Pyörä tuli kotiin tänään. Äkkiseltään kaikki ok...Eturenkaassa ei ole ilmaa ja polkimet vielä puuttuu.
PlanetX:kin vastasi jossain vaiheessa ja antoi DPD:n koodin, mutta DPD:n webbisivujen trackeri ei kyllä annetulla numerosarjalla mitään löytänyt.
Pyörä tuli kotiin tänään. Äkkiseltään kaikki ok...Eturenkaassa ei ole ilmaa ja polkimet vielä puuttuu.
PlanetX:kin vastasi jossain vaiheessa ja antoi DPD:n koodin, mutta DPD:n webbisivujen trackeri ei kyllä annetulla numerosarjalla mitään löytänyt.
6.12. tilasin Fattyn, 16.12 se oli kasattu ja tänään TNT toi sen kotia. Mulla kans eturengas tyhjänä omassa laatikossa, mutta ei haittaa, kun vaihdoin kuitenkin kevyemmät sisäkumit. TNT seuranta todella huonoa. Tulee ilmoituksia, että on lajittelussa ja kuljetuksessa jne, mutta ei missään vaiheessa, että missäpäin maailmaa paketti on menossa.
Tilasin Pompetaminen rungon ja -haarukan OnOnelta ja pyörä tuli kotiovelle viikon päästä tilauksesta.
Nopeaa ja hyvää palvelua sanon minä
Ottaen huomioon, että tilasin samaan aikaan suomesta, viereiseltä paikkakunnalta Pompetamineen osia ja niissä kesti yhtä kauan tulla, vaikka matka oli PAAAALJON lyhyempi.
Harmi vaan, etten yhtään muista mistä osat tilattiin.
Meni Planet X:llä (sama firma kuin OnOne?) rätit ja lumput sekasin. Tilasin pitkähihaisen ajopaidan ja sain kolme numeroa liian isot bibsit. Laitoin kyselyä ja sain vastaukseksi:
plaaplaaplaa.. I have sent you out the top.. ja pahoittevat sekaannusta.
Lopuksi pyytävät palauttamaan bibsit.
Osaako kukaan lontoon murretta niin että selittäisi mitä toi "out the top" lause tarkoittaa?
"Sent you out" = lähettänyt sinulle, ja "the top" = yläosan.
Ou jee, kiitos. Vaikka hieman huono tuo englannin(kin) kielen taito niin tuollaiseen sanamuotoon en kyllä ole törmännyt.
Eli sitten vain odottamaan.
Vielä OnOnen tai PlanetX:n tilausta suunnitteleville niin kannattaa ottaa huomioon että heidän tilaus systeemi ei tunne ollenkaan Ä, Ö eikä varmaan Å: takaan. Ä ei muutu automaattisesti A:ksi jne.. Vaan ne jää kokonaan pois osoittiedoista. Oma lähetykseni seikkaili sekavan katu- osoitteen takia(useampi Ä-kirjain) melkein kaksi viikkoa ympäri suomea.
Miten kauan olette joutuneet odottamaan että PlanetX:än asiakaspalvelu vastaa sähköpostiin?
Mä laitoin palautelomakkeella kysymystä 10:06 ja vastaus tuli 15:21.
Laitoin s-postia 19 päivä ja sille avattiin keissi joka on vielä avoimena.
Tekstiilitilaus (merinovilla nuttua ja pari hauskaa t-paitaa) sisään 1.2., eilen illalla kyselin että löytyykö seurantakoodia kun en sitä missään huomannut. Tänään tuli vastaus "Your parcel was sent via royal mail and cannot be tracked."Kotiin tullessa löytyikin yllättäen harmaa roskapussin oloinen paketti postilaatikosta. Liekö Itella vai mikä tuonut. Onneksi en asu kerrostalossa, luukusta tuo paketti ei olisi mahtunut.
Viime viikon maanantaina 17. päivä tilattu pyörä lähti tänään 26. päivä liikkeelle. Seurannassa ei kyllä näy vielä mitään.
Tilaus sisään viime sunnuntaina ja nyt on paketti kourassa. Ihan nopeeta toimintaa, tosin tilauskin oli vaan parit renkaat ja muutamat pikkuosat.
Fatty tuli seitsemän, siis 7 viikon jälkeen tilauksesta. Pikalinkut puuttu, merinoviillasukat puuttu, vaikka listassa oli kuitattu! Ei saa pyörää kasaan. Ostin heti täältä Suomesta pikalinkut, Jotka huomenna postilaatikossa. En todellakaan jää odottelemaan ko. Firman toimituksia. Palautteeseen ei vielä vastattu...
Ensimmäinen tilaus englannista ja viimeinen. Saksassa homma toimii.
Täälläpä yksi läski läskikärpäsen purema toivoo sormet ristissä ettei oma filo ottaisi aivan noin paljon aikaa saapuakseen loppukäyttäjälleen. Tilasin 5.3 ja vahvistus tuli heti. Uusi tilausvahvistus tuli kuuden päivän kuluttua ja sitten seuraavana päivänä ilmoitus että pyritään kasaamaan 19. kuluvaa kuuta eli huomisna. Sen perään vielä kerran varmuuden vuoksi tuplauusintana tilausvahvistus. Tosin mun tuurillani voip käydä niinkin että laite kootaan kuten luvattu mutta sen jälkeen se lähetetään vaikkapa maailmanympärimatkalle.
Fatty tuli asiallisesti perille mutta toisessa tilauksessa otin mm 2 vaihtajankorvaketta joista toinen puuttui.. ei ole vielä vastattu reklamaatioon.
Tilasin 10.3. 456 Evo2 rungon ja satulatolpan kiristimen, tänään (24.3.) saapui paketti kotiovelle kaikki kamat niinkun pitikin ja ehjänä.
Ekat pari päivää meni sähköposteja lähetellessä puolin toisin kun mun Visa ei ollu rekisteröity johonkin Visa 3D-security tms. systeemiin. Sitten meni pari päivää kun tuli ilmoitus että kamat on lähetetty. Mun mielestä ihan sujuvaa toimintaa, varsinkin kun ei ollut mikään kiire itsellä kamojen kanssa.
Kuten luvattiin fillari lähti keskiviikkona 19. päivä taipaleelleen ja tänään kävi Itellooni pihassa toimittamassa pakaasit. Toimitusaika siten aivan bueno. Jos jotain moitittavaa löytyy tästä toimituskanavasta niin se on tuo TNT juuttipostipuulaakin seuranta. Mokomaan kyllä päivittyi liki päivittäin tieto miten paketti on lähetetty edelleen mutta ei puoltakaan sanaa mistä ja minne. Eilispäivänä päivittyi tiedoksi että toimitus on saapunut vastaanottajamaahan ja tänään paketti käsillä. Ja kaikki tilatut tilpehöörit löytyivät teipin, muovin ja kuplamuovin sisältämän termiitinkestävän köntin sisältä kunhan riittävästi malttoi mattopuukolla hissuksiin availla. En valita, voin jopa suositella.
Nyt rupee jo ketuttamaan, neljä viikkoa sitten tilailin tavarat, jotta saisin ton lurcherin vihdoin rakennettua. Tulipa tilaukseen laittettua on onen smoothie mixer tapered headset, tavarat saapuivat kolmeviikkoa sitten ja silloin huomasin että laakeri sisältää 1 1/8" crown racen, eikä 1.5" niin kuin olin ajatellut. Ja tämähän varmistui nettisivuilta, että toi 1.5" kaulaputken osa pitää tilata erikseen, laakeri maksoi 40£ ja tämä erikseen tilattava crown race 20£.
Ei muuta kuin uutta tilausta sisään, 20£ crown racesta ja 10£ päälle postituksesta, nyt kolmisen viikkoa odotellut jotta royal mail saisi paketin perille. Sehän tässä ketuttaa että tuo on ainoa osa joka pyörästä puuttuu, ja senkin saapuminen näyttää olevan aika epävarmalla pohjalla.
Postikusti kävi eikä laakerinosa edellenkään löytännyt perille. Taitaa paketista puuttua liian monta ä kirjainta jotta löytäisi perille. Sähköpostiakin lähettelin noille uiveloille, mutta vastauskin on varmaan että odotellaan vielä pariviikkoa, ja sitten vasta lähetellään uutta osaa.Varmaan helpoin ja nopein ratkaisu on tilailla uusi laakeri jostain muualta.Ei vaan huvittaisi irroitella laakerikuppeja rungosta.
Ja kuka ***** myy tappered ohjainlaakeria, mihin et pysty asentamaan tappered keulaa.
Eipä royal mailin paketti ikinä tänne löytännyt. Asikaspalvelu lähetti viestin tiistaina, että rahat takaisin tai uusi paketti postiin, valitsin uuden paketin, eivät sitä torstai iltaan mennessä olleet lähettäneet. Joten lähestyin heitä sähköpostilla, että paketti postiin perjantain aikana tai perun tilauksen.
Nytten en sitten pääse edes kirjautumaan tililleni. Suutuikohan ne ja sitten sulkivat käyttäjätunnukseni?
Oli kyllä viimeinen tilaus kyseisestä liikkeestä. Onkohan toi rahojen takaisin saaminen edes millään tavoin mahdollista.
Sen laakerin tuotekuvauksessa kyllä sanotaan selkeästi minkälaiseen keulaan sopivat palikat siinä tulee mukana. Jos ei osaa englantia niin pitää ostaa osansa kotimaasta. Royal Fail/Itella combo on onnistunut joskus hautomaan pakettia yli kolmekin viikkoa Britannia Suomi välillä joten saattaa se sieltä vielä tulla. Ei varsinaisesti On-Onen vika.
Jaa ei nyt onnistanut on-onen kanssa, tilasin 29r:iin jäykkää levyjarrukeulaa, ja paketista tänään paljastui 26" keula levy- ja v-jarrulle. Palautetta laitettu nyt on-onen sivujen kautta, katsotaan jos vastausta tulisi huomenna.
Mitenkäs nuo palautushommat toimii tämän firman kanssa, onko jotain erikoista, kun ei ole ennen tarvinnut säätää kyseisen asian takia missään ennemmin?
No niin, OnOne:lta vastasivat aamustapäivin, ja niinhän tuolla nettisivulla lukeekin että omalla kustannuksella palautukset hoidettava, ja hyvittävät (toivottavasti) kulut kuittia vastaan. Paketti siis lähtenee huomenna postin kuljettamana kohti englantia.
Jospa tää nyt menis ilman enempää kikkailua, ja saisin joskus oikean keulan.
Eka tilaukseksi nyt vähän harmittaa tämä, varsinkin kun tuota keulaa sai ensin ootella melkein kuukauden, no mutta katsotaanpa miten käy.
Tilasin viikko sitten pari varakorvaketta Fattyyn ja kaksi 30 piikkistä Ring masteria. Tänään sitten tuli paketti, jossa oli kumpaakin yksi kappale. Kun Ring master on kerran loppuunmyyty niin pyysin palauttamaan rahat. Katsotaan saako hoidettua kauniisti vai pitääkö PayPalin kautta laittaa dispute.
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
Tänään tuli vastaus ja kovasti pahoittelivat tapahtunutta. Ringmasteria olisi tulossa varastoon parissa viikossa ja kysyivät odotanko siihen asti vai laittavatko rahat takaisin. Josko sitä nyt sitten odottaisi, kun jäähän siinä vielä aikaa kovempiin toimiin jos pahasti myöhästyvät.
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
Tilasin tammikuun lopussa Holdsworth Stelvion rungon jonka kokomerkinnät eivät täsmänneet valmistajan tietojen kanssa. Laitoin etukäteen kyselyn kumpaan kokotaulukkoon luotan ja epäilin, että heillä olisi virhe omassa taulukossaan. Laitoin myös tilaukseen mitat jotka halusin (M-koko Holdsworthin mukaan ja S-koko Planet X:n mukaan). Sieltä vastattiin, että taulukossa on virhe ja luota Holsworthin omiin mittoihin. Runko saapui ja se oli kokoa L-Holdsworthin sivujen mukaan ja M-Planet X:n mukaan. Lähetin rungon takaisin ja kirjoitin haluavani rungon kokoa S Planet X:n mukaan, koska M oli liian iso. Laitoin mitat jälleen matkaan. Seuraava runko saapui ja se oli sitten Holdsworthin taulukon mukaan S ja niin pieni, että Planet X:n sivuilla sitä ei edes ollut. Tässä vaiheessa kirjoitin tiukansävyisen viestin.
Runko käskettiin lähettämään suoraan henkilölle X. Lähetin rungon, mutta sitä ei saatu jostain syystä toimitettua. Postissa käskettiin tekemään katoamisilmoitus, koska paketti oli ilmeisesti kadonnut ja jos paketti löytyy sen saisi lähettää ilmaiseksi uudestaan. Ilmoitin tästä Planet X:lle. Pitkän ajan kuluttua sain paketin takaisin, mutta postissa ei annettu lähettää pakettia ilmaiseksi takaisin, koska se ei ollutkaan kadonnut vaan vastaanottaja ei ollut ottanut sitä vastaan. Tässä välissä kirjoitin viestin planet X:lle, että varastossa olevaa runkoa ei ole aikaa odotella 4kk, vaan perun kaupat ja hankin rungon jostain muualta. Tuli vastaus, että he laittavat uuden sopivan kokoisen rungon matkaan. Nyt 1,5 viikkoa kulunut ja seurantakoodia ei näy vieläkään. Ostanko enää koskaan mitään On One / Planet X osastolta? En varmasti.
Minä tilasin Pickenflickin helmikuussa. Kaikki sujui hyvin mutta. Ilmoittivat että kumeja millä tilasin ja mistä maksoin ei enää ole, joten laittavat toiset kumit alle ja lähettävät oikeat ilmaiseksi myöhemmin kun niitä tulee.Huhtikuussa ei vielä oikeita kumeja tullut. Laitoin pari viestiä. Toiseen vastattiin, pahoiteltiin ja luvattiin laittaa kumit tulemaan. Sain seurantakoodin, mutta siinä oli vanha osoitteeni, jota Planet-X:n kanssa olen viimeksi käyttänyt kolme vuotta sitten. En tiedä mistä ne sen siihen keksivät. Laitoin viestiä ja lupasivat lähettää vielä uudet kumit, tällä kertaa oikeaan osoitteeseen.Kyllähän tuo on pulju jossa kaikki sujuu hyvin jos sujuu hyvin, mutta jos joku mättää, mättää urakalla.
Korson Kaiku / Hi5bikes.fi
http://vapaaratas.blogspot.fi
"Cyclocrossin eräs etu on ettei se kestä kauan." - Eugène Christophe.
^Tuon osoitteen kaivavat tiedosta mikä on heidän järjestelmässään, kun olemme asiakas tilin luonut.
Itse olen yrittänyt saada muutettua osoitettani vastaamaan nykyistä My account sivulta mistä heidän mukaan pitäisi onnistua, mutta minulla ei ole, kuin salasanan vaihto kohta. Laitoin kuvien kera infoa heille My accountista, mutta ei ole alkanut vieläkään näkyä omat tiedot kohtaa. Ilmeiseisti, kun uusivat saittinsa, niin osa My accounteista jäi vajavaisiksi. Kerran ehottelivat, että johtuu Javasta, kun ei iPadilla näy, mut ei näy kyllä PC:lläkään. Muuttivat osoitteeni mailitse, tosin kuntaan jäi kirjoitusvirhe heidän toimestaan. Välillä on vaikeeta yksinkertainenkin asia.
Näkyykö muilla My accountissa kohta missä voi muuttaa yhteystietoja?
Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...
Lähettivät sitten uudestaan ne samat väärät kumit. Reklamoin. Pyysivät kuvaa, laitoin kuvan. Myönsivät virheensä ja kysyivät haluanko rahaa vai oikeat renkaat. Sanoin että rahaa. Hyvittivät luottokorttitilille asiallisen summan. Saaga päätöksessään, mutta aika eeppistä.
Korson Kaiku / Hi5bikes.fi
http://vapaaratas.blogspot.fi
"Cyclocrossin eräs etu on ettei se kestä kauan." - Eugène Christophe.
Kirjanmerkit