Oiva aurinkoinen päivä Hattulassa
![]()
Oiva aurinkoinen päivä Hattulassa
![]()
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119
>Jake Kona
Asia ei tietysti minulle kuulu, mutta pyöräsi ohjaustanko ja jarrukahvat ovat aika originellissa asennossa. Kahvoilta ajamisen luulisi olevan melko hankalaa.
Kyllä se ihan hyvin sujuu ja on aikas aerodynaaminen asentokin. Tulee sellainen 1920-luvun TourDeViinitarha-ajot fiilis
Viime kesän Baltian tourneella eräällä reppumatkalaisella oli maastopyörän ohjaustanko ja stemmi väärin päin, jarrukahvat ja vivut itseen päin käännettynä. En kehdannut ottaa kuvaa. Ihan uskomattoman jouhevasti näkyi matka etenevän. Tottumiskysymys, sano mummo kepin nokassa
Mutta asiaan: laitetaan nyt kuvakin, ettei ihan jorinaksi mene. Eräänä aamuna lähimenneisyydessä läheisellä pellolla oli äänestä päätelen Cthulhu ja Shub-Niggurath.![]()
"Go anywhere, but with a smile on your lips." M.C.
Hailuodossa eilen.
![]()
an771 muokkasi tätä : 04.03.2013 at 14.45 Syy: Kolmaskin, kun kerran innostuin
Pitkäperjantain ja Lankalauantain reissut kuvineen täältä.
*Ketjut ovat sotkemista varten*
Turinointia Gran Canarian suunnalta maastopyöräilyn merkeissä: http://www.hhcmb.fi/index.php?s=matka01
Gran Kanarialta pari räpsäsyä korkeimmalta paikalta. Ja yksi vähän alempaa
Olisi siellä ollut parempia kohteitakin, mutta kun ei paljon pysähdelty![]()
Niki9 muokkasi tätä : 21.04.2013 at 09.43
http://www.kaupinkanuunat.net
Lisää kuvia eiliseltä lenkiltä: http://kotisivu.dnainternet.net/tjok...013/index.html
Alkaa olemaan kesäkeli mettässä! Talvi on säästänyt polut huippu kunnossa. Ei ollut hakkuutuhoja, katkenneita puita, eikä oksia polulla.
Näin eilen espoossa, paikoitellen oli kelvit veden peitossa:
-Lauri
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
Kävin kokeilemassa joko tarkenee +5ºC kesämakuupussilla. No ei oikein tarennut kun pakkasen puolella käytiin yöllä, mutta onneksi oli lämmintä vaatetta lisäksi. Aamulla sai hieroa varpaisiin eloa pitkän aikaa. Vaikka maasto ja metsätiet olivat pääosin sulat, oli paikoin luntakin sen verran että paksukainen lunasti jälleen paikkansa tallissa.
![]()
Valklammin pitkospolulta tuli räpsäistyä pari kuvaa kännykällä.
15 kilometrin asfalttisiirtymän jälkeen paineita pois renkaista ja polulle:
Nimestä jo arvasi, että pitkospolkua tulee olemaan paljon, mikä ei märällä kelillä tehnyt ajosta kovin helppoa
Välillä oli kyllä nopeampaakin baanaa, tosin kovin kovaa ei maisemien takia malttanut mennä:
Jotenkin syksyinen olo oli sateen takia jäistä huolimatta:
![]()
Vapputunnelmia. Juhlan kunniaksi otin retkelle mukaan puhallettavan vappukamun.
![]()
........![]()
Oletteko kokeilleet tätä tietä Kauniaisissa? Ainakin Polar CS500:n mukaan jyrkin kohta 17 %.
![]()
Loistavaa meininkiä mni:llä, kiitos kuvista o/
*Ketjut ovat sotkemista varten*
Hepon porukan kanssa lenkillä.
Kuva hyvin suurena http://www.helos.fi/photos/hepo05052013.jpg
Telttailemassa taas...
Albumissa lisää kuvia.
^ai ai ku hieno keitin herralla, eikä teltan valinnassakaan ole menty pahasti lepikkoon ha ha
-Usot sie jot myö uitiin?
Mni:n kuvat aiheuttavat välitöntä toimistoallergiaa![]()
Mni:llä asiallinnen kattaus. Juu, metsään tarttis päästä ja tällä kertaa UL-varusteissa. Ei ole ihan vielä pahasti itikoitakaan.
Voi tätä palautteen määrää. Kiitos mukavista kommenteista.
Tarkoititko JiiPee tuota Vargo Hexagon risukeitintä? Olen käyttänyt sitä nyt kolmatta vuotta, mutta yleensä tulee keiteltyä kaasulla. Vargon idea on hyvä ja se taittuu pieneen tilaan, mutta on hidas ja vaatii koko ajan puuhastelua sekä palamattoman alustan.
Parin viikon takainen kuva pyöräretkeltä Vääksy - Jyväskylä - Vääksy ja tuollainen oli ensimmäisen yön hotelli jossain Rutalahden pohjoispuolella. Kuulema kummituslampi on kuvassa mutta hyvin silti nukuttiKyseessä oli samalla harjoituspolkaisu ja kesän rientoihin ostin jo isomman sadekatoksen riippumattoon (3m x 3m) niin saa vähän vapautuneemmin varusteita ripustella jos sataa ja mahtuu myös alle kokkailemaan. Parempi känny vielä kaupasta jolla tulee parempia kuvia niin jo Kilpisjärvi kutsuu...
"Nojapyöräily on parasta mitä voi tehdä housut jalassa mutta kinnerillä voi ajaa myös ilman housuja".
Laitetaan nyt tännekkin. Ajelin Kurjenrahkan kansallispuistossa löysää vauhtia 6,5 h ja näppäilin muutaman kuvan vihreän eri sävyistä. En nähnyt ketään muita retkeilijöitä. Yksi isäntä oli polttopuita keräämässä. Nääntymyksen tien varret oli parturoitu sitten viimenäkemän. Oli muuten todella paksuja tukkeja pinossa.
Flechekin varmaan lasketaan pyörälenkiksi.
http://www.flickr.com/photos/mkpaa/s...7633707868547/
Poronpolku
Arkistoidaan nyt sama tännekkin, eli jotain 6 tuntia ja 64 km. Lähtö Riihisalosta ja ensin Poronpolku ja sitten Melkutin.
Reitti: http://goo.gl/maps/UJodr
Kuvia: http://kotisivu.dnainternet.net/tjok...ronpolku_2013/
Juha Jokila muokkasi tätä : 31.05.2013 at 18.57
Tänään käytiin sotkemassa vajaa 100km, nousumetrejä kertyi 2001...https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
Jokunen kuva blogilla mm. Kouvervaaran maastopyöräreitiltä.
*Ketjut ovat sotkemista varten*
Kirjanmerkit