Eipä tuo Taliskerin linkki taida näkyä niille,
jotka ei kuulu facebook:n
Eipä tuo Taliskerin linkki taida näkyä niille,
jotka ei kuulu facebook:n
Tapani cycling > Quest - Catrike - Van Nicholas audio > Hegel H160 - B&W CM10
Mulla ei näy vaikka kuulun :/
Edge 800:n karttanäkymää pääsee viilailemaan. Valitse Järjestelmä - Kartta - Kartan Näkyvyys - Mukautettu. Valitse tuolta Tiedot ("Valitse kartan yksityiskohtataso"), vaihtoehtoina Pienempi/Normaali/Lisää/Eniten. Pikaisesti kokeillen näyttää kuitenkin siltä, että asetus Lisää/Eniten yrittää sulloa liikaa yksityskohtia "laajoihin" karttanäkymiin, eikä siitä saa mitään selvää.
Tarkista lisäksi, että sinulla on viimeisin maastokartta (versio 1.2, kartat.hylly.org). Kartan kasaaja on tehnyt siihen joitain näkyvyyteen vaikuttavia muutoksia.
Jos polkuja ei näy, niin käy vielä tarkistamassa Kansalaisen Karttapaikan (/kansalaisen.karttapaikka.fi ) kautta, ovatko ne polut ylipäätään kartta-aineistossa.
Kiitos vinkeistä VK, kokeilen kunhan kerkeen![]()
Juu, mulla tais olla liian optimistinen kuva tuo karttapaikan karttojen laadusta![]()
Ei esim näy tuota naapurissa menevää
Reitti 2000:nen polkua, joka on aikas selkee noin luonnossa.
Tuo asetus oli juuri se jota hainkin. Arvelinkin, että sellainen täytyy olla, detskut täysillä on tosiaan pikkuisen täyttä,
paitsi sitten, kun on zoomattu todella lähelle näkyy hyvin, ei vaan taida pyöräilyssa olla kovin käyttökelpoinen.
Kellään tietoa mihin perustuu edge 800 kalorinlaskenta,osaako haistella matkanopeudesta,nousuista ja sykkeestä jotenkin nuo kalorit?
Ihmetytti sunnuntaina suuri kulutus maastossa 3h30min ja 1700cal.
Rikke muokkasi tätä : 09.10.2012 at 13.36 Syy: typo
Edge 800 mittaa energiakulutuksen kahdella vaihtoehtoisella tavalla: Jos käytetään sykevyötä late käyttää suomalaisfirma Firstbeatin sydämen lyöntivälehin perustuvaa algoritmia. Ellei sykevö ole käytössä, laite mittaa energiakulutuksen perinteelliseen tapaan, siis sukupuoleen, painoon, matkaan jne. perustuen. Tämä jälkimmäinen tapa antaa yleensä huomattavasti suuremman energian kulutuksen.
Kerran tuli vahingossa keksittyä, että Edge 800:lla on ilmeisesti kolmaskin mittaustapa energiakulutuksen arvioimiseen. Tehomittarin kanssa ajaessa unohtui kerran sykevyö pois ja kcal-lukemat olivat hämmästyttävän järkevän tuntuisia (tehopohjainen mittausalgoritmi on Garminissa mukana Sateentekijän artkkelin mukaankin). Miksihän tuota mittaustapaa ei pysty valitsemaan tai priorisoimaan missään mittarin asetuksissa?
Sykkeeseen perustuva arviointi ei Edge 800:ssa ainakaan omien kokemusten perusteella tunnu oikein uskottavalta (2,5 tuntia lenkin alussa arvossa on jotakin tolkkua, mutta sen jälkeen kulutus tippuu mittarin mukaan puoleen - en oikein usko, että täysikokoinen aikuinen saa fillaria liikkuu 30 km/h keskinopeudella alle 250 kcal/h energialla).
^siksi että tehonmittauksessa saa aina suoraan näkyville kJ:let, koska ihmisen "hyötysuhde" on kutakuinkin sama 20-25% ja muuntokerroin muistaakseni 4,19.
Tuotettu mekaaninen energia Kilojouleissa on kutakuinkin sama kuin energiankulutus kilokaloreissa. Tämä lienee tarkin mahdollinen tapa laboratorion ulkopuolella mitata energiankulutusta.
Jari
Onko näin? Ajelin jossain vaiheessa aika paljon ergometrilla. Se laskee keskimääräisen tuotetun tehon watteina ja toisaalta sykevyön avulla kulutetun energian kJ:na. Tuostahan sen hyötysuhteen voi laskea. Jäi aika lailla alle tuon 20-25%. Ylipainoko ylivoimaa? Ergometrien tehomittareillehan on jokin EU direktiivin mukainen tarkkuusvaatimus, joten sen mittauksen pitäisi olla OK. Sykemittauksessa on varmaan mittausvirhettä samoin kuin siinä sykkeen muuttamisessa tehoiksi.
Ei kellään sattuis olemaan vinkkejä miten tehdä keskiöremontti Tunturi ergoon, takuu vanhentunut.
Juu mutta, mietippä vielä vähän, mitä tuossa oikein laskettaisiin.
Sen lisäksi: Se sykevyön tuloksen perusteella laskettu energiankulutus on vain suuntaa antava. Samoin suhtautuisin aika epäilevästi joidenkin ergojen "tehomittaukseen". Sillä kyse ei ole myöskään suorasta mittauksesta. Mutta tästä on enemmän muissa topikeissa, ei kuulu tähän edge 800 topikkiin.
Jari
Kyseessä on ominaisuus ja vika. Missään ei luvata että reittiviivan väriä voisi vaihtaa, joten kyseessä on laitteen ominaisuus. Se, että Garmin ei kuuntele käyttäjien kommentteja laitteen ongelmista (edes tämmöisistä helposti korjattavista) on yrityksen kohdalta vika. En tarkoita, että heidän tarttisi seurata suomenkielistä fillarifoorumia, mutta tästä on kyllä keskusteltu myös Garminin omalla foorumilla.
Onko muilla edge 800:n näyttö vetäissyt vettä sisäänsä? Mitenkä noiden pitäis kestää vettä? Mulla tihkusateessa näyttö imaisi väliinsä vettä ja lopetti yhteistyön. Mittari keräsi kyllä loppulenkin datan, mutta kotosalla kuivattelunkaan jälkeen ei enää suostu toimimaan. Virta kyllä lähtee päälle, mutta näyttöön tulee valikko "palautetaanko tehdasasetukset", josta ei enää pääse eteenpäin,koska painikkeet eivät reagoi kosketukseen. Mitä tälle voi tehdä? Maksaako vaivaa lähettää maahantuojalle?
Pitäsi kestää vettä,toki edellyttää että laitteen pohjassa olevat liittimet ovat tukittu laittee kumitulpilla.Suurin epäilyn aihe itelläni ainakin on juuri ollut nuo tulpat,joten ostin viellä erikseen Garminin kumi suojan ettei pääsisi kyseiset suojukset aukeamaan pohjasta.
Vesitiiviys IPX7 (kestää upotusta, 1 metrin syvyydessä 30 minuuttia)
Garminin huollostahan tuota kannattaa kysellä jos laitteessa on esim mahdollinen valmistusvirhe eikä johdu ns väärinkäytöstä niin takuuseen pitäisi sillon mennä.
Huollon tavoittaa huolto@garmin.fi
Joo, huoltoon pistin postia samantien. Tietysti viikonloppuna ovat vapaalla, mutta arkena toivottavasti vastaavat. Katsotaan millaisen tuomion antavat ja milloin. Minäkin olin ymmärtänyt, että pitäisi kestää vettä ihan hyvin ja varsinkin roiskevettä, jota tuollainen pieni tihku on. Liitinten kumisuojat laiton tiiviisti kiinni, joten tuskin se kosteus sieltä on päässyt sisään. Yritin tutkailla, mistä vesi on lasin väliin päässyt, mutten keksinyt. Joko rungon ja kuoren saumasta tai näytön reunasta, joka tuntuu kuitenkin epätodennäköiseltä.
Tänään lenkkillä mittari kyllä löysi satelliitit ja keräsi kilsat, mutta kosketusnäyttö ei vieläkään pelannut. Katsellaan, miten käypi.
OT Matka ei onneksi katkennut mittarin takia, mutta tappajasepeli vei renkaasta voiton. Viikon sisään jo kolmas. Marraskuu, mikä ihana pyöräilykuukausi. Märkää, kylmää, pimeää ja rengasrikkoja! OT
Mulla on ollut käsitys, että liittimet olisivat vesitiiviistä rakennetta, jolloin suojamuovin irtoilu kastelisi vain liittimet ja muistikortin, mutta ei laitteen sisuksia.
Taitaa liittimet olla suoraan laitteen emolevylle kytköksissä jotenka jos kumitulpat eivät ole tiellä estämässä kosteuden/veden pääsyä kastelee tällöin laitteen sisältä.
Olisi kieltämättä hieno keksintö jos laitteessa todella olisi tuollaiset liittimet jotka suodattaisivat kosteuden ja estäisi sitä pääsemästä laitteen sisään.
Muutenkin vähä epäilyttää että kestääkö laite 1 metrin syvyydessä 30 minuuttia tosiaan ja pitää veden poissa sisuksista.
Tästähän se ajatus oli mieleen kai jäänyt. Kokeessa oli tosin vain 5min aika eikä upotussyvyyskään ollut 1m.
onko Garmin 800 tiedossa seuraajaa? ettei hommaa turhaa jos on uusi malli tulossa.
Taitaa olla tulossa jo seuraaja mut en tiedä osaako kukaan sanoa tarkkaan milloin tulee. Ens keväällä vai kesällä??? Ite en nyt talveks hommais vielä ett jos ei ens kesään mennessä mitään kuulus, ni sit vanhalla mut saattaapi kuuluaIte aion kyllä silloinkin jatkaa vanhalla, ku vasta täks kesäks hommasin 800:sen.
niin, tässähän on kaksi näkökulmaa, kun uusi malli tulee
- vanhan saa edullisemmin, jos sen ominaisuudet riittää
- uudessa on jotain mielenkiintoista, mitä ei tiennyt vielä kaipaavansa.
Mulle periaatteessa kasisatasen ominaisuudet riittäisi hyvin, lähinnä siis kyttäilen hintaa. Nykyisellään käytössä Polarin RCX5 mikä on periaatteessa treenien kannalta ok mutta ohjaava GPS ja reittisuunnittelumahdollisuus olisi pyörilyyn nannaa.
En viitsi ohjekirjaa ruveta etsimään tai muutenkaan netin sövereihin eksyä joten kysyn täältä: saako Garmin 800 näppäinlukon päälle samalla tavalla kuin 705:ssa? Näin talven tulle sitä tullee ehkä käytettyä hiihdossa sykemittarina ja silloin mittarin paikka on taskussa...
"Ei tarvitse tietää mihin on menossa, kun tietää mistä on tulossa" -Martti-
Kirjanmerkit