Eilen oli Koukulla jo enempi autoja parkissa mutta ei vielä latu paras... ei kehdattu ajaa enään latua eilen![]()
Eilen oli Koukulla jo enempi autoja parkissa mutta ei vielä latu paras... ei kehdattu ajaa enään latua eilen![]()
Paloheinässä pystyi eilen hiihtämään ainakin 1, 1.8 ja 3 km lenkit. Valaistus oli hieman puutteellinen muutamassa pitkässä laskussa, lisäksi 3 km kauimmaisessa mutkassa roikkui sähköjohto noin parin metrin korkeudella ladun poikki (alta pääsi hyvin kun meni väylän oikeaa laitaa).
Mikäs on Lahden latujen tilanne?? Joko on ladut kunnossa??
Siilinjärvellä voi heiihdellä erityisesti vapaata. Eilen illalla hiihdin kuitenkin 18 kilsaa pertsaa. Latu ei ole hyvä ja sellaista nuljuttamista hiihto on. Jos tänään kävisi kokeilemassa vapaata. Tulis nyt vain lisää lunta niin pääsisi tositoimiin. Vapaa ei ole niin mukavaa kuin pertsa varsinkaan kauden alussa kun tekniikka ei vielä oikein rulaa.
Jos et aja et voi ottaa!
Nyt näyttäis että pohjia on tampattu.
http://www.mski.fi/lahti/
Pitänee käydä illalla kokeilemassa
Jenkkakahva muokkasi tätä : 05.01.2012 at 12.32
Niin näin alamäessä, ylämäessä ei ollenkaan
Joo illalla mennään.
Urheilukeskuksessa on kuulemma muutaman sadan metrin hyvin lumetettu lenkki (pystyy hyvin hiihtämään pertsaa) ja itse vapaan hiihtäjänä lähden hiihtelemään Sykekadulta perhelenkkiä ja Heinsuon suuntaan (kaveri oli käynyt aamulla ja kertoi baanan olevan luisteltavassa kunnossa).
Tapanilaan suuntaan ei kannata ykköskalustoa kuulemma vielä ottaa.
JOULU
Jenkkakahva & JOULU:
Pistäkäähän raporttia kehiin Lahden seudun latujen kunnosta kun olette käyneet hiihtämässä. Huomisen loppiaispäivän maakuntaviestit Hollolan Heinsuolla on peruttu lumen puutteen takia, joten kiinnostaisi tietää mikä on latujen todellinen tilanne muualla päin Lahden seutua.
MC Kramppi
pertti.com/mtb/reitit/ (MTB-reittejä Hollolassa)
Lappeenrannassa latua (maanantai illan tilanne) noin 1,5km, mikä oli varsin hyvässä kunnossa. Nyt kun on sadellut kosteeta ja jos se pakastuu nyt viikonloppuna niin on varmaan vielä paremmassa kunnostta. Maanantaina oli pientä pehmeyttä paikkapaikoin havaittavissa. Latu on siis tehty jäähallien ja ison tekojään hileestä. Mutta lisää lunta tosiaan kaivattas ihan reippaasti, että sais muitakin latuja auki. Jos nyt pääsis pari-kolme kuukautta vaikka hiihtämään, niin vois keväällä jaksaa taas jotenkin pyörää polkea. Piti aika rahallisesti maanantaina hiihellä, kun ei oo oikeen tullu puoleenvuoteen muuta, kun salilla käytyä polviongelman vuoksi.
Moro
Kävin illansuussa muutaman tunnin hiihtelemässä, Heinsuo-Tapanila maastoissa. Heinsuolle en mennyt lumen/uskon puutteen vuoksi Messilän kautta vaan sairaalan vierestä.
Koko reitillä oli lunta sen verran, että se riitti juuri ja juuri luisteluhiihtoon, perinteisellä ei voi hiihtää tuolla alueella laisinkaan. Stadionilla, Nastolan Rakokivessä ja Vierumäellä (maksullinen) on mahdollisuus hiihtää perinteistä, tosin lenkit ovat muutaman sadan metrin mittaisia.
Ei olosuhteet älyttömän hyvät ole, mutta ei auta valittaa ja huomenna lähden samalle alueelle ns. hiekkasuksilla hämmentämään taas. .Huomiseksi sääennuste lupaa hieman lisää lunta, joten toivoa sopii, että hiihto olosuhteet paranevat
Kävikös Jenkkakahva ulkoiluttamassa suksia?
JOULU
Kävin ekan kerran tänä talvena ulkoiluttamassa suksia perhelenkin ympäristössä. Hesus että oli vaikeeta, tekniikka oli aivan kateissa. No, kyllä kai se siitä taas toistojen myötä lähtee.
Olosuhteet ei tosiaan nyt aivan parhaat ole ja paikoitellen on maata näkyvissä, mutta kyllä siellä luisteleen pystyy. Vierumäellä on avattu 1,2km tykkilumilatu jossa osittain pertsabaanaakin. Meinasin lähtee aamuvilakalla kokeileen.
Rakokivessä on kollegan mukaan luistelubaanat (1,5km ja ilmeisesti myös kolmonen) hyvässä kunnossa ja siellä on ollut tänään talkoot asian tiimoilta. Siä on kisat sunnuntaina, joten väitteensä pitänee paikkaansa.
Niin näin alamäessä, ylämäessä ei ollenkaan
Kauden alut pitäisi malttaa ottaa sopivan rauhallisesti, mutta minkäs luonteelleen voi.
Olemme käyneet Rakokivessa muutaman kerran. Keskiviikkona 500 metrin lenkki oli hiihdettävässä kunnossa ja 1,2 km oli silloin aika vaatimattomassa kunnossa. Hyvä kun ovat saaneet sen 1,2 kuntoon, siinä on melko kova nousukin.
Nastolan/Nasevan porukka on tänä syksynä saanut ladut ensimmäisenä Päijät-Hämeessä hiihdettävään kuntoon, siitä KIITOS heille.
JOULU
Ai raporttia? Oulussa kaikki ladut riimakunnossa.
Freude am Fahren.
Hyvinkäällä Perttulan nurmilla tykit laulaa, aamusta katsastamaan![]()
Läskillä on kerrankin hauskaa 😍
Jo vain Kuusamossa on paanaa missä hiihtää.
*Ketjut ovat sotkemista varten*
Pirkkalassa hiihtokausi avattu omalta osalta (8 km), ladut oli yllättävän hyvässä kunnossa kuin myös mies. Pitkäkestoinen liikunta ollutkin aika vähissä viime vuoden hiihtokauden jälkeen, pyöräilyä tuli harrastettua viime vuonna kokonaisen 49,8 km edestä :-)
Se mikä ei tapa, sattuu kummiskin ...
Pyörää on tullut harrastettua pikkasen mutta perinteistä hiihto kolme kappaletta noin 12 km lenkkiä ja jotais täytyis tehdä että ei tuu Jämillä ihan selkäsaunaa ja joutuu keskeyttään 42 km matkan kun ei kunto eikä tekniikka riitä..
tänään pitoteippi kokeilu pohjaan ja pito parani mutta luisto huononi kun lumi jäi pohjaan kiinni? pakkasta tänään noin 13 astetta
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...96489499_n.jpg
izmo muokkasi tätä : 08.01.2012 at 22.33
Korkeakankaalla todistetusti osissa kohdin latua yli 2m luntaEi meinannut yli päästä.
Musha rain dum a doo, dum a da
Rukalle tai Kuusamon Tropiikkiin, riippuen ihan tykkääkö laskettelukeskusmeiningistä, vai kylpylä/kylämeiningistä. Rukalla on kohtuu hyvä latuverkosto (joskus ollut vähän kapeita ja risukkoisia paikoitellen, pariin viime vuoteen ei ole tullut käytyä) ja keskustan ympärillä oleville laduille pääsee kohtuu näppärästi tuolta Tropiikilta (5km valolatu alkaa pihasta ja valaisematon ympäryslatu menee tien toiselta puolelta).
Tässä latukarttapalvelu, ihan kaikkia latuja ei vielä Kuusamossakaan ole avattu:
http://www.mski.fi/kuusamo/
-Heli
"You have reached the final page of Internet. Now go out and play."
Lisättäkööt Helin viestiin vielä, että Hotelli Kuusamon takapihalta on n.50m matka keskustan n.17km pitkän helpon ympärysladun reitille. Ja se on yhteydessä melkeinpä mille tahansa reitille tässä pitäjässä.
*Ketjut ovat sotkemista varten*
Täällä' on noita voitelujuttuja.
Yleensä kyllä voidellaan niin, että liisteri laitetaan purkkivoiteen alle. Näin se ei jäädy ja suksi pitää sekä luistaa.
Jos et aja et voi ottaa!
Totesin tuolla ketjussa viime talvenakin että en saa kunnon pitoa syntymään muulla kuin liisterillä. Ja nimenomaan liisteriä pintaan kun purkilla ei saa riittävää pitoa. Ehkä on liian jäykät sukset, mutta universal liisteri pitää aina ja toimii hyvin.
Nyt on n. 60km pertsaa takana ja saanut pikkuhiljaa säädöt kohdalleen.
Jos et aja et voi ottaa!
Joo, jos huippuluistoa haluaa niin sitten vedetään monta kerrosta fluorinappia, ilmaa pyörteyttävää havukuviota, sähköstaattista taikahöyhentä ja pitoalueenkin voi hieroa tiptop kuntoon.
Mutta arkihiihdossa toimii parhaiten kun vetää vain välillä pitoalueelle liisterituubista viivat ja tasoittaa. Jos siis vertaa pitoteippiin, josta minulla jäi sellainen kuva että se on lähinnä teippinauhan avulla levitettävää vähän sitkeämpää liisteriä.
Jos se on kuitenkin selvästi nollan alapuolella, niin Roden violetti multigrade toimii aika laajalla alueella. Eilen laitoin noin -9 kelillä (plus kevyttä pakkaslunta) violetin päälle pari ohutta kerrosta sinistä multigradea, mutta se oli virhe. Lähempänä nollaa violetin multigraden alle voi sipaista jotain pehmeämpää - vaikka Startin purplea, koska se on itsellä toiminut. Tai super giallaa.
Siihen loppui voiteluvinkit. Kyllä mie pakkasilla saan suksen jotenkin toimimaan, mutta tulevan kevään nollakeleille ajattelin säästää hermoja ja hankkia suosiolla jotkut nanogripit.
Kirjanmerkit