GiantElectrobikeHephaGarmin
Sivu 136 / 285 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 36 86 126 134 135 136 137 138 146 186 236 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 4.051 - 4.080 / 8526

Aihe: Talvipyöräily

  1. #4051
    Liittynyt
    05/2006
    Paikkakunta
    Itä-Helsinki
    Viestit
    386
    Noh, tänä aamuna uskaltauduin sitten kuitenkin maantiefilolla töihin! Renkaat pysyi ehjinä ja kuskikin pystyssä! Eli talvikausi on nyt päättynyt! (Siis hetkeksi, kun vkl on taas luvassa lunta ja pakkasta...)
    Maastopyörä Saksasta. Maantiepyörä Italiasta. Sisu Suomesta.

  2. #4052
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.332
    Sulaa nopeasti pois nuo sateet jos ylipäätään lumena tulevat. Muutamaksi aamuksi saattaa baanat muuttua luisteluradoiksi.
    "Sinunkin tulisi tietää, että pullot tehdään puhaltamalla, reiät ampumalla, mutta työt vie oman aikansa."

  3. #4053
    Liittynyt
    04/2012
    Viestit
    1.378
    Veikeää ajella sellaisella jäätiköllä, jossa päällä sellainen useampi sentti vettä, koko tien levyinen 'allas', ilman nastoja meinaa olla aika jännää.

    Aika reilusti sai tempoa, että 10km/h keskarin sai suhteellisen pehmeällä hiekkatiellä, Huppua myöten kaikki kurassa, pahoja ongelmia ketjun rattaaseen takertumisen kanssa ja toisaalta takapakalta tykkäsi ketju luistaa, kun niin paljon sitä hiekkaa.

    54.6km/h gps näytti huippunopeudeksi, ajelin vieläpä pystyssä asennossa tuon alamäen, kilsan keskariksi tuli reilu 34km/h, puolivälissä pieni nousu ja vaihtui asfaltilta märälle soralle, jossa aika paljon irtokiveä, jolloin laski sinne 26km/h tuntumaan, mutta sitten tuli taas alamäkeä ja pääsi vähän vauhdikkaammin, taisi tulla ajettua ylinopeutta koulun ohikin sitten siinä sivussa...

    Hauskempaa kumminkin oli muhkuraisella sileällä ja märällä jäällä yrittää tasapainoilla nollapidolla eteenpäin, siinä ei mene rapaa suuhun.

    Ikävää nousuissa on se, että ketju tarttuu kiinni pienimpään eturieskaan runsaan hiekan määrän ansiosta ja ilmiö nimenomaan nousuissa isommilla tehoilla alkaa kiusaamaan 5cm sellaista jääkidesohjoa tiukemmassa ylämäessä esimerkiksi vaatii jonkin verran vääntöä jo, mutta kun ketju menee solmuun sen jäädessä rattaaseen kiinni, niin ei siinä auta reisi. Kesken lenkin harvemmin myöskään pyörää tulee pestyä, mikä lähinnä auttaisi ongelmaan. Kovasti kiinnostaisi se ketjun kotelointi.
    Trek 3700 Disc 2014 SLX osilla
    Renault Eclaireur hybridi 2005
    Jupiter mummis 80-luku
    Champion mummis 50-luku ja 60-luku
    Joku pappis 50-luku

  4. #4054
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    ^ Toimisiko tämä: Ota entinen tiskiharja matkaan. Sutaise sillä puolessa välissää liiat kurat ketjuista.

  5. #4055
    Liittynyt
    04/2012
    Viestit
    1.378
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Halloo halloo Katso viesti
    ^ Toimisiko tämä: Ota entinen tiskiharja matkaan. Sutaise sillä puolessa välissää liiat kurat ketjuista.
    Ajoin välillä pikapesuun, eli 10m pitkä vesilätäkkö, jonka pohjalla jäätä, reilulla kadenssilla ykkösellä sitten siinä taiteillen ja hetken matkaa taas meni paremmin. Joskushan oli sellaisia harjaksia jotka asennettiin takapakkaa sutimaan, en tiedä helpottaisiko se yhtään.

    Jotenkin hoopolta tuntuu vaan pysähtyä kesken kaiken, mutta yhtälailla hoopolta se tuntuu, kun ketju lopettaa juoksemisen, ekalla kerralla pelästyin ihan, että joko se ketjun pää tuli vastaan

    Pakko kai sitä on alkaa roudaamaan jotain muutakin kuin avaimia mukana näillä keleillä, tosin eihän tätä keliä pitkästi kerrallaan ole, joten ehkä sen pienen harjan roudaamisen kestää, pitää siitä tosin grammaviilata varresta pois vähäsen

    Lokarit on kyllä jotain mitkä pitää hommata.
    Trek 3700 Disc 2014 SLX osilla
    Renault Eclaireur hybridi 2005
    Jupiter mummis 80-luku
    Champion mummis 50-luku ja 60-luku
    Joku pappis 50-luku

  6. #4056
    Liittynyt
    05/2012
    Viestit
    1.735
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Fuuga Katso viesti
    Sulaa nopeasti pois nuo sateet jos ylipäätään lumena tulevat. Muutamaksi aamuksi saattaa baanat muuttua luisteluradoiksi.
    Jos norskien pitkän aijan ennustukseen on uskominen, niin ei se lumi nyt ihan heti katoa. 20 senttiä lunta ja loskaa ja päälle 10 astetta pakkasta. Jaa-a taitaa saada olla nastat kakkoskiekoilla...

  7. #4057
    Liittynyt
    04/2012
    Viestit
    1.378
    Tuli pari senttiä lunta, joten sen kunniaksi vaihdoin renkaan taakse, NOKIA CITY-RUNNER on tuo teksti renkaan kyljessä, mua harmittaa kovasti, kun ei ole toista tuollaista enää tallessa, mainio rengas talvipyöräilyynkin, jostain 90-luvulta tuo rengas siis.


    Enkä kaatunut kuin kerran, tuli rinnettä alamäkeen ja eturengas alkoi lipsumaan jääuran reunaan, kun osui ja sitten karkasi pyörä alta.




    Samaista mäkeä talutin sitten pyörää alas ja lensin melkein selälleni, juuri ja juuri sain käden väliin, toinen käsi ohjaustangossa, toinen maassa ja jalat ilmassa, mutta ei lasketa kaatumiseksi vielä, kun siitä sain ponnistettua takaisin jaloilleen

    Turkaisen liukasta tuo pakkaslumi peilijään päällä, marawinttereillä olisi lentänyt varmaan vielä pahemmin, kun ei olisi ymmärtänyt varoa. Tuo autoilia, jonka renkaan jäljet lumessa oli melkein ojaan tuupannut mäen alla olevassa tiukassa mutkassa, onneksi siinä jäätikkö loppuu, joten jarrutusraidat kääntyivät ennen sellaista ojan törmästä taas oikeaan suuntaan.

    Tiekin oli yhä poikki:


    Jep, vettä siinä menee:


    Noin semi-sliksiksi tuo Nokialainen pitää mahdottoman hyvin pakkaslumella, sohjossa, sekä pakkautuneella lumellakin kohtalaisesti, kunhan ei ylitä pidon rajoja, sitten lähtee aika vihaisesti luistoon, sileällä jäällä pitää about saman kuin Bontrager LT3, mikä ei kovin paljoa ole, mutta oikein varovasti kun ajaa, niin pärjää.


    Yhtään nousua ei jäänyt kiipeämättä ja tuskin olisi nurinkaan tullut lennettyä, jos ei olisi niin kovasti kiinnostanut tietää, että missä ne rajat menee. Epäilenpä, että olisi jäänyt tuokin lenkki ajamatta jonkin toisen merkin vastaavilla slikseillä.

    Nyt pitäisi vaan löytää tuolle pari, nimenomaan tuolla Nokian ylivertaisella kumiseoksella.
    Trek 3700 Disc 2014 SLX osilla
    Renault Eclaireur hybridi 2005
    Jupiter mummis 80-luku
    Champion mummis 50-luku ja 60-luku
    Joku pappis 50-luku

  8. #4058
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    J:kylä
    Viestit
    1.187
    Huippu keliä luvassa. .pientä pakkasta. .!

    Lähetetty minun GT-I9506 laitteesta Tapatalkilla

  9. #4059
    Liittynyt
    04/2012
    Viestit
    1.378
    -19C oli edellisyönä/aamuna ja juuri nyt näyttäisi olevan -16C, ihan reiluja pakkasia, mutta kun arska paistaa päivällä, niin tyynessä paikassa eteläisen seinän vieressä voi t-paidassakin saapastella ja lenkillä pitää olla aika kevyet tamineet. Vaan jos aamusta lähtisi -19C keliin ajamaan pisempää matkaa ja iltapäivällä arska oikein lämmittäisi, niin kylläpä pukeutuminen siinä menisi vaikeaksi, parempi ajaa siis vain lyhyempiä lenkkejä.

    Aika reiluja sateita nyt ennuste näyttää ja lahenevaa keliä, nappulakumin keliä.
    Trek 3700 Disc 2014 SLX osilla
    Renault Eclaireur hybridi 2005
    Jupiter mummis 80-luku
    Champion mummis 50-luku ja 60-luku
    Joku pappis 50-luku

  10. #4060
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti LJL Katso viesti
    ...omalta osalta talvikausi julistettava päättyneeksi.
    Tämä on ollut hanureimmasta olevin julistus ikinä!! Viimeksi tänään aamulla joutunut vetämään Vauhtikunkuilla hirveässä loska-/talvikelissä.

    Nyt se kuitenkin ilmeisesti taittuu, ellei JackOja linkitä jälleen jotain uutta sääkarttaa "...koko kevään syyssää"
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  11. #4061
    Liittynyt
    12/2013
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    42
    Jälleen ylistys Oulun tien auraajille! Aamulla klo 7:00 oli tiet aurattuna (paitsi Ritaharjussa) ja osittain jopa hiekoitettuna.

  12. #4062
    Liittynyt
    04/2012
    Viestit
    1.378
    Eilen illalla tuli lunta vaakatasossa ja hangen korkeus ylitti 25cm rajan, tänään aamulla tiet vesijääsohjossa ja vettä sateli, iltapäivällä paikoin kuivalla asfaltilla jo pääsi ajamaan ja paikoin pihalla nurmi (sammal) näyttäytyi. On tuota lunta vielä yli 10cm, mutta nopeasti katosi senttejä nietoksista ja jokapaikassa sitten vettä. Jäätiköksihän tuo nyt meni.

    Maasturiin asensin lokarit ja en pihasta päässyt, kun eturengas lopetti pyörimisen, jotenkin ahdas tuo etulokari, mutta eiköhän tuo ongelma ole tältä kaudella jo ohi.

    Hybridiinkin vaihdoin kampilaakerin, ennakoiden tuota asfalttikauden avausta, alkuperäinen oli muuten Slovakialainen muovisin muhvein varustettu nelikantti, jossa aika simppelit standardilta vaikuttavat suojaamattomat laakerit ja metalliputki välissä, toinen laakeri oli aika pahasti ruosteessa, rattaiden puoleinen. Shimanon parempi nelikantti tuli tilalle, ehkä sekin kestää sen liki 10 vuotta. Slovakialaisen saa vielä korjattua, jos vaan laakerit saa kiskottua pihalle jotenkin tai sitten uusii metalliputkenkin samalla, jolloin voi rikkoa nykyisen putken ja ulosvetäjällä kiskoo laakerit irti.

    Hybridillä saikin ajaa sulaa tietä, mutta oli se meno kiikkerää, kun maasturiin tottunut, ei mene metriäkään suoraan tuo hybridi, mutta pääseehän sillä lujempaa, jolloin tilanne korjaantuu. Kovin talvista ei ollut meno enää hybridillä saman lenkuran vaikka ajoin samana päivänä kuin aamun maasturilenkin, jossa asfalttia ei juuri erottunut.

    Kyllä se kevään puolella alkaa nyt sitten jo olemaan.
    Trek 3700 Disc 2014 SLX osilla
    Renault Eclaireur hybridi 2005
    Jupiter mummis 80-luku
    Champion mummis 50-luku ja 60-luku
    Joku pappis 50-luku

  13. #4063
    Säät on vaihtelevia. Toissapäivänä tein lumitöitä. Sitä seuraavana yönä oli pakkasta 17 astetta. Tänä aamuna varhain satoi vettä ja oli varsin raju lounaistuuli. Iltapäivällä aurinko alkoi paistaa ja tuulikin tyyntyi. Lähdinkin pyörälenkille ja olin tyytyväinen, kun oli erinomainen pyöräkeli. Lumet oli sulaneet ja tuuli ei pahemmin haitannut sekä lämpötila oli 7 astetta.

  14. #4064


    Vähiin käy, ennenkuin tykkänään loppuu. Tänään Rutiksella, Tuusulassa.
    Ihmeen sitkeitä ovat nuo viimeiset rippeet.
    Noin yleisesti, olipa huono talvi. Vaimokin männä kesänä monesti ilmoitti odottavansa innolla
    lumipolkuja, vaan vähiin jäi. Pettyneitä ollaan tähän, edellinen talvikausi oli niin hieno.

    Markku Lehikoinen

  15. #4065
    Nyt alkaa tehdä tiukkaa. Tänään Rutiksella.


    Kauden jatkaminen alkaa vaatia erikoisvälineitä:


    Markku Lehikoinen

  16. #4066
    Liittynyt
    08/2013
    Viestit
    31
    Olen aloittamassa talvipyöräilyä, lähinnä kevyttä lenkkiajoa ja mietin tässä minkälaista juomapulloa porukka on käyttänyt talviajossa ? Parin tunnin lenkit pitäis kestää -20 asti juoma jäätymättä.

  17. #4067
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Mikkeli
    Viestit
    919
    Repussa parin villasukan sisällä on juomat pysynyt sulana.
    Talvella harvemmin on lenkeillä niin kiire ettei kerkiä pulloa kaivella esiin.

  18. #4068
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Belgia Katso viesti
    Olen aloittamassa talvipyöräilyä, lähinnä kevyttä lenkkiajoa ja mietin tässä minkälaista juomapulloa porukka on käyttänyt talviajossa ? Parin tunnin lenkit pitäis kestää -20 asti juoma jäätymättä.
    38 volttinen juoma kestää -21 astetta. Voi sitten käyttää normipulloa telineestä ilman villasukkia.

  19. #4069
    Liittynyt
    08/2013
    Viestit
    31
    Lähinnä meinasin ajella kyllä lenkit ilman reppua ja selvin päin, joten tarkennetaan edelliseen, että haussa sään kestävä juomapullo missä voi pitää ihan tavallista vettä pyörän pullotelineessä. XXL tarjoaa ainakin edullisesti 4,90€ reilun puolen litran terästermosta, joten ehkä haen pari sellaista, jos ei löydy mitään juomapullon mallista.

  20. #4070
    Liittynyt
    09/2011
    Viestit
    1.702
    http://www.chainreactioncycles.com/f.../rp-prod124582
    Tälläisiin pulloihin voi ja kannattaa kovilla pakkasilla laittaa kuumaa vettä niin pysyy tunnin pari sulana kovillakin pakkasilla.
    http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119

  21. #4071
    Liittynyt
    05/2008
    Paikkakunta
    Rajamäki
    Viestit
    4.090
    Elite tekee suoraan telineeseen sopivaa puolen litran termospulloa. Pari tuollaista hommasin talven varalle, mutta vielä ei ole tullut kokeiltua. Mukana tulee kaksi kantta, joten tuota voi käyttää ihan tavallisena termospullonakin.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?

  22. #4072
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Kello
    Viestit
    2.059
    Tommoista Eliteä vois kokeilla ensi talvena. Tähän asti paras on ollu juomareppu takin alla ja isossa runkolaukussa eväät ym. sisurit etc.

  23. #4073
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.431
    Mulle tuli keväällä Eliten ruostumaton puolen litran termos. Laadukkaan oloinen mutta kun pistin kuumaa vettä sisälle niin lämpö falskas saman tein kuoreen ja kun käänsin ylösalaisin niin ampui korkin veks. Saman teki tutittomallakin korkilla.

    Reklamoin että vaihdetaan ehjään, palautuksen jälkeen maksoivat rahat takaisin. Ei edes myyjä (Wiggle) uskonut tuotteeseen joten hommasin tilalle CamelBak:n vastaavan. Toimii ja siihen saa juomaputkenkin kiinni...

    Sent from my Lumia phone using Tapatalk
    -Mika :: http://goo.gl/7OtRW

    Tekeleet: Off-road täpäri @ 2012, Vendetta kopio @ 2012
    Kaupalliset: MetaPhysic 700c @ 2011, M5 CrMo lowracer @ 2010

  24. #4074
    Liittynyt
    04/2012
    Viestit
    1.378
    Airamin terästermos mullakin on, se pienin malli, muttei vielä ollut käytössä. Taitaa olla turhan leveä kolmion sisäpuolelle sijoitettavaksi.

    Suht helposti tekee oman viritelmän telineeksi, mutta jos tahtoo kaatumavarmaa ratkaisua, niin sijoittelua saa hakea.


    Olen pikkaisen tympääntynyt tuohon low clamp etuvaihtajaan jo nyt, kun lokasuojaa ei saa oikein mitenkään sitä suojaamaan, rengas taas heittää aivan kaiken moskan sen päälle niin että pisemmän lenkin jälkeen hiekkatiellä koko etuvaihtajan panta on näkymättömissä, kun kasautuu hiekkaa sen verran reilusti näillä kosteilla keleillä.

    Talvellahan ongelma tulee olemaan pahempi, etenkin loskakelissä, se pantahan on liki samalla korkeudella kuin vaihtajan nivelet ja vivusto, joten sopivassa kelissä se jumittunee aivan täysin kun vaihtahan haudannut loska jäätyy ajoviimassa.

    Nippusiteitä, kanisterimuovia ja mattamustaa kai tässä pitää keräillä, että saisi tuohon valmistettua jonkinlaisen suojan, jos samalla suojaisi ketjun takarenkaan viskomalta hiekalta, ehkä se vähän helpottoaisi talvellakin lumen kertymistä ketjuun ja takapakkaan.

    Alkaa käydä arvokkaaksi vaihtaa ketju joka kuukausi, toi märkä hiekka tuntuu syövän aika nopeasti ketjut piloille ja sitähän talvella hiekoitushiekan ja loskakelin myötä riittää myös.

    Niin lokasuojat ei taida edes mahtua talvirenkaiden kanssa, kun jo noiden alkuperäisten kanssa tahtoo olla siinä ja siinä hankaako.

    Jonkinlaiset kengänpäällysteet pitänee vielä hankkia, sekä räntäsohjoa pitävät käsineet, tietty halvalla, jos tulevana talvena pääsisi vähän pisempiäkin lenkkejä.
    Trek 3700 Disc 2014 SLX osilla
    Renault Eclaireur hybridi 2005
    Jupiter mummis 80-luku
    Champion mummis 50-luku ja 60-luku
    Joku pappis 50-luku

  25. #4075
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Nurmijärvi
    Viestit
    3.574
    Paras termospullo http://www.thermos.com. Mulla on 1/2 litrainen joka menee pullotelineeseen (vähän vanhaa tankonauhaa telineen suojana niin pysyy paremmin eikä kolise) sekä 3/4 L joka tarvittaessa kulkee repussa. Kehtaan suositella.

  26. #4076
    Liittynyt
    10/2003
    Viestit
    8.084
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti mhelander Katso viesti
    Ei edes myyjä (Wiggle) uskonut tuotteeseen
    Mulla toiminut ihan nätisti nuo Eliten termarit. Ainut että naarmuttuvat hiekkamoskatalvisuolapaskassa ajettaessa rivon näköisiksi ulkoapäin, mutta eihän se menoa haittaa.

  27. #4077
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.431
    VesaP saanut kunnon tuotteet, hyvä. Rosterin saa siistiksi kun putsaa vaikkapa Wim-hankausnesteellä tms... jos siis ulkonäköä tuntee tarpeelliseksi kohentaa.

    Sent from my Lumia phone using Tapatalk
    -Mika :: http://goo.gl/7OtRW

    Tekeleet: Off-road täpäri @ 2012, Vendetta kopio @ 2012
    Kaupalliset: MetaPhysic 700c @ 2011, M5 CrMo lowracer @ 2010

  28. #4078
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Onko jo talvi???
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  29. #4079
    Liittynyt
    05/2008
    Paikkakunta
    Rajamäki
    Viestit
    4.090
    Kokeilin sitten noita omia kun täällä niin peloteltiin heikolla laadulla (vaikka niillä oli vahva VesaP:n suositus). Helpotus: ei ollut vikaa, vaan ihan hyvin pysyi lämmöt sisällä ja korkki päällä.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?

  30. #4080
    Liittynyt
    05/2008
    Paikkakunta
    Rajamäki
    Viestit
    4.090
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti LJL Katso viesti
    Onko jo talvi???
    Kokeilepa talvella ostaa talvivarusteita niin huomaat olevasi myöhässä.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •