MPMessutElectrobikeGiantGarmin
Näyttää tulokset 1 - 30 / 7094

Aihe: Hiihtojutut

Hybrid View

Edellinen viesti Edellinen viesti   Seuraava viesti Seuraava viesti
  1. #1
    Liittynyt
    12/2006
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    379
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mike Katso viesti
    Kymmenen pistettä ja papukaijamerkki Itäkeskuksen Puhokselle. Kävin näyttämässä nyt aamulla suksia siellä ja samantien lykättiin käteen uudet samanlaiset . Lisäksi sain uudet huippuluistelusauvat alennuksesta vielä alennettuna (-60%).

    Tämä todistaa taas sen että hyvä palvelu rules. Aivan varmasti ostan seuraavatkin sukset tuolta.
    Mullakin on hyviä kokemuksia Madshusin takuusta. Vuonna 2007 ostetusta parista irtosi viime keväänä NIS-levy ja vein sen korjattavaksi eri liikkeeseen kuin mistä ostettu. Parin viikon päästä soittivat liikkeestä että tervetuloa hakemaan sukset, ja kun menin kauppaan, käteen lykättiin vastaavat 2012-mallin sukset ja vielä thermopussivoideltuna. Jäi kyllä niin hyvä maku, että tämän talven Fischer-hairahdus jää kyllä yhteen pariin, varsinkin kun Matukka toimii itselläni paremmin.
    ÄäriTeam

  2. #2
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti TMS Katso viesti
    Mullakin on hyviä kokemuksia Madshusin takuusta. Jäi kyllä niin hyvä maku, että tämän talven Fischer-hairahdus jää kyllä yhteen pariin, varsinkin kun Matukka toimii itselläni paremmin.
    En usko, että minkään suksimerkin "takuissa" on varsinaisia ongelmia, jos puhutaan näistä kalliimman luokan vehkeistä. Itselläni on vuosien kokemukset Fisheristä, Peltosesta ja Salomonista. Kaikkiin on myyjältä saanut sellaisen takuun, että jos sukset hiihtämällä hajalle saa, ne voi tuoda takaisin ja saa uudet. Peltosen hajoamisista on kokemuksia ja "takuu" on toiminut. Muita en ole hiihtämällä hajalle saanut.

    Yhdet Atomicin sukset hajosivat juuri tuosta keskeltä, mutta syynä oli suksia kyljistä puristavan voitelutelineen käyttö. Sitähän ne eivät kyllä kestä, vaikka jotkut muuta väittävät.

  3. #3
    Liittynyt
    08/2010
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    341
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Tauno Katso viesti
    Yhdet Atomicin sukset hajosivat juuri tuosta keskeltä, mutta syynä oli suksia kyljistä puristavan voitelutelineen käyttö.
    Jaa, enpä tiedä. Combi-Atomicit menivät joskus poikki ihan hiihtäessä. Myyjäliikkeen (Intersport Myyrmäki) kanta oli, että ei takuuta kun ovat liian vanhat. Jo toista talvea käytössä.

  4. #4
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kare_Eskola Katso viesti
    Leikkaa 3-5 mm paksu vaahtomuovi tai routamaton palanen tai huopa munkkirinkilän muotoon. Laita rinkilä kehräsluun päälle niin että patti tulee keskireiästä ulos. Teippaa urheiluteipillä paikalleen hiihtolenkin ajaksi.

    Rinkula ottaa painetta pois kehräsluun päältä.

    Lisäksi sinun kannattaa opetella oikea hiihtotekniikka. Mitä ilmeisimmin luistelet kuokkaa ja liu'utat kantilla. Reseptiksi mogrenia, vassua ja tasapohjalla liukua.
    Kiitoksia, kokeillaan tätä. Alkutalven hiihdin pelkästään kuokkaa, mutta jossain vaiheessa siirryin vassuun. Jotenkin muistelen, että tuon tekniikan vaihdon yhteydessä ongelmat alkoi. Amatöörin tekniikkavirheitä joka tapauksessa.

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Arvelen edellisen kirjoittajan osuneen jo naulankantaan, mutta samaan paikkaan eli sisemmän kehräsluun tienoille voi ilmaantua kipua myös jalan poikittaisen holvikaaren laskeuduttua tai sitä tukevien lihasten ylirasituttua. Apuna voisi tällöin toimia kaarta tukeva muotoiltu pohjallinen tai insertti ja hoitona kaikkinainen jalkajumppa paljain jaloin.
    Juoksukengässä pitää olla pronaatiotuki, eli tämäkin on mahdollinen vian aiheuttaja. Muutenkin tuo meikäläisen hiihto (vassu erityisesti) tuntuu välillä jalkapohjassa ja nilkoissa ei niin hyvältä. En ole hiihtäny vassua kovin paljon, joten se on kyllä välillä aikamoista tasapainoharjoittelua. Muistaakseni pari vuotta sitten teetin footbalance-pohjalliset, voisin kokeilla niitä hiihdossa jos ne vielä jostain löytyy.

  5. #5
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Seinäjoki
    Viestit
    0
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti gts/R Katso viesti
    Kiitoksia, kokeillaan tätä. Alkutalven hiihdin pelkästään kuokkaa, mutta jossain vaiheessa siirryin vassuun. Jotenkin muistelen, että tuon tekniikan vaihdon yhteydessä ongelmat alkoi. Amatöörin tekniikkavirheitä joka tapauksessa.
    Kerran sun hiihtoa seuranneena, ei siinä mun mielestä mitään silmiinpistävää tekniikkavirhettä ollut. Wassberg näytti hyvältä, eikä suksi liukunut kantillaan. Ihan asiallisen näköistä menoa. Mutta olet kuitenkin suhteellisen kokematon hiihtäjänä, ja lisännyt (käsittääkseni) kilometrejä paljon tälle talvelle verrattuna viime talveen, niin sieltä tuo ongelma saattaa juontaa juurensa. Rasitusvamma siis. Tuo vaahtomuovijuttu saattaa hyvinkin toimia. Vielä parempi olisi vaihto perinteiseen tyyliin ja varrettomaan hiihtokenkään, mutta se ei taida olla vaihtoehto.
    Ananasakäämä!

  6. #6
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti xtrainer80 Katso viesti
    Vielä parempi olisi vaihto perinteiseen tyyliin ja varrettomaan hiihtokenkään, mutta se ei taida olla vaihtoehto.
    Pertsan kalusto kyllä löytyy, mutta ehkä siihen liittyy pieni asennevamma viime talven jäljiltä Ehkä kuitenkin kokeilen sitäkin, onhan tuo Ahonkylän paana aika täydellinen tasatyöntöharjoitteluun.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •