ElectrobikeGiantHephaGarmin
Sivu 3 / 29 EnsimmäinenEnsimmäinen 1 2 3 4 5 13 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 61 - 90 / 850

Aihe: Kuka törttöili silloin siellä?

  1. #61
    Liittynyt
    11/2009
    Paikkakunta
    Tsadin ydin
    Viestit
    373
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti vauhtikorjaavirheet Katso viesti
    Kuka törttöilijä tuon "korjasi" ennalleen? Se tietä noin viidessä sekunnissa oli jopa mukava ja nappi tuntui hyödyllisemmältä kuin haitalliselta.
    Hmm. Haukuin liian aikaisin. Siinä on ilmeisesti eri ajastin sunnuntaille tai jokin muu syy, miksi se sunnuntaina oli hidas, huono ja ärsyttävä. Tänään se taas vaihtoi valon kolmessa sekunnissa. Autoja toki valui punaista päin vielä 10 sekunttia senkin jälkeen, kun keveämmälle liikenteelle oli tarjolla vihreää.

  2. #62
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti sledgehammer Katso viesti
    Hah, tää on niin parasta. Pyörällä ajaessa autoilijat on hanurista ja toisinpäin. Pyöräily on lajina niin jalo, että kaiken muun maailman pitää mukautua siihen. Autoilijan pitää vaan niellä kiukku, kun viereinen kaista vetää ja oma ei (kun sen keulilla joku vetää hippijopolla keskellä tietä).
    Joskus se keskellä tietä on turvallisin paikka polkea. Eivät tiet ole tehty vain autoille.

  3. #63
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Raasepori
    Viestit
    3.312
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Halloo halloo Katso viesti
    Joskus se keskellä tietä on turvallisin paikka polkea...
    En tiedä oliko tänään niin turvallista tänään sillä Focuksen aeropyörällä ajavalla leidillä, joka ajoi Suurlohjankatua väärää puolta autoja vastaan, vaikka olisi ihan hyvin voinut ajaa oikeaa puolta tai sitten molemmin puolin olevaa pyörätietä. Mutta ei siinä, hyvin harvoin näitä onneksi näkee...
    Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora


  4. #64
    Liittynyt
    11/2007
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    834
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti vauhtikorjaavirheet Katso viesti
    Olisit vetänyt kello soiden remmistä yli. Noh jooh, oikeasti se on huono ratkaisu, mutta ei kuitenkaan mitenkään täysin tuomittu epäonnistumaan.
    Täysin tuomittu. Turha sitä on koiralle kostaa. Eihän se koiran vika ole, jos sen omistaja on idiootti.

  5. #65
    Liittynyt
    07/2002
    Paikkakunta
    Käpylä
    Viestit
    2.052
    Tämä kuuluu kai tänne.
    Reaktor Stanga Racing | #fillarifoorumi @ IRCnet

  6. #66
    Liittynyt
    11/2009
    Paikkakunta
    Tsadin ydin
    Viestit
    373

    Kuka törttöili silloin siellä?

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ppikkupe Katso viesti
    Täysin tuomittu. Turha sitä on koiralle kostaa. Eihän se koiran vika ole, jos sen omistaja on idiootti.
    Joo, siinä viestissähän ei mainittu mitään ratkaisun huonoudesta, eihän?


    Sent with Tapatalk - now Free

  7. #67
    Liittynyt
    03/2003
    Paikkakunta
    Canaduh
    Viestit
    5.114
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Antti Salonen Katso viesti
    Tämä kuuluu kai tänne.
    Legendaarinen "mutku pöräilijäit eivät maksa veroja". Jos on noin, niin saako ne jo maksetut verot palautuksina takaisin ja tarviiko laittaa jotain papereita byrokratian polttoaineeksi, että lopettavat verojen oton mun tuloista, ostoksista sun muista? Itse asiassa....tienkäyttöoikeuden voisi jakaa verokortin bruttotulojen mukaan. Yli 50k€ vuodessa tienaavat saisivat käyttää julkisia teitä yksityiseen ajoneuvoliikenteeseen vaikka maanantaina, keskiviikkona ja perjantaina. Sitten progressiivisesti yli 100k€ tienaavat saisivat ajella kuutena päivänä viikossa.

    Mutta, Suomessa ei liikenteessä törttöillä juuri lainkaan. Tulkaa käymään täällä lännen neuvostoliitossa ja teidän pää räjähtää alle puolessa tunnissa.
    6.7 WTF/kg


  8. #68
    Liittynyt
    06/2008
    Paikkakunta
    Kouvola
    Viestit
    3.275
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Shimaani
    Mikä *piip* valopää se oli kun etelähelsinkissä Kuvernöörintie 4:n kohdalla tänään noin kello 1530 ohitti mut oikealta kun väistin katkoviivalla jaetun kelvin oikeassa laidassa ollutta koiranulkoiluttajaa kulkusuunnassani (pohjoisenpäin) vasemmalle? Tällä tampiolla oli yllään vimoisen päälle sävysävyyn spessun tiimiasu kypärää myöten ja alla joku Spessun äkseehinkutin. Päässä ei ollut tukkaa eikä näköjään järkeäkään tahi tilannetajua koska kaahottajan ja koirakon väliin ei montaa senttiä jääny kun ohi oli päästävä se puolen litran kamelipakki selässä juuri siinä kohtaa ettei kadenssi vaan päässyt pilalle. Samoja kaahotuksia se sit teki koko matkan hertsikaan siinä Linnanrakentajantien itäpuolen kelvillä...
    Tunnustan, se olin minä.

    Kieltämättä vähän huono reitti ja vuorokaudenaika yrittää ajaa tehokasta lenkkiä, mutta tämän kuun alusta siirryin isolle kirkolle opiskelemaan enkä tunne parhaita reittejä tähän tarkoitukseen, vedin sitten suorinta reittiä kohti Keskuspuistoa. Tilannenopeudet on vähän erilaisia kuin tuolla susirajan takana mutta reittivalinnat kehittynee järkevämmäksi kun kertyy näkemystä vaihtoehdoista.

    En kuitenkaan huomannut että Laajasalossa olisi tapahtunut mitään vaarallista. Pasilan sillalla rautatietä ylittäessä sen sijaan oli niin paljon ruuhkaa että hirvitti vähän itseäkin. Sama kaahotus jatkui tietysti sielläkin.
    "Jaffan juon useimmiten suoraan pullosta." - palstapersoona 16.01.15

  9. #69
    Liittynyt
    03/2001
    Paikkakunta
    koti?
    Viestit
    7.471
    Susiraja ja sen takana
    • EI, se ei ole optinen harha - se näyttää siltä
    • EI, se ei ole epäselvästi sanottu - se kuullostaa sitä
    • Tunne Todellisuus - Kosketa Maailmakaikkeutta

  10. #70
    Liittynyt
    06/2012
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    75

    RE: Kuka törttöili silloin siellä?

    Tummaan ajoasuun pukeutunut maantiepyöräilijä eilen illan pimennyttyä launeella. Jonkunlainen led-huomiovalon tapainenkin pyörässäsi edistäisi näkyvyyttäsi liikenteessä.

  11. #71
    Liittynyt
    07/2013
    Paikkakunta
    Jämsä
    Viestit
    32
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kampia Katso viesti
    Tummaan ajoasuun pukeutunut maantiepyöräilijä eilen illan pimennyttyä launeella. Jonkunlainen led-huomiovalon tapainenkin pyörässäsi edistäisi näkyvyyttäsi liikenteessä.
    Samanlainen suhahti eilenillalla Jämsänkoskella mininkin ohitseni. Mulla oli vauhtia n. 40km/h ja tuo tuli todella humahduksella ohi. Alueella 50:n rajoitus, ei valoa ei heijastinta. En edes nähnyt että olisi ollut mäestä tulossa kun risteysken kohdalla jouduin siirtymään kelviltä ajoradalle. Keskellä kaistaa painoi liikenneympyrästäkin samalla vauhdilla pedalit asfalttia viistäen, vilkuili taakseen. Melkoinen riskipelle.

  12. #72
    Liittynyt
    10/2008
    Viestit
    2.060
    Kuka pöljä pyöräili tänään lauantaina tiellä 25 Ridasjärven risteyksestä Mäntsälän suuntaan VASENTA REUNAA.

  13. #73
    Liittynyt
    07/2013
    Paikkakunta
    Loppi
    Viestit
    24
    Maanantai aamu sai shokkistartin, kun fillaristi tuli tosiaan kirjaimellisesti puskista: Kolkekannaksentien ja lippajärventien liikenneympyrässä keltapaitainen maasturikuski sukelsi volkkarini eteen. Onneksi olin hereillä ja refleksit kunnossa, ettei kolahtanut. Kaveri katsoi vielä perään kuin halpaa makkaraa... Lakiteknisesti hänellä oli etuajo-oikeus, kyllä, mutta jos luin tilanteen jälkikäteen oikein, niin hän tuli Kolkekannaksentien suunnasta kelviä ja sukelsi tosiaan rinnankorkuisten puskien takaa kohtuu räväkästi (hengästyneenä) tien yli (ei mitään mahdollisuuksia nähdä ajotielle esim suuntamerkkiä, jos moista edes näytti). Puskien takia häntä ei näkynyt, ennen kuin eturengas oli jalkakäytävän reunalla... Itse tulin autolla tilanteeseen alta kolmenkympin (kun tuossa paikalla on aina ekaluokkalaisia kulkemassa) ja silti tuli kiirus. Ei paljon itsesuojeluvaistoa tällä maasturikuskilla. Paikka on tämä: http://www.fonecta.fi/s/1J0V
    - Elämä on joukkuelaji -

  14. #74
    Liittynyt
    10/2008
    Paikkakunta
    Pelto-Helsinki
    Viestit
    1.218
    Mikäs neljän-viiden hengen maantieporukka törttöili itsensä Espoontieltä Bembölen kahvituvalle päin keskiviikkona varttia vaille kahdeksan?

    Ajoitte KLV:llä varpusparven lailla, kunnes Omnian kohdalla yksi teistä päätti siirtyä ajoradalle (siinä oli jalankulkijoita muutama niin aattelit kai hankkia ovelasti etumatkan kilpakumppaneihisi). Muuten hyvä, mutta kun siinä oli suojatie, jolle oli astumassa perhe, jonka lastenrattaissa oli minun kaksi lastani. Ajoit neniemme edestä, kun huusin sinulle "tässä on suojatie."

    Sinulla oli audi-miehen elkein kiire viereisiin punaisiin valoihin odottamaan, kun kaverisi ajoivat KLV:tä pitkin pois alikulun kautta.

    Ihmettelen, että kunnioitat liikennesääntöjä, kun kohtaat auton, mutta jalankulkijan edessä ajat omien sääntöjesi mukaan...

  15. #75
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.332
    Täytyy kysyä kyllä, että ketkä kaksi älypäätä keksivät ajaa eilen puolen päivän aikaan Vihdintietä ajorataa pitkin Askiston ja Kalajärven väliä. Vihdintien vieressä menee varsin hyvä ja vähäliikenteinen kelvi, jolla ei edes ole pahemmin nöyryyttäviä valoja. Ovat taas heittäneet hyvän tilaisuuden hukkaan olla lähtemättä lenkille.
    "Sinunkin tulisi tietää, että pullot tehdään puhaltamalla, reiät ampumalla, mutta työt vie oman aikansa."

  16. #76
    Liittynyt
    01/2009
    Paikkakunta
    Kerava
    Viestit
    379
    Kukaha oli se mustiin pukeutunut työmatkahybridisti Korsosta Pitäjän kirkonkylälle saakka tänä aamuna klo 7:20-7:40? Vauhti oli ihan asiallista 26-30km/h, mutta muutama silmäänpistävä seikka ajostasi järjestyksessä: ajoit mutkitellen reunasta reunaan, ajoit punaisille Koivukylässä ja ajoit jalkakäytävällä. Hetken katseltuani menoasi takaa mua alkoi vituttaa tommonen perseily ja oli pakko päästä ohi ja karkuun.

  17. #77
    Liittynyt
    11/2009
    Paikkakunta
    Tsadin ydin
    Viestit
    373

    Kuka törttöili silloin siellä?

    Oikeasti en halua tietää kuka vaan miksi... Miksi ajoit Tsadissa Kiasmalta pohjoiseen Manskun viereistä Baanan kanssa risteävää jalkakäytävää? Ennen risteystä työmaa toki esti pyörille varatun osan käytön, mutta risteyksen jälkeen ei. Pyörille varattu alue oli typötyhjä, mutta sinä vedit jalankulkijoiden puoliskolla mäkeä ylös uudenkiiltävä Ortliebin punainen lähettireppu selässä raivoisasti kelloa soittaen. Miksi? Oliko ne kävelijät tehneet jotain pahaa juuri silloin ja ajattelit niiden ymmärtävän mistä epäasiallinen ja tarpeeton ajotapasi johtuu vai olitko kenties vain päättänyt kuulua siihen puoliskoon pyöräilijöitä, jotka pilaavat kaikkien maineen?

  18. #78
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    Veikkaan, että jalankulkijoiden puolen tasaisuus kiinnosti, se toinen puoli on röpelöä ja voisi keikka kusta, kun rengas rikkoutuu.
    Vakavasti puhuen: Miksi siihen on pyöräilijöiden puolelle vedetty röpelöä kiveä?

  19. #79
    Liittynyt
    11/2009
    Paikkakunta
    Tsadin ydin
    Viestit
    373

    Kuka törttöili silloin siellä?

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Halloo halloo Katso viesti
    Veikkaan, että jalankulkijoiden puolen tasaisuus kiinnosti, se toinen puoli on röpelöä ja voisi keikka kusta, kun rengas rikkoutuu.
    Vakavasti puhuen: Miksi siihen on pyöräilijöiden puolelle vedetty röpelöä kiveä?
    Aika paskat renkaat saa olla. Ei se nyt kai mitään partakoneenterävää särmiltään ole?

    Mut jooh, olihan se vähä-älyisen oloinen paikka päällystevalinnoiltaan.

  20. #80
    Liittynyt
    08/2003
    Paikkakunta
    eteläisellä keskivantaalla
    Viestit
    12.081

    Ei näin, valkoisesta pakusta havainnoituna

    Ketkähän ne kolme törppöä oli kun posottivat Vanhan Nurmijärventien ja Kolmoskehän pohjoispuolen risteyksessä kelviä etelään punaisia päin maantiekikottimillaan sunnuntaina 13.10. kello 1555. Eivät varmaan edes huomanneet olleensa jäämässä vihreillä lähteneen bussin alle kun oli niin kiinnostavanoloinen hihittelytuokio menoillaan.... Ja sit ihmetellään kun pyöräilijään ei suhtauduta liikenteessä vakavasti.
    Hymiöttä

  21. #81
    Liittynyt
    07/2012
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    355
    Se epätasainen pyörätie on kuulemma laitettu sitä varten, että pyöräilijät hidastaisivat ihastelemaan musiikkitaloa. En aja kiusallanikaan siinä kohtaa pyörätiellä metrin vertaa, jos muualla on tilaa. Tosin en myöskään hätyytä yhtäkään jalankulkijaa heidän alueellaan.

  22. #82
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    823
    Tänään kaksi kauniimman sukupuolen edustajaa pyöräili iltapäiväruuhkassa keskenään jutelle Mannerheimintien yli Tullinpuomin liepeillä. Nuori uros kintereillä sentään hieman vilkuili autojen tulosuuntaan. Mielelläni päästän kyllä pyöräilijät yli, mutta tuossa voi oikeasti käydä pahasti.
    http://maltaidenmaailma.blogspot.fi/

  23. #83
    Liittynyt
    02/2010
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    127
    Tänään iltakuuden jälkeen, Pohjoisranta, Helsinki. Ajelen poispäin keskustasta ajoradan vieressä olevaa pyörätietä. Muurin toisella puolella, eli jalkakäytävällä samaan suuntaan ajelee pitkätukkainen törttöilijä. Sisäinen kotipoliisi pyrkii pintaan, joten huudahdan ohittaessani pöljäpyöräilijälle "Pyörätie on tällä puolella!".

    Törttöilijä kuittaa heti takaisin: "Haista sinä pyörätie!".

  24. #84
    Liittynyt
    03/2001
    Paikkakunta
    koti?
    Viestit
    7.471
    Joku urhea valoton pyöräilijä lasten kärry perässään ajeli hienosti punaisia päin Lapinmäentien ja Niemenmäentien risteyksessä, toki klv:n jatkeella, kun Niemenmäentieltä Lapinmäentielle kääntyvät olivat jo liikkeellä. Tiedä sitten oliko tarkoitus tehdä puoliorpoja vai päätyä lapsettomaksi, mutta ei se autoilija vihreillä paljoa katsonut tulisiko joku vasemmalta oikealle kääntyessään, mutta pysähtyi kuitenkin.
    • EI, se ei ole optinen harha - se näyttää siltä
    • EI, se ei ole epäselvästi sanottu - se kuullostaa sitä
    • Tunne Todellisuus - Kosketa Maailmakaikkeutta

  25. #85
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Lahden seutu
    Viestit
    885
    Su 27.10.13, noin kello 16.20. Kerava, tie numero 140, Sipooseen menevän tien risteyksestä pohjoista päin. Hämärtyvässä ja erittäin sumuisessa kelissä tulee vastaan ajotiellä, vasenta kaistaa ajaen, tummiin pukeutunut ja totta kai valoton pyöräilijä maantiepyörällään. Ei hyvä.

  26. #86
    IncBuff Guest
    Ketkä oli ne pari työmatkapelleä jotka meinasin kolata äsken Tervahovintien liikennevaloissa kun vitun pellet ajoitte punaisia päin. Toivottavasti tajusitte että oli ihan senteistä ja tuurista kiinni että tie ei ollut siinä kohtaa jäinen ja auto pysähtyi. Mielikuva näistä vitun hyötypyöräilijöistä, jotka ei välitä liikennesäännöistä tai mistään mitään vahvistui taas huomattavasti ja varmasti myös sillä joka joutui myös tekemään hätäjarrutuksen viereisellä kaistalla. Vitun apinat, pulssi on vieläkin korkealla teidän takia.

  27. #87
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    176
    Eilen 18:20 Merintuulentien ja Uuskartanontien risteyksessä mustalla hybridillä/mikäliesport pyörällä mustiinpukeutunut valoton jamppa. Jos en aina seurais viereistä kelviä olis jäänyt huomaamatta. Odotellesani tienylitystäsi en laadukkaimmasta koskaan omistamastani sivupeilistä nähnyt sinua.

  28. #88
    Liittynyt
    07/2010
    Viestit
    264
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti IncBuff Katso viesti
    Ketkä oli ne pari työmatkapelleä jotka meinasin kolata äsken Tervahovintien liikennevaloissa kun vitun pellet ajoitte punaisia päin. Toivottavasti tajusitte että oli ihan senteistä ja tuurista kiinni että tie ei ollut siinä kohtaa jäinen ja auto pysähtyi. Mielikuva näistä vitun hyötypyöräilijöistä, jotka ei välitä liikennesäännöistä tai mistään mitään vahvistui taas huomattavasti ja varmasti myös sillä joka joutui myös tekemään hätäjarrutuksen viereisellä kaistalla. Vitun apinat, pulssi on vieläkin korkealla teidän takia.
    Pari kuukautta sitten kirjoitit seuraavaa:
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti IncBuff Katso viesti
    Vaihteeksi joku ääliö veti Kaarnatien ja Tervahovintien risteyksessä mäen päältä suoraan auton eteen päin punaisia. Seuraavalla kerralla en jarruta.
    Etpä ollut sanojesi mittainen mies. (Joku hymiö tähän?)

  29. #89
    IncBuff Guest
    Ei suinkaan kun ne tulivat eri suunnasta (olit ilmeisesti toinen, tähän ei hymiötä). Lupasin että jos joku tulee mäen päältä eteen niin en jarruta.

  30. #90
    Liittynyt
    07/2010
    Viestit
    264
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti IncBuff Katso viesti
    Ei suinkaan kun ne tulivat eri suunnasta (olit ilmeisesti toinen, tähän ei hymiötä). Lupasin että jos joku tulee mäen päältä eteen niin en jarruta.
    En ollut toinen, enkä myöskään ensimmäinen. Mistä keksit minua alkaa syytellä?! ( <-- hymiö tuossa)

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •