Tuun klo 18 Viikkiin.
Tuun klo 18 Viikkiin.
Je, kuudelta mukana![]()
Jos vaikka tähän suuntaan ajeltais tänäänkin http://connect.garmin.com/activity/401135543
Sadetta lupailee, niin eiköhän tuo 2h ole ihan tarpeeksi
Kyllä ajetaan, tai siis ajan vaikka yksin.
Pääsin töistä ajoissa, mutta en päässyt Kalasatamasta Arabianrantaan asti. Rannalla oli paljon lätäköitä, mutta tämä ei valitettavasti toiminut varoituksenaHiljensin vähän, mutta poljin kuitenkin eteenpäin, kunnes osuin 0,5 m syvään tulvaan ;(
Märissä kengissä ei ollut kivaa ja käänsin kotiinpäin. Ehkä ensi viikolla sitten![]()
Oli tuulta, märkää ja rapaista. Kivaa siis!
Paikalla oli kahdeksan kuskia (ja yksi oli hengessä mukana jossain Arabianrannan jättilammikossa) ja tunnelma oli korkealla.
Jospa ensi viikol ehtis kiireiltään
http://connect.garmin.com/activity/403443117
En ajatellut siirtyä sinkulakuskiksi, vaikka tuolla virityksellä nyt aika kivutta ajoi lenkin loppuun.
Totta, kivaa oli. Kiitos 'matkanjärjestäjille' hyvästä reitistä, jossa tuli katsastettua Helsingin itäiset venesatamatkin metsien ja polkujen lisäksi.
Ihan vaan vahvistuksen vuoksi, tiistain lenkit 18.00 Viikistä ovat hengissä ja voivat hyvin. Ollaan keskitytty ajamiseen ja löpisty foorumille vähemmän.
Peilijäätä hiekkateillä, joten tässä vaiheessa talvea kannattaa vaihtaa nastarenkaat myös gg-lenkeille!![]()
Poljen. Siis luen.
poljento.com
http://connect.garmin.com/activity/411837442
Nähtävästi vaikka lämpötila on +4 astetta ja on ollut plussalla koko päivän, niin yllättävän jäisiä paikat on silti.
Ajeltiin Tikkurilan reitti pienellä lisäpidennyksellä Vanhankaupunginlahden ympäri. Seitsemän meitä taisi oli.
Kyllä seitsemän oli lähtiessä. Paluu junassa Viikin lähtöpisteelle taisi olla 5.
Tänään voitaisiin taas mennä Sipoonkorpeen, tähän malliin http://connect.garmin.com/activity/400427461
Mäkiä riittää ja hiekkatiet on tahmeassa kunnossa.
Kuulostaa hyvältä! Kuudelta nähdään!
Kiitos varoituksesta. Enpä taida nastarenkaisella maasturilla lähteä viivalle.... Ja viikon päästä tähän aikaan odotellaan Joulupukkia - niin, että hyvät joulut kaikille Viikin GG-ajajille!
Koitan raahaantua paikalle. Tekisi tosin mieli äheltää kesärenkaat alle, mutta taidan ajan puutteen vuoksi antaa nastojen olla alla
Mukana Kuninkaanmäkeen asti, josta oikaisen Sotungin kautta takaisin Viikkiin![]()
Tänään ei ollut motivaatio-kuntosuhde ihan kalibroitunut Sipoonkorpi-moodiin - makasin sängyssä peiton alla klo 17.47.
(Puolustuksekseni todettakoon, että klo 18.17 olin jo Viikissä ja lenkkeilin itsekseni Tiksi-kierroksen.)
Hyvää joulua itse kullekin!
Poljen. Siis luen.
poljento.com
Tänään oli vähän intoa ja revittelyä. Sää helli ja sipoonkorpi oli suorastaan tunnelmallinen kun kuu loimotti kevyen pilviharson takaa pilkkopimeällä hiekkatiellä. Matkalle mahtui vähän polkuakin...![]()
Kyllä se lenkki vain tuntui pahemmalle mitä ilmeisesti oli sykemittarista päätellen. Ei ne mittarit ja tuntemukset näköjään aina täsmää. Kiitoksia vetäjälle sekä pieni pahoittelu hienoisesta jouloista siellä jonon hännillä. Iloista joulua ja onnellisempaa tulevaa vuotta. Luultavasti tässä alan hiljalleen ohjailemaan ajatuksien vahvemmin suksien päälle. Jos tuota valkoista ainetta jotenkin edes ladulle hieman lisää saadaan
http://connect.garmin.com/activity/416859762
Alussa oltiin joo vähän innosta piukeena, sykekäppyräkin aika etupainotteinen vaikka keskiarvo jäi sitten kuitenkin kohtuu maltilliseksi.
Jos sykemittari ja tuntemukset ei vastaa toisiaan, niin kannattaa miettiä riittikö energiat. Kolmessa tunnissa tyhjenee kyllä tankki, jos ei ole syönyt juuri ennen lähtöä hyvin. Loppujen lopuksi se mikä ei tapa, kehittää
Jouluaattona ei ajeta, mutta ryyppääminen ja ilotulitteiden paukuttelu ei konsepteina kiinnosta joten uudenvuodenaatto on asia erikseen. Voisi periaatteessa järkätä jotain spesiaalia.
Tota kyllä mä ihan ruokapöydästä lähdin. Mutta kyllä se energiatankki hupeni ja varmaan nämä viime viikkojen lyhyet lenkit syöneet tottusta mitemmistä lenkeistä.
Kannatan uuden vuoden spesiaaliajelua (jonkinlaisella säävarauksella), tähtisadetikut mukaan!
Poljen. Siis luen.
poljento.com
Btw. millaisilla rengastuksilla ajelette?
Ok. Mietin vain, kun hiekkakelvit ovat vielä sulia, mutta joinain päivinä asfaltin pinnassa paikoin jäätä.
Kyllä ne nastat on poikaa, Kolistelija pärjäsi rocketroneilla eilen, mutta taisi vähän jännittää jossain paikoissa? Välillä on ollut hiekkatietkin peilijäässä.
Kannattaa myös huomioida, että vaikka päivällä on plussaa ja keli märkää, niin illalla lämpötila laskee helposti nollan alapuolelle ja vesi alkaa jäätyä. Nyt hiekkatiet on niin veden kyllästämiä, että varsinkin, kun taas tulee enemmän pakkasta, niin tuolla saa tarkasti lipsutella nastoillakin.
Eilen mut yllätti Vantaanjoen varressa ihan paksukin jääkökkäröitymä ja varjopaikkojen mutkissa tuntui liukasta olevan eli ei kaikkialta ole vanhatkaan jäät lähteneet.
Poljen. Siis luen.
poljento.com
Kirjanmerkit