https://twitter.com/ammattipyoraily
Miksköhän mulla on koko ajan sellanen kutina, että clentador jotenki kiemurtelee vielä ulos tästä rysästä...
(Rysästä ulospääsyksi lasketaan myös se, ettei menetä TdF:n voittoa ja saa niin lyhyen pannan, että on jo ens kesänä mukana tourilla.)
Pyöräilyn dopingvalvonnan uskottavuus on kyllä tasan nolla, jos Alberto tästä selviää ilman kunnon pannaa ja tourin voiton menetystä.
Espanjalaiset katso jo Puertossa läpi sormien ja katsoo tässäkin, mutta toivottavasti CAS viimeistään antaa oikeuden toteutua.
OT:
Vieläköhän jostain löytyy lista, missä on Espanjan oikeuslaitoksen Puertosta "armahtamat" pyöräilijät? Ja ketkä niistä on sen jälkeen palanu.
Neil Robertson, Crucible Theatre, Sheffield, 4.5.2010
Helposti. Espanjan pyöräilyliitto päätyy lähes varmuudella vapauttavaan ratkaisuun. Olettaen, että liitto jatkaa samalla linjalla kuin aikaisempina vuosina.
Jos ja kun Contadorin katsotaan syyllistyneen dopingrikkeeseen (CAS:n hamaassa tulevaisuudessa tapahtuva päätös), niin espanjalainen menettää automaattisesti Tourin 2010 kokonaiskisan voittonsa ja keltainen paita ojennetaan A. Schleckille. Tässä menetellään yksinkertaisesti sääntöjen mukaisesti. Dopingrike on dopingrike, ellei toisin tulkita.
Aikataulusta sen verran, että UCI:n viikkokausia kestäneet tieteelliset lisäselvitykset saatiin valmiiksi marraskuun alussa. 8. marraskuuta tiedotettiin UCI pyytävän Espanjan pyöräilyliittoa aloittamaan kurinpitotoimet Contadoria vastaan. RFEC:llä on 3 kuukautta aikaa antaa ratkaisunsa. RFEC:n päätöksen ajallinen takaraja on siis 8.2.2011, mikäli tiimalasin hiekka lähti juoksemaan 8.11.
Ilmeisesti WADA:lla / UCI:llä on tästä jokunen viikko aikaa päättää asian viemisestä CAS:iin, joten urheilun kv. tuomioistuimen työ alkanee pahimmassa / parhaimmassa vasta maalsikuussa 2011. Minulla ei ole tietoa, kuinka kauan CAS käsittelee keskimäärin yhtä juttua, mutta aikaa kuuluu jokatapauksessa useita kuukausia. Laitetaan käsittelyajaksi 6 kuukautta - tällöin Contadorin kohtaloon saadaan lopullinen selvyys syyskuussa 2011.
Mikäli nämä epämääräiset ajalliset skenaarioni pitävät kutinsa, niin Contadorin 2 vuoden pannasta on kulunut jo yli puolet ennen kuin lainvoimainen päätös on tiskissä. Repikää siitä.
Niin kuin totesin, tämä case siirtyy CAS:iin WADA:n / UCI:n osoittaessa tyytymättömyytensä RFEC:n todennäköiseen vapauttavaan ratkaisuun. Contador siis menettää Tourin 2010 voittonsa, mikäli dopingrikeen todetaan tapahtuneen.
Operaatio Puertossa taisi olla mukana muiden hieman isompien lajien espanjalaisstaroja, joten viranomaiset päättivät paketoida tutkinnan (vaikka se syyttäjän käskystä avattiinkin kahdesti uudelleen), eikä case edennyt raastupaan asti. Tietenkin Fuentesin klinikalla vieralleet pyöräilijätkin olivat urheilumaailmassa tunnettuja, mutta yleisen käsityksen mukaan liitettyinä oli myös La Ligan potkupalloilijoita ja ATP-tennistähtiä. Espanjalaisviranomaiset "nostivat tässä vaiheessa kädet pystyyn ja laittoivat valkoisen lipun salkoon". Vyyhti lakaistiin maton alle.
Puertosta löytyy lisäinfoa espanjankielisestä Wikistä. Vaihtoehtoisesti lontooksi tai suomeksi (huomattavasti suppeammat tekstit).
vetooo muokkasi tätä : 29.11.2010 at 01.28
https://twitter.com/ammattipyoraily
Noinhan tuo tulee menemään, sitten vielä jossain välissä sanotaan, että kun ei ole vielä tuomittu niin saa ajaa, jolloin käy kuten Valverdelle. Ajelee kaikessa rauhassa, sponssitulot taattu ja jälkikäteen mitätöidään tulokset. Italiaan tosin ei pitäisi olla mitään asiaa...
Niin, ei varmaan Espanjan liitto annakaan (riittävää) tuomiota. Lähinnä ajattelin, että myös CAS antaa jonkin minirangaistuksen syynä pieni pitoisuus tai jotain tällaista.
Neil Robertson, Crucible Theatre, Sheffield, 4.5.2010
Conta ei enään usko itsekään että jäisi ilman rangaistusta.
http://www.cyclingnews.com/news/cont...urs-if-cleared
Vartioharjun Voigt
Riis samassa artikkelissa: "But if he happened to be punished, it wouldn’t mean that he’s guilty."
Aika helmi.
Tänään tulee kuluneeksi tasan kuukausi siitä, kun Espanjan pyöräilyliitto aloitti Alberto Contadorin dopignjupakan "tutkinnan". Tästä lähtien RFEC maksaa 5 000 Sveitsin frangia lisämaksua jokaisesta kokonaisesta viikosta, kunnes heidän tekemä ratkaisunsa AC-casesta julkistetaan. UCI:n säännöissä lukee, että lajiliitolla on 1 kuukausi aikaa tehdä omat tutkimuksensa valmiiksi ilman rahallisia sanktioita. Lopulliselle ratkaisulle annetaan vielä 2 kuukautta aikaa, mutta jokaiselta täydeltä viikolta joutuu maksamaan 5 000 Sveitsin frangia "viivästysmaksua".
https://twitter.com/ammattipyoraily
Saxo Bank tuntuu luottavat Contadoriin kuin vuoreen, sillä Pistoolimies on nimetty tanskalaistallin kahdeksikkoon Murcian ympäriajossa (2.-6.3.). Asiasta kertoo espanjalainen uutistoimisto EFE.
https://twitter.com/ammattipyoraily
Espanjan pyöräilyliittoa lähellä olevan lähteen mukaan AC-caseen saadaan lisäselkoa vasta helmikuussa. Liiton 4-henkinen paneeli tutkii vyyhteä ja heillä on kahlattavana ilmeisesti tuhansia sivuja erilaista materiaalia.
http://www.cyclingweekly.co.uk/news/...-february.html
https://twitter.com/ammattipyoraily
Säälittävää kyllä:
"
exceptionally complex case
"
Mikä tuossa on complexia. Tyyppi kusee purkkiin/bruuttaa veret tuubiin, kusessa/veressä on kiellettyä ainetta --> 2v kieltoa. Kovin Simplex-keissi olis prkle!!
Mää kyllä fanitan tästä eteenpäin jotain muuta, kunnes sekin kärähtää. VINO RULES!!!! (<--- Vinon käry oli jenkkiläisten propagandaa ja vääristelyä eikä mitään tekemistä todellisuuden kanssa)
Mainittakoon vielä, että Espanjan pyöräilyliiton päätöksen on oltava selvillä viimeistään 8.2.2011. Sen jälkeen UCI:lla / WADA:lla on oikeus viedä juttu yksipuolisesti CAS:n käsiteltäväksi.
https://twitter.com/ammattipyoraily
Minäkin kyllä toivon, että huijarit saadaan kiikkiin, vaikka se ei nyt ihan varmaa ole, että onko doping käry oikeasti tullut. Mutta pilaantuneen lihan selitys oli kyllä aika säälittävä...
Siis tässä oikeesti kohta menee täysi vuosi kärystä ennenkuin äijä saa jonkun oikean tuomion. Siis jumalauta, asiasta vatvotaan vielä varmaan päivää paria ennen Tourin alkua.
Jos MINÄ olisin tuomari (mutta kun en ole valitettavasti) niin antaisin äijän valittaa, sit kun se todetaan syylliseksi niin SIITÄ päivästä alkaen sit se 2 vuotta bannia päälle. Siis tää on naurettavaa tämä että on "väliaikaisessa kisakiellossa" vddu vuoden ajan ja sit jos saa 2vuoden bannin niin eka vuosi korvaantuu jo tällä väliaikaisella bannilla. Banaanin pitäs alkaa siitä kun case on KOKONAAN käsitelty. Siihen asti toki väliaikaisessa kisakiellossa. Näin saakeli loppus paskan vedättäminen ja tuomiot tulis HETI.
Very Complex Case? NOT, only in Spain!
Edit: Ja tyyppi saa jotain monta miljoonaa vuosiliksaa eikä tartte tikkua ristiin pistää ajamisen kanssa. Katkera siitäkin. Alpulla oli kaudella 2010 kisapäivätkin varmaan aika vitusti paljon alemmat mitä jollain Voigtilla tai Voeclerillä joilla tais olla >100 kisapäivää muistaakseni. Alpulla taisi olla joku 40 tai jotain. On siinä päiväliksa kohdallaan... Joo, olen katkera.
Edit2: Katoin ergoillessa tourin etappeja 8 ja 9 tuossa parin päivän aikana, ja voi tsiisus. Etapin 8 lopussa Clentador oli niin säälittävä. Sen se apuajaja veti KOKOAJAN. Clentador vain peesissä. Eikä yritä yhtään mitään! Sen se apuajaja kuuluisi saada isompaa liksaa mitä Clentador. Se teki kaiken duunin. Sit etapin 8 lopussa kun Shclekki iski, niin Alppu jäi seisomaan paikalleen. Ei mitään jakoa päästä edes peesiin. Chaingate vei Andyn voiton, Clentadorilla ei olis ollut MITÄÄN saumoja pysyä peesissä siinä Andyn iskussa. Harmillisesti hän vain ei sit nähnyt kun ajoi ketjuja tieltä keräilleen Andyn ohi ja ajoi Tourin voittoon. Kovin valikoiva on näkö hänellä. Tsiisus. Näkökin huononee kun syö huonoa lihaa!
VesaP muokkasi tätä : 07.01.2011 at 11.53
Hyvää vuodatusta
Sehän on selvä että Espanjoolit yrittää venyttää mahdollisimman pitkään tätä juttua ja keksiä mitä ihmeellisimpiä selityksiä ja kieroiluja, ettei bannia tulisi. Saisi kyllä bannata kohta koko maan.
<- Wasa Natural Born Riders ->
VesaP on kyllä niin asian ytimessä että..
Nyt ja tässä sulle semmoinen iso vihreä pallo !!
Tommaso Primavera - Pannuhuoneen Fausto Coppi
AC-casen uusimmat tapahtumat (perustuvat espanjalaismedia El Paisin lähteisiin):
- Contadorin asianajajatiimin laatimat lisäselvitykset, jotka ovat tällä hetkellä Espanjan pyöräilyliiton käsittelyssä, lähtisivät UCI:lle ja WADA:lle.
- UCI:lla ja WADA:lla olisi muutama viikko aikaa tutustua Contadorin RFEC:lle lähettämiin puolustusasiakirjoihin ja pohtia, ovatko ne riittävän hyvät syyttömyyden vai liian heiveröiset syyllisyyden puolesta.
- Mikäli UCI ja WADA katsoisivat AC:n yhä syyllistyneen dopingrikkeeseen ja määräisivät kilpailukieltoa, Contadorilla olisi mahdollisuus valittaa päätöksestä CAS:iin.
Eli tässä tapauksessa, a) Espanjan pyöräilyliitto ei osallistuisi päätöksentekoon yksinään b) Koko vyyhti saataisiin nopeammassa aikataulussa hoidettua loppuun. Näin ainakin RFEC kuvittelee.
vetooo muokkasi tätä : 09.01.2011 at 16.24
https://twitter.com/ammattipyoraily
Contador kirjoittaa Twitterissä:
No podia haber elegido mejor equipo!
I could not have chosen a better team!
http://yfrog.com/h4djbvwj
Päätös Clentadorin doping-casessa viimeistään helmikuun puolessa välissä:
http://www.cyclingnews.com/news/cont...an-february-15
Saas nähdä kuinka käy!
Veikkaan että mies on syytön, UCI/Wada valittaa CASiin, ja sieltä tulee joku päätös paria päivää ennen tourin alkua ja koko tourin spekulaatiot pyörii vain "ajaako Conta, eikö aja Conta" asian ympärillä.
http://www.hs.fi/urheilu/pyoraily/ar...simmat_uutiset
Miksi vuosi? Ja vuosi mistä? Ei saane Alberto lähtölupaa tulevaan touriin?
Taitaa olla espanjalaiset vähän pakkoraossa, että jotain on tuomittava, mutta Albertoa ei saa suututtaa liikaa.
Edit: oikeat urlit kuntoon...
Aarde muokkasi tätä : 25.01.2011 at 13.51
"Ei tarvitse tietää mihin on menossa, kun tietää mistä on tulossa" -Martti-
Epsanjan pyöräliitto ehdottaa Alpulle vuoden kilpailukieltoa:
http://www.cyclingnews.com/news/cont...terol-positive
Heh, Espanjan pyöräilyliitolla ei kaiketi ollut mitään muuta vaihtoehtoa kuin antaa 1 vuoden panna AC:lle. Vapauttavalla ratkaisulla ei olisi ollut mitään uskottavuutta Espanjan ulkopuolella, ja taas 2 vuoden kisakiellon lätkäiseminen olisi ollut Espanjan pyöräilyväelle liian epäoikeudenmukainen. Tämä case etenee aikanaan - aikaisintaan 6 kk kuluttua - CAS:n ratkottavaksi ja siellä lopputuloksena on 99 % varmuudella 2 vuoden (24 kk) kilpailukielto. Eli mitä AC menettää? Tourin voiton 2010 ja mahdollisuuden osallistua Touriin 2011-2012. Sitten 2013 kova kaksintaisto AC vs. Andy, Tour-voitot AC 2 vs. Andy 3.![]()
https://twitter.com/ammattipyoraily
Meinaatkos vetooo että Conta valittaa. Vai UCI. Vai molemmat..?
Eikös tää pelleilly kannattais melkeen lopettaa tähän "salomonin tuomioon".
Tommaso Primavera - Pannuhuoneen Fausto Coppi
UCI valittanee ainakin.
https://www.instagram.com/xtranza/
UCI/WADA valittaa 100-varmasti. Contador valittaa 80-varmasti. Jätän pienen takaportin AC:n tyytymiselle 12 kk -pannaan, koska se on parempi kuin 24 kk.Elän siinä uskossa, että Pistoolimies tietää doupanneensa, mutta verensiirrossa tms. kävi alokasmainen virhe ja klenbuterol näkyikin useammassa näytteessä. Eikös se mennyt niin, että klenbuterolin ominaisuudet sopivat "peiteaineeksi" (vrt. hemohes & EPO, MM-Lahti 2001)? En ole kovin hyvin perillä, miten eri d-aineet pelittävät, mutta pelkkä klenbuterol lienee aika huono, jos halutaan parantaa suorituskykyä(?)
Onko se klenbuterol vai klembuterol suomeksi?
https://twitter.com/ammattipyoraily
Ja klenbuterolia peiteaineeksi? Veikkaisin laskelmien pettäneen tai veritankkauksessa aineen päätyneen kehoon, mutta en ole törmännyt juttuihin klenbuterolin käytöstä peiteaineena. Toisaalta noi satsien käytöt eivät ole ihan yleisesti tiedossa.
6.7 WTF/kg
Kirjanmerkit