Katsokaa nyt vielä kerran ajatuksella sitä Google Mapsin kuvaa. Jos se Nissan tosiaan on tullut Tikkurilan suunnasta kuten täällä on päätetty, niin ei ole mitenkään mahdollista, että siinä on rikottu tätä "suojatien eteen pysähtyneen auton ohittaminen"-pykälää. Sille yhdelle ainoalle kaistalle ei nimittäin mahdu yhtäaikaa rekkaa ja Nissan Micraa.
Tiksin suunnasta (ylläolevan Maps-linkin kuvanottosuunta) tultaessa sen sijaan risteyksessä kärkkyvä rekka peittää suojatien alkupään, mutta siitä saa kyllä ajaa pysähtymättä ohi ihan lain kirjaimen mukaankin. Se, onko se turvallista, on eri asia.

Jos onnettomuus taas puolestaan on tapahtunut just kuten Mapsin kuvassa on, eli Nissan onkin tullut Virkamiehen suunnasta, ja rekka pysähtyneenä suojatien eteen, niin siinä tapauksessa kyseessä on henkilöautoilijan vika. Mikään ei kuitenkaan viittaa siihen, että autot olisivat tulleet Virkamiehen suunnasta, vaan nimenomaan niin että henkilöauto on tullut Tikkurilan suunnasta. Jos maistelee lausettaa joka on YLE:n sivuilla: "Autoilija kertoi poliisille, että viereen pysähtynyt rekka peitti hänen näkyvyytensä, eikä hän havainnut suojatiellä olleita lapsia", niin sepä jättää mahdollisuuden, että rekka on ollut poikittain tulossa risteykseen, ja peittänyt suojatien alkupään.

Edelleen - kenenkään päälle ei saa ajaa, mutta Tikkurilantietä pitkin ajavaan liikenteeseen nähden suojatietä ajamalla ylittävä pyöräiljä, myös 12-vuotias, on kyllä väistämisvelvollinen.