Mulla vois olla aikaa sunnuntaina jonkinmoiselle sunnuntai ajelulle :-)
Mulla vois olla aikaa sunnuntaina jonkinmoiselle sunnuntai ajelulle :-)
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Olen menossa huomenna cc-lenkille Iittalan suuntaan(maastolenkin passaan, koska tämän päivän lenkillä nostelu aristi selkää).
Etenen karkeasti ottaen Rannikontien kautta Heinuntielle, josta yritän Keepintien-Selkätien kautta Vehkosuontielle.
Ei tietoa onko tuo Selkätie mahdollinen ajaa talvella, jos ei, niin paluu Heinuntien kautta Iittalaan.
Iittalassa voisi halutessa kahvitella lasitehtaalla.
Paluu Unoistentien kautta Kutilantielle ja siitä Sääksniementien kautta Rimmiläntielle. Vielä Hakinharjun kautta kohti Hattula Golf'ia, josta kotikulmille.
Kilometrejä tulee reippaasti ainakin 70 ja voi mennä ylikin.
Jos kiinnostaa, niin lähtö voisi olla jäähalli kello 11, näin jäisi valoisaa aikaa mukavasti.
Voiko 130 tietä ajaa nyt. Saattaisin tulla osalle matkaa, jos jätän ton välikieppauksen pois ( kuittilantien ja järven kiertämisen).
Muuten pyörin hml kelveillä.
cc:ssä alla 47c nastat, jotenka keskivauhti oli tänään 4km/h nopeampi kuin viimeviikon yhteislenkillä.
Pakko tunnustaa että 70km liikaa minulle raskaalla kelillä. Selviäisin siitä kyllä ajan kanssa, mutta viitsi viivyttää muita.
Pimeäkin voi yllättää ja kylmä.
Jos tulisin, voisin ajaa heinuntielle ja suoraan takaisin 130ä, Tiedä häntä?
Jake_Kona muokkasi tätä : 28.01.2012 at 21.07
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119
Joo kuulostaa kiinnostavalta mutta itsekin mietin lenkin pituutta ennustetussa -13 pakkasessa .. Ja myös aamun askareiden hoitaminen ennen klo 11 voi tuottaa haasteen. Voidaanhan me kona_jaken kanssa sitte ottaa suuntimaa takasin päin jos siltä tuntuu.
Jos tielle 130 mennään niin sitten vaihdan tänään vielä nastat alle.
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Todennäköisesti 130-tien piennar on loistokunnossa ajella. Aivan varmaa ei uskalla sanoa, koska en ole Iittala-HML väliä nyt ajanut, mutta ainakin 10-tien reuna oli tänään huippukuntoinen ja 130-tien Tervakoski-HML on ollut huippukunnossa mitä on tullut ajeltua.
Tuosta lenkistä kukin voi lohkaista sopivan palan, itse keräilen pakkasviikolle kilometrejä varastoon.
muok. Olisiko klo 12 parempi?
suurtumpelo muokkasi tätä : 28.01.2012 at 21.14 Syy: lähtöajan sovitusta
Joo klo 12 olisi armeliaampi :-)
..olishan tuo aika huikea itsensä voittaminen jos jaksais lenkin kokonaisuudessaan, ois jin&jag levelissä taas tovin![]()
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Ok, sovitaan lähtöajaksi jäähalli parkkis 12.00.![]()
Hyrr tuolla on kylmä, passaan reissun ihan tuon pakkasen takia tällä erää.
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Juu minäkin teen vain oman pikkulenkin näillä pakkasilla
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119
Tuli mieleen että häädän perheen anoppilaan ja nostan siinä välissä trainerin olkkariin ja koitan saisko sitä poljettua jonkin elokuvan verran .. tuota ei pysty tehdä kun poika on kotona, sitä kun niin kauheasti kiinnostaa fillarit että olisi äkkiä pienet sormet pinnoissa
Menen säästä huolimatta lenkille. Ohitan jäähallin odottelematta, koska muita tulijoita ei taida olla.
Pakkanenkin lauhtuu jo ja aurinko paistaa.![]()
Ois kyllä pitäny lähteä mukaan, 50km riitti hermot reinerin polkemisessa ja sitä lenkin jälkeistä hyvää oloa ei näy missään prkl :-/
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Lenkki tuli tehtyä seurana todella upea aurinkoinen talvisää. Sports Tracker data.
Tiet oli loistokunnossa, tuolla kun ei juuri autot kulje niin nimismiehenkiharakin puuttui.
Ei tullut edes kylmä, tosin viiman vuoksi vauhtia joutui väliin hidastamaan.
Selkätie ei ollut ajettavisssa venähtäneellä selällä, selvisi kuitenkin mistä tuo nimi tielle tulee.
Tästä huolimatta matkaa kertyi 77km ovelta ovelle.
Tähän vuodenaikaan tälläiset päivät kannattaa hyödyntää ulkoilemalla, auttaa jaksamaan pimeyttä.
Kunnioitettava setti suurtumpelolla tänään, hienoa! Bongasin sut varmaan eilen joskus klo 17 aikaan junaradan ylittävällä sillalla. Tulin kahdella fillarilla vastaan (crossari talutuksessa).
Mä en ehtinyt klo 12 hallille, joten jouduin lähtemään omalle lenkille. Niinpä lenkki jäi tyngäksi, saldoksi 40km/1,5h. Illalla sitten otettiin hieman fillarilusmuilua takaisin hiihtämällä 30km/2h Aulangolla. Lenkin jälkeisiä hyviä oloja x 2 tälle päivälle.![]()
http://ollimiettinen.blogspot.com/
Tarinaa urheilijan elämästä, kisoista, harjoittelusta ja tietenkin fillareista.
Huh kun pihalla on KYLMÄ! Käykö joku oikeasti ulkona polkemassa jos on enemmän kuin -10 pakkasta? Tänään ohjelmassa trainerilla polkemista, yksipyöräisellä kaatuilua sisätiloissa ja aulangon kylpylän kuumat altaat. Lähden kyllä taas porukkalenkeille mukaan kunhan kelit vähän lämpenee, siis varmaan joskus maaliskuussa.
Duct tape is like the Force. It has a light side, and a dark side, and it holds the universe together.
Joo aika vähissä on nyt ylimääräiset ulkoilut, koiran kanssa pitää käydä mutta on nekin lenkit aika rajoittuneita kun koiralta meinaa tassut jäätyä ~300m jälkeen. Huomenna olis keliä pyöräilemään mutta ei aikaa :/
..jopas täällä hiljeni
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Eipä tuo pyöräileminen silti loppunut ole ja tänäänkin tuli 70km pyöriteltyä.
Jos on lähtijöitä cc-lenkeille pyrin olemaan mukana.
Laitoin 47mm w106 renkulat cycloon 2bar paineilla. Selkä tykkää hyvää ja vierintävastusta tuli sopivasti lisää maantielle.![]()
Mua harmittaa, heti kun pakkaset helpotti niin pukkas flunssan.
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Ajeltu on jonkin verran, mutta poluille tuskin on asiaa vähään aikaan. Lunta on tullut nyt viikon sisällä sen verran, että polkujen tamppautuminen vie sen toisen viikon.. ainakin. Oletuksena vielä se, että lunta ei tulisi lisää. Pakkasjaksolla ainakin Aulangon polut olivat kunnossa.. eli noin pari viikkoa sitten.
http://ollimiettinen.blogspot.com/
Tarinaa urheilijan elämästä, kisoista, harjoittelusta ja tietenkin fillareista.
Onks huomenna kukaan lähdössä sykloilemaan päivällä?
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Kävin tänään ajelemassa Koti-Hattula-Sattula-Hyrväiläntie-Hämeen härkätie-Oinaala-Viraala-Miemala-koti. Oli varsinkin Hyrväiläntiellä ja 10km pätkä ennen Viralaa aika säätämistä cyclolla. Tien reuna ihan jäisellä kiharalla ja päällä vielä 4cm satanutta lunta. Pari kertaa oli aika todella lähellä ryynätä ihan kunnolla. Keskiviivalla pääsi eteenpäin, mutta sekin käy stressaamaan, kun kapialla rännillä pitää seurata kokoajana eteen ja taakse, että blokkaako autoja omalla ajolinjalla. Noh, matkaa kertyi tasan 80km ja aikaa paloi 3h. Huomenna jonnekin muuhun suuntaan aamulla - Viralaan päin seuraavan kerran suunnatessa pitää odotella muutamat plussakelit tai tiekarhun höyläämistä.
http://ollimiettinen.blogspot.com/
Tarinaa urheilijan elämästä, kisoista, harjoittelusta ja tietenkin fillareista.
Hämeenlinna kelvit pääosiltaan ei ajettavassa kunnossa. Härkätiellä voi ajaa, mutta autoja tulee yllättäen takaa???
10 tie näytti turun suuntaan aika sulalta ( siis piennar). Nyt jos ei tile lunta vois hyvin ajaa turvallisesti.
Tuli vänkäiltyä 32km kunnes kyllästyin perunapeltokelveihin. Saa etsimällä etsiä tasasta pintaa hml:sta
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119
Yksi Tumpelo näytti olevan tänään sitä etsimässä 10-tien liikenneympyrän tienoillaSaa etsimällä etsiä tasasta pintaa hml:staMinä olin lumikenkäilemässä ja muutenkin tullut taas hiihdettyä enemmän kuin pyöräiltyä. Täytyy alkaa korjaamaan tuota suhdetta paremmaksi pikkuhiljaa.
that's life, tough but unfair
https://www.tawastcc.com
https://twitter.com/evarjus
Näytti sen verta lunta tulleen että sula piennar-ikkuna meni ohi.
En uskalla ennen täyttä kuivaa jaksoa lähteä rekkojen väliin seikkailemaan.
Toivottavasti tässä parin viikon sisään onnistuu
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119
Tänään oli Aulanko-Hattula-Parola suunta ihan ok kunnossa iltapäivällä. Tuli tuupattua myötäiseen ihan mukavaa kyytiäkin välillä. Ainiin, olihan Aulangontien varsi kaupungin päässä kyllä aurattu ihan tukkoon, joten ei voi täysiä pisteitä antaa tältäkään päivältä.
http://ollimiettinen.blogspot.com/
Tarinaa urheilijan elämästä, kisoista, harjoittelusta ja tietenkin fillareista.
No tulipa kokeiltua pieni lenkki maastofillarilla tänään. Keli ainakin oli jees ja vanajan rantatiet ihan ajettavassa kunnossa. Onkos kukaan muu käynyt fillaroimassa?
Duct tape is like the Force. It has a light side, and a dark side, and it holds the universe together.
Käväsin myös maasturilla lyhyen lenkin HML-Turenki-HML, kelvit ihan ok kunnossa, Janakkalan puolella oikein hyvässä kunnossa. Tiellä 130 rullasi ihan mukavasti uralla, tienlaidassa vielä jonkun verran lunta ja jäätä vaikka aura-auto juuri edellä ajoikin. Rastilan pätkälläkin asfaltti paisteli lumen ja jään alta eli pian sinne pääsee kellottamaan tempoaikoja, jospa se 19 minuutin alitus olisi tämän kesän tavoite.
Kirjanmerkit