Hieman mietityttää että jaksaisko osallistua tänä vuonna lainkaan. Hinnat nousee ja ruuhkat lisääntyy. Paukut tuskin riittää taas ajamaan ruuhkattomasti.
Toisaalta vielä on omalta osalta kokematta totaallinen märkä/kurakeli ja kunnon vesisade ja sen tuoma yleinen härdelli poluilla. Ja voisi tietty kokeilla ajaa kaksi kierrosta uudella tankilla 
Jos samalla lailla käy tänäkin vuonna, niin teet vaan kylmän viileesti niin kuin sanoin viime kesänä. Annat varakumin tai paikkarasian ja sanot et puhalla vaikka kumi täyteen. Siinä sit voi alkaa mietiskeleämään et ottaisko pumpun seuraavan kerran mukaan. Eri asia toki sit jos on tippunu tai menny rikki pumppu matkan varrella tmv.

Alkujaan tämän lähetti
DrJones
Tälle vuodelle toivon, että arvoisat kanssakilpailijat lajin luonteen huomioon ottaen ottaisivat ihan omat renkaan vaihto ja ketjujen liitos tarvikkeet ja välineet mukaan.
Viime vuonna meni vähän reisille kun ensin vaihdoin oman renkaan ja sitten kun olin pyörään nousemassa tuli kaveri anomaan josko mulla ois rengas sillekkin, kun oli ajatellut lähteä kevyesti liikkeelle :P Siis ihan tarkoituksella oli jättänyt huoltovälineet pois! No en siinä viitsinyt kieltäytyä, niin tuli sitten paikattua kaverin rengas, eikä sillä tietenkään mitään pumppujakaan ollut mukana, nehän nyt vasta painavatkin ja pyörä kulkee ihan eri tavalla kun ei mitään turhaa rojua kanna mukana! Siinä kahden renkaan tunaroinnoissa meni niin paljon aikaa, että jokin mega ryysis kerkes just mennä ohi ja ketutus päissään pistelin heinikoiden ja penkkojen kautta ohi oikeelta ja vasemmalta kun sopiva vauhtista ryhmää ei tietenkään siihen kohti sitten sattunut

Loppukiri alkaa sadan kilometrin jälkeen.
Kirjanmerkit