Tässä uusi rasti. Vanha rasti on edellisessä viestissä joka näyttää olevan edellisellä sivulla. Yritin valita uuden rastin oletuskuvan siten, ettei välttämättä tarvitse elävää kuvaa katsoa.
Tässä uusi rasti. Vanha rasti on edellisessä viestissä joka näyttää olevan edellisellä sivulla. Yritin valita uuden rastin oletuskuvan siten, ettei välttämättä tarvitse elävää kuvaa katsoa.
troh muokkasi tätä : 08.01.2013 at 10.33
Vahna Alasjärven pohjoispuolella
Vaaleansininen hetki
![]()
Vai mitä, Tetsa
Vanha: Kaupin tenniskentät tossa
Uusi:
![]()
JJJ muokkasi tätä : 10.01.2013 at 17.07 Syy: Linkin korjausta
Edellinen on Valtaväylän alla Turtolassa.
Uusi:
![]()
Tämä on ollut aikaisemmin, joskin tällä kertaa kuvan laatu on parempi. Mikäli Pompo ei laita uutta kuvaa tai kukaan ei tänään siirrä rastia, niin voin huomenna viedä sen uuteen paikkaan.
Tämä samojen rastien toistuvuus alkaa olla ongelma, koska ketju on jo niin pitkä, että kaikkien rastien tarkistus vie liikaa aikaa ja kukaan ei ole tehnyt karttaa, jota päivitettäisiin ja josta voisi tarkistaa vanhat rastit nopeasti. Kartan tekeminen takautuvasti tässä vaiheessa on turhan iso työ. Pitäisi harkita karttaa vaikka tämän vuoden alusta ja "unohtaa" sitä vanhemmat rastit. Kenellä olisi osaamista ja viitsimistä? Aloittelijoille vanhat rastit ovat suurempi ongelma, joskin itselläkin on silloin tällöin epävarmuutta rastin uutuudesta.
Äh, olisihan se pitänyt arvata, vaikkei vanhoja selatessa osunutkaan silmiin.
Laitan tänä iltana uuden.
Kyllähän sen nyt kaikki ulkoa muistaa, että sivulla 14 on sama rastiLatasin kaikki ketjusta vielä löytyvät kuvat (jpg ja png) koneelle. Niitä tuli 548kpl. "404-kuviakin" on iso joukko, erityisesti aijaa.com saitilta. Kun lisäksi listataan kaksi videota, saadaan totaaliksi 550kpl. Ajatus oli kerätä myös koordinaatit, mutta en jaksa skriptiä kirjoittaa. Suurin osa rasteista on sentään paikannettu kansalaisen.karttapaikka.fi:ssä, joten skriptistä saisi kohtuuvaivalla aika kattavan. Paikkatietoikkuna, maps.bing.com, maps.gogle.com ja here.com paikannukset edustaa pientä osajoukkoa.
troh muokkasi tätä : 12.01.2013 at 17.49
Kyllähän sen muistaa, kun itse sen on sinne laittanut![]()
Uusi yritys, tekotaidelinjalla jatketaan ja viiden kilometrin rajaa hätyytellään:
Edellinen oli Karosen koulun pihan lumiukko.
5km Karosen koululta vai Turtolan tunnelilta?
TurtolastaTuli kuvattua sama paikka joskus syksyllä vai oliko se jo kesällä mutta se jäi silloin käyttämättä. Ja sitä paitsi pompon kuva aiheesta on huomattavasti parempi kuin omani oli.
Vai mitä, Tetsa
Tässä teille kooste vanhoista rasteista.
Täytyi käydä hakemassa, kun samaa minäkin olin aikaisemmin katsellut rastiksi. Siis Kalmarin tegnologiakeskus Ruskossa. Ei muuten näy vielä kansalaisen.karttapaikassa rakennuksia.
Uudessa vuorostaan laituri.
Thorin tekemä kooste kuvista on hyvä, kohtuullisessa ajassa saa katsottua kaikki kuvat. Kiitos.
Houkanojaa nyt talvisissa maisemissa. Rasti siinä Ruskon viljelypalstojen vieressä.
Terveisiä
![]()
Vai mitä, Tetsa
Uusi rasti sopi hyvin työmatkan varrelle eli fallos-symbooli löytyy TTY:n edestä.
Kun Houkanoja-trilogia on saatu täydeksi, niin täydennetään myös mäki-trilogia, joskin ilman varoitusmerkkiä.
![]()
Vanha rasti löytyy Sauli Cityn takaa laskevalta kelviltä.
Ja missä on tämä kivipaasi? Sitten tarkkuutta hakuun, näitä on useampia.
![]()
Tuosta on ajeltu ohi monen monta kertaa mutta sujuvasti on paadet jääneet noteeraamatta. Löytyy Hervannasta Lindfosinkadun ja Valtaraitin risteyksestä.
Vaihdetaan maisemaa. Noita taustalla näkyviä torneja on useampia joten helpotetaan sen verran, että tuossa kohtaa on vasemmalla näkyvässä meluvallissa pelastustien mentävä aukko.
![]()
Vai mitä, Tetsa
Sattumalta löysin ohikulkiessani edellisen, Perkiön ratapihalta: http://kansalaisen.karttapaikka.fi/k...&mode=&lang=fi
Uusi:
![]()
Vanha rasti löytyy Hallilantien alta... http://kansalaisen.karttapaikka.fi/l...330928&lang=fi
Uusi Rasti:
![]()
Saattaa olla, että uusi rasti on ollut ennenkin. En kuitenkaan aio menettää sen vuoksi yöuniani
Just nyt ei jaksa lähteä siirtämään...
"it IS possible that you are faster or slower than anybody else who is having at least as much if not more or less fun"
Kovasti yritin töniä toisaalle, mutta täällä se on taasTuo on ihan hyvä rastin paikka, jopa toiseen otteeseen.
Vai mitä, Tetsa
No pahus jos oli jo käytetty rastinpaikka. En muistanut, enkä jaksanut katsoa tiivistelmääkään rasteista nyt.. Hyvä kuitenkin jos ei yöunet tuosta mene, siirtäkää rasti äkkiä uudelle paikalle!!
Toivoin, että joku muu hoitaisi siirtämisen, koska Haiharan tuulimylly oli niin helppo, että vaimokin tunnisti sen. Mazaalle lohdutukseksi, että olin minäkin tuon kerran aikaisemmin kuvannut...
Tämän pitäisi vuorostaan olla uusi.
![]()
Matti oli lasketellut mäen alas järven rantaanTaustalla näkyy Riihiniemen uimaranta
Sitten jatkuu suosittu sarja "Tampereen vanhat muuntamot värikuvina". Ei taida olla niitä kaikkein vilkkaimmin liikennöityjä paikkoja, joten pistetään vinkkinä, että paikannimen alusta löytyy naisen nimi.
![]()
Vai mitä, Tetsa
Lisävinkkiä, jotta päästään kohti uusia rasteja. Teiskontien ja Sammon valtatien välimaastossa, edellisen viestin vinkki kannattaa edelleen huomioida.
Vai mitä, Tetsa
Kyllä tuon jo edellisen vihjeen perusteella löysin Google streetview'ta, mutta aikataulu ei ole mahdollistanut noutoa. Ja Analog Kid on vienyt rastin pois Kaukajärveltä eli nainen ei ole Anna![]()
Ettei tämä mene pelkäksi huutamiseksi, niin täytyi Irjaa käydä moikkaamasta, löytyy Makasiinin vierestä.
Seuraavan pitäisi olla haastavampi, kun ei tämäkään ole vilkkaasti liikennöity paikka. Ja kohta Analog Kid kertoo ajatelleen tätäkin joskus rastiksi, mutta ei kuitenkaan näy ikkunastaNämä linnut löytyvät omakotitalon pihasta ja on yhä samojen teiden välimaastossa, eipä tämä vihje vielä paljoa auta.
![]()
Laitetaan vielä vihjeeksi, että salapoliisityön avulla oheiset linnut on löydettävissä tämän ketjun aikaisempien rastien avulla vaikkei niitä olisi koskaan nähnyt. Streetview'ssa isompi lintu kyllä näkyy, mutta on piiloutunut puskaan. Niin ja streetview'n käyttö yksinään ei ole tarkoittamani "salapoliisityötä", koska se ei vaadi kuin aikaa ja persettä. Toivottavasti joku keksii, ettei tarvitse rautalangasta vääntää...
Laitetaan lisää vihjettä, että saadaan viikonlopun aikana liikkeelle. Salapoliisityö viittaa viestin 349 vanhaan rastiin ja myös erääseen toiseen vanhaan rastiin, jota en vielä kerro, että saadaan edes vähän oivaltamisen iloa.
Kirjanmerkit