Lainaus Alkujaan tämän lähetti tero76 Katso viesti
Kun harrastan tuota triathlonia, niin haluaisin päivittää kiekot aerodynaamisempiin kuin nykyiset muuten hyvät campan zondat (shimpan vapaarattaalla). Avot. Vaihtoehdoiksi ovat rajautuneet shimanon rs80 c50(599€) ja mavicin cosmic carbone sl (noin 750€). Käytettynä ei ole oikein tarjontaa ja edullisempi olisis tietty parempi. Alle tonnin setistä puhutaan. Shimano olisi aerodynaamisempi ja halvempi. Onko noissa joku ongelma miksi pitäisi välttää, joku saattoi joskus valittaa niiden löysyydestä? Vai onko näille muita hyviä vaihtoehtoja, kun aerodynaamisuus ja nopeus on se ykkösjuttu? Ja löytyykö noita em. jostakin parempaan hintaan?

edittiä sen verran, että sramin s60 olis alle kahdeksan hunttia, syvä profiili ja zipin tekemä, ilmeisesti myös tuollainen alumiini-hiilikuitu-hypridiavokiekko. Tosta kellään mitään kokemuksia?
Cosmic Carbone SL on ainakin ihan hyvä, perusvarma valinta. Ovat kestävät, jäykät ja varsin aerodynaamiset. Mavicin vapaaratas ei ole konstruktioltaan ilmeisesti kulutuskestävin mahdollinen, mutta ainakin omassa käytössä se on pelannut pari vuotta ilman ihmeempää huoltotarvetta. 750 euroa on CC:stä ihan OK hinta, itse taisin maksaa 700 e.

Aikoinaan harkitsin juuri Sramin S60:ä Cosmic Carbone SL:n vaihtoehtona, mutta Sramin setissä on ollut ilmeisesti melkoisia ongelmia pinnojen katkeilun kanssa.

Mitä muuten ajattelit tehdä Zondien kanssa? Syvän profiilin kiekot voivat olla nimittäin aika herkkiä sivutuulelle. Itse ainakin jätän Cosmic Carbonet yleensä kotiin, kun tuuli yltyy 7 m/s paremmalle puolelle, joten tuollainen Zondan tyyppinen matalampiprofiilinen kiekkopari on hyvä pitää varalla.