^Trail-gator on varsin onnistunut tuote. Toimii hyvin myös hätävarana jonka voi ottaa käyttöön vasta kun pienempi retkeläinen väsyy polkemaan omin voimin.
^Trail-gator on varsin onnistunut tuote. Toimii hyvin myös hätävarana jonka voi ottaa käyttöön vasta kun pienempi retkeläinen väsyy polkemaan omin voimin.
Memento mori
Eikä ole ihan tyhmän hintainenkaan.
Muistelen, että asiasta olisi ollut juttua ennen kuin Isla ryhtyi hankalaksi. Jossain kirjoitettiin, että kasvun haku johti laatuongelmiin.
Sen tarkemmin en selvitellyt, kun ei varsinaisia ongelmia ole noissa perheen kahdessa Islabikessä ollut. Toisen maalissa oli mitättömän pieni vika tullessa.
Takuu, sen ulottuvuus muille kuin ensimmäiselle omistajalle ja virhevastuut olivat vain yleistä pohdintaa.
Trail-Gator on muuten hyvä tuote, mutta esim. Islabikesia en sellaisella kytkisi kiinni, koska emäputkeen tulee T-G:n vastinrauta, jonka pulteilla kiristettävät teräskiinnittimet syö helposti maalipintaa. (meillä kytkettiin T-G:hen Spessun Hotrock 16, joka ei ole ihan niin hyvä pyörä...)
Meinaat jotta mukuloitten fillareihin ei muuten tule naarmuja?
#1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja
There can be only one.
No en tosiaankaan meinata.
vauhtikorjaavirheet muokkasi tätä : 20.05.2014 at 13.19
Tulee toki muutenkin. Huomattu jo kahden lapsen toimesta...
Noi kiinnitysraudat vaan on sellaiset että ne voi jättää aika ikävän näköiset jäljet jollei sitä huomioi asennettaessa. Ehkä menee suojaamalla tms. jos siltä tuntuu. Ajattelin vaan että parempi kertoa niin on tiedossa ennen kuin laittaa T-G:n kiinni vaikkapa vaivalla brittein saarilta valmistajan valvovan silmän ohi salakuljetettuun Islabikesiin![]()
Eiks Isloilla saa lapset muka mennä ees maastoon, kun on, niin hyviä pyöriä. Harmi sinänsä. Meidän naapurin poika ei saa mennä uudella Crecentilläkään maastoon, kun ei kuulemma osaa vielä ajaa sillä siellä. Olen vaan ihmetellyt, et mitenhän ne vanhemmat luulee sen oppivan??? Ja jannu on oikeesti ihan taitava. Koriste esineet sit erikseen johku eri ketjuun pliis.
![]()
Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...
Trolololololloooolololllloo.
Googlen avulla tosiaan löytyi juttua vaihtoehdoista. Trail-Gatorin idea on hieno ja juuri sellainen, mikä mielessäni oli. Tuotekehityksen huipentumaa ei silti ole vielä saavutettu. Keuliva pyörä tuskin on hyvä ja puomin rakenne näyttää lujuusopillisesti epäedulliselta.
Follow Me tuli myös vastaan, mutta sekään ei taida olla ratkaisu tilapäisiin hinauksiin. Oikea peräpyörä on parempi jatkuvaan käyttöön ja jos jossain kommentissa mainittu kysyntä käytetystä pitää paikkaansa, uuden ostamisessa ilmeisesti ei kustannuksia vaihtoehtoihin verrattuna kannata säikähtää.
Onko Roihuvuoressa jotakin tapahtumaa tänään?
Tää tulee myöhässä mut oli:
https://app.younited.com/?shareObjec...e-5e873818629b
Mitä tohon islaan tulee, niin veikkaan että joku puupää on järjestänyt paypallin kautta jonkun tajuttoman claimin jostain pienestä jutusta ja siitä v*ttuuntuneena päättivät, ettei suomeen lähde enää yhtään filoa. Mitään muuta järkisyytä en tohon keksi.
Pojalle tuli tällä viikolla GT:n Micro mini BMX Saksasta. 349e kotiin toimitettuna. Ei ihan Haro LT:n tasoinen peli, mutta ihan hyvä kuitenkin. Voin vakuuttaa, ettei vaihteita tarvita. Tuolla tuo pikkumies pääsee hemmetin kovaa tarvittaessa ja silti hoituu ojanpohjien krossailut ja metsäpolutkin. Plussaa vielä olematon paino. Vaikka tuo tuli kyllä ihan ratakäyttöönkin, niin voisin tuollaista kyllä suositella ihan muutenkin. Noi menee todella kevyesti eteenpäin ja ovat kyllä aika huoltovapaita. Tommoselle 100-110cm haarukaan olevalle jäbälle on hyvät pyörät kiven alla. Kaikenmaailman ankkurin painoista tunturia kyllä riittä, mutta mitään kunnollista ei löydy. Todella monessa ajoasento on aivan vammainen satula ala-asennossa. Polvet menee johonkin ihan yliluonnolliseen kulmaan, kun koittaa pyöritellä kampia. Joskus oikein mietityttää, että kuka noita suunnittelee.
![]()
Mikä olis hyvä mahd ohut tuppi? Vai pitääkö leikkiä tankonauhan tai sulkis/tennisgrippien kanssa?
Esi Racer's Edge?
#1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja
There can be only one.
Laitampa tähänkin ketjuun tämän kyssärin-> Voisko joku Orbea MX 24 Team omistaja mitata todellisen Stand overin noin 15cm satulan nokasta eteenpäin? Ilmottavat 660mm ja se tuntuu aikas korkeelta.
Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...
24" pyörän osto tulee jossain vaiheessa ajankohtaiseksi. Tarkoitus on hankkia kevyt yleiskäyttöön sopiva pyörä, johon saa lokarit ja tarakan. Ei joustohaarukkaa. Neljä vaihtoehtoa olen löytänyt: Frog 62, HOY Bonaly, Giant Revel jr ja Orbea MX. Noista tosin en vielä lokareiden ja tarakan kiinnitystä ole selvittänyt, kuten en paljon muutakaan.
Tuleeko jollain mieleen muita vaihtoehtoja? Tytölle sopiva ulkonäkö on plussaa ja ainakin kuvan perusteella valkoinen Giant saa parhaat pisteet.
Aikoinaan junnujen Isla kulki ihan moitteettomasti T-G:n perässä, hyvä laite onkin, vaikkei tuo pikalukitus olekaan ihan snap-and-go, mutta riittävän helppo ja nopea heittää kiinni väsyn yllättäessä. Jotain tuohon väliin tietysti voi yrittää laittaa jos naarmuja pelkää![]()
BTW,
Omat semi-muksut ovat jo siinä vaiheessa (10/11v) että menee melkein ohi topicin, mutta asiaa läheisesti sivuten. Muutaman kymmenen euron pyöräprojektina rakennettu konkeli maantieajon kokeilemiseen. Eli otetaan pieni 26" maastopyörän runko, alle vanhat maantiekiekot ja sopivat kilkkeet miljoonalaatikosta. Koulun loppumista odotellessa (ja ehkä myös jarrukahvojen asennusta).
![]()
Pyörällä päästään pyörälle päästään
Tommoset putkahti talliin.
![]()
#1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja
There can be only one.
Onko kukaan hommannut tällaisia kampia? Mittoja olisi sopivasti, mutta ovatko nuo kauheat ankkurit/kuraa?
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
Sosiaalinen paine kasvoi liian suureksi, pakkohan se oli ymmärtää. CRC:llä oli pieni ale ja ilmainen toimitus. Nyt on onnellinen lapsi (ja maasturi polkukeikoille). Ihan laadukasta valurautaa, vaihteetkin pelasi suoraan paketista, vaihdoin vaan jarrujen kätisyyden ja pätkin kuoret sopiviksi.
![]()
MoreCowbell++
Kohta kiva seurata, kun läski kansa ostaa noita pikku Fattyja http://www.on-one.co.uk/i/q/CBOOBBYF...fatty-fat-bike junnuilleen, niin alkaa varmaan monessa koululais perheessä kovat keskustelut, et mäkin haluun, kun sillä on. Siinä on isit ja äidit kovilla.![]()
Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...
Tuossa omaa Fattya tilatessa juuri kuolasin Babya likalle ens kesäksi. Olishan se aika hieno.
On kyllä makia Fatty. Sitten tulee itku, kun se joku katkera m*lkku rikkoo ton koulun pihaan. Vois tota silti harkita.
http://www.radonline.de/bulls-kinder...oll-49584.html
Tuolta tilasin, minulla oli 146€ postiin toimitettuna. Hinta näyttää vähän muuttuneen, silloin oli -30%. Tuo runko muuten poikkeaa hieman nettisuvun kuvasta (voi verrata tuohon minun postaamaan), mutta mielestäni parempaan suuntaan. Myöskään pinnoja ei ollut niin paljon, kuin nettisivun kuvasta laskin.![]()
Kirjanmerkit