vinoilta pinnoilta ja gorillateippi tiiviisti?
    Reiät on tukossa,venttiili tiiviisti ja gorillateippi tiiviisti reunasta reunaan. Mun mielestä oli vuotanut pitkin matkaa vanteen ja renkaan välistä (litku jäljistä päätellen). Sellainen tuntuma että rengas olisi vähän pyörinyt suhteessa vanteeseen maastossa möyriessä
    Gravity, what a heartless bitch.

  12. #1182
    IncBuff Guest
    Miten se olikaan. Ei kannata ajaa läskillä ja jos ei osaa tehdä tubelesskonversiota vai muistanko väärin miten mua tuolla toisaalla opastettiin.

  13. #1183
    zipo Guest
    Tässä hemmon (mikesee)kommentteja Mulefooteista. Fattiskiekkospecialisti.

    I've built a handful of these now, to 135, 170, and 190 spaced hubs. They build predictably, and balancing tension is very straightforward. Total average build time (from picking spokes to installing rim strip) is about 25 minutes.

    The most impressive part of the package, to me, is that Sun-Ringle has finally cracked the 'inexpensive, tubeless ready' code for fatbike rims.





    Once the wheel was finished, I installed a Surly strip, wrapped the whole thing with one layer of wide yellow tape (supplied by S-R), then threaded a valve in there. I've installed new and used tires, as well as folding and wire beads. With the exception of the brand-new wire bead tires, all have inflated easily and instantly with a floor pump. Longest standing one has held air for 3+ weeks and counting.

    No other aluminum rim on the market has been this easy thus far.





    Even better, to me, is that the bead lock works so well. Once the bead has seated, breaking it free is virtually impossible with bare hands. In order to remove the bead (to install a tube, add goop, or change tires) I've had to lay the wheel flat on the ground and *stand* on the tire sidewalls. Even then it doesn't come immediately out--I had to bounce a bit.

    No other rim, period, locks a tire in so well, yet leaves the tire (tube) field serviceable.

    Very happy, as a wheelbuilder, to have this option on the shelf. And at a street price of ~$30-$50 less than the Surly RD's, it's likely that I'll be recommending/building/selling lots more of the Mulefut this winter than anything else
    zipo muokkasi tätä : 21.09.2014 at 20.37 Syy: Ei olekaan pro kun puhuu beadlockista.

  14. #1184
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    499
    Kai sekin on mahdollista että toi rengas ei oo parasta a-luokkaa. Eturengas tosiaan onnistu ihan kerta laakista. En kyllä omasta virityksestä löydä vikaa. Oon kyllä tubeless renkailla ajanut jo monta vuotta eli sinänsä tuttuja virityksiä.
    Two-Shoes muokkasi tätä : 21.09.2014 at 23.32
    Gravity, what a heartless bitch.

  15. #1185
    mutanaama Guest
    Hah, bead lock tosiaan. Varmasti joku merkantti.

  16. #1186
    Liittynyt
    12/2010
    Viestit
    46
    Taitaa olla noiden Mulefutejen saatavuus aika heikko Atlantin tällä puolella. Onko noita vielä mistään saatavissa (pelkkiä kehiä).

    Edit: laitoinpa kyselyä suoraan valmistajan suuntaan että mistä kannattaisi alkaa katsella näitä, katsotaan mitä vastataan.
    Per4 muokkasi tätä : 22.09.2014 at 11.02

  17. #1187
    Liittynyt
    03/2010
    Paikkakunta
    Lohja/Koisjärvi
    Viestit
    1.421
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jukkis Katso viesti
    Täytyy lainata wanhaa juttua, koska justiinsa sama pätee meikäläisen Pirkka-läskiin ja sen Vee Rubber Missioneihin. Tuuppasinkin jo kysymystä Tammistoon, että eikö näillä sittenkään saa ajaa 0.5 - 0.8 paineilla. Vain parista kohtaa rengas on rikki, mutta aiheuttaa sen että rengas pääsee noilla kohdin elämään ja tuloksena raivostuttava perskannikoihin asti kantautuva vipotus. Ja kilsoja tuolla kumilla takana vain viitisen sataa kun ei ole alkuinnostuksen laannuttua ajettua elokuun alun jälkeen metriäkään. Pyörä on hyvä, mutta virne on kadonnut naamalta eli ei tuo nyt loppujen lopuksi sittenkään ole kuin vaan polkupyörä normaalia paksummilla renkailla
    No poblem taaskaan XLL: kanssa. Nopea vastaus tuli reklamaatiooni eli vastaus tässä:

    Ei tuossa tosiaan mitään epäselvää ole, selkeävalmistusvirhe. Pääsisitkö miten käymään tammiston myymälässä, niin laitetaanuusi rengas alle?

    Pitäis kuulemma speksailla ja päivittää,,,

  18. #1188
    Liittynyt
    03/2010
    Paikkakunta
    Lohja/Koisjärvi
    Viestit
    1.421
    Kotimatka Tammiston kautta koukaten. Kai sen myös Kona Wo:ssa (first edition) käytetyssä Vee Rubberissa on ollut jotain ongelmaa kun tilalle eivät edes tyrkyttäneet sitä vaan saman renkaan päivitettyä versiota. Ei kun ajamaan. Tosin asiat tärkeysjärjestyksessä eli ekaksi siperiahuskyjen ruokinta ja lenkitys

  19. #1189
    Liittynyt
    10/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    13
    Myös itse aikani Mulefutin kanssa taistellen totesin, että mattoveitsi todennäköisesti tekee tehtävänsä rengasrikon sattumisen jälkeen renkaan poistamisessa. Saippuavesi, päällä "seisominen", pomppiminen ja muutama kirosana eivät tehneet tehtäväänsä Bulldozerin tubeless-muunnoksen alkuvaiheessa. Sääli vaan hyvää piällysrengasta...

    Ja muutaman lisä-ähistelyn jälkeen ajattelin perustaa Liian leveitten vannenauhojen uhrien tuki-säätiön...
    Jokeripoks muokkasi tätä : 22.09.2014 at 20.45 Syy: Lisäyrityksen epäonnistuma

  20. #1190
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Uleaborg
    Viestit
    2.070
    Kyse on heikosta kasauslaadusta. Nauhat kapeammaksi vaan. Juuri sain tuossa erään halvan lastenpyörän ajokuntoon. Toista tuntia meni, vaikka pyörä oli kasattu. Kiekot heitti, jarrut väärin säädetty ja jopa asennettu Laadusta pitää maksaa tai sitten säätää itse.

  21. #1191
    IncBuff Guest
    Onko kukaan laittanut palautetta XXL:ään tuosta asiasta?

  22. #1192
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.087
    Nyt on Tapio Kymäläisen duunaama läskinapasauttimen prototyyppi testattu;

    Valitsin heti yhdistelmän hankalasta päästä, eli rd+dillinger4. Ei ollut napsautinkaan heti onni ja autuus, ainakaan tuolla kombolla, testausta pitää tuonnempana jatkaa seuraavalla kehitysversiolla ja/tai jollain suopeammalla rengas/vanne kombolla.. Tavallisiin laiharenkaisiin kokeilin myös ja niihin se toimii kuten pitääkin, renkaan kehälle nosto otti aikaa alle sekunnin..

    tuolla läskirengaskombolla lääke oli toisen puolen nostaminen sisurilla, tällä tekniikalla renkaan asennus kesti sisurin asennus, poisto, napsauttimella toinenpuoli paikalleen n.5min, missä ~4min55sek kului sisurin kanssa turaamiseen..

    veikkaan että läskinapsautin toimisi esim mutanaaman hiilaritubelesskehillä ihan niinkuin tuo tekemäni välitesti normikumilla..

    testauksia jatketaan kunhan joudetaan..

  23. #1193
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    ?
    Viestit
    1.152
    Bontrager esitteli pumppuun integroidun napsauttimen syksyn messuilla: http://www.bontrager.com/model/11881

  24. #1194
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.087
    Tiedän, Tapsan napsautin on ollunna markkinoilla jo yli vuoden..

    ja uskallanpa väittää, että ei nouse IsoB:n laitteelakaan ainakaan tuo mun tänhetkinen yhdistelmä, koitin kovimmillaan 8bar, eikä riittäny.. kun toinen puoli oli paikallaan, riitti ~3bar ja normirengas meni (ardent 2,4 + Flow) meni täysin lötköstä (ihan uran pohjalta, mitään valmistelematta) 3bar paineella naps-paikalleen..
    Paljon pyöriä, liian vähän aikaa..

  25. #1195
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Kuinkas nämä tubelesskyhäelmät muuten pysyy vanteella pienillä paineilla, luokkaa 0,2-0,3bar?

    Fatboyn kiekot/renkaat kun ei ainakaan tubeless-readyt ole.
    Ja ei innosta ajatus vanteelta pois luiskahtaneesta renkaasta jossain kivikkoisessa mäessä...

    Muutoinhan tubeleksen edut on tiedossa ja koettu, vanteella pysyminen moisilla paineilla vaan panee arpomaan.

  26. #1196
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.087
    Ikunaan ei oo burpannu, paineet on ollu pienet, vaan en tie kuinka pienet, koska ei oo tarkkaa mittaria.. niin pienet kuitenkin, että kolisee sillointuolloin kiville vanteet..

    ja Iglu nuo kehät teippas jollain, mitä lie ollut lattiamaattoteippiä tjsp, yks-kas kiekkaa täysleveetä.. ei kai nuo hrd:tkään mikkää tubelesredit ole, päinvastoin, mutta hyvin pelaa !

  27. #1197
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    ?
    Viestit
    1.152
    Joo tiesin kyllä tästä suomalaisesta napsauttimesta ja siksi olikin huvittavaa nähdä tämä Bontragerin uutuus messukuvissa. Olen joskus miettinyt napsauttimen hankintaa, mutta eipä ole saanut aikaiseksi. Sehän siinä vähän jännittää, että jos joku luulee sammuttimeksi...

    Itse ajoin tubeless fattyllä kovilla pakkasilla ja rengas tuntui aika pehmeältä. Kotona mittasin ja paine oli 0,2 bar. Ei burpannut. Mutta kesällä jossain röllikivikossa tussahti paineet pois, silloinkin oli varmaan n. 0,2 bar

  28. #1198
    Jos väsää tubeleksen ghettona niin pienet burppailut näkee hauskasti siitä että litkua on valunut renkaan kyljellä, ei laske painetta mainittavasti. Vanteesta riippuen kyllä saa todella matalaksi paineet ennen kuin käy mitään erikoista.

  29. #1199
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.087
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti a-o Katso viesti
    Sehän siinä vähän jännittää, että jos joku luulee sammuttimeksi...
    Saa aika puusilmä olla jos noista varoitustarroista ei huomaa, siinä lukee monta kertaa ja isolla "tämä ei ole palosammutin"
    Paljon pyöriä, liian vähän aikaa..

  30. #1200
    Liittynyt
    08/2003
    Paikkakunta
    eteläisellä keskivantaalla
    Viestit
    12.081
    Tarmolassa piipahduksen aikana kävi ilmi että Maxxisin fättikumit ovat jo paistettu ja kunhan saavat ne taiwaassa pakattua ja matkaan kohti härmää niin odotus eikun lyhenee. e13 keskiöleekeri lähti halvemmalla ku mstn.

    Aiijjuu - Hodakki vaikutti livenä hiplattuna ihan hyvältä
    Shimaani muokkasi tätä : 23.09.2014 at 18.33

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •