Tästä tuli mieleeni tämä jo varmaan aiemminkin tänne postattu kertomus erään jenkkiläisen Cat 1 kuskin douping/epo kokeiluista vuodelta 2005: http://www.cyclingforums.com/t/27181...d-blood-doping
Mieleeni tuosta on takaraivoon jäänyt se seikka, että kuitenkin tuonkin tasoisen kuskin suorituskyky parani merkittävästi ja nopeasti, mutta mikä enemmän tuossa kiinnostaa on kohta "I was able to keep some of the power gain that I got from the epo and testosterone. I slowly dropped down to a sustainable power output close to 400 watts, which I then held with proper lactate threshold work on the bike. So the drug use did have some lasting effects on my body." Lähtötasona kun oli 350W niin puhutaan kuitenkin vuoden EPO-harjottelulla saadun yli 10% pysyvä vaikutus.
Paha tietenkään tuosta mennä sanomaan suoraan mikä on kenenkin lopputulema dopingin lopettamisen jälkeen ja miten paljon on kiinni vain siitä, että nopeammalla palautumisella pystytään treenaamaan enemmän jne. Mutta douping-kokeilujen tai kilpailukieltojenkaan jälkeen kaikki kuskit ei välttämättä palaa ihan siihen samaan arkeen kuin ennen aineita.









Lainaa viestiä vastauksessa

Kirjanmerkit