HephaGarminGiantElectrobike
Sivu 63 / 115 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 13 53 61 62 63 64 65 73 113 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.861 - 1.890 / 3437

Aihe: Kuka ajoi silloin siellä?

  1. #1861
    Liittynyt
    11/2007
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    834
    Noin 10 km Ylikylän risteyksestä Sinetän suuntaan tuli kahden maissa vastaan habitukseltaan aasialaistaustainen kaveri, valkoista mummista tien yli työntäen, rättiväsyneenä ja suurin piirtein puoli omaisuutta pyörään sidottuna. Pikkasen poikkesi normimatkaajasta, joita tien päällä näkyy. Oisko ollut marjanpoimija-armeijan tunnustelijoita. Tai suorittamassa jotain uskonnollista katumusharjoitusta. Kivaa ei ainakaan näyttänyt olevan.

  2. #1862
    Liittynyt
    04/2013
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4
    Silloin tällöin luen tätä foorumia ja nyt vasta huomasin tällaisen kivan topicin. Pakko siis kertoa eräästä kesäkuisesta tapahtumasta.

    Maanantaina 10.6. Helsingissä Viikintiellä Latokartanon paikkeilla multa puhkesi maantiepyörästäni kumi. Pyörätiestä puuttui pala asfalttia, enkä huomannut ajoissa. Harmistuneena jäin pyörätien sivuun googlettamaan lähintä pyörähuoltoa. Varakumia ei ollut mukana, koska juuri muutama päivä aikasemmin olin vaihtanut uuden sisäkumin takarenkaaseen ja varakumi oli mennyt siinä.

    Ei mennyt kauaa, kun eräs herrasmies pysähtyi ja tarjosi minulle sisäkumia. Jäi vielä ystävällisesti auttamaan vaihdossa. Rupateltiinkin siinä tovi. Iso kiitos tästä, jos luet tätä! Oli ollut kaiken kaikkiaan huono päivä, mutta matka jatkui oikein hyvällä mielellä.

    Eikä tässä vielä kaikki. Kun tämä kyseinen herrasmies oli lähtenyt ja ennen kuin itse olin ehtinyt lähteä (jäin vielä puhumaan puhelimeen, joka sattumalta soi juuri silloin), kaksi ohiajavaa pyöräilijää kysyi, tarvitsenko apua.

    Olen pyöräilyharrastuksen aloittanut kunnolla vasta tänä keväänä, mutta jos tällainen henki yleisesti vallitsee pyöräilijöiden kesken, niin jatkan harrastusta mielelläni. Kiitos vielä jokaiselle apuaan tarjonneelle, nimim. neitonen pulassa.

  3. #1863
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    tvir - laita hyvä kiertämään.
    Kyllä tien poskeen pysähtyneeltä pitää edes huikata "kaikki ok?". Ei koskaan tiedä koska itse tarvitsee jeesiä.

  4. #1864
    Liittynyt
    09/2009
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.020
    En kysele mittään, totean vain, että paluumatkalla majapaikkaan törmäsin isoon jengiin pyöräilijöitä (n. 20). Otin porukan kiinni ja kysäsin. Porukka oli ajamassa melko pitkää siivua, Helsinki-Kilpisjärvi. Kyllä he sano millon olivat lähteneet, mutta en nyt enää muista, mutta kilometrejä takana reilu 700. En sitten jäänytkään majapaikkaan vaan ajelin hetken aikaa heidän seurassaan Kempeleestä Oulun suuntaan. Liukenin sitten paikalta kun kehoitin heitä jatkamaan suuntaan B, kun kärki oli lähteny suuntaan A. Kyllä se kärki sit takas tuli. Toivottavasti en sekoittanut mitään. Oli heillä weppisivutkin, mutta en nyt pikasesti löytänyt.

    Mukavan oloinen matkavauhti teillä oli siinä kelvillä kun mentiin. Hyviä ajoja koko porukalle!

  5. #1865
    Liittynyt
    02/2006
    Paikkakunta
    ratikan luvattu maa
    Viestit
    1.108
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Halloo halloo Katso viesti
    Kyllä tien poskeen pysähtyneeltä pitää edes huikata "kaikki ok?". Ei koskaan tiedä koska itse tarvitsee jeesiä.
    Varsinkin jos on nainen spandexeissa tien sivussa, niin siellähän on pian koko joukko äijiä tappelemasta kuka pääsee vaihtaan kumia
    Die Kanonen von Kauppi
    |ex 10k-kerho|
    "ajelee takana, porukan perällä vaan ja syö patukkaa siellä koko ajan" E. Lummelampi

  6. #1866
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Porvoo
    Viestit
    1.195

    Kuka ajoi silloin siellä?

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Halloo halloo Katso viesti
    Kyllä tien poskeen pysähtyneeltä pitää edes huikata "kaikki ok?". Ei koskaan tiedä koska itse tarvitsee jeesiä.
    Ehdottomasti näin!

    Tulee hyvä fiilis kun itse on kysynyt ja kaverilla kaikki ok. Vielä parempi fiilis tulee kun se kysytään, vaikka tekninen sillähetkellä harmittaakin...
    Tommaso Primavera - Pannuhuoneen Fausto Coppi

  7. #1867
    Liittynyt
    05/2011
    Paikkakunta
    San Jose
    Viestit
    37
    Kiitokset Bianchi-kuskille, joka eilen auttoi saamaan ilmaa uuteen sisuriin puhjenneen tilalle Helsingissä Yhdyskunnantien ABC:n nurkilla iltakuuden jälkeen. Totta kai pumppuni oli repusta jäänyt kotiin juuri silloin kun kumi puhkeaa. Nimim. maantiepyörällä kolmatta kesää ilman rengasrikkoja

    Eihän sitä riemua kauaa kestänyt, kun uusikin kumi puhkesi parin kilometrin jälkeen. Eipä sieltä renkaasta pikaisella kopeloinnilla vaihdon yhteydessä mitään puhkaisevaa tavaraa löytynyt ensimmäiselläkään rikolla. Siitähän oli kotimatkaa vielä 30km joten piti turvautua muihin kehonkuljetusmuotoihin ennen kuin kotona oli. Eilinen oli muutenkin varsin onnistunut, kun aamulla meinasin törmätä autohallin alasmenevään oveen töihin tullessa. No siitä selvittiin äkkijarrutuksella ja yhdellä hajonneella klossilla, kun tempasin nopeasti jalat irti polkimista. Pääasia on, että harrastaa!

  8. #1868
    Liittynyt
    11/2007
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    834
    Tapionkyästä Itäpuolen tietä kaupunkiin päin, puolivälin jälkeen, tuli ruskettunut tyär sinisessä ajopaidassa käsipyörällä vastaan. Heilautin räpylää ja hymyili niin nätisti takaisin, että meinasin ojaan mennä. Tai sitten sitä muuten vain hymyilytti meikäläisen epätoivoinen punnerrus vastatuuleen.

  9. #1869
    Liittynyt
    09/2011
    Paikkakunta
    Hämeenlinna
    Viestit
    490
    Tänään Leppäkoskella tuli joku maantiefillarilla vastaan, 130-tiellä tuli parikin (12-13 välissä). Oliko foorumilaisia, itsellä oli työmatkatempot menossa?

  10. #1870
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    84
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ppikkupe Katso viesti
    Tapionkyästä Itäpuolen tietä kaupunkiin päin, puolivälin jälkeen, tuli ruskettunut tyär sinisessä ajopaidassa käsipyörällä vastaan. Heilautin räpylää ja hymyili niin nätisti takaisin, että meinasin ojaan mennä. Tai sitten sitä muuten vain hymyilytti meikäläisen epätoivoinen punnerrus vastatuuleen.
    Terveiset välitetty.
    ""You miss 100% of the shots you don't take -Wayne Gretzky" -Michael Scott"

  11. #1871
    Liittynyt
    04/2013
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Highlander Katso viesti
    Varsinkin jos on nainen spandexeissa tien sivussa, niin siellähän on pian koko joukko äijiä tappelemasta kuka pääsee vaihtaan kumia
    Hmmm, mietinkin johtuiko tuo avun tarjoaminen ihmisten ystävällisyydestä vai tiukasta, aavistuksen läpinäkyvästä pyöräilyasustani...

    Halloo halloo - hyvä kiertämään, ehdottomasti!

  12. #1872
    Liittynyt
    03/2004
    Paikkakunta
    Lapua
    Viestit
    241
    Äsken Lapualla Konnonkujalla vesisateessa maasturilla suomihenkinen ajopaita päällä.
    Pain is temporary quitting lasts forever

  13. #1873
    Liittynyt
    09/2010
    Paikkakunta
    Mikkeli
    Viestit
    207
    Kuka tunnustaa ajaneensa paksupyörällä Mikkelipuistossa noin vartin yli kolme?

  14. #1874
    PocketRocket Guest
    Luin asb:n kommentin 19.6 enkä älynnyt lainata. Kyseessä siis ohje miten tiedustella naiskuskin alusasupuolta hienovaraisesti..

    Tämä oli ehottomasti lyhykäisen foorumiurani riemukkain hetki! Jestas että repeäisin tuollaselle kysymykselle! Tosin nyt kun olen valmistautunut, että tuollaistakin saattaa tulla lenkillä vastaan, onnistuisin ehkä hämmentämään uteliaan kysyjänkin hetkeksi vastaamalla "ei, en omista sellaisia!"..

  15. #1875
    Liittynyt
    01/2009
    Paikkakunta
    Kerava
    Viestit
    379
    Olipas mukava lenkki-ilma eilen. Olin kaverin kanssa lenkillä (mulla punainen meridan krossari ja sininen ajopaita, kaverilla valkoinen giantin maantiepyötä ja mustat giantin vaatteet) söderkullan ja sipoon välillä, kun kaksi herrasmiestä päästeli meistä ohi ison alamäen jälkeen. Lyöttäydyimme peesiin, kunnes sipoossa tiemme erosimme. Kiitos teille kahdelle sopivasta vedosta!

  16. #1876
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Iitti
    Viestit
    566
    On tässä pitänyt pitkin viikkoa kysellä, että onko Sotkamo-Vuokatti välillä normaalisti näin paljon maantiepyöräilijöitä/kippurasarvisella ajelijoita, vai onko nää suunnistuksen MM-kisat ja Kainuun Rastiviikko tuoneet suurimman osan pyöräilijöistä kylille? Muutamana päivänä crossareilla pitkin pyöräteitä suhaillessa on tullut huomattua, että paljon on ihan kunnon kalustollakin liikkeellä olevia kavereita, foorumilaisia kenties?

  17. #1877
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.542
    Joku foorumilainen maantiepyörällä sivulaukuilla eilen about klo 18-19 Pusulasta Kärkölän Loukun suuntaan? Mulla pinkki naisten "maantiepyörä" parkissa uimapaikalla tien sivussa täynnä roinaa

  18. #1878
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Новосибирск
    Viestit
    520
    Kuka herrasmies tuli Krampuksella? vastaan peräkärryn ja pyörällä ajavan lapsen kanssa Kuninkaantammentiellä, noin puoli seitsämän aikaan. Hieno pyörä sulla. T: Punaisella Bullittilla ajanut.

  19. #1879
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    Nuuksion kupeessa
    Viestit
    3.483
    Ketkä kaksi nuijaa ajoi tänään n.kl.14 vanhalla Porvoontiellä Helsingin suuntaan hieman Söderkullan jälkeen. Ajoitte kahdestaan todella mallikkaasti vierekkäin vaikka vieressä kulki tyhjä KLV, autoja tuli aika paljon vastaan ja teidän perässä odotteli 6 autoa päästäkseen teidän kahden miehen muodostelmasta turvallisesti ohi.

    Terveisin,
    Valkoisella Volvo 940 (appiukon auto) ajanut jonka avoimesta ikkunasta kuului:

    "Hei Nuijat!, tossa on tyhjä pyörätie vieressä!"

    Mä olisin ymmärtänyt tuon ajon jos teitä olisi ollut 10, mutta kahdestaan vierekkäin vilkkaasti liikennöidyllä tiellä ilman mitään järkevän oloista syytä on mielestäni typerää ylimielisyyttä.
    Pinna löystyy kun ketju kiristyy.

  20. #1880
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    vantaa/havis
    Viestit
    4.264
    Taisin nähdä samat kun oltiin porvooseen menossa syömään mummon ja lapsenlapsen kanssa.
    ehkä ajoin,ehkä en....

    Pahat sedät 50/60

  21. #1881
    IncBuff Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti HC Andersen Katso viesti
    Ketkä kaksi nuijaa ajoi tänään n.kl.14 vanhalla Porvoontiellä Helsingin suuntaan hieman Söderkullan jälkeen. Ajoitte kahdestaan todella mallikkaasti vierekkäin vaikka vieressä kulki tyhjä KLV, autoja tuli aika paljon vastaan ja teidän perässä odotteli 6 autoa päästäkseen teidän kahden miehen muodostelmasta turvallisesti ohi.
    Tää on kai sitä pyöräilykulttuurin kehittämistä.

  22. #1882
    Liittynyt
    03/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.797
    Olen ainakin yksi syyllinen silloin harvoin, kun Uutta Porvoontietä ajan. En muista koskaan ajaneeni, yksin tai porukalla, kyseisen tien vieressä meneviä pyöräteitä.
    mkpaa muokkasi tätä : 14.07.2013 at 20.25 Syy: Vanha -> Uusi ... meni itselläkin sekaisin.

  23. #1883
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.937
    Tässä on varmaan kyse Uudesta Porvoontiestä? Vanhalla Porvoontiellä ei taida olla pyörätietä?

  24. #1884
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    Nuuksion kupeessa
    Viestit
    3.483
    Juu, eli uusi porvoontie 170 oli kyseessä. Ja en mä sitä moiti että siinä ajetaan nätisti peräkkäin, vaan kaksi kaveria ajaa rauhalliseen tahtiin vierekkäin ja juttelee mukavia.
    Pinna löystyy kun ketju kiristyy.

  25. #1885
    Liittynyt
    03/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.797
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti HC Andersen Katso viesti
    Juu, eli uusi porvoontie 170 oli kyseessä. Ja en mä sitä moiti että siinä ajetaan nätisti peräkkäin, vaan kaksi kaveria ajaa rauhalliseen tahtiin vierekkäin ja juttelee mukavia.
    Ottamatta kantaa juuri kyseiseen paikkaan missä tuo tapahtui niin usein jomman kumman tai molempien pyöräilijöiden ajaminen keskemmällä tietä on ainoa tapa kertoa autoilijoille, että tässä ei ole tilaa kolmen ohitukselle.

  26. #1886
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    Nuuksion kupeessa
    Viestit
    3.483
    Tuo oli mulle ihan uusi tapa ja kuinka moni autoilja sen ymmärtää "oikein"?
    Pinna löystyy kun ketju kiristyy.

  27. #1887
    Liittynyt
    05/2001
    Paikkakunta
    Menetetty Sipoo
    Viestit
    702

    Kuka ajoi silloin siellä?

    Ihan mielenkiinnosta, miksi ihmeessä sitä pyörätietä ei voi käyttää? Ihmetellyt monesti mikä siinä on vikana kun maantieheebot ajaa usein tienlaitaa. Ko. klv on erittäin suora, hyväkuntoinen, vähän käytetty, vähän risteyksiä ja muutenkin myös vauhdikkaampaan ajoon kelpaava. Jotenkin vielä ymmärrän ajotiellä ajamisen jos klv huono tai ruuhkainen, mutta tuossa ei ole mitään vikaa. Sori off-topic.
    Syvän Idän Fat Biker - vikise, sika, vikise

  28. #1888
    Liittynyt
    05/2001
    Paikkakunta
    Menetetty Sipoo
    Viestit
    702

    Kuka ajoi silloin siellä?

    Tuplapläjäys
    Syvän Idän Fat Biker - vikise, sika, vikise

  29. #1889
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.937
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ahma Katso viesti
    Ihan mielenkiinnosta, miksi ihmeessä sitä pyörätietä ei voi käyttää? Ihmetellyt monesti mikä siinä on vikana kun maantieheebot ajaa usein tienlaitaa. Ko. klv on erittäin suora, hyväkuntoinen, vähän käytetty, vähän risteyksiä ja muutenkin myös vauhdikkaampaan ajoon kelpaava. Jotenkin vielä ymmärrän ajotiellä ajamisen jos klv huono tai ruuhkainen, mutta tuossa ei ole mitään vikaa. Sori off-topic.
    Sitähän Setä HC tuossa ihmettelikin. Tuossa voi ihan hyvin ajaa fillaritiellä ellei aja isommalla porukalla. HePon keskiviikkolenkeillä ajetaan usein tuota fillaritietä Immersbyntie -> Kehä 3 välin verran. Hyvin menee porukallakin kun palautellaan rauhallisesti ja otetaan muut huomioon.

    Tuota vierekkäinajoa voi tosiaan käyttää kertomaan autoilijalle ettei nyt ole hyvä paikka ohittaa, mutta siitä ei ole mitään hyötyä ellei sitten ohituspaikan tullen siirry selvästi sivuun ja näytä että nyt on vapaata ja hyvä paikkaohittaa. Leveällä ja suoralla tiellä siinä ei ole järkeä.

  30. #1890
    Liittynyt
    02/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    726
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti HC Andersen Katso viesti
    Ketkä kaksi nuijaa ajoi tänään n.kl.14 vanhalla Porvoontiellä Helsingin suuntaan hieman Söderkullan jälkeen. Ajoitte kahdestaan todella mallikkaasti vierekkäin vaikka vieressä kulki tyhjä KLV, autoja tuli aika paljon vastaan ja teidän perässä odotteli 6 autoa päästäkseen teidän kahden miehen muodostelmasta turvallisesti ohi.

    Terveisin,
    Valkoisella Volvo 940 (appiukon auto) ajanut jonka avoimesta ikkunasta kuului:

    "Hei Nuijat!, tossa on tyhjä pyörätie vieressä!"

    Mä olisin ymmärtänyt tuon ajon jos teitä olisi ollut 10, mutta kahdestaan vierekkäin vilkkaasti liikennöidyllä tiellä ilman mitään järkevän oloista syytä on mielestäni typerää ylimielisyyttä.
    autoilijaa on aina hyvä opettaa odottelemaan

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •