GiantGarminHephaElectrobike
Sivu 62 / 166 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 12 52 60 61 62 63 64 72 112 162 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.831 - 1.860 / 4974

Aihe: Sunnuntain yhteislenkit Oulussa

  1. #1831
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    08-lenkki Pikkaralassa

    Terve,

    Tänään ajeltiin 08-lenkki komean kirkkaassa syksyisessä pakkaskelissä. Shellin pihalle kokoontui aamukasilta 9 pyöräilijää. Aamu oli juuri valjennut eikä lamppua vielä tarvinnut. Aurinkokin suunnitteli pikkuhiljaa horisontin yli nousua.

    Tämän päivän ratamestarina toimi Hannu, joka johdatti joukot ensin Iinatin kuntoradalle ja Ellinmaan kukkuloille. Vanhalla Iinatin tiellä palattiin vähäksi aikaa asfaltille. Metsokankaan ja Linnakankaan kautta ajeltiin Juuruksen tielle.

    Pikkaralan takana oli näytillä aamun ensimmäiset hirvimiehet. Välillä paineltiin jonkin matkaa pitkin peltoa, josta pääsi Viskaalin mäelle. Pikkaralan kylän kautta ajeltiin paikalliselle Shellille aamukahville, jossa saatiin nauttia komeista 08-lenkin nimikkoviinereistä.

    Kahvittelun jälkeen pyöräytettiin kyläkierros Pikkaralassa, josta siirrytiin junanradan toiselle puolen Länsisuon tielle. Loppupätkä tuosta tiestä on nyt linjattu uudelleensiten, että tien toinen pää on nyt Juuruksen tiellä. Tämä pätkä oli minullekin ihan uusi tuttavuus. Mukava, kun näillä lenkeillä pääsee katselemaan myös uusia ja ennen ajamattomia reittejä.

    Madekoskeltä pyöräytettiin vielä kierros Sääskensuon tiellä joak vie meidän suoraan Heiikilänkankaalle. Loppumatka ajeltiin jokívartta pitkin takaisin Haapalehtoon. Loppujutut poristiin Shellin risteyksessä.

    Kiitoksia Hannulle oikein mukavasta lenkistä. Hienoa, että pojilla on GPS-systeemit mukana, että reitin katsoa jälkikäteen netistä. Tällä tavalla sitä oppii uusia reittejä, jonne voi sitten mennä ajelemaan myös omia lenkkejä.

    Rossanoon kertyi tänä aamuna 80 km ajassa 3,35 tuntia. Kiitoksia kaikille oikein mukavasta matkaseurasta.

    Ensi pyhänä minä oon reissun päällä enkä pääse mukaan 08-lenkille. Käväiskää te muut ajelemassa oikein mukava lenkki. Ehtiskö Jari ensi pyhänä opastamaan porukan Hämeenjärven kierrokselle?

  2. #1832
    Liittynyt
    10/2007
    Viestit
    231
    Täsä tämänpäiväinen Traxmeetin tapaan esitettynä. Kiitos Matteus kuvan suurennus vinkistä.
    http://www.traxmeet.com/traxmeet/sho...eid=3134629576

    Mukava lenkki ja mukavaa seuraa

    tv HaMu

  3. #1833
    Jos ei sada, niin passaa, ainakin Haapalehdosta Koiteliin, siitä porukat kyllä osaakin takaisin Haapalehtoon Isonkankaan kautta.
    - fitteekki, hierontaa ja henkilökohtaista valmennusta-

  4. #1834
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    382

    Pyöräilykuvia Mallorcalta

    Tuli taas käytyä Kari Mattilan pyöräilyleirillä viikon verran...kohde Mallorca.
    Sen verran paremmassa kunnossa olin kuin viime vuonna, että kerkes muutaman kuvankin räppäämään aiika kehnolla kameralla kylläkin.

    Mutta katelkaapa jos jaksatte...siis osoitteessa:
    http://pekkal.kuvat.fi
    ...munkkikahvilla tavataan

  5. #1835
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    82
    Pikseleitä on hyvinkin riittävästi Mukava katsella tuttujen kuvia etelän leiriltä. Hienoa Pekka, kun laitoit ne tänne foorumille meidän kaikkien katseltavaksi
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti LTP Katso viesti
    Tuli taas käytyä Kari Mattilan pyöräilyleirillä viikon verran...kohde Mallorca.
    Sen verran paremmassa kunnossa olin kuin viime vuonna, että kerkes muutaman kuvankin räppäämään aiika kehnolla kameralla kylläkin.

    Mutta katelkaapa jos jaksatte...siis osoitteessa:
    http://pekkal.kuvat.fi

  6. #1836
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    382

    Iltalenkillä...

    En koskaan ole ollut mikään pyöräilyn ihmelapsi, mutta tänään tuntui siltä. Syytä pitää hakea joko kadonneista liikakiloista, harjoittelusta tai uudesta cännärin SUPER X crossarista.
    Tuntui hienolta ajaa vihdoin pyörällä, joka reagoi heti kun sitä käskytti. Pyörä tuntuu suorastaan hyökkäävän eteenpäin. Eka kertaa sain runkokoon 56 sopimaan hyvin alleni.
    SUPER X tuntui todella jäykältä ja jämäkältä ajoinpa sitten huonopintaista asfalttia, soratietä tai kivituhkalla päälystettyä kuntorataa. Kaikkea tuli tänään kokeiltua. Sopivaa joustoa pyörästä tietty löytyy...oli kyllä tosissaan mahtava peli!!!

    Suosittelen lämpimästi kaikille jotka hakevat sitä yhtä pyörää millä ajaa maantiellä ja soralla miksei poluillakin. Syksyyn - talveen varmasti joku 35-622 tai 32-622 karkea kuvioinen kumi alle on hyvä valinta ja kesällä maantiekumi 23-622 tai vaikka 25-622 niin kelpaa ajella vähän huononpaakin asfalttia.

    Sori hei, että pistän näin selvää mainosta tällä topiikilla mutta se oli oikeesti niin hyvä....!

    ps. Vai lieneekö se syy sittenkin niissä kadonneissa kiloissa....?
    LTP muokkasi tätä : 20.10.2010 at 20.38
    ...munkkikahvilla tavataan

  7. #1837


    Kelepais kyllä.

    Onko Pekalla isoja kokoja koeajoon asti, jos tuollainen alkaa kovin kovasti kuumottamaan?

  8. #1838
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    382

    Super x

    Ei ole vielä, mutta tulossa kuulemma on....en tiiä kyllä milloin. Yksi 54 ultegra varastossa.
    ...munkkikahvilla tavataan

  9. #1839
    Liittynyt
    05/2008
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    72
    Tämänaamuisen 08-lenkin reitti kaikille niille, jotka ihmettelevät, missä oikein olimme: http://www.sports-tracker.com/#/work...g90gq64l2tl1ea
    Matteus muokkasi tätä : 24.10.2010 at 13.04

  10. #1840
    Tänään oli kasilenkillä suuntana Hämeenjärven kierros, kaiketi kymmenen tyyppiä ilmaantui mustaa jäätä varoen Shellin pihaan. Pururata Hönttämäen suuntaan oli remontoitu kesän aikana, aika hienoa baanaa, leveyttä oli lisätty metrillä. Siitä Auranmajan kautta Alakylän tielle ja järven ympäri Jäälin Shellille kahville. Porukka hajoili siitä Patelan ja Haukiputaan suuntaan loppujen suunnatessa Koitelin kautta takaisin Haapalehtoa kohti. Sää oli soratielenkille vallan mainio, kurakaan ei juuri lentänyt. Ite kääntelin Koitelista kotiinpäin, loput ajeli Kalimenvaaran kautta Haapalehtoon. Mittaa taisi lenkillä olla 65 km, normisettiä. Jaa, missä kuvat, Klossi?
    - fitteekki, hierontaa ja henkilökohtaista valmennusta-

  11. #1841
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    82

    08

    Niinpä.....etten sanoisi, että välillä olimme lähes suon silmäkkeessä

    Haapalehtoon kokoontui perussetti, eli 12 aamuvirkuinta. Reitin suunnittelusta vastasi"nollakasin" soutujaos, joten kysymättäkin oli selvää, että tänään näkisimme Jäälinmeren.
    Kari eriytyi porukasta johonkin aivan alkumetreillä ja Px kurvasi heti kohta sen jälkeen Rokualle päin. Me loput jatkoimme latupohjaa pitkin Auran majan suuntaan. Muuten, kandelakausi on alkanut, joten tästä lähtien 08:lla tarvitaan sitten lamppuja pitkälle kevääseen.
    Auralta käännyttiin hetkeksi asfaltille, jossa sinkulat saivat kyytiä. Hämeenjärvi kierrettiin ja Isokankaantietä ajeltiin vapaataivalvauhtia Jäälin Shellille kahville.
    Tiimi hajosi tauolta ja vain kovakuntoisimmat http://i250.photobucket.com/albums/g...g?t=1287930875 jäivät jäljelle. Vielä tässä vaiheessa yhdellä kuskeistamme olis ollu virtaa vaikka muille jakaa... http://i250.photobucket.com/albums/g...g?t=1287931317 Kuulemma pistämätön ja edullinen valopatentti, jota ei tarvitse lenkkienkään välillä sammuttaa.
    Koitelilta matka jatkui reittimestarin jäädessä kyydistä haravointihommiin. Missäs muuten se punainen talo oli, mistä olis pitäny kääntyä oikealle?... Nimittäin jossain Saarisenjärven maisemissa meillä jäljelle jääneellä porukalla oli mielenkiintoinen ihan ite suunniteltu cyclocross-tyyppinen maasto-osio, missä suon silmäke meinas imasta yhden kuskin.
    Hyvinhän me sitten lopulta selvittiin Kalimenvaarantien kautta Hiukkavaaraan ja Haapalehtoon.
    Tässähttp://i250.photobucket.com/albums/g...g?t=1287933030 loppuparlamenttiporukka.



    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Matteus Katso viesti
    Tämänaamuisen 08-lenkin reitti kaikille niille, jotka ihmettelevät, missä oikein olimme: http://www.sports-tracker.com/#/work...g90gq64l2tl1ea

  12. #1842
    Pläänit huomiselle lenkille?
    - fitteekki, hierontaa ja henkilökohtaista valmennusta-

  13. #1843
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    Huominen 08-lenkki

    Moro,

    Passaisko porukoille huomisella 08-lenkillä Haukiputtaan kierros. Alkumatka Haapalehdosta Auran majalle, josta Alakylän tielle. Hämeenjärven vierestä läpi metsätietä pitkin kohti Haukipudasta. Siellä jonkinlainen kierros ja kahvit esim. Martinniemen ABC:llä.

    Minun paikallistuntemus Haukiputtaan suunnalla on aika heikkoa. Pohjoisen jaos osaa varmaankin opastaa reitin varrella.

    Palailaan takaisin Ouluun jotain toista reittiä pitkin niin saadaan kasaan sellainen mukava rengaslenkki.

    Ensi yönä pitää säätää kellon viisareita tunnin verran taaksepäin. Lenkki lähtee liikkeelle kello 08.00 uutta talviaikaa. Saadaan nukkua tunnin verran tavallista pidempään.

  14. #1844
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    08-lenkki Haukiputtaalla

    Moikka,

    Tänään ajeltiin soratielenkki 11 pyöräilijän porukalla. Kelloja siirrettiin talviaikaan, joten taivas ehti valjeta sopivasti juuri ennen aamukahdeksaa. Lämpömittari näytti peräti +7 C asteen lukemia, eli luvassa oli nita parhain pyöräkeli.

    Alkumatkalla ajeltiin kuntorataa pitkin Auran majalle, josta käännyttiin Alakylän tielle kohti Kiiminkiä. Hämeenjärven takaa ajeltiin mukavaa metsätietä pitkin läpi Haukiputaalle. Yksi hirviporukkakin sattui matkan varrelle. Onneksi piiput osoittivat lepikkoon päin.

    Haukiputtaalla ajeltiin jonkin matkaa asfaltilla ennen kahvia, jotka juotiin tänään Martinniemen ABC:llä. Hyvin maistui kahvi ja pulla koko porukalle.

    Tauon jälkeen palailtiin Kiiminkijoen eteläpuolelle ja sen jälkeen siirryttiin pikkuhiljaa kohti meren rantaa. Tässä vaiheessa minä putosin kartalta, mutta onneksi Juha ja Eero osasivat reitit. Toivottavasti Hannu sai kerättyä reitin talteen loggeriin. Tämä pätkä olisi mukava katsoa netistä uudelleen.

    Jotenkin oltiin kohta merenrannassa Virpiniemen lähistöllä. Loppumatkakin tultiin meren rantoja hipoen vanhan Patelan saha-alueen läpi. Lopuksi ajeltiin Puokkarin kautta takaisin Haapalehtoon.

    Oli hieno lenkki, jossa oli myös uutta ja ennen ajamatonta reittiä. Kiitoksia pojille mukavasta lenkistä. Mustaan kulkuriin tarttui 86 km ajassa 4,00 tuntia.

    08-lenkit jatkuvat taas ensi sunnuntaina. Lähtö on parinteiseen tapaan kello 08.00 Haapalehdon Shelliltä.

  15. #1845
    Oops, heräsin puoli kasilta, eipä ehtinyt mukaan. Piti säveltää oma lenkki iltapäivälle. Eipä ole Hannusbaari enää auki
    - fitteekki, hierontaa ja henkilökohtaista valmennusta-

  16. #1846
    Liittynyt
    10/2007
    Viestit
    231
    Juu, päivän reitti tulee varmaan huomenna näkyviin. Tuntuu olevan piuhat tiukalla serveriin. Olisko jotain huolto hommia??

    tv HaMu

  17. #1847
    Liittynyt
    10/2007
    Viestit
    231
    Täsä sunnuntain kierros. Jostain syystä ensimmäiset kilometrit ovat jääneet tallentumatta???

    http://www.traxmeet.com/traxmeet/sho...eid=3173163669

    tv HaMu

  18. #1848
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    Huominen 08-lenkki

    Moro,

    Ajettelin heittää tänne alustavaa reittiehdotusta huomiselle aamulle. Haapalehdosta voisi ajella Valkeiselle, josta Murtoselän kautta Sanginjoen tielle. Sankivaaran kautta Madekosken sillalle, josta Pikkaralaan. Juuruksen tien kautta Mourunkiin, josta kahville Zeppelinin Shellille.

    Kahvin jälkeen katsotaan sitten reitti jotain kautta takaisin Haapalehtoon.

    Väänsin äsken jo nastakumit Rossanon alle, kun näytti maa jo sen verran valkoiselta.
    Lähtö aamulla Haapalehdon Shelliltä kello 08.00, tervetuloa!

  19. #1849
    Liittynyt
    10/2007
    Viestit
    231
    Täsä tämänpäiväinen kierros.
    Nastarenkaat oli poikaa ja lumesta vastusta ihan rittävästi.

    http://www.traxmeet.com/traxmeet/sho...eid=3185841109

    tv HaMu

  20. #1850
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    08-lenkki lumella

    Moro,

    Tänään ajeltiin talven ensimmäinen lumikelin lenkki. Taivaalta oli tullut lunta niin paljon, että nastarenkaat piti kaivaa naftaliinista esiin. Pakkastakin oli sen verran, että isot kinttaat olivat se paras valinta kylmää vastaan.

    Aamukasilta Shellin pihalle kokoontui 8 pyöräilijää. Suunnaksi otettiin aluksi Valkeisjärvi ja Murtoselkä. Sanginjoella lunta oli jonkin verran enemmän kuin kaupungissa. Aamun ensimmäinen pilssiveden tyhjennystauko pidettiin Sankivaarassa ison lumikasan juurella. Rantapolkua pitkin siirryttiin Sanginsuuhun ja joen eteläpuolelle.

    Sanginsaaren tien kautta ajeltiin Pikkaralaan, josta matka jatkui kohti Hangaksen tietä. Autot eivät olleet vielä ehtineet tampata teitä tälle aamulle. Keulamiehet saivat tehdä ladun avaajan hommia ja muut tulivat samoja renkaanjälkiä pitkin perässä. Kyllä tuon lumen vastuksen huomasi selvästi kun ajeli letkan keulassa.

    Kahville ajeltiin Kempeleeseen Zeppelinin Shellille. Tässä vaiheessa nälkä ja jano vaivasivat, joten munkkikahvit tekivät kauppansa. Siinä jossain vaiheessa oli puhetta Tervareitistä jonka px oli ajanut läpi pari viikkoa sitten. Hienoja kuvia olit px ottanut sieltä reitin varrelta, löysin ne äsken tuolta palstalta. Täytyy nostaa hattua tuollaisille 12 tunnin lenkeille!

    Paluumatkalla ajeltiin aurattuja pyöräteitä pitkin. Kempeleessä oli aura kiillottanut pyörätien sen verran liukkaaksi, että ässämutkassa yksi pyöräilijä meni nurin. Onneksi mitään pahempaa ei sattunut. Kylän jälkeen tehtiin pieni kierros Oulunsalon suuntaan. Polarin lähellä olevassa alikulkutunnelissa oli tulva. Vettä oli noin 10 cm alikunkulun pohjalla. Onneksi siitä pääsi kuitenkin kuivin jaloin läpi.

    Äimänraution kohdalla ajeltiin hevosten treenireittiä pitkin Oritkariin. Huomasi, että tässä oli ajettu kärryillä märkänä aikana, koska syvät urat olivat nyt jäätyneet. Yksi Cännärikuski käväisi hetken metsähallituksen puolella, mutta pääsi heti kohta takaisin baanalle. Tämä sama reitti jatkui myös Oritkarintien toisella puolella ihan Vehon nurkalle asti.

    Loppumatka ajeltiin pyöräteitä pitkin takaisin Haapalehtoon. Tästä ne talven lumilenkit nyt taas alkavat. Ainakin ensi viikoksi tuntui lupailevan pakkasta, eli nastarengaskelit jatkuvat toistaiseksi. Kotona vilkaisu mittariin, 79 km ajassa 3,50 tuntia.

    Ensi pyhänä on isänpäivä, jolloin 08-lenkkiä ei ajeta. Keskitytään silloin ihan rauhassa kahvin juontiin ja kakun syöntiin. 08-lenkit jatkuvat taas kahden viikon kuluttua.

  21. #1851
    Liittynyt
    10/1999
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    974
    Hei, jos näkyy jossain puskissa tai muualla ylimääräistä harmaata Trek 4300 Disc -pyörää niin koodia. Tyttökaverilta pöllittiin moinen keskustasta Stockmannin edestä. Vaijerilukko siististi poikki klo 18.55 pe-iltana, tapahtuma nimittäin näkyi kamerassa. Voimansiirto oli niin finaalissa, että uusi haltija tuskin on pyörää kovin kauas viittinyt ajaa. Erikoistuntomerkkinä erittäin kulunut pystyputken maalipinta ketjulukon käytöstä, nyt sitä vaan ei ollut käytössä... Olis kiva jos pyörä löytyis. Tällanen se oli:




    Tässä kun rakentelen korvaavaa vekotinta, niin tarvis vannejarrulle ja kasettipakalle soveltuvan takakiekon, mallia halpa. Kellään joutilasta?

  22. #1852
    Liittynyt
    03/2006
    Paikkakunta
    Oulu / Syöte
    Viestit
    1.818
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti EKH Katso viesti
    ...siinä jossain vaiheessa oli puhetta Tervareitistä jonka px oli ajanut läpi pari viikkoa sitten. Hienoja kuvia olit px ottanut sieltä reitin varrelta, löysin ne äsken tuolta palstalta. Täytyy nostaa hattua tuollaisille 12 tunnin lenkeille!
    Tuossa vielä linkkiä muillekin: http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...&postcount=345

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti EKH Katso viesti
    Kylän jälkeen tehtiin pieni kierros Oulunsalon suuntaan. Polarin lähellä olevassa alikulkutunnelissa oli tulva. Vettä oli noin 10 cm alikunkulun pohjalla. Onneksi siitä pääsi kuitenkin kuivin jaloin läpi.
    Kävin iltapäivällä lenkin jälkeen heittämässä vanhemmat lentoasemalle ja tarkistin samalla tuon alikulkutunnelin. Sehän oli käyty kuivaamassa, eli palaute meni perille! Muillekin vinkiksi, että Tienkäyttäjän linjaan voi soittaa kaikesta tuollaisesta, esim. tien kunnossapitoon liittyvistä asioista ja he välittävät tiedon eteenpäin oikealle taholle. Puhnro 0200-2100.
    px / pekkatahkola@youtube / ptahkola@instagram / syotemtb.fi / pappiskapartio.blogspot.fi / krossikommuuni.fi

  23. #1853
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Kello
    Viestit
    2.059
    Hienoja kuvia pxllä ja älyttömiä reissuja ajat !
    Ja nuo EKHn porukan lenkit on pitkiä huikosia kovalla keskinoppeuella. Kiitoksia reittikertomuksista !

  24. #1854
    Liittynyt
    05/2009
    Viestit
    145
    [QUOTE=EKH;1506441]Moro,

    Tänään ajeltiin talven ensimmäinen lumikelin lenkki. Taivaalta oli tullut lunta niin paljon, että nastarenkaat piti kaivaa naftaliinista esiin. Pakkastakin oli sen verran, että isot kinttaat olivat se paras valinta kylmää vastaan.

    Aamukasilta Shellin pihalle kokoontui 8 pyöräilijää. Suunnaksi otettiin aluksi Valkeisjärvi ja Murtoselkä. Sanginjoella lunta oli jonkin verran enemmän kuin kaupungissa. Aamun ensimmäinen pilssiveden tyhjennystauko pidettiin Sankivaarassa ison lumikasan juurella. Rantapolkua pitkin siirryttiin Sanginsuuhun ja joen eteläpuolelle.

    Sanginsaaren tien kautta ajeltiin Pikkaralaan, josta matka jatkui kohti Hangaksen tietä. Autot eivät olleet vielä ehtineet tampata teitä tälle aamulle. Keulamiehet saivat tehdä ladun avaajan hommia ja muut tulivat samoja renkaanjälkiä pitkin perässä. Kyllä tuon lumen vastuksen huomasi selvästi kun ajeli letkan keulassa.

    Kahville ajeltiin Kempeleeseen Zeppelinin Shellille. Tässä vaiheessa nälkä ja jano vaivasivat, joten munkkikahvit tekivät kauppansa. Siinä jossain vaiheessa oli puhetta Tervareitistä jonka px oli ajanut läpi pari viikkoa sitten. Hienoja kuvia olit px ottanut sieltä reitin varrelta, löysin ne äsken tuolta palstalta. Täytyy nostaa hattua tuollaisille 12 tunnin lenkeille!

    Paluumatkalla ajeltiin aurattuja pyöräteitä pitkin. Kempeleessä oli aura kiillottanut pyörätien sen verran liukkaaksi, että ässämutkassa yksi pyöräilijä meni nurin. Onneksi mitään pahempaa ei sattunut. Kylän jälkeen tehtiin pieni kierros Oulunsalon suuntaan. Polarin lähellä olevassa alikulkutunnelissa oli tulva. Vettä oli noin 10 cm alikunkulun pohjalla. Onneksi siitä pääsi kuitenkin kuivin jaloin läpi.

    Äimänraution kohdalla ajeltiin hevosten treenireittiä pitkin Oritkariin. Huomasi, että tässä oli ajettu kärryillä märkänä aikana, koska syvät urat olivat nyt jäätyneet. Yksi Cännärikuski käväisi hetken metsähallituksen puolella, mutta pääsi heti kohta takaisin baanalle. Tämä sama reitti jatkui myös Oritkarintien toisella puolella ihan Vehon nurkalle asti.

    Loppumatka ajeltiin pyöräteitä pitkin takaisin Haapalehtoon. Tästä ne talven lumilenkit nyt taas alkavat. Ainakin ensi viikoksi tuntui lupailevan pakkasta, eli nastarengaskelit jatkuvat toistaiseksi. Kotona vilkaisu mittariin, 79 km ajassa 3,50 tuntia.

    Ensi pyhänä on isänpäivä, jolloin 08-lenkkiä ei ajeta. Keskitytään silloin ihan rauhassa kahvin juontiin ja kakun syöntiin. 08-lenkit jatkuvat taas kahden viikon kulut]



    Samaan aikaan Gran Canarialla oli vähemmän lunta (http://picasaweb.google.com/Ristopra...iS59uD19u9wAE#).

    Muuta vikaa ei reissussa ollut kuin lystiä kesti vain viikon. Vuokrattiin pyörät viideksi päiväksi Happy-Biking:stä (uudemmat pyörät vähän kalliimmalla löytyy Free-Motion:lta, suosittelen (http://www.free-motion.net/)) ja kilometrejä kertyi vajaa 300. Kelit ja tiet pääosin aivan loistavia, samoin ajofiilikset.

  25. #1855
    Sepe Guest
    Upeita kuvia Ristolla! Tänne odotetaan huomiseksi lumimyräkkää, täytynee pistää kello soimaan vähän aikaisemmin että ehtii ajoissa töihin.

  26. #1856
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    382

    Hymy Auranmajalle 27.11.

    08- Lenkin päätäjäiset, lenkki 2h, sauna, ruokailu ja paljon muuta. Siis Auranmajalle 27.11. alk 16.00 ja 2h lenkki jonka jälkeen sauna n.1h ja sitten ruokailu alk. 19.00. Sen jälkeen tukeva paketti INFOA vuodelle 2011. Kannattaa ehdottomasti tulla mukaan!!!
    Ruokailu saunoineen ja tilavuokrineen maksaa jokaiselta osallistujalta vain 12 euroa, jonka kerää majanemäntä Seija Karvinen ennen ruokailua. Hyvää ruokaa tiedossa ja päälle kaupungin parhaat munkkikahvit....
    Tervetuloa mukaan!!!
    08-lenkki / OTC
    ps. alkoholipitoisia juomia ei ole tarjolla tänä vuonna eli jos haluat ottaa saunajuomaa mukaan tuo se itse.
    ...munkkikahvilla tavataan

  27. #1857
    Mitäääähh Lauantaina! Missä sunnnuntain saunailta, kysyn vaan!
    - fitteekki, hierontaa ja henkilökohtaista valmennusta-

  28. #1858
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    382

    Kuvia...

    Jouni Kososen ottamia kuvia Mallorcalta 20 kpl osoitteessa:
    http://pekkal.kuvat.fi
    ...munkkikahvilla tavataan

  29. #1859
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    Huominen 08-lenkki

    Moro,

    Ajellaan aamulla aurattuja pyöräteitä pitkin kahville vaikkapa perinteiselle Tupoksen ABC:lle. Lupailee kipakkaa pakkaskeliä, joten rapakaaria ei tarvita.

    Nyt nastakumikautena pitää kiinnittää huomiota rauhalliseen vauhtiin. Kahtakymppiä kovempaa ei nyt tarvi ajella, kahville ehtii kuitenkin ennen sulkemisaikaa. Tärkeintä on, että ajetaan rauhallista pk-vauhtia.

    Lähtö aamulla kello 08.00 Haapalehdon Shelliltä, tervetuloa!

  30. #1860
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    1.439

    08-lenkki Tupoksessa

    Moro,

    Tänään ajeltiin 08-lenkki sellaisessa vanhan ajan talvikelissä. Pakkasmittari näytti aamulla -9C asteen pakkasta. Aamuhämärälle Shellin pihalle kokoontui 8 pyöräilijää. Katseet suunnattiin etelään kohti Tupoksen ABC:n notkuvia munkkitiskejä.

    Alkumatkalla ajeltiin Kastellin kautta Patamäkeen ja Maikkulan kartanon nurkilta vanhalle Iinatintielle. Metsokankaalla katseltiin uusia ja komeita taloja. Kempeleessä matka jatkui Rajakorven tiellä, joka tuntui olevan melko kuoppaisessa kunnossa.

    Tyrnävän tiellä päästiin ajamaan sulalla asfaltilla muutama kilometri ennen kahville menoa. ABC:n kuuma kahvi sulatti mukavasti huurteisia miehiä. Paikalla tuntui olevan kaikki Tyrnävän isännät omassa aamuparlamentissaan.

    Kahvin jälkeen matkaa jatkettiin Tupoksen kylän läpi kohti meren rantaa. Leton tien kautta ajeltiin Oulunsaloon kiitoradan päähän, jossa pidettiin pieni pissitauko. Taivaalta tupsahti sopivasti paikalle Finnarin kyyti Helsingistä. Matkaa jatkettiin kuitenkin edelleen kahdella rattaalla kohti kaupunkia. Lentokentältä on nyt viimeinkin tehty pyörätie Oulunsalon kylälle.

    Oritkarissa pysähdyttiin keventämään paiolastia siinä tutulla paikalla, jossa on nykyjään oikein komea muistokivi toisessa maailmasodassa kunnostautuneiden ruotsalaisten vapaaehtoisten ilmatähystäjien muistoksi.

    Loppuparlamentti poristiin pitkästä aikaa Merijalin rannassa. Tässä vaihessa porukka jakautui kolmeen osaan, eli jokainen kohti omaa lounaskattausta. Pari kaveria lähti vielä kiertämään Madekosken lenkkiä lenkin päätteksi.

    Kiitoksia pojille mukavasta lenkistä. Rossanoon kertyi tänään 74 km ajassa 3,31 tuntia. Vauhtikin pysyi ihan rauhallisissa lukemissa, joten letkassa oli oikein leppoisaa ajella.

    08-lenkit jatkuvat ensi lauantaina. Lenkki lähtee liikkeelle Auran majan pihalta kello 16.00. Ajetaan pyöräteitä pitkin parin tunnin lenkki ilman kahvitaukoa. Lenkin jälkeen päästään saunaan. Auran majalla on sauna lämpimänä kello 18 alkaen. Tuntia myöhemmin tarjolla on ruokaa edulliseen 12 euron hintaan. Kaiken kruunaa tietenkin munkkikahvit.
    Tervetuloa Auran majalle! Tarjolla on myös tietoa 08-lenkin ja OTC:n yhteistyöstä.

    Ensi viikonlopun lenkki on siis lauantaina eikä sunnuntai-aamun 08-lähtöä ajeta lainkaan. Tavalliset sunnuntai-aamun 08-lenkit jatkuvat taas kahden viikon kuluttua.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •