Eilen nukkumaan mennessä tajusin, että en ajatellut parkkipaikkaa - onhan senkin pakko olla Uran, eli ajoimme melkein 250m "Uran" mailla.
Aamulla tarkistin äidiltä mitä hän tietää ja kuulemma parkkipaikka on erikseen ostettu ja sen omistaa Ulvilan Ura ry. ja metsät (jotka jo kerroin) on Ulvilan Ura tuki ry:n omistuksessa. Ja mitä metsää kunnalla on sillä mäellä: ei kuulemma neliötäkään (ainakaan ollut aikoinaan lähellä).
Se on ollut pururadan tekemisessäkin, että omalta puolelta on voitu kaataa kaikki puut pois lamppujen ja ladun päältä, että lumion päässyt alas saakka, mutta muualla on tyydytty kyselemään lupia pahimmille puille. En nyt muista kuinka monta nimeä kerran oli yhdessä latukartassa, kun siihen oli kirjattu kiitokset niille maanomistajille joiden mailla on latuja.
Sen ...(henkilön) alueille menemisestä ei tarvitse paljoa pelätä. Sillä sen alueen läpi ei kulje yhtään polkua (tiedossa olevaa ja kulkukelpoista) ja alueen rajalla kulkevalla tiellä on mastojen päässä puomi ja toiseen päähän tulee täältä tien päästä polku, mutta sen päälle on kaadettu raivatessa puita - joten kulkukelvoton.
En tiedä miltä kohtaa oli valitettu ja meillä ei ole siellä siimaa, koska se kerätään aina pois (miksi aina hankkia uutta??).








Lainaa viestiä vastauksessa

Kirjanmerkit