Pakko vähän fiilistellä täällä hienosta alan viikonlopusta, kun siviilissä kotona ei kukaan jaksa enään kuunnella mun jorinoita.
Lauantaina heräsin klo5, katsoin Ford Taunuksen manuaalista sopivat rengaspaineet Muklukkiin, nakkasin lohen tarakalle ja ajoin mökille savustamaan sen.
Matka täysjäykällä 29" Scandaalilla on muistaakseni ottanut kesällä liki 2h30min pitstoppeineen, joten varauduin läskillä menevän jotain 3h15min. Eipä mennytkään kuin 2h50min ilman minkäänlaista yritystä ja vielä talvella.
Takaisin "oikasin" meren jään poikki, karttapallosta katsoin että siinä tulee 15km säästöpotentiaali mutta kello oli kyllä eri mieltä. En vain viitsinyt laskea paineita sillä edessä oli vielä reipas tiepätkä kotio, mutta fiilistä fiilismiehelle tai -henkilöille tuolta jäältäkin löytyy.

Eilen sitten oikeastaan ensimmäistä kertaa kävin kokeilemassa aidosti matalilla paineilla, kun laiskuuttani olen tykännyt pitää kilon yleispaineet kaikissa oloissa. Onhan se mahoton laite! Menee mistä vain ja tarvittaessa saa poluilla melkoista hetkellistä vauhdin hurmotusta siinä missä kesällä täpärillä. Ohjauksen löysä epätarkkuuskin katoaa täysin vauhdin noustessa ja polkujen kaventuessa.

Eipä tätä hankintaa tarvi ihan heti katua, punpun olis kyllä voinut katsella jonkin letkullisen mallin niin ehkä olisi lystimpi pelata paineiden kanssa kesken lenkkien.
Ihan jännityksellä odotan mikä on se seuraava pyöräkeksintö joka on ihan pakko saada koska sillä voi taas tehdä jotain paremmin kuin millään muulla koskaan ennen ja kaikilla muillakin on sellainen sekä sen päällä tuntee ihtensä niin cooliksi ja nuareksi.