Ertsi se rusaus voi myös tulla "väljistä" kampien laakereista!
Ertsi se rusaus voi myös tulla "väljistä" kampien laakereista!
Mikä siinä ronksuu? Kammissahan on vain toisessa puolessa kiinni oleva putki, joka on työnnetty laakerikuppien läpi ja toiselta puolelta sopivasti kiristetty. Onko tämä kiristys vain löysällä, vai onko jompikumpi runkoon kierretty laakeri (bearing cup) rikki. Sen korjaus on yhtä kuin sen vaihtaminen uuteen ja siihen tarvii erityisavaimen. Liikkeessä se tehdään hetkessä.
Jaa, XTR:ssä näemmä on joku monimutkaisempi hässäkkä kuin muissa Shimanon nykykammissa, eli kampien irroittaminen tosiaan vaatii ylimääräisen työkalun.
Timbe(r)man muokkasi tätä : 01.07.2010 at 00.07 Syy: Kattelin ertsin linkittämää ohjetta!
*******************************
Me voy en bicicleta, no preguntéis adónde. Busco acaso un encuentro que me ilumine el día.
XTR kammissa "irto" kampi työnnetään spooritukseen ja kiristetään akseliputken päähän tulevalla kuusiokolo tulpalla, ei oikein saa selvää tuleeko välys kammen ja akseliputken spoorituksesta vaiko laakereista! Jos kammen spoori on kulunu niin tulpan kiristäminen ei auta!
Hmmm, laakeri voisi tosiaan hyvinkin olla syypää. Ja vieläpä todennäköisempi kuin spoorituksen väljyys. Ja paljon halvempi vaihtaa. Täytyypi soitella lähikaupat läpi, josko jollain olisi tuota keskiötä hyllyssä. Ja saahan nuo kupitkin riipaistua toisesta fillarista. Keskiöavain löytyy itseltä kyllä. Mutta ennen kuin keskiökupit saa irti, täytyy kammet saada pois tieltä...
Epäkeskokeskiö siellä naksuupaksuu.
Mulla löystyy jostain syystä vasemman kammen kuusiomutteri ja se alkaa myös naksuttelemaan. Ehkä en ole saanut sitä tarpeeksi kireälle tai lukitus ei vain pidä. kun parin lenkin välein kiristää, niin pelaa hyvin.
Saat kyllä XTR -työkalut mukaan.
Sovin juuri, että haen Petteriltä avaimet, kiitos Fourtourille tarjouksesta. Koitimme eilen ZeiZein kanssa kiristellä tuota mutteria ja naksuminen taisi ehkä hävitä hetkeksi. Voipi olla, että pitäisi kiristää se apinan raivolla. Strategia alkaa olla selvä: puhdistan epäkeskokeskiön, jos naksuu vaihdan kammet, jos naksuu vaihdan keskiön (jonka otan toisesta fillarista mukaan). Jos sittenkin vielä naksuu, roudaan lauantaina korin kaljaa el granden laelle ja arvostelen äänekkäästi ohiajavien pyöräilijöiden ulkonäköä ja ajotyyliä.
Jos ilmestyt tahkolle niin mulla on se xtr kampi
työkalu mukana, ja muutakin...
-Lumikolalla stongan yli, vauhti kohdillaan
Onko viikonlopulle kellään ajosuunnitelmia? Sunnuntaina ainakin voisi ajella vakioaikaan klo 10, kun on riittävän lämmintäkin luvattu...
Onko Tahkolle lähtijöillä nestetankkaus vauhdissa? Sielläkin näyttäisi keli olevan riittävän rankka - vain 26 ennustettu (alunperin näytti jo lähelle 30, mutta ennuste laskee - ettei vain loppujen lopuksi sataisi...)!
Fourtour muokkasi tätä : 02.07.2010 at 15.28
Moi, Tahkolla ollaan ja tankattu on koko viikko.
Piazan edessä nähtiin muutkin Jäkeläiset. Koden kanssa katseltiin Trekin Top Fuel 8:a Eipä ollut ihan keveimmästä päästä CX pyöriä.
Huomenna taas parmoja vältellen. Katsotaan miten kulkee tällä kertaa.
Tavoitteena taaskin olla maalissa yhtenä kappaleena.
Jokainen polku on kokeilemisen arvoinen
Tänään ajellaan KurSkin kanssa rauhallinen lyhyempi lenkki. Lähdetään neljän aikoihin, joten käydään Varastomaalilla vilkaisemaan n. klo 16.15, josko joku muukin on liikkeellä.
Tämmöinen setti käytiin heittään: http://sportstracker.nokia.com/nts/w....do?id=2716013
Etsittiin uusia polkuja, ja jotain löytyikin, mutta välillä nosteltiin pyöriä, yllätys yllätys, hakkuuaukeilla... Jonkinlaisia reittejä tuolla Pohjois-Paippisten suunnalla kyllä on. Kannattaa käydä toistekin, monta vaihtoehtoa jäi vielä kokeilematta.
Mites Tahkoilijat on selvinneet? Jotain tuloksiakin jo näkyy: http://www.championchip.fi/skriptit/...asp?cc=&id=695
Ertsi ja ARJ ovat ainakin painaneet synkästi menemään...
Fourtour muokkasi tätä : 03.07.2010 at 19.36
Hyviä aikoja! Jotain tuon tapaista osasin odotellakkin pojlta. Jospa ensi vuonna pääsisi matkaan mukaan.
Kolme kuumuutta pelkäämätöntä kävi tutkimassa lahdentien itäpuolta, tavoitteena Keinukallio - sinne ei kyllä ihan päästy. Tällaista kuitenkin löytyi:
http://sportstracker.nokia.com/nts/w....do?id=2718613
Sieltä löytyy kuvakin Haukkavuoren luontopolun reitistä, jossa käytiin kantamassa pyöriä... Pääsi siellä välillä ajamaankin, ja Rocket Ron:ikin sai vaihteeksi kylkeensä. Auringossa saatiin viilto kuitenkin paikattua ilman sisäkumin laittoa.
Virrenkulmassa tankattiin lisää nestettä - tällä kertaa saatiin Keravalta ihan vettä; voimajuoma maistui kyllä lenkin jälkeen.
Terveiset Tahkolta.
Erityiskiitos yhteismajoituksessa olleille eli Kodelle, Ramille, Ertsille ja ZeiZeille. Lostava meininki kaiken kaikkiaan. Kisa vedettiin 100%:lla yrityksellä jokaisen osalta maaliin saakka. Iltaohjelma oli myös raju, mutta todella hauska.
Ertsi julistettiin SANKARIKSI sinkuloimalla 60 km 3,30:n pintaan sijaluvulla 110. Loistava saavutus.
Omalta osaltani kisa oli kauden päätavoite ja se onnistui yli odotusten. Läksin tavoittelemaan reipasta kasia, mutta loppuaika puristui 7.22.24. (viimevuonna 8.52). Kuuvenkympin väliaika 3.25 eli 60:llä olsiin ollut 100:n sakissa
Loistava sairaan nopee, kuiva paikoin pölyävä rata. Nousua oli kyllä riittävästi. Yhdet lipat otin siten että stongan yli lennettiin kivikkoon, mutta onneksi pienin kolhuin.
Nyt aletaan treenata jo 2011 Tahkolle sillä porukalle taisi jäädä jotain tavoiteltavaa, puheet oli ainakin kovia.
Kiitos vaan hyvästä majoituksesta Arto. Itsellä jäi kisalähtö kesken, kun jalat meni ihan jumiin.Yöllä kyllä kierrettiin 60km aikaan 3.48 eikä vielä pidetty hirveetä kiirettä. Joten odotukset olivat itse kisaan kovat. No pääsin kumminkin ajaan 25 kilsan lenkin tuskaisissa tunnelmissa. Ens vuonna sitten paikataan virhe..
![]()
Vielä erityisempi kiitos matkanjärjestäjälle!
Älähän nyt, etten enempää ylpistyFillaRilla tempaisi sarjassa miehet yli 50v sijalle 9 ajalla 4:06:41. Ei muuten ollenkaan huono suoritus! Ja itsekin vilistit ekan kiekan vinhemmin kuin minä.
Ensi vuonna 120 ja sitten speksailemaan, miten kolmas kierros kannattaa seuraavana vuonna ajaa, että jaksaa neljännelle. No joo, 120 voisi kyllä tosissaan koittaa ajella. Sillai maisemia kattellen, niin kuin nytkin oli tarkoitus
. Syke pamahti jo mökiltä lähtöalueelle siirryttäessä sinne 160:n korville ja koko kiepin keskari oli 167
Korkeimmillaan kävi 186:ssa.
Minun ongelma taisi olla saman sorttinen. Pölisin aiheesta vissiinii bike planetin mekaanikon kanssa ja hän sanoi, että pultti löystyy, jos sen kierteessä on liikaa vaseliinia. Avasin kammet, pyyhkäisin kierteet puhtaiksi, laitoin hyyyvin maltillisesti rasvaa ja kiristin apinan raivolla. Toimii, testattu Tahkolla![]()
Kiitoksia kaikille jäken tahkoojille hienosta viikonlopusta! Itse lähdin ekaan maratooniin vähän varovaisesti ja roppaa kuunnellen, ei vaan alussa tuntunu paukut riittävän ensimmäisiin nousuihin kärki ryhmässä että ei olisi tarvinnu jonotella! Aika 4.28, jäi ensvuodelle parannettavaa että pääsis alle 4 tunnin, (ei myöskään kannata huoltopaikoilla ottaa kaikkia laatuja kun tuntuu sielläkin aikaa palavan). Kaiken kaikkiaan hieno tapahtuma ja hyvät partyt illalla!
Tahkolta kotiuduttu.
hienosti meni. Lähdin tavoittelemaan aikanaan saavuttamaani aikaa eli n. 5h.
Maalikameran kuvasta tarkistettuna (siru ei huomannut maaliintuloani) aikani oli 5 01 37.
Hyvä että läksin välilähdössä, niin kerkesi näkemään teitäkin siellä reitillä.
Ertsi ilmeisesti pisteli ohi jo ennen Kinahmi II kun olin nestettä tyhjentämässä.
Ramia moikkasin 40km kohdilla, kun ensimmäinen kramppi iski reiteen.
Zeizein kanssa nautittiin vohvelit ja pisteltiin yhdessä vauhdilla yksi päivän parhaista laskuista. El Granden alussa kannustin Zeizein painamaan päälle vaan ja varomaan loppulaskun irtokiviä.
Hyvä reissu taas ja ensi kerraksi jäi noi kramppien voittaminen.
Jokainen polku on kokeilemisen arvoinen
Hyvännäköisiä tuloksia kokoporukalla. Keli taisi olla oikein lämmin ja näköjään nestetankkauskin oli onnistunut![]()
Keskiviikoksi on luvattu ukkoskuuroja, enkä muutenkaan ehdi silloin lenkille, joten olisiko huomenna tiistaina innokkaita lähtijöitä?
Vaikka klo 17.30 Varastomaalilta.
Tällainen on nyt kokeilussa:
http://www.karttaselain.fi/
Josko auttaisi löytämään uusia reittejä vieläkin helpommin...
Huomenna testataan maastossa.
Olen muutaman kerran kokeillut tuota. Toimii hienosti ja E71:n näytöltä luettavissakin. Metsässä eli GPRS-datan alueella, lataa kartan aika verkkaisesti. En ole käyttänyt ajaessa, eli toimii juuri reittien etsimiskeikoilla tai oudossa maastossa voi tarkentaa reitin valintoja.
Jokainen polku on kokeilemisen arvoinen
Yhtyy edellisiin Tahkoreissun kehujiin. Hieno reissu jolle ensi vuonna taas yritetään. Ja kannattaa lähtee nyt kotiin jääneidenkin. Kyllä sen kykenee ajaan meidän sakista jokainen. Mannin mettä on opettanu kivikot. Niin ja kyllä toi ertsi oli porukan sankari. Ajo samaan tahtiin kierroksen sinkulalla ekakertalaisena, kuin Keravan Kari Veikkolanen 240:n kakkoseksi. Sinkulalla hänkin. Ero ertsiin on, se on varmaan eläin tai superman.
Rami
onks pakko, jos ei haluu
Olinhan siellä minäkin. Tulos vaatimaton 4.31Puoli tuntia myöhemmin lähtenyt Ertsi pyyhälsi ohi Kinahmi 2:n talutuksen jälkeen alamäessä.
Kuinka paljon te muut jouduitte jonottelemaan ja taluttelemaan?
Mä nöyrästi lähdin kakkoslähdön häntäpäässä ja sehän merkkasi mäkien alla odottelua ja jonossa taluttelua jokaisen pienenkin nyppylän, notkelman tai juurakon kohalla. Vain hiekka- ja asvalttiteillä pääsi omaa vauhtia.
Pystyikö joku ajamaan sen Kinahmi 1:n ylös? El Grande oli kyllä hauskin, kun sen pystyi ajamaan ja siinä ohittamaan vielä viitisenkymmentä taluttelijaa. Muistutti maatiepyöräilyn serpentiininousuja Mallorcalla.
Jos ensi vuonna lähden, niin tiedän, että tässä tapahtumassa kova aika saadaan maantie- ja ylämäkihajoittelullaniin paljon oli tietä ja niin vähän polkua.
Pyörä on sen verran kärsinyt kulmikkaista kivistä ja Tahkon rinteen nyrkin kokoisista lohkareista, etten ole varma onko se ajokunnossa huomiselle lenkille.
*******************************
Me voy en bicicleta, no preguntéis adónde. Busco acaso un encuentro que me ilumine el día.
Eilinen lenkki Jukan kanssa oli tällainen:
http://sportstracker.nokia.com/nts/w....do?id=2727647
Käytiin katsomassa Kellokosken sairaalan takainen suolenkkikin - oli hyvässä kunnossa ja siellä saa pidettyä hyvin reiluhkoa vauhtia (pakosta); seuranamme oli valehtelematta pilvi paarmoja, joita ei saatu karistettua edes suon jälkeen kallioilla, vaan taukoa päästiin pitämään vasta päästyämme tielle ja ajettuamme hetken kovempaa!
Paarmoista huolimatta hyvä reissu.
No niin nyt löytyi niitä kuuluisia Malmarin metän nauloja renkaaseen. Noin 5cm pitkä naula oli keskellä polkua, ihan kuin kiusaksi kylvetty. Onneksi oli litkut renkaissa, naula pois ja pyöräitys niin, matka jatku.
Ertsi kokeilin nyt sitä ratasta. Ei hirveesti muuttanut, taidan tilata sen 38 piikkisen. Niin mitä kamoja tarvis hommata jos, muuttas sinkulaksi ton keksinnön? Tuntuu että olis kiva ajella semmosella. Nyt kun vedin lenkin vaihtamatta, niin ajoon tuli kivasti asennetta ja vauhtia![]()
Kirjanmerkit