Huhtikuussa Levillä. Ja nyt näyttää kelien puolesta melko vahvasti siltä, että seuraavaksi maaliskuussa Saariselällä. Putkeen en mene.
Huhtikuussa Levillä. Ja nyt näyttää kelien puolesta melko vahvasti siltä, että seuraavaksi maaliskuussa Saariselällä. Putkeen en mene.
"pohjolassa kansa on sen kaamoksensa vanki"
Eilen aamusta pertsaa ja illasta luistelin. Kelit eivät vielä oikein suosineetmutta ajaahan joku dorka pyörälläkin talvella.
Läskillä on kerrankin hauskaa 😍
Tänään vaparilla 16 km, kohtalainen luisto. -1°C
Pyöräilyä jo vuodesta 2007
Tänään vaparia 2 h.
- pyörä kulkee, kun sitä polkee -
tänään alamäkeä hissien aukioloajan
Tänään pari tuntia pertsaa.
Eilen kakskytyks vapaata. Huomasin, että kun työnnän vassussa lähempää vartaloa niin työntö on helpompi ajoittaa oikein.
Jos et aja et voi ottaa!
Tänään kävin tunnin hiihtelemässä.
tänään alamäkeä
Eilen talven toinen lenkki (10km) vapaata hiihtäen vapaalla.
*Ketjut ovat sotkemista varten*
Perjantaina 100 km vapaata.
µ
Tänä iltana 25 km vapaata, keli erinomainen.
Pyöräilyä jo vuodesta 2007
Kyllä siitä jotain kymmenisen vuotta varmaan paljolti pitkälti on.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/polkupyorailysta_pitaisi_muodostua_suomalainen_urh eilulaji_102121.html#media=102119
Päivällä vapaata puolimaratonin verran. Alkaa olla ladut kunnossa tälläkin seudulla.
In triathlon, the suffering is so central and the other rewards so peripheral that one could only do it for the suffering.
Tänään 30 km vapaata, huippuhyvä keli ja luisto.
Pyöräilyä jo vuodesta 2007
Tänään pertsaa Sinettäjärvellä 25 km. Pehemä oli ura ja paikoin ummessa, mutta ihan kiva. Kuntoahan sitä ladulta haetaan.
Talven ekat hiihdot ja puolivahingossa tuli rykäistyä parikymmentä kilsaa. Kyllä maistuikin!
My brain is stuck from shooting glue
I'm not sorry for the things I do
Carbona not glue
Tänään vaparia veekoolla reipas tunti miesten peesissä. Just sellanen lenkki mitä olikin tarkoitus tehdä.
- pyörä kulkee, kun sitä polkee -
Tänään 15km luistelua.
Tänään Kaupissa hurjat 7km pertsaa. Ekan kerran murtomaasuksien päällä 17 vuoteen![]()
Ei ole vielä ladut kunnossa täällä. Hiihtää voi, muttei viitti mennä suksia pilaamaan. Edellisen kerran on siis tullut hiihdettyä maaliskuun lopussa.
Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora
Tänään pertsaa kahteen otteeseen. Ensin junnun kanssa ~1h10/7km ja sitten itsekseen ~2h/25km. Junnun kanssa untsikka oli just sopiva vaate, itsekseen windsopperit jo vähän liikaa.
In triathlon, the suffering is so central and the other rewards so peripheral that one could only do it for the suffering.
Tänään 51 km luistellen, PK vauhdilla.
Välistä oli vähän pehmeää mutta eipä tuo haitannut, kivaa oli.
Aika kiva hiihtoviikonloppu 104 km (perjantai illasta-sunnuntai iltaan).
JOULU
Tänään vapaalla 31,2 km (GPS mittasi). Luisto erinomainen, pakkasta -15°
Kalasi muokkasi tätä : 15.01.2012 at 23.45 Syy: Matkan mittaustapa, melko tarkka.
Pyöräilyä jo vuodesta 2007
Maaliskuussa viimeksi.Tänään oli ajatuksissa mennä,mutta mulla ei kädet kestä juurikaan yli 10 asteen pakkasta ja tänään oli 15.Viime talven hiihtolenkki -14 asteessa kesti kilometrin ja sormet oli siinä kunnossa että ei pystynyt jatkamaan,vaikka oli mielestäni lämpimät hanskat kädessä.Ei voi kuin odotella lämpimämpiä kelejä.
25 kilsaa pertsaa. Luisto ja pito hyvä.
Jos et aja et voi ottaa!
Pyöräilyä jo vuodesta 2007
Äsken kävin zivakoimassa 15 kilsaa.
- pyörä kulkee, kun sitä polkee -
Hanska tai hansikas ovat vähän vaikeita sanoja. Mielestäni ne mitä hiihtohanskoiksi sanotaan ovat hiihtosormikkaita. Hanskoja ovat ne joissa ei ole eri loksua joka sormelle. Näillä hanskoilla, johon mahtuu käsi kokonaisena ja vain peukalolle on oma loksu, tarkenee vaikka missä kelissä ja niihin voi kätkeä tämän lämmityspussin kämmenpuolelle. Joissakin sauvoissa hihna on niin lyhyt, että tällainen hanska ei sovi kunnolla jos siellä on vielä lapanen sisällä. Tämän ongelman voi ratkaista ostamalla pidemmät hihnat tai kokonaan uudet halvemman luokan sauvat, joissa on pidempi lenkki. Ei niitä kovia pakkasia usein ole, joten ei niiden pakkasauvojen tarvitse olla kovin tyyriit. Satasella saa jo hyvät.
Myös tällainen coveri on hyvä.
Jos et aja et voi ottaa!
Kirjanmerkit