ElectrobikeGiantFillariHepha
Sivu 139 / 203 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 39 89 129 137 138 139 140 141 149 189 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 4.141 - 4.170 / 6086

Aihe: MTB-Turku, Episodi III - shitin kosto

  1. #4141
    Liittynyt
    08/2004
    Paikkakunta
    Turunmaan saariston Helmi
    Viestit
    5.195
    Hyvä Bomba! Niin sitä pitää, koko rahan edestä ajetaan!
    crash-test-Pikke

  2. #4142
    Hyvää settiä bomba! Pahoittelut järjestäjän puolesta, että homma jäi kesken, mutta meidän on vaan pakko päästää jossain vaiheessa ea, huolto, ajanotto yms henkilöt kotimatkalle sovituissa ajoissa.

    Meillä oli kuitenkin onneksi hyvä tieto siitä, missä tulette, joten aivan "random" -porukasta ei ollut kyse, jotka toivottivat teidät tervetulleeksi huipulle!

    Kimmo / Syöte MTB

  3. #4143
    Liittynyt
    08/2004
    Paikkakunta
    Turunmaan saariston Helmi
    Viestit
    5.195

    Punapää

    Ja sillä välin, kun muut hikoilivat Syötteellä, bmx-jaos kävi pitämässä hauskaa ja noukkimassa erinäisiä palkintopallisijoituksia Lahdessa. Tokavekara™ ajoi tällä kertaa naisten kanssa ja pesi kaikki joka lähdössä ja finaalissa. Cruiserimummut eli minä ja Katariina Laakkonen laitettiin ajamaan äijäporukassa, mutta hyvin meni sekin.
    crash-test-Pikke

  4. #4144
    Liittynyt
    12/2008
    Paikkakunta
    Turgu
    Viestit
    303
    Oliko Bomban fillarin keulan lukitus pettänyt kun liukuputket olivat ihan puhtaat!?!
    Hyvin puristettu loppuun asti!
    www.pyörätarvike.com

  5. #4145
    Liittynyt
    04/2008
    Viestit
    176
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Aki Korhonen Katso viesti
    Puolen matkan jälkeen alkoi totutut kramppiongelmat - normaalia pahempina mikäli mahdollista. Peruskikat kramppien estoon oli tehty eikä mäkiäkään ollut juuri nimeksikään, mutta siellä sitä sitten taas makoiltiin. Ja moneen moneen kertaan. Eniten ketutti maalissa kun ei ollut edes väsynyt kun ei ollut pystynyt kunnolla ajamaan.
    Tahkolla täysin sama ongelma el granden puoliväliin asti kunnes krampit mystisesti lakkasivat. On tosiaan outoa tulla maaliin hyvissä voimissa. Nyt oli pelkästään orastavaa kramppia 50 jälkeen, tämän jälkeen ajoin varovasti maaliin. Yksi mikä auttaa on totuttaa keho pitkään ja kovaan suoritukseen hyvissä ajoin ennen kisaa (tehden sen kuitenkin kisasuoritusta kevyemmin). Oliko jäänyt välistä? Ite olin lähes harjoittelematta kuukauden ennen Tahkoa joka näkyi ja tuntui. Magnesium-tabletit ei oo mulla ikinä toiminu vaikka niitä popsisi päivittäin.

    Ja tosiaan Tommi J:n suorituksessa oli asennetta.


  6. #4146
    Liittynyt
    08/2000
    Paikkakunta
    Littoinen
    Viestit
    2.706
    Bomballa on asennetta !
    ÖRM 2021

  7. #4147
    Liittynyt
    08/2012
    Paikkakunta
    Pohjois-Satakunta
    Viestit
    890
    Huomenna lenkkiä klo 17.00 itäharjun prisma, tai jostain muualta jos niin halutaan. Tulijoita?
    "Pysähdys on vauhdin surma" -Torstailenkillä kuultua

  8. #4148
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.844
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Juha Jokila Katso viesti
    Eilen syötteellä aika putkeen. Vähän kramppaili. Tänään ajoin Kylmäluomassa vajaa 5 h ja matkaa vaan 30 km. Ei ollut kaikki polut mitään vauhtibaanaa. Nyt on rakko istuiluun kohdalla. Mitenköhän tämän ajoviikon nyt mahtaa käydä..
    Pahoittelut Juha hieman väärästä infosta Syötteellä. Vaikka olin ajeluni jälkeen omaan karttaan merkannut välin Kataja-Ahveninen "himmeäksi" poluksi, en muistanut sitä mainita kun kehuin Kylmäluoman polkuja. Tuo pätkähän kuuluu osaltaan ns. Aarnipolkuun, joka on ainakin Kylmäluomankankaan osalta huippuhyvää.
    Se hidas pätkä on tästä kohti Kattaisenjärveä. http://kansalaisen.karttapaikka.fi/l...579930&lang=fi
    Sen voin kyllä vannoa, jos ajat Hossassa Hoiluasärkkää ja siittä Kokalmuksen ympäri, et taatusti pety. Eipä olisi miehestä päälleppäin osannut päätellä, jotta 120km "syötettä" takana! Ilmeisesti on ulkoiltu riittävästi.

  9. #4149
    Liittynyt
    11/2011
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    562
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Monet onnittelijat
    Hyvä Bomba!
    Kiitos kaikille tasapuolisesti!

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kiovan Dynamo Katso viesti
    Hyvää settiä bomba! Pahoittelut järjestäjän puolesta, että homma jäi kesken, mutta meidän on vaan pakko päästää jossain vaiheessa ea, huolto, ajanotto yms henkilöt kotimatkalle sovituissa ajoissa.

    Meillä oli kuitenkin onneksi hyvä tieto siitä, missä tulette, joten aivan "random" -porukasta ei ollut kyse, jotka toivottivat teidät tervetulleeksi huipulle!

    Kimmo / Syöte MTB
    Ei tarvi pahoitella, ei tästä mitään hampaankoloon jäänyt. Tokihan porukan täytyy päästä kotiin ajallaan. Olemme Riikan kanssa molemmat todella kiitollisia kaikesta matkan aikana saamastamme kannustuksesta. Luulen että tämä ajo tullaan muistamaan paljon paremmin kuin monet oppikirjan mukaan menneet ja ongelmitta sujuneet reissut

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SuperD Katso viesti
    Oliko Bomban fillarin keulan lukitus pettänyt kun liukuputket olivat ihan puhtaat!?!
    Hyvin puristettu loppuun asti!
    Kiitos. Mä olen opetellut ajamaan jouston kanssa sen jälkeen kun S. Barker kerran neuvoi miten keula säädetään niin että se toimii järkevästi

    Nyt mä opettelen taas ajamaan ilman joustoa. Koska sekä pyörän hallinta että kunto ja nopeus vaativat selkeää petrausta, kävin ostamassa meidän suosikkipyöräkauppiaalta lääkettä vaivaan. Luulis tällä laiskuuden ja taitamattomuuden lähtevän ihmisestä.


  10. #4150
    Liittynyt
    01/2001
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    1.247
    No niin. Kyllä Marichilla kelpaa ryskyttää.
    Ei muuta kuin sunnuntaicycloihin, mars.
    Suo, kalja ja läski.




  11. #4151
    Liittynyt
    05/2006
    Paikkakunta
    Kaarina
    Viestit
    1.126
    Hieno hankinta! Tuo on sijoitus joka ei vanhene käsiin. Alternator-droppien kanssa saat tuon helposti muutettua vaihteelliseksikin, jos innostut.

    Sanoinko tuon juuri ääneen?
    Fuck e-bikes
    Fuck Strava
    Fuck tubeless

  12. #4152
    Liittynyt
    11/2011
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    562
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Matti H Katso viesti
    Hieno hankinta! Tuo on sijoitus joka ei vanhene käsiin. Alternator-droppien kanssa saat tuon helposti muutettua vaihteelliseksikin, jos innostut.

    Sanoinko tuon juuri ääneen?
    no se ei ollut ensimmäinen asia mielessä mitä tuolle tekisin Mut joo eiköhän tuosta saa pätevän pitkänmatkanpyöränkin joustokeulallla ja takavaihtajalla, jos ensi kesänä alkaa mietityttää millä sen seuraavan 120 kilsan koitoksen ajaa.

  13. #4153
    Liittynyt
    03/2011
    Paikkakunta
    turku
    Viestit
    43
    ehkä tuosta vois saada lykkyä pyttyyn eka kertaa osallisutumaan tollaseen suureen kisaan!
    hieno suoritus bomba! arvostan
    Ajoin vähän huonosti ja nyt punottaa.

  14. #4154
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti artzi Katso viesti
    Kyllä. Ja koska neuvoo tulee terassilta Tallinnan vanhasta kaupungista, se o:n luotettava...
    Aika kultaa muistot. Ukk-reittiä jaksanu kuin 30 km. Onneksi on hyvä keli, ei hyttysiä, 3G kuuluu, repullinen ruokaa ja tuli kaminassa.

  15. #4155
    Liittynyt
    07/2005
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    330
    Kiitos viikkoporukkalenkistä vetäjille ja kanssa-ajajille. Takajarrun häviämisen syy selvis aika nopeesti, kun lähdin sotkee asfalttia pitkin kotia kohti - koitin laitta iskaria lukkoon ja sepäs olikin sylkenyt sisältönsä pihalla, sitä on sitten myös jarrulevyssä/-paloissa. Nyt vaan ihmettelen, miten saan pyörän viikossa kuntoon Jämille. Rtech tai Fillariosa lienee vaihtoehdot.

  16. #4156
    Liittynyt
    12/2008
    Paikkakunta
    Turgu
    Viestit
    303
    ^ no voi sun siunakko. Multa löytyy Avidin halpis jarrupaloja jos on tarviis. Levyjäkin taitaa löytyä mutta 203mm lienee turhan järeä tasamaakäyttöön, taakse

    Mullakin olisi tarvetta kyseisten firmojen palveluille (jos itse meinaat iskarin huoltoon kiikuttaa?), Fillariosa lienee yleisesti saavuttanut 'The Paja' -maineen - sinne siis mieluummin.
    www.pyörätarvike.com

  17. #4157
    Liittynyt
    04/2008
    Viestit
    176
    Itellä (ja esim. broidilla ja Jokilalla) on aika ristiriitaset kokemukset tuosta fillariosasta. Uskon että osaavat iskareita huoltaa ja säätää mutta asiakaspalvelu ja sovitusta kiinnipitäminen on aika vaikeaa. R-techissä on homma toiminu aina ongelmitta.


  18. #4158
    Liittynyt
    12/2008
    Paikkakunta
    Turgu
    Viestit
    303
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kijas Katso viesti
    R-techissä on homma toiminu aina ongelmitta.
    R-techin mekaanikko(?) mulle puhelimessa kun kysyin oltiinko tehty toivomani muutokset: "ai, pitikö siihen jotain perushuollon lisäksi tehdäkin? En mä tiennyt. No nyt se on jo tulossa sullepäin, kyllä se varmaan ihan hyvä on."
    www.pyörätarvike.com

  19. #4159
    Liittynyt
    07/2007
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    232
    Kun on kiireellisestä tapauksesta kyse niin pakko mainita parin viikon takainen kokemus R-techistä. Lauantaina lähtö reissuun ja keskiviikkona löytyi vihdoin R-techiltä tärkeitä palikoita iskariin, joten äkkiä puhelimitse tilaus sisään painottaen asian kiireellisyyttä. Perjantaina kahden jälkeen aloin huolestumaan kun saapumisilmoitusta ei kuulu Matkahuollolta, soitto R-techille josta sainkin seurantakoodin. No eihän se toiminut joten perään uusi soitto ja pienen selvittelyn jälkeen syykin löytyi... "oho, se paketti onkin vielä täällä lähtevien hyllyssä".

    Miksei Foxcomp ole vaihtoehtona? Nämä kokemukset muista liikkeistä tulee yleensä silloin kun kerran vuodessa on pakko Foxcompin loman takia asioida muualla Fillariosasta ei ole kyllä valittamista.


  20. #4160
    Liittynyt
    07/2005
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    330
    ^Paikallisessa on sanottu, ettei huolla takapäätä, en vissiin ollu riittävän tarkaa tuossa ongelmakuvauksessa. Ilmat on iskarissa vielä sisällä, mutta siitä, mistä säädetään onko iskari täysin auki, pro-pedal päällä vai täysin kiinni on tullu jotain öljyä pihalle, eikä tämä vipstaaki liiku mihinkään. Ja tarkoitus on viedä itte paikan päälle - tällä tarkoitus eliminoida muuttujien määrää minimiin. Helpottaisi suuresti, jos ensi viikolla ei olis töitä.

  21. #4161
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Turkkus
    Viestit
    5.999
    Huomenna sunnuntaina pikku pakko ajaa. Ei kukaan ruoskijaksi? Jos vaikka Isossatuvassa kävisi jätskillä tjsp.
    Kalustotasoituksen takia keskari jäänee leppoisaan luokkaan n. 25km/h, tod.näk. jopa alle...
    MTB-Turun lenkit to klo 18 parillisina viikkoina Itäharjun Prisman tolpalta ja parittomina Impivaaran palloiluhalleilta

  22. #4162
    Liittynyt
    05/2009
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    1.081
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pave Katso viesti
    Huomenna sunnuntaina pikku pakko ajaa. Ei kukaan ruoskijaksi? Jos vaikka Isossatuvassa kävisi jätskillä tjsp.
    Kalustotasoituksen takia keskari jäänee leppoisaan luokkaan n. 25km/h, tod.näk. jopa alle...
    Voisin tulla. Kalustotasoitukseen ei ole varaa, joten olisin tulossa cycloopilla.

  23. #4163
    Liittynyt
    02/2000
    Paikkakunta
    HKI
    Viestit
    1.881
    "MTBCF olisi tekemässä elokuun alussa jonain viikonloppuna iskua Turkuun"

    Ollaanks me tulossa?

  24. #4164
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Turkkus
    Viestit
    5.999
    Khyl varmaan? Keneltä kysyttäis?
    MTB-Turun lenkit to klo 18 parillisina viikkoina Itäharjun Prisman tolpalta ja parittomina Impivaaran palloiluhalleilta

  25. #4165
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Kaarinan kommunistinen vyöhyke
    Viestit
    168
    Huomenna on tarjolla iltacyclot klo 19.00 Piikkiön keskusurheilukentältä. Ajellaan 1-2h rauhallisen palauttavaan tahtiin metsäpoluilla.

  26. #4166
    Liittynyt
    05/2006
    Paikkakunta
    Kaarina
    Viestit
    1.126
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hullukoira Katso viesti
    Huomenna on tarjolla iltacyclot klo 19.00 Piikkiön keskusurheilukentältä. Ajellaan 1-2h rauhallisen palauttavaan tahtiin metsäpoluilla.
    Palauttelu on tärkeää. Etenkin surmacoresta nauttimisen jälkeen.

    Ittellä ny kolmen viikon paussi cycloissa, eessä töitä ja sekavia retkiä. Sen jälkeen cyclojen teemana on mäennousu koirapyöräilyn SM:ien ollessa Puijolla. Täytyy saada läski kiipeemään mäkeä. Toivoton tehtävä.
    Fuck e-bikes
    Fuck Strava
    Fuck tubeless

  27. #4167
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Turkkus
    Viestit
    5.999
    Ennen vakikykloja mahdollisuus tulla ruoskimaan koiraa epäsopivalla kalustolla epäinhimillisiin suorituksiin. Ykkösruoskijan paikka varattu, mutta lisää motivaattoreita/vetäjiä mahtuu remmiin mukaan.

    Eli Moision ST1:n pihalta klo 14 alkaen Paattisten-Tortinmäen-Auran (alustava ehdotus) kautta Kyrön Mäenpäähän Isontuvan baariin jädelle, paluureitti avoin, kenties Kyrö - Aura - Lieto as - Oriketo jne tjsp, kunnes velvoite tulee täytetyksi...

    Mulla pakkoajovuorossa 16+ kg taistelunorsu, I-ruoskijalla ilmeisesti cyclo. Maantiepyörälläkin pärjännee, jos sietää lyhyen hiekkatiesiirtymän baarille. Jolsei maantiepyöriä ilmesty lähtöpaikalle, niin voidaan harkita menomatkalla hiekkapitoisempaa koukkausta esim. Auran kko:n kautta.

    Teemana Pakko, ei muita tavoitteita. Keskinopeudeksi jäänee väkisin 25-, jollei norsu kulje peesissä yliluonnollisen lujaa.
    Juomaa mukaan runsaasti, on ilmeisesti tulossa aivan pa*ka ajokeli.
    Pave muokkasi tätä : 27.07.2013 at 22.21
    MTB-Turun lenkit to klo 18 parillisina viikkoina Itäharjun Prisman tolpalta ja parittomina Impivaaran palloiluhalleilta

  28. #4168
    Liittynyt
    05/2009
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    1.081
    Ei ne Puijon mäet pahoja ole. Tai on ne meille tasamaan asukeille. Vaimo meinas just tuossa muutama päivä sitten, että ajellaan fillarilla sinne Puijontornille. Käytiin autolla ja totes vaimo siinä mäessä, että ei ehkä pyörällä sittenkään

  29. #4169
    Liittynyt
    05/2009
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    1.081
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pave Katso viesti
    Ennen vakikykloja mahdollisuus tulla ruoskimaan koiraa epäsopivalla kalustolla epäinhimillisiin suorituksiin. Ykkösruoskijan paikka varattu, mutta lisää motivaattoreita/vetäjiä mahtuu remmiin mukaan.

    Eli Moision ST1:n pihalta klo 14 alkaen Paattisten-Tortinmäen-Auran (alustava ehdotus) kautta Kyrön Mäenpäähän Isontuvan baariin jädelle, paluureitti avoin, kenties Kyrö - Aura - Lieto as - Oriketo jne tjsp, kunnes velvoite tulee täytetyksi...

    Mulla pakkoajovuorossa 16+ kg taistelunorsu, I-ruoskijalla ilmeisesti cyclo. Maantiepyörälläkin pärjännee, jos sietää lyhyen hiekkatiesiirtymän baarille. Jolsei maantiepyöriä ilmesty lähtöpaikalle, niin voidaan harkita menomatkalla hiekkapitoisempaa koukkausta esim. Auran kko:n kautta.

    Teemana Pakko, ei muita tavoitteita. Keskinopeudeksi jäänee väkisin 25-, jollei norsu kulje peesissä yliluonnollisen lujaa.
    Juomaa mukaan runsaasti, on ilmeisesti tulossa aivan pa*ka ajokeli.
    Ei siinä cyclon peesissä ainakaan mitään yliluonnollisia nopeuksia saavuteta. Ajellaan silleen "satasta" rauhallisesti

  30. #4170
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Turkkus
    Viestit
    5.999
    Reps! En muistanutkaan, miten kylmää kyytiä on luvassa... Nyt kaduttaa, mutta ei auta, pakko...
    MTB-Turun lenkit to klo 18 parillisina viikkoina Itäharjun Prisman tolpalta ja parittomina Impivaaran palloiluhalleilta

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •