
Alkujaan tämän lähetti
Haltiakeijo
Millaiseenkohan käyttöön nuo Lidlin ajolasit on tarkoitettu. Keskitummat linssit vetivät umpihuuruun sen pään ympäri tulevan remmin ja pehmusteen kanssa viisi minuuttia ennen kuin tuli edes lämmin. Ilman pehmustetta ne ovat todella epämukavat ja menevät silti huuruun.
Pitää antaa niille vielä mahdollisuus sankojen kanssa. Harmi vaan, kun tuon remmin ja pehmusteen kanssa ne istuvat tosi mukavasti meikäläisen kaaliin. Oranssiin linssiinhän paketti mainostaa anti-f(r)og-pinnoitusta, miten toiminee, en ole testannut.
Takin joutuu palauttamaan, L-kokoisessa ei riitä hihat (192cm/85kg), XL on taas ainakin mustana (muita värejä ei JKL:n puodeissa enää maanantai-iltapäivällä ollut) niin muodoton kauhtana, ettei sitä viitsi laittaa päälleen edes pimeään metsään.
Myös pitkähihaisen ajopaidan leikkaus on melko erikoinen, ei oikein mun ruumiinrakenteelle istu, mutta jääköön nyt, kun sen ehdin jo kurata.
Pitkät ajohousut sen sijaan vaikuttavat paremmilta kuin pari vuotta sitten ostetut vastaavat.
Kirjanmerkit