ElectrobikeGarminHephaGiant
Sivu 28 / 285 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 18 26 27 28 29 30 38 78 128 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 811 - 840 / 8526

Aihe: Talvipyöräily

  1. #811
    Prinsessa Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti PHI Katso viesti
    Talvella on tärkeintä toimivuus, ei ulkonäkö. Kesällä voi sitten panostaa tuohon tyylikkyyteen enemmän.
    Amen. Tosin talvella, kun matkanteko on hitaampaa, näkyy se tyylikkyys/tyylittömyys kauemmin ihmisille...

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Risto Koivunen Katso viesti
    Omasta mielestäni toimivuus on kyllä ulkonäköä tärkeämpää ympäri vuoden. Tietysti jos siihen toimivuuteen saa yhdistettyä jonkinlaista näyttävyyttä, niin se on aina plussaa.
    Tosta toimivuudesta sen verran, ettei enää kyllä ole mitään asiaa tonne väylille ilman vaippahousuja, teknisiä kerrastoja/paitoja/housuja/sukkia/takkeja jne. Ei vaan pysty ajamaan mitään pätkää ilman, kun on nyt tottunut noihin yo. vaateparsiin.
    Mukavuudenhalu on kasvanut huomattavasti!

    Näyttävyys voi olla myös näytettävyyttä: muistelen näin ihanana pakkaspäivänä sitä hikistä heinäkuun hellepäivää, kun vastaan suhasi vanhempi rouvashenkilö bikineissä

  2. #812
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Omat trikooni ovat tällä hetkellä kaapissa talviteloilla, tällä hetkellä ajot sujuvat ihan reisitaskuhousuissa; erityisesti arkikäytössä suurempi määrä taskuja on toiminnallisuuden kannalta suuresti eduksi.

    Mutta ilman tuulenpitävää pyöräilytakkiani en ulos lähde, ja jos matka on yhtään pidempi, niin mielellään vain teknistä paitaa sen alle - lyhyen matkan selviää vielä puuvillapaidalla.

    Arkipyörästäkin lähtivät flätit vuodenvaihteessa pois lukkopoljinten tieltä, kun totesin että tuollakin pyörällä ajoin ainoastaan Laken mainioilla talvikengillä (jotka ulkonäöllisesti muistuttavat lähinnä jättimäistä mustaa siiraa). Ja oma pyöritysnopeuskin alkaa hiljalleen kasvaa sille tasolle, että flätit eivät enää sovellu.
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  3. #813
    Liittynyt
    10/2000
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    797

    Cool

    Saattaa tuo maanantaiaamun työmatka taittua aikas raikkaassa kelissä, -22

  4. #814
    Prinsessa Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Timppa H Katso viesti
    Saattaa tuo maanantaiaamun työmatka taittua aikas raikkaassa kelissä, -22
    Kokeiltu, oli vähän nahkee fillari ja polkija. Vaihteet oli hitaat, kammet pyöri kun hidastetussa filmissä ja hengitys oli työlästä. Pulssi nousi tosi nopeesti ylös, mutta 14km pysty silti vetään ihan ok. Ehkä kaikkeen tottuu

  5. #815
    Liittynyt
    10/2008
    Paikkakunta
    Repovuoren kupeessa
    Viestit
    826
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti PHI Katso viesti
    Talvella on tärkeintä toimivuus, ei ulkonäkö. Kesällä voi sitten panostaa tuohon tyylikkyyteen enemmän.
    Vaikka niin, mutta ei ne sulje toistensa pois. Olen edelleen sitä mieltä että kannattaa satsata kunnon tuulenpitävän aluskerrastoon esim craftilta. Sen päälle voi laittaa ihan mitä vaan ja ei palella. Miksei frakin housuja jos sellainen meno on.
    http://www.pellossalo.fi/

  6. #816
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    Yllättävää miten Kehä3:n Kuusikon mäki oli pienentynyt. Kesällä se tuntuu ihan ponnistukselta verrattuna sitä edeltävään tasaiseen, mutta talvella se tasainenkin on sellainen ponnistus, ettei eroa juuri ole.
    10k-kerhon jäsen

  7. #817
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.397
    Minkälaisilla laseilla suojaatte silmänne tosi kovilla pakkasilla? Tavallisten kesäajolasien kanssa alkaa ikävästi vihloa, kun mennään miinuskympin alle. Laskettelulasit olisivat tietty ilmiselvä ratkaisu, mutta nopeasti sovitettuna ne eivät mahdu yhdenkään omistamani pyöräilykypärän alle.

    Olin jo tänään vähällä ostaa 3M:n rautakauppa-suojalasit, mutta ne näyttivät niin dorkilta, etten kehdannut.

    Olisiko sittenkin pitänyt?

  8. #818
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Kuu
    Viestit
    1.029
    Vaihda kypärä samalla, pysyy pää lämpöisenä:

  9. #819
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Timppa H Katso viesti
    Saattaa tuo maanantaiaamun työmatka taittua aikas raikkaassa kelissä, -22
    Juu, aika raikasta oli. Ja rauhallista, mitä nyt yksi lumenkuljetusauto osui vastaan.

    Isompi yllätys oli se, että matkamittarini lämpömittarin käyttöliittymä on suunniteltu siten, että alle -20 C asteen olevia lämpötiloja ei näytetä. Ilmeisesti suunnittelijat olivat ajatelleet, että kukaan ei kuitenkaan pyöräile niin kylmässä.

    Mitä tulee laseihin, niin itse en ole koskaan käyttänyt mitään erityisiä ajolaseja, vaan pyöräilen normaalit silmälasit päässä.

    Todettakoon kuitenkin, että talvipyöräilyssä ei ole mahdollista näyttää liian dorkalta.
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  10. #820
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti TuH Katso viesti
    Minkälaisilla laseilla suojaatte silmänne tosi kovilla pakkasilla?
    LOL, nuo rautakauppalasit olisivat hiukkasen hilpeät

    Tällaisella rillipäällä on yleensä silmälasit. Pidemmillä lenkeillä on päässä piilarit, enkä käytä niiden kanssa mitään, jollei sitten aurinko muuta sanele. Mun vauhtini on talvella vain puolet kesänopeuksista, joten viima on olennaisesti pienempi. Eilen ajelin muutamia kertoja mäkeä edestakaisin, ja alas tullessa oli kohtalaisesti vauhtia (40 km/h). Siinä pidin välillä aurinkolaseja, mutta en sitten viitsinyt viimeisillä vedoilla, eikä siitä koitunut mitään ongelmia. Yksilöllistähän tuo tarve tietysti on.
    10k-kerhon jäsen

  11. #821
    Liittynyt
    02/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    149
    Tavallisissa silmälaseissa on ongelmana se, että ajoviima pääsee sinne lasien taakse ja aiheuttaa minulla sen, että kun lähtee ajamaan, ensimmäiset puoli kilometriä vesi valuu silmistä oikein reippaasti. Sitten tilanne rauhoittuu, kunnes on tullut sen verran lämmin, että pysähtyessä vetää rillit huuraan...

    Aika viileää oli aamulla, - 26°, kelvillä rauhallista.

  12. #822
    Prinsessa Guest
    "Raikas talvisää"

    Aamun parhaat hörähdykset sain ajatuksesta, kun Rhubarb yhdistäis noi rautakaupan lasit miehekkäisiin viiksiinsä Sori.

    Mä olen sinnitellyt ilman ajolaseja, mikä on ollut todella typerää välillä. Mutta minkäs teet, kun kaikki vähänkään katu-uskottavat urheilulasit tuppaa olemaan liian leveitä mun kuuppaan. Ja varaa ei ole nyt panostaa mihinkään parin sadan Oakleyn ajosettiin...

    Mutta tänään Riston sanoin en voinut dorkemmalta (lue hullulta) näyttää talvivarusteissani, kun Malminkartanon kohdalla läpsin kylmettynyttä takalistoani klo 06.50 liikennevaloissa. Mahtoi autoilijoilla olla hauskaa.

  13. #823
    Liittynyt
    09/2010
    Paikkakunta
    Suomen ainoa kaupunkioikeudet omaava risteys
    Viestit
    2.001
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Risto Koivunen Katso viesti

    Todettakoon kuitenkin, että talvipyöräilyssä ei ole mahdollista näyttää liian dorkalta.
    Tässä Risto osui totuuden ytimeen! Täällä hoodeilla on näkynyt yksi rautakauppalaseja käyttävä kuski. Piristää aina päiväni nähdessäni em. ilmestyksen. Pääasia, että ajaa. Itse en käytä laseja talvella. Joskus talvilenkeillä, kun taivaalta satanut ilmeisesti nuppineuloja (ainakin tuntuneet kasvoissa niiltä) on käynyt mielessä lasien käytön laajentaminen talvisesonkiin.
    Joskus fillarikaverin kanssa naurettiin jo etukäteen ambulanssihenkilökunnan ilmeitä, jos joutuisivat riisumaan onnettomuuteen joutuneen talvipyöräilijän. Voisi normi-ihmiselle oudohkoja asuratkaisuja tulla vastaan päällikerroksen alta.
    SLAVA UKRAINI! Oikeat päätökset eivät tunnu valinnoilta.

  14. #824
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Kello
    Viestit
    2.059
    -32C ja pyörällä töihin vajaa 15km...

  15. #825
    Liittynyt
    09/2008
    Paikkakunta
    Kirkkonummi
    Viestit
    801
    Garmini näytti etelärannikolla -23,5 astetta (matkaa 13km). Muuten meni ok, mut jotain suojainta tarttis hengitysilmaa lämmittämään. Vieläkin aavistuksen ikävä tunne keuhkoissa :/

  16. #826
    Liittynyt
    05/2009
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.530
    Laskettelulaseilla meni ihan OK, mitä nyt vähän alle kilsa ennen kohdetta lämpövuoto kasvosuojaimen alta pääs huurustamaan lasit umpeen ja sit oliki kylmä silmien ympäristössä. Tosiaankin ilma oli kylmää mutta tuon vähän alle 30 min pärjäsi vielä, tuskin ajelen niin paljon tällaisilla keleillä että olisi Psolarille tarvetta. Väliasu oli hieman liikaa ja takki olikin perillä märkä sisäpuolelta.

  17. #827
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.902
    Ihan "normi" keltalinssisillä kakkuloilla tuli tänään 50 minuuttia poljettua.
    Ei ole kauheasti ruuhkaa kevyenliikenteen väylillä näin pakkasilla.

  18. #828
    Liittynyt
    10/2008
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    228
    Oli kyllä vähän jäätävä keli tänä aamuna. Alamäkeenkin piti polkea, sen verran jäykkä meininki.

    Mitä laseihin tulee, niin 3M:n perussuojalasit ovat ainakin minun weapon of choice talvikelille. Myydään myös Zekler-tuotemerkillä hieman halvempaan hintaan, jos haluaa säästää pari euroa.

    Onpa kevyt - taitaa olla sellainen hiilidioksidirunko?

    @KostiOlavi (twitter)



  19. #829
    Liittynyt
    12/2004
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    737
    Kokeilin ite eilen ekaa kertaa jonas.fi:n hengitysmaskia. Se toimi yllättävän hyvin, vaikka on mielestäni huonosti muotoiltavissa (ja muutenki vähän halvan olonen), ja tossa mikä mulla on ei oo kumilenkkiä, itte ompelin siihen ja kauluriin tarran että pysyy edes paikoillaan. Ehdottomasti tarpeellinen väline näillä pakkasilla. Rakenne kuitenkin todella simppeli, meinaan kokeilla tehdä itte paremman jostain jäykästä kankaasta + muotoiltava metallivahvike vaikkapa kahden kangaskerroksen väliin. Oisko vinkkejä mistä kannattaa kysellä semmosta ruostumatonteräsverkkoa?

    Fuskaa myös vähä ilmaa nenän vieriltä, juuri sen huonon istuvuuden vuoksi. Tuntu kuitenki ku pakkasta ois ollu vaan muutama aste, vaikka -20 näytti mittari. Oli muutenkin lämpösempi ku samoilla vaatteilla ilman sitä. Laskettelulasit pitäs kyllä hommata, välillä jääty ripset kiinni toisiinsa hetkeksi. Keuhkoissa ei tuntunu ollenkaan pahalta.

    Vapaaratas arkipyörästä jääty semi-fixiksi jo alkumatkasta, ja tiputti sitten ketjun kerran enneku huomasin että täytyy sitte polkea koko ajan tai ketju on mutkalla. Pitää huoltaa se tänään.
    Anyone can do any amount of work provided it isn't the work she is supposed to be doing at the moment.

  20. #830
    Liittynyt
    07/2010
    Viestit
    232
    Aika kirpeä sää oli kyllä aamulla. Olen itse käyttänyt Psolaria alle -15 asteen lämpötiloissa, mutta sen kanssa ei voi käyttää laseja huurtumisongelman takia. Olen huomannut pärjääväni ihan hyvin ilman laseja talvella, kun ei ole mitään lentäviä ötököitä riesana.

  21. #831
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    6.042
    Saako noita psolareita enää mistään? Itselläni on, mutta tutut ovat kyselleet.
    Omatoiminen pikkupoika kotona, pihalla ja päiväkodissa.

  22. #832
    Igor Pavlovits Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ari_T Katso viesti
    Olen itse käyttänyt Psolaria alle -15 asteen lämpötiloissa, mutta sen kanssa ei voi käyttää laseja huurtumisongelman takia.
    Huurtumisongelman takia olen hylännyt maskien käytön. Viimeksi yritin tässäkin topicissa mainittua varustelekan neoprenimaskia mutta toiseen linssiin muodostui jääkerros työmatkalla ja muutenkin tuntui ettei sitä voi käyttää alle 30 asteen pakkasilla. Merinobuffi on paksuuteensa nähden uskomattoman lämmin ja riittää ainakin omassa käytössä -27 asteeseen asti suojaamaan posket ja leuan.

    Silmien suojaamiseen täytyisi keksiä jotain, sillä normilasit eivät tunnu riittävän kovemmilla pakkasilla. Toimiikohan nuo 3M-lasit silmälasien kanssa?

  23. #833
    Liittynyt
    11/2010
    Viestit
    2.204
    Ajolasit vahvuuksilla. Mulla on Oakelyn Split jacketit ja linssit näissä on isot ja suojaa silmiä kylmältä ilmalta ja oksan iskuilta. Eilen -17 traililla ja kertaakaan ei huurtuneet ja silmät eivät valuneet vettä.

  24. #834
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Kotka
    Viestit
    443
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti rhubarb Katso viesti
    Vaihda kypärä samalla, pysyy pää lämpöisenä:
    Komeet viikset

  25. #835
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Prinsessa Katso viesti
    Mutta tänään Riston sanoin en voinut dorkemmalta (lue hullulta) näyttää talvivarusteissani, kun Malminkartanon kohdalla läpsin kylmettynyttä takalistoani klo 06.50 liikennevaloissa. Mahtoi autoilijoilla olla hauskaa.
    Eiköhän niillä autoilijoillakin ollut tänä aamuna jonkin verran ongelmia omasta takaa. Myöskään bussipysäkillä pakkasen takia peruuntunutta linja-autoa odottelevia ihmisiä ei taida kauheasti kiinnostaa talvipyöräilijöille naureskelu.

    Sitä takaliston kylmettymistä voi pyrkiä vähentämään esimerkiksi hakemalla Biltemasta tällaisen dorkan näköisen viiden euron satulanpäällisen:



    Omalla kohdalla toista talvea käytössä, ja on osoittautunut hyväksi hankinnaksi.
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  26. #836
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    154
    Mul on llu käytössä marraskuusta asti ne Lidlin pyöräilylasit mitä myytiin viime syksynä. Perustelut:
    Niissä on sellanen napsauttamalla kiinnitettävä talvilämmityskappale sisäpuolelle. vähän niin kuin laskettelulaseissa, niis tulee pehmusteet kokonaan ympäri silmän.
    Kylmä viima ei siis pääse silmiin, eikä lämmin hengitysilmakaan niin helpolla huurusta laseja. Nyt en omista kuvaa niistä, merkki on muistaakseni Crivit tjsp, sama mitä kaikki Lidlin urheilukamat on. Hintaa oli komiat 8e ja aivan varmasti hintansa väärtit!

    Edit: Noi:
    http://www.lidl.fi/cps/rde/xchg/SID-...ndex_10329.htm
    LosJormas muokkasi tätä : 14.02.2011 at 18.11
    Ens kesää odotellessa!

  27. #837
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Risto Koivunen Katso viesti
    Sitä takaliston kylmettymistä voi pyrkiä vähentämään esimerkiksi hakemalla Biltemasta tällaisen dorkan näköisen viiden euron satulanpäällisen:


    Ite päädyin köyhän miehen ratkaisuun ja vedän paksun villasukan penkin yli. Mulla on semmonen apaut 30 minsaa kouluun matkaa ja sillä välillä ainakin toimii.

  28. #838
    Liittynyt
    12/2005
    Paikkakunta
    Maunula, Helsinki
    Viestit
    100

    Nokian nastat

    Toissa viikolla irtosi Foxcompista Nokian Extreme-nastarengas hintaan 59 €, ovh. käsittääkseni 99. Okka tosin sanoi olevansa kovassa flunssassa, ehkäpä kuumeen nouseminen on tiputtanut hintaa...

  29. #839
    Liittynyt
    10/2008
    Paikkakunta
    kaarina
    Viestit
    561
    tänään on rullannut tosi heikosti alamäessä

  30. #840
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.902
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti via Katso viesti
    tänään on rullannut tosi heikosti alamäessä
    No ei se ylämäkeenkään kovin hyvin kulkenu.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •