Tuli tehtyä viksu ratkaisu ja vuokrattua fillari konferenssiviikoksi täällä San Josessa. Ei tässä monta hetkeä jää ajamiseen, mutta jotain kivaa kuitenkin. Fillarikesä-blogissa selostusta kuvien kera. Lauantaina tulee pidempi lenkki Mount Hamiltonille, ja siitä sitten lisää juttua blogiin myöhemmin.
10k-kerhon jäsen
Ajamassa Finnmarkissa vaihtelevassa kelissä. Hieno paikka ja reitti.
http://kiipeilysohlot.blogspot.no/2012/06/finnmark-2012.html
Saavuin hetki sitten hieman sumuiselta lenkiltä kotiin. Piti ensin ajaa vain Humppilaan asti, mutta jatkoin Helsinkiin, kun ei tuollaista sumua voinut jättää ihailematta.
Karkkilan jälkeen tosin oli näkyvyys vähän turhankin huono. "Kenkäkuvassa" ikuistin sumusta sukkaan kertyneitä vesipisaroita.
http://www.flickr.com/photos/mkpaa/s...7630276367900/
Päiväretkeilyä melkein Lapissa. Kumpaakaan en upeista maisemista (Korouma) sun muista herkuista huolimatta voi suositella maastopolkupyörällä liikkuvalle (tai jos kerran...). Hyvistä pätkistäkin huolimatta liikaa kuitenkin niitä huonompia. Kävele tai jotain...
Korouma
Simojärvi-Soppana
Ok, siltähän tuolla näyttää
Liukkaan näköisiä pitkoksia ja liian tiukkoja mutkia
Kivat kuvat.
Olin kesäkuun puolivälissä etsimässä ja katsastamassa paikkoja ja reittejä tulevia varten. Täällä kuvia Näkkälän, Palojärven seudulta sekä toinen sessio Porsangista Váddevárrin kadonnutta reittiä etsimässä.
Kelit olivat vaihtelevia mutta kuitenkin vielä kesäksi luettavia, lämpötilat 10-20 auringosta riippuen. Yhden päivän satoi kyllä vettä oikein tosissaan. Roavvoaivin rinteessä olin bongaavinani kahdet pyörän jäljet, muutaman päivän ennen minua ajetut. Mönkijäurat olivat vielä vetisiä ja mutaisia pehmeillä mailla ja luntakin oli vielä alempanakin näkyvissä.
Ajoin ja tunkkasin Palojärveltä alkavan vanhan kinttupolun kohti Salvasjärveä, nykyisin ison suon rantaan asti ajettu mönkijällä ja loput sitten vanhaa polkua. Enpä osaa suositella.
Päiväretki Poronpolulle. Viikolla suunnittelin kahden yön reissua tuonne suunnalle, mutta se joka meillä määrää rajoittikin viime hetkellä vapaat yhteen päivään. Hyvä reissu kuitenkin.
Joku sankari oli Iso-Melkuttimen laavulla nukkumassa krapulaansa. Oli ajanut autolla ihan laavun viereen ja pöytä täynnä tyhjiä kaljatölkkejä. Vaisu mies kömpi laavun suojista joskus neljän maissa kun palailin Melkuttimen kierrokselta.
Jaa ne taisikin olla heccun ja TaitettaVillen jäljet tuolla Poronpolulla: klik
Ajoin Mont Ventouxille ja Col d l´Iseranille. Iseran on Wikipedian mukaan Euroopan korkein asfalttipäällysteinen sola. Ventoux oli kovempi, puolitoista kilometriä nousua ja enimmäkseen oli kuumaa.
Ja vielä yksi turistikuva, jossa ei näy yhtään fillaria kunnolla. Annecy on kaunis kaupunki, tai se vanha osa.
![]()
Kävimmä rouvan kanssa Kabanossia kärtsäämässä Usmissa Iso-Karhun nuotiopaikalla. Muutaman polun myös ajelimme. Kivaa oli ja makkara oli hyvää.
IMG_2418 by ville.parkkinen, on Flickr
IMG_2409 by ville.parkkinen, on Flickr
Size is a matter of preference - http://pienetpyorat.blogspot.com
Col de la Madeleinellä oli aika kuuma, mittari näytti jopa 39, mutta siihen paistoi aurinko. Uskoisin noin 28 astetta. Nousu oli mulle raskas. Pulitoista kilometriä tuli korkeuseroa, paikoin nousua 11 %, kymppiä vähän pitempään. Mustikkapiirakka oli huipulla käsittämättönän hyvää ja mehevää.
![]()
Tosi kovaa menivät seitsemän prossan nousua tässä. Ajoin 23 viimeistä kilsaa tämänpäiväisestä reitistä. Viimeisellä kilomerilläkin oli 8 % nousua. Ettapin voittaja Voecler on vihreässä paidassa kakkosena-
Wiggins tuli Froomen perässä.
![]()
Viiden päivän retki Virossa.
Tallinna - Haapsalu - Hiidenmaa (Kassari - Kärdla)
Ensin länteen Tallinnasta rannikkoa pitkin.
Paldiskin niemellä.
Tauko ja ateria "kohvikissa" Padisessa.
Hiidenmaan lautta lähdössä Rohukülasta.
Suoraa tietä Hiidenmaalla:
Hiidenmaalta tullessa ajoin parikymmentä kilsaa rankkasateesta suoraan laivaan. Tuokio kamojen kuivattelua kun pääsin takaisin mantereelle:
Päätietä takaisin kohti Tallinnaa. Tie ylitti jossakin kohdassa vanhan junaradan paikalle tehdyn pyöräreitin:
Ristin kohdalla on valtava suo:
Eka reissuni Virossa. Ainakin tälläisia huomiota tuli tehtyä:
Oli mukava että Virossa löytyy aika paljon yleisiä leiripaikkoja joissa on hyvät olosuhteet telttailuun nuotiopaikkoineen.
Autoilijat ottavat fillaristin erittäin hyvin huomioon (poikkeuksena vain valtatien liikenne ja ehkä Tallinnassa).
Ainakin tuo osa maasta on lähes pannukakku joten polkeminen on helppoa - Tosin polkea pitää koko ajan koska ei ole myöskään alamäkiä...
Ainakin päällystetyt tiet ovat enimmäkseen itseasiassa hämmästyttävänkin hyväkuntoisia. Erillisiä pyöräteitä on useimpien vähänkin isompien taajamien kohdalla jonkin verran.
Pikku siivuhan tuossa vasta tuli maasta. Matkaa tuli tehtyä jonkin verran yli 400 km. Ei varmasti jäänyt viimeiseksi kerraksi minulle.
Kotimatka Lahdenpohjasta Lappeenrantaan: http://www.flickr.com/photos/mkpaa/s...7630535055154/
Vologda-Onega-Ladoga 1200km brevet: http://www.flickr.com/photos/mkpaa/s...7630534128274/
Vologda-Onega-Ladoga videoista unohtunut helmi siitä mitä tarkoittaa, kun tien kunto on "vaihteleva".
http://www.flickr.com/photos/mkpaa/7...57630534128274
Tuossa toinen pätkä Nummelasta la-su yön ukkoslenkiltä http://www.youtube.com/watch?v=R4lN94tOzs0
Vaikka omakin topsu on olemassa niin kuvia väliltä Sotkamo-Tuusniemi voi katsoa täältä.
Kahden päivän reisu ja toisen ajopäivän rapsa ja kuvat (Tuusniemi-Mikkeli) odottaa vielä työstämistä.
Västerby - Hanko tuli kokeiltua viime viikolla. Yetin ja Kalle Kuuklen vinkeillä, ja Hanko olikin osittain entuudestaan tuttu. Kerrassaan upeita polkuja löytyy molemmissa, matkalla tietysti vähän metsätietäkin. Muutama kuva kännyn kameralla. Ja kokeiluja panorama-toiminnolla (ei niitä noin pitäisi katsoa)...
http://www.raasepori.fi/palvelut/lii...friluftsomrade
Kesälomareissu Länsinaapureihin:
Tromssa-Trondheim reittiä Lofootit, Kystriksveien. Oslosta Tukholmaan Sverigeledeniä pitkin.
http://www.flickr.com/photos/ppaivio...th/7654902778/
Kai ne videokuvatkin on kuvia.
Muutama pätkä Koskelta viime perjantailta.
http://www.youtube.com/watch?v=dH_4G...ature=youtu.be
http://youtu.be/OuAR9pStn9Q
http://youtu.be/EtbCXxPDMwE
9.8.2012 Kalajoelta Ylivieskaan, ja takas piti tulla Niemelänkyläntietä pitkin. Ei onnistunu. Muutenkin vettä tuntui olevan Alavieska-Ylivieska -akselilla.
![]()
Tauko Öbyntiellä torstaisella Helsinki-Hanko -reissulla.
Varoitus muuten tosta Öbyntiestä: muuten kiva reitti, mutta tavallistakin kauheammat nimismiehen kiharat. Yhdessä alamäessä olin millin päässä kaatumisesta. Matkakumppani kaatui samassa mäessä ja sai kivat ruhjeet polveen ja kyynärpäähän.
![]()
Identtiset neloset!![]()
Kirjanmerkit