Luulen että Tahkorinteen loppulaskusta kirjoitellaan vielä tällä palstalla. MC Kramppi kävi 4 miehen voimin testailemassa viimeistä mäkeä tänään. Kaikilla miehillä oli jarrulevyt sinisenä mäen alla ja puhelin kävi kuumana kun alettiin soittamaan jarrupalatilauksia. Kyllähän me siitä kisassakin selvitään parikin kertaa mutta siskollenikin aion antaa ohjeen että "Taluta!". Oli nimittäin jyrkimmässä kohti ihan siinä ja siinä että jarrut riittivät vauhdin tappamiseen. Viimeinen mies valitteli kovaa palaneen käryä.
Jussi Heikkilä
MC Kramppi - Meillä ei venytellä
Mikähän tuossa on ollut sitten ideana linjata lasku suoraan rinnettä alas, kun tilaa varmasti olisi kurvailla vähän viistostikin. Saada vielä lopuksi kädetkin kramppiin? Kuitenkin aika paljon tuolla porukkaa, ketkä eivät välttämättä kovin aktiivisesti aja. Kuulostaisi ainakin näiden kommenttien perusteella pahemmalta kuin aikaisempi loiva loppulasku, joka ainakin totteli jarruja ja meni aika mukavasti kun laski vaan rennosti. Toivottavasti ainakin sitten tilaa ohitella taluttajia, kun kuulostaa että kesken mäkeä ei pyörää helposti pysäytetä. No huomenna sen sitten näkee, millainen sumppu siinä laskussa on. Vähän kyllä latistaa fiilistä, jos viimeinen lasku talutellaan jonossa alas.
Johannes"I want to ride my bicycle
I want to ride it where I like"
-Queen
Jokainen menee tasollaan. Ei voi olettaa että kaikki pystyy vetämään mäen alas hyvällä flowlla. Niin paljon kuitenkin erikuntoista porukkaa mukana.
Ne mäet pystyy vetämään alas hyvällä rullauksella kun malttaa eikä lähde "kukkoilemaan"
Anyway, tankkaus hyvällä mallilla, pyörä osissa auton perässä, kaikki kamat pakattu ja parin tunnin päästä kohti Tahkoa.
Kaikille tasapuolisesti tsemppiä kisaan tai cruisailuun, miten nyt kukin reitille lähtee.![]()
Vielä Garminiin karttoja latauksessa. Pian vuorossa auton pakkaus ja hiukset jos ajelis vielä lyhkäsiks.
Jos sitä sais kohta lähdettyä. Hätäisimmät ajeli Kuorttin kohilla jo aamulla vastaa...![]()
- Numismaatikko -
Tämä oli juuri omakin pointtini. Menee vähän kaikilta maku, jos joutuu tuon taluttelemaan. Johtuu se sitten siitä, että edessä on sumppu tai siitä, että lasku on omiin kykyihin nähden liian haastava. No turhapa tätä on etukäteen itkeä varsinkaan kun ei ole koko uudistettua laskua edes nähnyt.
Johannes"I want to ride my bicycle
I want to ride it where I like"
-Queen
Siinähän on tekemistä alatulossa kun tulee neljänneltä kierrokselta alas ilman jarrupaloja![]()
On ne kuule ennenkin onnistuttu tapahtumat paskaksi haukkumaan nettiin jo alkumetreillä, joten onnistunee varmaan etukäteenkin.
µ
Ei tietenkään. Sehän vain lisää postiivista jännitystä ja saa kuhinaa yöllisiin komponenttien vaihtotalkoisiin.
µ
Jännittää jo liian paljon että pakko oli riisua housut jo automatkalla.."
Paree päästää jo hiukka ennakkoon pissaa housuun. Saa työkaverit kestää sen verran.
µ
Jaahans. tuli tehtyä kinahmeille uuden tunkkaus nuotit ja kinahmi ykkösen laskussa tyylipuhdas OTB. Aika petollisia noi kosteat paikat.
Onneksi miehelle ei käynyt kuinkaan ja videomateriaaliakin löytyy. Saa nähdä vaan pystynkö mobiilinetin kautta sen siirtämään tuubiin.
Viimevuoden 3:25 aika vaihtuu tänävuonna "kunhan nyt alle neljän tunnin pääsis tavoitteeseen."
Kunto ja ajotuntuma sen verran kateissä.
ps. taivaanportaita ylös tunkatessä totesin, että offia tulee laitettua deodorantiksi aamulla viivalle lähtiessä.
Flunssa/allergiaoireet tai muu vastaava iski pahaan aikaan päivää ennen starttia..
Eli osallistumisoikeus (45, 60, 120 km) myynnissä vielä vime tinkaan kisaamaan haluavalle, 50e ja kulut. Laita viestiä tai soittele 0442127513.
Huh huijaa, Kinahmin sakkolenkki käyty katsomassa, kun sinne en huomenna pääse. Ja ihan tyytyväinen olen, etten pääsekään.. Maisemat oli ihan hienot juu sieltä ylhäältä, mutta en nyt tiedä nauttiko siitä niin kovin.. Pyörä ei paljon periksi antanut (eipä sen jäykkäperän vissiin kuulukaan) ja kun ajokokemus on aika minimaalista ja itsesuojeluvaisto korkealla, niin ei nuo laskutkaan kovin vauhdikkaita ollut. Talutinkin. En tiedä mikä ihme selkäänkin on tullut, varmaan liian pehmeä sänky täällä mökillä sai alaselän jumiin, ja ei se nyt ainakaan parempi ole tuon kaksi ja puolituntisen jälkeen. Vähän semmoinen kuumekolotus joka paikassa, mutta en minä NYT aio kyllä kipeäksi tulla kun tänne asti on selviydytty. Huomisesta tulee vaan helvetin rankka, vaikka voisihan sen vielä vaihtaa 25 kilometriinkin..
Juuri tultiin 25 km reitiltä ja kosteaa on. Ei mitään syviä mutakuoppia, mutta sellasta perus lipsuttelua. Mitä siihen loppulaskuun tulee, niin just fiilisteltiin että kuin paljon parempi se on vanhaan verrattunaJyrkkä kohta on aika lyhyt eikä siinä pitäs levyjarruilla olla mitään ongelmaa kun pitää painon takana. Makuasioita vissiin nämä.
Tässäpä tämä Kinahmi OTB.
http://www.youtube.com/watch?v=sLKJD...ature=youtu.be
Linssissä näköjään ollut kosteutta.
Kuopion ABC asemalta ostettu yövoidetta... Nyt ollaan valmis
Pakko heittää lusikka soppakattilaan. Se lasku on haastava, mutta ajettavissa. Jos menee kuin elokuvissa, tulee siitä video nettiin illan aikana. On meneinaan spasuiten nopeus 0.19megaa/sekuntti. En jaksa uskoa, että siihen mitään ruuhkaa tulee? Lisäksi siinä on kyllä leveyttä ja varsinkin zeizein tapaset kuskit tulee sen hymyissä suin alas. Omat 160mm r1 set ei mitään valittanutkaikille hymyä ja rentoa fiilistä. Kivaa tuolla tulee olemaan.
www.perttuparssinen.com│www.facebook.com/parssinenperttu/ │www.twitter.com/PerttuParssinen
Ruuhka taitaa tulla myöhemmin sinne hotellille likelle maalia...
Mahtaa saada loppulaskussa niin kovan kyydit et su aamuna huimaa.
Huomenaamuna huimaa varmaan osaa porukkaa kun mäyräkoira alkoi tyhjenee...
Tämän vuoden paita oli loistava!
Mitä täällä olen porukan kommentteja kuunnellut tuosta laskusta niin monet ovat sen selvittäneet ilman ongelmiakin. Tämän vuoden jyrkän osan lopussa vain on jyrkkä 90 asteen mutka oikealle joka pitää huolen että vauhtia on hillittävä enemmän kuin aikaisemmassa alamäessä. Oli jäätävä tunne kun ensimmäistä kertaa omassa pyörässäni alkoi jarrut häipymään liiallisen kuumenemisen takia. Pitää kisassa pyrkiä ottamaan mäki sen verran rauhallisesti että jarruja on vielä toisellekin kierrokselle. Väkisin pistää miettimään että monella on huonommatkin jarrut kuin minulla.
Rengasvalinnat ovat huomiselle Racing Ralphit eteen ja taakse ja painetta pirusti. Pääasiassa kuivaa on. Jos jossain on mutaa ja renkaat lipsuu niin sitten lipsuu.
Jussi Heikkilä
MC Kramppi - Meillä ei venytellä
Joo paita on jees. Mutta aijai, paha puute. Puuttuu 240km varoituskyltit kirjekuoresta. Nyt tunnista kilpakumppaneita takaapäin, muuta kuin huojuvasta ajosta.
Et vissiin vaikuttanut tarpeeksi tientukolta kun eivät antaneet varoituskolmiota. Mulla löyty kirjekuoresta kyllä eli käy vielä kysäsemässä kansliasta oma kolmio matkaan.
Joo 5 kolmiota oli jääny pussittamatta kiiressä. Ilkan, Saukon, Heinosen ja Tiimon kyltit on siellä pinossa.
En ole vielä tuota jyrkkää kohtaa käynyt katsomassa kuin Piazzan terassilta, mutta näin pikasesti funtsittuna sellainen pujottelu siks-sakkia alas (hifistelyä niin kurveihin pienet bermit) olisi parempi ratkaisu. Tekniset kurvit rinteessä olisi myös kehittävämpiä ja mielenkiintoisempia ajaa kuin joku suora tiputus ja jarrutus ja 90 asteen kurvi. Mutta kahtotaan kun huomenna pääsee pari kertaa siitä alas löytyykö sen kohdan "Flow".
Harvoin noissa ns. vauhtilajienkaan radoissa mitään syöksykohtia on.
No voi hyvänen aika! Mitä tuosta laskusta valittamaan? Kävin ajamassa uuden laskun (ja sitä ennen uuden El Granden näin tankkauksen lomassa) ja jos minä ilman pakokauhua lasken alas sen rinteen, vuoden maastopyöräkokemuksella ja ikämiehenä, niin laskee sen kuka hyvänsä. Eikä nesteet edes kiehuneet. Tosin kyllä tsekkaan jarrupalat aamulla ennen lähtöä. Huomenna hyvä sää, hyvä reitti, hyvä porukka ja hyvä flow!! Keep on!!![]()
Kirjanmerkit