Eipä noita tosin taida päästä luonnolisessa ympäristössä kokeilemaan. Ei oikein anna kuvaa pyörän soveltuvuudesta maastoon jos jalkakäytävällä vähän polkee.
Eiköös onnimanni ole ihan tietoinen jälleenmyynnistä. Firman nimellä nuo on tilattava jos aikoo firman nimissä myydä eteenpäin. Tai sitten melko työläät katteet jos yksityishenkilönä noita tilaa ja myy eteenpäin omalle yhtiölleen. Luultavasti valmistaja tässäkin tapauksessa ennemmin kuin myöhemmin haistaa tapahtuneen. Ei kai tuossa mitään pahaa ole? Edelleenhän sen fattyn voi tilata suoraan.
#1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja
There can be only one.
Specializedin Test the best-kiertueella on myös Fatboy koeajettavana (M, L & XL). Lisätietoa tapahtumasta löytyy 2014 koeajotapahtumat-threadista
Beware
![]()
IhQ Trail Dog
Pinna löystyy kun ketju kiristyy.
Onpas hän pahantuulisen näköinen.
#1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja
There can be only one.
^^^Don't touch my masters's bike or ....![]()
Katselin linkkejä tuosta shoxin keulasta ja päädyin RMountain-uutiseen läskistä Blizzardista niin pisti jenkkikommenteista silmään että ilmeisesti ainakin kesällä/kuivalla polulla ajaminen on alan harrastajien keskuudessa iso no-no.
Hep yks juttu vielä.Meitsin operoitu polvi ei ole kipeänä tod näk.fatin leveän q-factorin takia vaikka kuinka paljon ajelisi pitkillä välläreillä.
Joillekin voi käydä päinvastoin.
Edit:4 vuoden tipatoman jälkeen yhtäkkiä rupesi tekemään mieli whisky co:ta
Noista lokareista voi laittaa viestiä miulle, mustiscarbon nykyään idässä.
fillari10.blogspot.fi
www.kareisenpyorakorjaamo.net
Itse yrittäjä
Jaa että poltteleeko...
![]()
Toihan on ihan piece of crabon toi kehä. Haarukasta en ole varma että onko se omaan makuun vai ei.
Kehät on sarjaa "olis varmaan ihan kivat", mutta olkapäät ja kyynerpää on sitä mieltä, että joku juustokeula olisi oltava.
^Ettekö te Läskipyöräilijät pidä käsiä rentoina kun ajatte? Sehän on täysjäykällä ajamisen aa ja oo, että joustetaan polvista ja kyynärpäistä![]()
Kyllä se on kaiken fillaroinnin aa ja oo joustaa polvilla ja kyynärpäillä. Oli alla täysjäykkä tai ei.
Niin, mutta täpärillä ei oo pakko jos ei jaksa![]()
Ei tässä iässä enää muu jousta ku muisti![]()
Se on vaan opettelua, mulla vaihtu stonga 23 asteiseen jo kuukausia sitten, eikä oo yhtään kaduttanu. Sinne jäi rannekivut
Hei Läskit! Siirränpä tämän kyselyn toisen otsikon alta tänne "lajitovereiden" keskusteluketjuun, jos vaikka syntyisi ajatuksia tai mielipiteitä asiasta.
Vuosittain järjestetään tällainen hiihtotapahtuma Enontekiön Hetasta Kautokeinoon: http://www.saamiskirace.fi/
Entäpä jos tulevina vuosina tapahtuman jälkeen samalla valmiilla uralla olisikin vaikkapa Kautokeino-Hetta -FatBikeTour?
Minkälainen retkitapahtumasaisi lähtemään mukaan: 1-päiväinen "tosiretki" 90 kmja vaihtoehtoina lyhyemmät 60 km tai 30 km? Vai 2-päiväinenretkeilyhenkisempi retki (30+60 km tai 60+30 km)? Mitä palvelujareitillä/tapahtumassa pitäisi minimissään olla, kunhiihtotapahtuman kaltaisia "miehitettyjä mehuasemapalveluita"ei kuitenkaan olisi realistista järjestää ilmeisen pientäpyöräilijämäärää varten?
Tuo ylläoleva nyt on vainpelkkää spekulointia eikä siis mikään tapahtumasuunnitelma,saatika ilmoitus! Tuota reittiä viime viikolla hiihdellessä ajatusalkoi tuntua aikalailla mielenkiintoiselta...
Eilistä fiilistelyä Tiirismaan ympäriajolta. Kivaa oli taas, Läskikelit parhaimmillaan kapee renkaisten syviä uria siellä täällä ja läski senkun liitää imemättä pahemmin tontiin.
Laskettelu on muutes kivvaa puuhaa.
Pirunpesän All Mountain osuus.
Pitäähän se pitkoksilla ja suollakin käydä, ettei käy yks toikkoseks Läskeily.
Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...
Kyllä on. Ainakin niissä maastoissa missä itse ajelen.Kuten sanottu, maastoja ja ajotapoja on todella monia, toisilla kestää paikat ja toisilla ei.
Se on aivan kaikessa harrastamisessa tullut huomattua, että nettikeskusteluissa hyvin usein jutellaan mukamas samasta asiasta ja todellisuudessa ollaan aivan ääripäissä saman harrastuksen äärellä.
Jopas oli kuvissa hjuva fjiilis
Onko tämmöisen tapahtuman olemassaolo tuttu: American Birkebeiner -pitkänmatkanhiihto (kuuluu samaan Worldloppet-sarjaan mm. Finlandia-hiihdon ja Vaasa-hiihdon kanssa), ja sen yhteydessä Fat Bike-tapahtuma. Matkat 47 km ja 20 km, tänä vuonna n. 500 osallistujaa :-)
http://www.birkie.com/fatbikebirkie
Tuli sitten kokeiltua Muklukia vaikka kauppias kyllä varoitteli että älä kokeile jollet meinaa hankkia =) Noh nyt sitten aloitettiin kyhäilemään ja lähtökohdaksi otettiin Mukluk 3 josta sitten kaupattiin koko voimansiirto, jarrut, satula ja satulatolppa erääseen toiseen projektiin jarruiksi Hope race E4 eteen ja taakse Race x2. Kammet Sram XX1. vaihteet Sram X9 ja laitetaan 1x10 . Satulatolpaksi SDG iBeam Carbon ja satulaksi SDG Belair, vanteita Toikka hieman porailee ja laitetaan punaiset heijastavat vannenauhat,kuusiokolopultit vaihdeltiin torxeihin ja kaikenlaista pientä tuuninkia vielä luvassa,mm vipuihin matchmaker, renkaiksi varmaankin Big Fat Larryt etc, laitan kuvia kunhan projekti valmis =)
Sillai siinä tuppaa käymään. Onnea valitsemallanne polulla.
#1 Joulun Suuri Runorace 2009-voittaja
There can be only one.
Joo läskipyörissä on se vaara että pienen koeajon jälkeen on ostopäätös jo tehty, niin se itselläkin meni. Muklukia en onneksi ole päässyt missään koestamaan joten fatty saa kelvata.
Huomenna pitäisi asennella vee rubberit floaterien tilalle ja tutkailla kuinka meno muuttuu.
Duct tape is like the Force. It has a light side, and a dark side, and it holds the universe together.
Kirjanmerkit