FillariGiantHephaElectrobike
Sivu 43 / 75 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 33 41 42 43 44 45 53 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.261 - 1.290 / 2247

Aihe: Hiihto: voitelu

  1. #1261
    Liittynyt
    04/2007
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    321
    Lämpimänä siklaaminen tuo varmuutta siihen, että saa harjattua liian voiteen pois. Varsinkin jos käyttää ainoastaan käsiharjoja, niin jäähdytetyn parkun harjaus on kovan työn takana. Nailoni vain kiillottaa pintaa. Eli epäonnistumisten minimoimiseksi lämpöisenä harjaaminen on suositeltavaa kaikille parkuille IMHO
    Sprintterin jalat, mäkimiehen nopeus

    www.rex.fi/bike

  2. #1262
    Liittynyt
    04/2009
    Paikkakunta
    savo
    Viestit
    1.104

    Hiihto: voitelu

    Okay, kiitoksia vinkeistä. Eiköhän noilla pärjätä loppukevät. Ensi kaudella sitten fluorinapit testiin.

  3. #1263
    Liittynyt
    05/2002
    Paikkakunta
    Siilinjärvi
    Viestit
    6.906
    Eipä ole kuzminsiklaajilla noita luistomurheita. Siklaus ja havukuviota pohjaan niin luistaa eikä imuta.
    Jos kuitenkin haluaa vielä enemmän luistoa niin siklauksen päälle luistovoitelu niin avot. Kuntoilijalle ja maratooneihin riittää tuo terässiklaus ja kuviointi niin luistaa koko 50-100 kilsaa kun pohja kerää likaa vain murto-osan vahttuihin suksiin verrattuna.
    Jos et aja et voi ottaa!

  4. #1264
    Liittynyt
    04/2007
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    321
    Kiitos tiedosta
    Sprintterin jalat, mäkimiehen nopeus

    www.rex.fi/bike

  5. #1265
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.856
    On kyllä mulle mysteeri tämä kuzmin juttu. Sitä se tuntuu olevan kyllä monelle muullekkin, sillä olen kohta viikon majaillut paikassa missä kuhisee reilu 400 hiihtäjää
    joista varmaan 90% on juuri meitä kuntohiihtäjiä. Vielä en ole tavannut hiihtäjää kuzmin sikli kourassa, en edes mainittavan siitä?? No, ehkä se viimeisin teknolokia ei ole vielä
    ehtinyt Muonion kairoille Alan heti siklaamaan jos joku kuzmin-jannu pudottaa peesistä Sioskurun laskussa...siihen saakka joutuu kantamaan rahansa ahneille voidekauppiaille/valmistajille

    Liukkaita sekä aurinkoisia latuja niin kuzmin- kuin voiteluhiihtäjillekin

    On muuten kovin kuivaa ja nyt muutaman pienen lumikuuron jäljiltä hienojakoista lumi Oloksen seuduilla. Pakkaskelin suksi ja kovat vahat on pitänyt taas kaivaa esiin.
    usko juntunen muokkasi tätä : 05.04.2013 at 11.00

  6. #1266
    Liittynyt
    04/2009
    Paikkakunta
    savo
    Viestit
    1.104
    Tänään ladulla juttelin entisen kilpahiihtäjän kanssa voitelusta auringonoton lomassa. Kertoi itse laittavansa aina kevät laduille kovan (nyt oli laittanut Rexin vihreän) alle ja kelivoiteluksi sitten oli Rexin HF keltainen. Auttaako tuo pakkasvoide vain kestämään kulutusta?
    Voitelin omat sukset pelkällä Rexin LF violetilla (+2-4) ja harjaus ensin rosterilla ja sitten nylon. Luisto ei kyllä ollut mikään maatamullistava.
    leecher muokkasi tätä : 05.04.2013 at 13.07

  7. #1267
    Liittynyt
    01/2005
    Paikkakunta
    Mikkeli
    Viestit
    184
    Onkos täällä Zero suksien käyttäjiä. Kuinka useesti karhennatte pitoalueen? Ja lisäättekö jäätymisenestoainetta joka kerta?
    Life is short, go ride!

  8. #1268
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Hyvinkää
    Viestit
    722
    Kovempi voide siellä alla estää kulutusta sekä likaantumista. Itse tulee keväällä miksei muutenkin likaisella lumella käytettyä pelkästään grafiittia. Syynä pohjanlikaantumisen estäminen mahdollisimman paljon.

  9. #1269
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti speteke Katso viesti
    Onkos täällä Zero suksien käyttäjiä. Kuinka useesti karhennatte pitoalueen? Ja lisäättekö jäätymisenestoainetta joka kerta?
    Aika harvoin on tullut karhennettua, toki riippuen vähän käyttöasteesta. Yleensä mukana hiomapaperia sen varalta että kokee että tarvii lisää pitoa. Alle kymmenen kertaa karhensin viime lumilla. Kilsoista paha sanoa kyllä mitään kun ei pidä kirjaa.

    Jäätymisenestoainetta tuli käytettyä kans vain pakon edessä. Silloin kun keli oli pakkasella ja jäätymisen riski ilmeinen. Jos tuli tavaraa taivaalta ja mittari näytti miinus nolla niin siirryin suosiolla luistelusuksiin. Noista aineista ne halvat ei ilmeisesti ole kovinkaan hyviä ja kalliit taas niin hintavia että parempi ottaa suosiolla toimivat sukset alle.

  10. #1270
    Liittynyt
    12/1999
    Paikkakunta
    Hollola/Lahti
    Viestit
    1.107
    Mitenkäs hengityssuojaimen käyttö voideltaessa? Minä voitelen nykyään suksia aika paljon kun perheen teini hiihtää kilpaa. Luistovoiteina käytän ihan perusluistoja, joissa fluoria kai vähän tai ei ollenkaan. Kisavoiteluun pinnoitan sukset fluorinapilla ja nyt ostin myös Vauhdin fluorinestettä vastaavaan tarkoitukseen. Tuossa fluorinestepurkissa kehotetaan hengityssuojan käyttöön.

    Pitovoitelut teen peruspurkkivoiteilla, mutta käyttämässäni pohjavoiteessa näyttää olevan fluoria.

    Voitelutila on rivitalon pieni, kylmä varastokoppero, jossa ei käytännössä mitään ilmanvaihtoa.

    Miten tärkeäksi näette noilla taustatiedoilla hengityssuojaimen käytön voideltaessa? Ja jos on tarpeen niin suosituksia jostain suojaimesta otetaan ilolla vastaan.
    MC Kramppi
    pertti.com/mtb/reitit/ (MTB-reittejä Hollolassa)

  11. #1271
    Liittynyt
    09/2010
    Viestit
    59
    Itsekin voitelen aika paljon. Noitten mainitsemiesi perusluistojen (fluoreilla tai ilman) kanssa suosittelen käyttämään ainakin sellaista halpaa pölyltä suojaavaa maskia. Levitys- tai siklausvaiheessa ei ehkä välttämättä, mutta harjatessa ilmassa on kyllä paljon voidepölyä. Varsinkin jos käytät koneharjaa. Noiden pulvereiden, nappien ja nesteiden kanssa olisi hyvä käyttää sitten ihan asianmukaista kaasuja ja höyryjä suodattavaa maskia. Nyt en kyllä muista minkälaisia vaatimuksia noiden suodattimien tulisi täyttää.

  12. #1272
    Liittynyt
    12/1999
    Paikkakunta
    Hollola/Lahti
    Viestit
    1.107
    Suksien voitelua on tullut nyt harjoiteltua muutama talvi ja joiltain osin se alkaa olla jo kohtuullisesti hallussa. Liisterivoitelu on kuitenkin sellainen osa-alue, joka on vielä pahasti hakusessa ja siihen kaipaisin vinkkejä. Loppuviikosta liisterivoitelua pääsee harjoittelemaan kun lauantain aluemestaruushiihtoihin Keravalle on tämän hetken ennusteen mukaan luvassa kisan aikaan +1C ja mahdollisesti räntäsadetta.

    Kysymyksiä:
    - Liisterivoiteluohjeissa kerrotaan yleensä, että liisteriä levitetään lyhyemmälle alueelle kuin purkkivoiteita. Kuinka paljon lyhyempi liisterivoitelualueen tulisi olla normi-pitoalueeseen verrattuna?
    - Voidevalmistajat, jotka luonnollisesti mielellään myyvät tuotteitaan suosittelevat pohjaliisterin käyttöä alimpana kerroksena. Ilmeisesti pohjaliisterin käyttö on järkevää?
    - Tällä hetkellä itseltä löytyy ainoastaan yksi liisteri eli Startin Universal Wide. Olisiko tuo käypäinen liisteri jos sää on tuo +1C ja räntäsadetta?
    MC Kramppi
    pertti.com/mtb/reitit/ (MTB-reittejä Hollolassa)

  13. #1273
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Hyvinkää
    Viestit
    722
    -Puristat niit suksia vastakkain ja katsot missä kohtaa loppuu se hieman korkeempi pitoalue edessä. Puristusvoimana tulisi käyttää noin puolia painostasi eli yhden käden sormivoimat pitäisi kyllä riittää. Epäilisin 1-5 cm lyhyemmäksi edestä. Takanta pitoalue loppuu aina kantalappuun. Liisterin kanssa sentti pari takanta lyhyemmäksi. Keulan kanssa olisin tarkempi ettei ala tökkimään alamäissä.

    - Pohjapidolla saadaan kulutuskesto tuplattua karkeesti. Samalla hieman enemmän pitoa siihen liisteriin, jos jääkeli yllättää. Pitää kumminkin muistaa jotta runsas pohjavoiteen käyttö suhteessa varsinaiseen pitoon voi jäädyttää helpommin pidon.

    - Pitäisi toimia, jos räntä on vetistä ja tullut vähän. Joskus räntäsateilla paras voitelu voi olla ihan pelkästään karhennettu pitoalue. Se siis selviää vasta kun näkee vallitsevat olosuhteet.

    Toivottavasti hieman avasi asiaa.

  14. #1274
    Liittynyt
    12/1999
    Paikkakunta
    Hollola/Lahti
    Viestit
    1.107
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti tee_pu Katso viesti
    ...Toivottavasti hieman avasi asiaa.
    Kyllä avasi, kiitoksia. Täytyy pe-illalla harjoitella tuota liisterivoitelua.

    Lauantain kisaan tulee perheen kilpahiihtäjälle vaihtoehdoksi myös pitopohjasukset ja meinasin jonkin purkkivoitelusuksenkin laittaa vaihtoehdoksi. Saa nähdä mikä noista toimii parhaiten.
    MC Kramppi
    pertti.com/mtb/reitit/ (MTB-reittejä Hollolassa)

  15. #1275
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Hyvinkää
    Viestit
    722
    Sitten ongelmallisen kelin sattuessa voi kysyä seuran voitelumestarilta kisan jälkeen mitä sinä satuit laittamaan pidoksi. Mutta perusajatuksena kannattaa pitää mahdollisimman helposti toistettava voitelu. Mitä haasteellisempi keli lenkille sitä suuremmalla syyllä useampaan sukseen pidot ja sitten toteemaan mikä toimi sekä mikä ei. On sitä välistä itsekkin kunnon vesikelin suksilla hiihdetty 15 asteen pakkasessa. Koska ne piti saada toimivaan viikonlopulle ja pakkassuksilla samasta syystä kauheessa räntäsateessa.

  16. #1276
    Pyöräpummi Guest
    Perästä päin seuranneena norjalaisilla on ollut ongelmia voitelun suhteen ja he ovat vihjanneet että on olemassa jotain uusia voiteita, joita heillä ei ole ollut käytössään.

    Mielellään tietoja kuin helppoja heittoja "selityksistä" tms. Hiihtourheilussahan välineillä on tärkeä sija. Yleensähän norjalaisilla voitelu on mennyt nappiin. Tilastollisesti välillä pitäisi tulla heikompaakin tulosta siinä suhteessa.

  17. #1277
    Ei välttämättä uusia voiteita: Knut Nystad puhui tuotteista joita norjalaiset eivät muka olisi saaneet käyttöönsä toisin kuin esim ruotsalaiset jotka ovat onnistuneet erinomaisesti. Primaterian uusi sikli ja muut viimeistelytyövälineet voisivat toki olla sellaisia, mutta kyse voi myös olla siitä että norjalaiset kuvittelivat jo olevansa osaamisen kärjessä eivätkä kiinnostuneet riittävästi. (Tosin luultavasti kyseessä oli pelkästään klassinen epätoivoinen yritys kääntää median ajokoirien huomio toisaalle.


    Näissä oli jotain pohdiskelua:

    http://www.vgtv.no/#!/video/77778/st...-for-de-norske
    http://www.vg.no/sport/ol-2014/artik...artid=10129552

  18. #1278
    Liittynyt
    04/2007
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    321
    Ei siellä luultavasti mitään ihmeainetta ole ruotsalaisilla ollut. Luultavimmin Norjan epäonnistuminen on useamman osan summa. Pohjan hionta+pulveri+käsikuvio.
    -Pohjan hionnan syvyydellä kuulema ollut tulla aika iso merkitys.
    -voidefirmoja tuolla mukana kymmenkunta ja jokaisella on about kymmenen vaihtoehtoa. Joukkueilla on rajalliset mahdollisuudet testaamiseen (toki Norjalla varmasti isoimmat resurssit). Osin tuuristakin kiinni pääsekö juuri se paras voide testiin sinä päivänä, koska kaikkea ei voi testata.
    -Käsikuvioita on lukematon määrä ja eri valmistajilla erilaiset. Miten ne toimivat pohjahionnan kanssa yms.

    Tietysti pitää kyseenalaistaa huoltoporukan ammattitaito. Onko testattu oikealla tavalla/tehty oikeat johtopäätökset testeistä jne...
    Sprintterin jalat, mäkimiehen nopeus

    www.rex.fi/bike

  19. #1279
    Olen voidellut suksia lf kelivoiteella ja suksenpohjasta nousee paikoittain kiillottaessa lyhyitä "karvoja" jättäen pohjan hieman karheaksi. Tämä esiintyy siis silloin kun liinaa hankaa pohjasta ylöspäin suuntautuvalla liikkeellä. Olenkohan onnistunut jotenkin hajoittamaan pohjan voitelussa? Olen kyllä hiihtänyt nyt paljon jäisellä latupohjalla onko tämä voinut vaurioittaa suksenpohjaa?

  20. #1280
    Liittynyt
    05/2002
    Paikkakunta
    Siilinjärvi
    Viestit
    6.906
    Kivihiottu suksi kaipaa monta vahavoitelua välisiklauksineen ennen kuin nuo karvat lähtevät pois ja suksi luistaa hyvin. Suksen pohjan voi myös polttaa pilalle voiteluraudalla.
    Näistä syistä minä en enää koskaan hiotuta suksiani enkä kuumavoitele. Tersässiklaus on paras tapa huoltaa suksiaan ainakin kuntoilijalle tai ainakin minulle.

    Legedille neuvoksi, että vahailet niitä suksiasi ja siklaat akryylillä vielä kun vaha on lämmintä. Teet tätä muutama kerta ja kelivoitele. Ennen kelivoitelua harjaat suksen pohjavahauksen jälkeen ensin messinkiharjalla ja sitten nailonharjalla perusteellisesti.
    Kelivoitelun jälkeen sama homma.

    Sitten kun kypsyt tähän niin opettelet kuzminsiklauksen salat.
    Jos et aja et voi ottaa!

  21. #1281
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Hyvinkää
    Viestit
    722
    Lämpimänä siklatessa on helpointa havaita "nukan" nouseminen. Kun voitelet vain tarpeeksi monta kertaa niin kyllä tuon nukan nousuilun pitäisi lakata.

  22. #1282
    Liittynyt
    04/2009
    Viestit
    260
    Kyllä sitä voidekauppias kiittää kun se nukka nousee ja vankistaa heidän kukkaroaan. Se on varmasti sitä paljon puhutun kerrosvoitelun autuutta kun vedellään pohjiin tyyritä fluorivahoja niin monta kerrosta kuin intoa pisaa ja sitten siklataan aina välissä kaikki pohjista roskiin nukanpoiston nimissä.

  23. #1283
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Hyvinkää
    Viestit
    722
    Ei siihen nukan katkomiseen tai pohjustamiseen pakko ole pistää sitä kaupan kalleinta vahaa...

  24. #1284
    Liittynyt
    05/2002
    Paikkakunta
    Siilinjärvi
    Viestit
    6.906
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Nalho Katso viesti
    Kyllä sitä voidekauppias kiittää kun se nukka nousee ja vankistaa heidän kukkaroaan. Se on varmasti sitä paljon puhutun kerrosvoitelun autuutta kun vedellään pohjiin tyyritä fluorivahoja niin monta kerrosta kuin intoa pisaa ja sitten siklataan aina välissä kaikki pohjista roskiin nukanpoiston nimissä.
    Muunmuassa tästä syystä onkin syytä siirtyä terässiklaukseen.
    Jos et aja et voi ottaa!

  25. #1285
    Hiihtokausi etelässä alkaa olla tässä, mutta voiteluasioita voinee silti vielä pohtia tulevaisuutta silmälläpitäen. Kylmävoitelu fluorinapilla: huopaharja vs korkki. Ovatko nämä tehty samaan tarkoitukseen? Fluorinappien kylmävoitelusta puhuttaessa huopaharjojen yhteydessä näkyy käytettävän termiä "polishing" eli kiillotus ja korkkien yhteydessä "rubbing" eli hiertäminen. Yleensähän kylmävoitelussa käytetään kai termiä hiertäminen. Eli meneekö tämä nyt seuraavalla kaavalla: nappia hangataan pohjaan, hierretään hangattua nappia pari minuuttia voimakkaasti korkilla pohjaan, harjataan ja lopuksi kiillotetaan pohja huopaharjalla. Vaiko vaihtoehtoisesti nappia pohjaan, voiteen hiertö huopaharjalla korkin sijasta ja lopuksi harjaus. Mitä harjaa ylipäätään suositellaan tuohon harjaukseen? Entä harjataanko kylmävoitelussa pohjasta irti kaikki mitä lähtee vaiko vain kuvio kevyesti auki?

    Kerrostaloasunnossa perinteinen luistovoitelu on vähintäänkin vittumaista hommaa. Olen miettinyt ensi talveksi sellaista luistoratkaisua ei kuluttaviin lumiolosuhteisiin, että ensin Soldan 100% boosterifluorinappia ohut kerros pohjaan ja päälle saman valmistajan kelinmukaista nestemäistä F15 medium fluor pikavoidetta. Annetaan seoksen kuivua hyvin. Rotokorkilla hierto pohjaan ja lopuksi nailonrotolla ylimääräiset pois. Löytyykö kokemuksia vastaavasta luiston ja kulutuskestävyyden suhteen? Pikavoiteen hierto ilmeisesti kuitenkin edesauttaa sen pysymistä pohjassa?

  26. #1286
    Liittynyt
    04/2007
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    321
    Tuossa meikäläisen versio fluorinapin laitosta

    Sprintterin jalat, mäkimiehen nopeus

    www.rex.fi/bike

  27. #1287
    Liittynyt
    09/2010
    Viestit
    59
    Itse laitan pohjaan hangatun napin ensin kuumentamalla kiinni (kuituliina raudan päälle). Sitten harjaan sen pehmeällä harjalla pölyksi ja pölyn harjaan korkilla voimakkaasti uudelleen kiinni pohjaan. Sitten taas harjaus ensin pehmeällä harjalla ja pahimmat pölyt liinalla pois. Sen jälkeen voimakas harjaus kovalla nailonharjalla. Toimii usein jopa paremmin kuin pulverivoitelu. Kilpailuissakin kestää ainakin 15 km. Jos oikein haluaa vielä varmistella, niin tuon edellä kuvatun päälle nappi kiinni kylmänä joko tavallisella tai koneellisella korkilla ja sitten nuo edellä mainitut harjaukset. Kyllähän tuo rotokorkki nopeuttaa ja helpottaa napin laittoa kylmänä. Itse en käyttäisi huopakorkkia napin kiinnittämiseen. Tuosta harjauksesta kokemus on taas sellainen, että mitä paremmin harjaa sen paremmin nappivoitelu toimii. Joissain ohjeissa muistaakseni neuvotaan kylläkin harjaamaan vain kevyesti kuvio pehmeällä harjalla auki. Oman kokemuksen mukaan suksi ei kyllä silloin luista.

  28. #1288
    Liittynyt
    12/1999
    Paikkakunta
    Hollola/Lahti
    Viestit
    1.107
    Onko palstalla Tokon käsikuviointilaitteen käyttäjiä? Ostin tuollaisen härvelin viime viikolla, jolloin testailin kuvioiden tekemistä muutamiin vapaan suksiin. Tänään kokeilin ensimmäistä kertaa kuviointien tekoa pertsan suksiin, mutta siinä ongelmaksi tuli se, että laitetta ei tahdo saada suksen ympärille kun yrittää laittaa kuvioita suksen takapään puolelle.

    Vapaan suksissa ja pertsan suksien kärkipäässä laitteen saa jotenkuten pujotettua riittävän syvälle kun suksen kärki on kapeampi. Laitteen ohjurit on kuitenkin niin kapealla, että suksen keskeltä (eli pitoalueen peräpään jälkeen) en saanut millään laitetta pujotettua riittävän syvälle. Aikaiseksi sain vain jonkinmoisen kolon suksen kanttiin kun yritin saada vehjettä mahtumaan paikoilleen.

    Onko kenelläkään muulla ollut vastaavia ongelmia? Onko tuohon jotain kikkaa, jolla homman saisi pelittämään?

    Laite on siis tuollainen Toko Structurite Nordic:
    http://www.toko.ch/en/products/tools...cturite-nordic
    MC Kramppi
    pertti.com/mtb/reitit/ (MTB-reittejä Hollolassa)

  29. #1289
    Liittynyt
    09/2010
    Viestit
    59
    Ei kai tuohon muuta kikkaa ole kuin viedä laite kärjen tai kannan kautta kohdalleen.

  30. #1290
    Liittynyt
    12/1999
    Paikkakunta
    Hollola/Lahti
    Viestit
    1.107
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Juuno Katso viesti
    Ei kai tuohon muuta kikkaa ole kuin viedä laite kärjen tai kannan kautta kohdalleen.
    Kiitos vastauksesta Juuno. Onko sinulla itselläsi tuollainen Tokon kuviointilaite? Tuota tekniikkaa käyttämälläkö olet saanut homman pelittämään?

    Käsittääkseni kuviot olisi tarkoitus vetää kohti suksen kantaa? Yritin tuota kannan kautta kohdalleen laittamista, mutta koin sen hankalaksi kun härveliä yritti saada tuolla tavalla pitoalueen takapään seuduille ilman että vetää kuvioita takaapäin. Kovin niukka leveydeltään on tuo laite.
    MC Kramppi
    pertti.com/mtb/reitit/ (MTB-reittejä Hollolassa)

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •