Mites pitkään täs pitää vielä odotella että alkaa olla turvallinen ajokeli nöösille ?
Riippuu millä ajat. Autolla maantien reunaan ja pystyy maantiepyörälläkin ajamaan. Pyöräteillä alikäytävät ja varjokohdat ovat paikoin niin pahoja etten ajaisi niistä ilman nastoja eturenkaassa. Kovat jätkät ovat sitten erikseen. Käy kokeilemassa. Minä olen vanha köntys, joten menoksi vain. Hiekoitussorahan se kiusaa aika pitkään maantierenkailla ajavia. Liukkaus ei se pahin uhka ole.
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
Jos jotakuta kiinnostaa mukaan tulla, niin ajattelin treenata 200 km brevettiä varten käymällä Pieksämäen ABC:eellä kahveilla lauantaina. Matkaa tulee siinä 190 km, joten jos tuon nyt jaksaa, niin eiköhän se 200 km mene sitten kun sen aika on.![]()
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
Kävin kuin kävinkin ajankuluksi Pieksämäellä kahveilla ABC-asemalla. Kepsin mukaan 185 km ja 9h ovelta ovelle. Reissusta ei kovin paljoa ole kerrottavaa. Ainoa herkkä hetki oli, kun sammuin 10 km ennen taukopaikkaa. Menomatka vei 5 tuntia ja takaisin 4. Paluumatkan keskari oli 23 km/h, mikä on talvitamppooneissa ja talvirengashybridillä ihan siedettävä. Mennessä vanha vitostie oli "mustan" jään liukastama ja takarengas suti istualtaankin ajettaessa tasaisellakin. Takaisin tullessa pyörätiet upottivat joko hiekoitushiekasta tai sohjosta johtuen. Muuten normisetti.
http://www.sports-tracker.com/#/work...qfaljra6on8b21
StantheMan muokkasi tätä : 02.04.2011 at 19.04
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
Aurinko paisto ja muutkin ajo fillarilla niin mun piti kans...se huuti ekalla ajolle pääsyä. Yleistä pahennusta piti kävästä harrastamassa saaristokadulla ton uuden fillarin kans. Tuloksena on hemmetin likaset vaatteet ja jäiset varpaat. Voipi olla että tässä reenataan vähän vauhtia issekseen ennen kuin uskaltaa isojenpoikien mukaan![]()
On tullut aika Cycling El Burron legendaariseksi muodostuneen, järjestyksessään ensimmäisen KEVK:n (Kevään Ensimmäinen Vehmerin Kierros). Matkaan meinattiin lähteä sunnuntaina aamuna johonkin aikaan, mahdollisesti ysin nurkilla Kuopiosta (laitan tarkemman ajan jahka saadaan sovittua). Osa porukasta (ainkakin minä) meinaa lähteä matkaan maastopyörällä, eli vauhti on sen mukainen. Kalusto vapaa. Mukaan vaan kaikki innokkaat pyöräilyn ystävät!
I don't want to break these chains
Kävin eka maantiepyöräreissun ajamassa. En kovin pitkää, ettei paikat kipeenny. Airaksela + lisäpätkä edestakaisin vanhaa vitosta (100 km) ja munkkikahvit Pihkapuotissa poistullessa. Harjattu on välillä pitkäkin pätkä pyörätietä, mutta hiekoitussoraa oli aivan riittämiin. Hyvä luottamus renkaisiin täytyy olla, että kannattaa maantiepyörällä kaupungista ulos ja takaisin ajaa.
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
200 km brevet tulevana lauantaina (sää- ja fiilinkivaraus). Startti linja-auto-aseman Shell 7.30 (jos on auki, muuten Niiralan ABC). Kuopio-Keitele-Kuopio ja jos ahistaa Kuopio-Rautavaara-Kuopio. 300 km pääsiäisenä tai sitä seuraavana viikonloppuna. Näillä mennään. Kortteja löytyy muutamalle.
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
Laitetaan nyt kelitilannetiedotetta tännekkin. Vehmerin kierroksen voi ajaa huoletta maantiehyrrällä, kun ei käy Toivalan ST1:n pihassa ja varoo Hiltulanlahti-Levänen välillä olevia hiekkaosuuksia![]()
Pistäkees suositellen jotain alkajan reittiä n. 50km matkalle (saa se olla pikkasen pitempikin). Lossilla oli ihan jees kävästä mutta ei siellä kehtaa alkaa kokoajan rallaamaan.
Uuhimäen lenkki yhdistettynä Iso-Jälän kiertoon kerryttää kilometrejä aika tarkalleen 50: http://kartat.eniro.fi/m/aIZC7
Tällä hetkellä ei kannata ajella Vuorelan kautta, koska siellä on tietöitä sen verran.
Sopivia lenkkejä tuolle matkalle ovat esim. Kurkimäki, Ritisenlahti, Vehmasmäen kierto Kehvontietä pätkä ja Räimäntietä takaisin. Teiden nimiä en ihan tarkkaan tiedä, mutta kartta käteen tai meikäläisen sporttrackerin sivvultakin ainakin osittan reitit näkee. Tuo Fabin ehdottama on hyvä myös.
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
Onko täällä porukalla tietoo että järjestetäänkö Kallaveden kierrosta tänä vuonna ollenkaan? En oo nimittäin mistään löytäny infoa asiaan liittyen.
Jaahas, kiitti ideoista. Ei oo ollut tarvetta tollasiin kiertoajeluihin ennen niin on ei osaa ajatellakaan reittejä mistä ajaa. Pitää tästä lähtee sotkemaan jonnekinpäin kun saa kamat päälle. Sunnuntaina eka jonkinlainen lenkki lossille meni sellasta 27km/h keskivauhtia siinä tuulessa. Katotaan mitä tänään sitten saadaan vai tuleeko sanomista. Kaupunginpojatkin ovat pitkältä kaffetunnilta joutuneet töihin kun jokapuolella putsasivat kävelyteitä kovalla innolla, hyvä homma![]()
Näin on mutta kivoja ylläreitä rakentavat lisää kokoajan, nyt saa vetää kurasikaanin kautta saastamoisen kohdallakin. Saisivat paikata myös asfaltin poistamisensa myös.
Kohta alkaa olla aika polkasta elämän ensimmäinen maantiekausi käyntiin. Tietääkö kukaan onko Saaristokadun pyörätie jo lakaistu?
Edit: Vastaan itselleni, että olihan sitä lakastu ainakin alkumatka kaupungin päästä. Ensimmäistä kertaa koskaan maantiepyörän selässä. Hymy on herkässä.
vesipossu muokkasi tätä : 14.04.2011 at 18.11
Nappulakumien kanssa tulee ajeltua, joten se on suhteellista tuo hiekattomuus. Mutta torstaita muistellen: 99% hiekasta on Saaristokaupunki-Petonen-Levänen-Särkiniemi -kierroksen hiekoista poistettu suurimmilta kaduilta ja niiden vieressä olevilta pyöräteiltä. Sivukaduilla oli paikoin hiekkaa enemmänkin.
Kiitos! Vähän huono päivä olotilan puolesta, mutta onneksi on jo rutiinia, joten näillä mennään, kohta.
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
Ändi peesas Kinnulahteen, jossa kahviteltiin. Siitä jatkoin kovaan vastaiseen eteenpäin. Muistivat muuten meidät siellä ja Karttulassa viime vuodelta. Eka 100 km 20 km/h. Loppukeskari 23+, joten ihan hyvin loppu kulki. Ajoasento on hukassa. Vaikka onhan nykyiselläkin kahteen eka lenkkiin kyennyt 300 km tuuppaamaan. Yritähän spanjassa lihoa.
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
Niin se siellä oli Keitele St1 ja Karttula Abc.
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
200 km
Jos aikaa jonakin päivänä riittää, niin käykää kiekura ajamassa. Hyvä ja selkeä kierros!![]()
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
Oliko perjantain venyttelyllä vaikutusta suutaan tai toiseen? Tänään lisää samaa nöyryytystä.
Oli. Jalat olivat täysin tyhjät perjantain jäljiltä. Ei voiman hiventä. Etureidet tosi kipeät jo lähtiessä myös. Sen verran on talven ajoista rutiinia, että en panikoinut ja ajoin eka puoliskon vastatuuliosuuden niin pintakaasulla, kuin kykenin. Myötätuuliloppusatanen meni ns. sohvalla istuen rullaillessa. Iltapäiivällä on tiedossa itkua ja vollotusta, mutta näillä mennään.
Ride the snake, he's old, and his skin is cold.
Kirjanmerkit