Lainaus Alkujaan tämän lähetti kalppinokka Katso viesti
Nyt taas tarvitaan nuita edellämainittuja Gurutuksia (JiiPee:llä lisättynä).

Tuosta polusta mitään kokemuksia?
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/l...487396&lang=fi

Siis onnistuisko tämmöiselle puuhastelutason polkijalle tuo: lähtö Tenon varresta (Baddá), siitä etelään Orosoaivi-Loktoaivi (polku loppuu...) >
Utsjoen retkeilyreitille > Goahppelasjavrin tuvalle. Siitä paluu tielle retkeilyreittiä (mieluiten pohjoisempaa haaraa Roavvoaivi> Johtalanvarri> Utsjoki). Sen toisen haaran Goahppelas > Mantojärvi olen kulkenut jalan ja tiedän että polku on pientä, joten näillä taidoilla tuuppaamaankin joutuu. Onko kellään kokemusta tuosta pätkästä?

Vaihtoehtona olisi jokin muu polku Utsjoen suunnilta, mutta tuossa yllämainitussa houkuttelee tupa, kun ajankohta on nyt syyskuun alussa. Suositelkaa Tietäjät! Mitä vaan polkuja Utsjoen suunnilta.

Tai olisko joku retkeilyhenkinen polkija niihin aikoihin pohjoisessa, että voisin tunkea mukaan samalle polulle? Ehkä 2-4 päivän keikasta kyse.

Sen Mieras-Pulmanki- välin haluaisin tietenkin myös ajaa, mutten välttämättä tuohon aikaan vuodesta yksin sinne lähde ainakaan koko väliä ajamaan, mutta toki jos seuraa löytyy (ja sitä seuraavalla viikolla patikoin niissä maisemissa joka tapauksessa).

kyseleepi kalppinokka
En kuulu kyllä em.guruihin, mutta kelvannee minunkin neuvot



Baddasta lähtee maastoautolla ajettu tie, joka menee aina Loktaoaiville saakka. Tie on melko helppoa ajettavaa, lukuunottamatta alun jyrkähköä nousua. Loktajärveltä Kuoppilasjärven autiotuvalle on tunturia, jota pystyy ainakin osin ajamaan. Autiotuvalta lähdettäessä polku nousee rinteeseen ja seurailee Kuoppilasjärveä. Tällä osuudella on muutamia puroja ja kosteikkoja. Järven pohjoispäästä polku nousee kohti Roavveoaivia ja ylittää pienen kosteikon. Roavveoaivilta on mukavaa laskua aina seuraavalle pikku kosteikolle. Seuraavan kerran joutuu taas tunkkaamaan Oadasanjärven kohdilla, jossa on kivikkoa ja silta, joka ylittää järvien välissä olevan joen. Lähellä Loazzejärveä on pienen puron ylitys ja pari kosteikkoa. Ennen Johtalanvarria on pieni suo ja vaaran pohjoispuolella on myös pieni suo. Tämän jälkeen reitti hieman vaikeutuu, kun tullaan puurajaan. Kosteikkopaikkoja on aina Utsjoen kylälle saakka.

Suunnittelemasi reitti on pääasiassa ajettavaa ja voin suositella. Jos aikaa on, niin käy ihmeessä katsastamassa Pirkejoen putousta ja Kuoppilasjärven vanhaa kammia (vieressä on nykyään rajavartijoiden mökki)


Muita reittejä Utsjoen alueella esim. Utsjoen Ailiggaalla (itäpuolella) olevat maastoautotiet. Lähtöpaikkana voisi olla Niemelä, josta menee tie Ailiggaan mastolle. Reiteille kannattaa lähteä tästä.

Reitti nousee Ailiggaan päälle, jossa jokainen kartalla näkyvä reitti on ihan ajettavaa tietä. Pitkähkön reitin saat esim. menemällä ensin Annivaaralle (jälkimmäistä tietä), kohti Vaisluoppalia ja Davimus Ballovarria, josta kohti Gaskkamus Ballovarria ja sieltä Skalluvaaran poroerotus paikkaan. Skalluvaarasta sitten Tammukkajärven länsipuolta menevää reittiä pitkin kohti Palopäätä, josta takaisin Ailiggaalle.
Tässä reitissä on haastavia pätkiä ja varsinkin lähestyttäessä Skalluvaaraa on pari kuraista paikkaa, joissa kumikengillä on käyttöä.

Samalla reissulla voi ajella muitakin alueen teitä ihan mielensä mukaan, mutta suosittelen pysymään kartalla !!

Zarnin mainitsema Njallavaaralta lähtevä reitti on myös hyvä vaihtoehto ja ehdottomasti kannattaa käydä joskus ajamassa Mieras-Pulmanki!