nimenomaan ! u-lukko tai muu järeä ketjulukko aina rungon läpi lampputolppaan tms kiinteään esineeseen kiinni ja sitten vasta vaijerilukolla tms ne kiekot kiinni samaan lukkoon (yleensä vain etuvanne kannattaa kiinnittää sillä yleensä vain siinä on pikalukitus tms ja takavannetta ei saa niin helposti pois eli siinä on enemmän vaivaa sählätä ketjujenkin kanssa yms)
- Mitä etuja on pyörän keksimisestä? Neliskanttinen pyörä pomppii. -
Minikokoinen U-lukko on tietysti keventelypyörään sopiva. Isot U-lukot kun painavat niin paljon. Jos pyörän kiinnittää pelkästä takarenkaasta takakolmion sisäpuolelta, niin pyörä on yhtä varmasti kiinni, kuin rungon+renkaan läpi kiinnitettäessä. Sheldon Brown'in Lock Strategy'ssa on hyvää juttua aiheesta.
Kiekot voi kiinnittää linkuilla, joihin tarvii kuusiokoloavaimen. Säästyt raahaamasta vaijeria mukana, mutta kiekot ei lähde käveleen ihan itsestään. Jos kiekot kiinnittää vaijerilla, niin sen saa yhtä nopeasti irti kuin kuusiokololinkut, jos on työkaluin varustautunut varastamiseen. Tuossa esim BBB linkut:
http://www.bike-components.de/produc...anner-Set.html
Jos on arvokkaat kiekot, niin silloin voi hommata Pitlock linkut, joihin tarvii "uniikin" merkatun erityisavaimen. Niitä ei kukaan muu kuin sinä sillä omalla avaimellasi voi avata muutoin kuin väkivalloin.
http://www.bike-components.de/produc...Hinterrad.html
http://pitlock.com/
Miten määritän katon kestävyyden kun haluaisin pyörät laittaa katosta roikkumaan? Ei nyt ihan viitsisi vain heittää kiinni ja toivoa parasta. n. 1920 rakennettu talo, katto on varmaan kiveä?
"Sun elämä on kuin katsoisi hidastettua junaturmaa"
www.pauliinapohtii.blogspot.com
Stadissa on suurimmassa osassa katot kunnon kamaa, mutta sit on niitä vanhempia taloja, joissa katto on tehty rimoista, jopa oljista, jotka on sitten rapattu.
Eli jos poranterä uppoo helposti, niin keksi toinen säilytyskeino, jos pora ei uppoo on katto kestävää materiaalia. Yleensä sieltä löytyy tukevaa tavaraa ennen yläkerran asuntoa, mutta joskus joutuu vetämään 15cm propun.
Uuden pyörän keulassa (Fox 32 ) postmount kiinnikeet, nyt haluaisin kuitenkin vaihtaa jarrut vanhoihin turvallisiin Mono Mineihin(180mm levy), joissa IS -kiinnitykset, adapteria tuohon ? Olen löytänyt mielestäni, mutta varmistakaa olettamukseni. Ostopaikka linkin kera![]()
twentyniner muokkasi tätä : 13.10.2010 at 19.10
Läskillä on kerrankin hauskaa 😍
Jollei fillareita ole pakko saada nimenomaan roikkumaan kattoon, niin suosittelen tata: http://ikeahacker.blogspot.com/2008/...bike-rack.html
Askartelin kevaalla tuollaisen kahden tolpan version. Hieno, halpa ja toimii hyvin.![]()
Tsekkaa koolausilmaisimella tai koputtelemalla, mistä löytyis puuta, johon voi ruuvata kiinni. Palkit pitäis olla sen verran jämäkät, että pyörä pysyy hyvin. Kyllähän niiden pitää kannattaa se kattokin
Joissain vanhoissa taloissa näkee ihan jo silmällä missä ne koolaukset menee.
Itse ostin joskus koolausilmaisimen tyyliin 10 eurolla Clas Ohlsonilta ja hyvin on toiminut, vaikka olikin halpislaite. Sillä ei tosin näy sähköjohdot, mut ehkä noin vanhassa talossa on pintavedolla?
Kiitos vastanneille! Täällä on huonekorkeus 360 cm joten pitää pyytää veljeä poran, tikkaiden ja vaikka sen koolausilmaisimen kanssa tutkimaan asiaan. Kaks pyörää hengaa eteisessä jaa on se kumma ettei noi tunnu riittävän. kattoon sais helposti 4 roikkumaan. Seinät on täällä niin hepposta kamaa että se seinäteline ei kyllä onnistuis, toivottavasti katto on tosiaan tukevaa kamaa.
"Sun elämä on kuin katsoisi hidastettua junaturmaa"
www.pauliinapohtii.blogspot.com
Käykös tämä reba: http://www.bike-discount.de/shop/kS1...te-option.html
Näiden kiekkojen etuakselille? http://www.chainreactioncycles.com/M...?ModelID=20794
Noissa on molemmissa normaali 9 mm pikalinkkuakseli.
Miksi et muuten osta kiekkoja samasta paikasta kuin keulaakin? Olis halvempaa:
http://www.bike-discount.de/shop/k64...c.html?mfid=43
Kannattaa niistä seinistäkin katsoa ne koolaukset, jos ainoa syy kattoon ripustamiseen on se, että seinät on hepposta kamaa. Esimerkiksi tuo edellä mainostettu IKEA-hack vaikuttaa kätevältä.
Eihän uudempaankaan taloon kannata mitään raskasta ripustaa vaan kipsilevystä tms. roikkumaan. Eihän se toimi. Sen sijaan niistä koolauksista voi laittaa roikkumaan järeääkin tavaraa.
Uskoisin että Sramin peukkuvaihtaja (X.7) osaa ohjata saman lafkan road (Rival) -takavaihtajaa mutta saanko vielä faktaa asian tiimoilta?
Eedith; Vaihdevipu olisi 2011 mallin 10s 1:1 suhteella (• Compatibility: SRAM 1:1® rear derailleurs, SRAM, Shimano® front derailleurs), vaihtaja pari vuotta vanhempi 10s Exact Actuation eli sama yhden suhde yhteen toiminta maantieosasarjoihin..?
micoz muokkasi tätä : 14.10.2010 at 16.59
Miten paljon uuden renkaan pitää heittää vanteelle asennettuna että menee valmisteviaksi, eikä "kyllä se siitä ajan kanssa" -ongelmaksi? Nyt noin 10 kertaa takana paineita pois + takasin + saippualientä + reilut 4-5 baria + jne takana, ja kyllä se silti yhdessä kohtaa tekee ihan kunnon kiemuran tuo renkas....
Tsätti: #fillarifoorumi @IRCNet
- Mitä etuja on pyörän keksimisestä? Neliskanttinen pyörä pomppii. -
Ei varuste kysymys mutta pikakysymys kuitenkin... Kummalla talveen (siis nastojen kanssa), täysjousitetulla vai takajäykällä ? (onko siinä siis jotain syytä miks täpäri ei toimisi kunnolla talvella tai jostain vastaavaa...)
Sopiiko uudistettu 105-sarjan ketju (cn5701) vanhoihin 105-pakkoihin (5600)?
Tilaongelman takia pitäisi maantiepyörä saada seinälle. Nyt pitäisi äkkiä löytää hyvä, ja pyörälle hellä, teline joka ei itsessään paljoa tilaa vie, mielellään sellainen että saa taitettua melkein piiloon kun fillari ei ole siinä.
Jos jostain suunnalta Leppävaarasta itäänpäin löytyy niin ehtisi noutaa duunin jälkeen. Netistäkin voi tilata mutta kun on kiire kiire kiire...![]()
/Pete
Biltemasta saa tämäntyylisen telineen 9 eurolla:
Voi taittaa seinää vasten sillon kun ei käytä.
Tuli vielä mieleen, että jos tilata voit, niin Minouralla on kivan näköinen teline:
![]()
Mistä saisi sellaisia plugeja haarukan ohjainputken alarööriin. Etulokareiden kiinnitykseen kahteen eri fillariin tarvitsisin. Kun molemmissa nyt Exoticin kuitukeula eikä paikkaa lokarin yläruuville muuten.
Laittaisin sellaisen ruuviplugin ja sieltä alas laitan raudan tms johon lokari kiinni.
Raikku muokkasi tätä : 19.10.2010 at 17.32
Jos kaulaputki on alumiinia, niin voihan sinne lyödä alakautta kävyn sisään jolloin on paikka mihin lokarin laittaa kiinni. Tuo on tietysti aika pysyvä ratkaisu, mutta ei näy päälle jos lokari pitää joskus saada pois.
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
Nykyisin keulojen kaulaputket ovat kartiomallisia eli alapäässä on pienempi reikä kuin ylhäällä.1 1/8 kävyllä ei onnistu alakautta.
Tässä mielestäni yksi hyvä vaihtoehto pyörän seinäkiinnitystelineeksi. http://www.fun-corner.de/index.php?c...0d91s6boi4ms67
Mulla noita roikkuu kaksi tallin seinällä. Jämäkkä ja hyvä suojaus rungolle. Kestää vertailun ainakin tuohon Minoran tekeleeseen. Hintakin on puolet halvempi.
Kirjanmerkit