Lainaus Alkujaan tämän lähetti LJL Katso viesti
Olenko muuten vainoharhainen, jos väitän että ei ole ihan sama tuntuma, onko 32t tai 36t edessä? Ainakin 11-36 pakassa skaala 36:lla on jotenkin paremmin käytössä, vaikken kovin usein 11t:llä ajakaan paitsi maantiellä jossakin Velskolan takamailla, myötätuuleen. En osaa nyt sitä paremmin selostaa, mutta erilaiselta erikokoinen etulimppu tuntuu (ehkä)
Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jani Mahonen Katso viesti
Minusta tuntuu myös siltä, että 36t rattaalla saa enemmän voimaa/vääntöä takarenkaaseen kuin 32t rattaalla.
Koen tarvetta yhtyä näihin tuntemuksiin. Myös eräs reitevämpi pitkän linjan kilpakuljettajakolleega on sanonut samaa, ja ajeleekin 40T eturieskalla näitä nykypäivän 160mm keinutuoleja.
Isommalla rattaalla ketju on kauempana keskiön akselista, enempi vipuvartta, vaikka pakasta ois valittu ratas jolla välitys ois sama eturattaan koosta huolimatta. Liittyneekö tähän.