Veikkaisin Italiaa ja putinlandia alusmaineen. Italiasta on muutenkin toi C-käryt olleet arkipäivää toista vuotta.
Hurreilla ja Norskeilla homma on tähän mennessä ollut niin hyvin hanskassa että tuskin tulee kärvähdyksiä.
NHL-kiekkoilijoilta varmaan kärymäärän olisi saanut helposti kasaan jos olisi tehty wada-yllätystestejä pitkin kautta ja kesää. Tässä näkyy tuo raha ratkaisee-asenne minkä vuoksi joku Puerto haudattiin pimentoon tuoden esille vaan muutaman pyöräilijän. Ei käryjä eikä Doping ongelmaa, tämähän toimi pyöräilyssäkin hyvin vuoteen 1998 asti jonka jälkeen lajin imago on vedellyt pohjamutia.
Espanjalainen kilpakävelijä Francisco Fernandez on tunnustanut viranomaisille, että aikoi käyttää urheilussa kiellettyjä aineita. Hän kertoi poliisille, että hankki dopingaineita, mutta ei käyttänyt niitä.
Fernandezin mieli muuttui, kun urheilulääkäri Walter Virun ylläpitämä dopingrinki paljastui viime marraskuussa. Perulainen Viru oli espanjalaisen Eufemiano Fuentesin kolleega. Fuentesin sanotaan johtaneen laajaa dopingrinkiä.
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uu...asp?id=1924112
Oliko tässä Virun ylläpitämässä dopingringissä mukana pyöräilijöitä? On ollut niin monta erilaista touppinkivyyhteä tuolla Espanjan maalla, etten meinaa pysyä vaudissa mukana.![]()
https://twitter.com/ammattipyoraily
Täytyy ihmetellä miksi kaveri on tunnustanut aineiden käytön suunnittelun jos kerran ei ole käyttänyt. Olisi heittänyt aineet roskiin ja pitänyt suunsa kiinni niin kukaan olisi voinut todistaa. Vai onko käynyt niin, että on saanut kärylääkäreiltä aineita ja sitten näin voi etukäteen jo luoda kuvan, että "mä vain suunnittelin käyttöä" jos se nimi sieltä sitten olisi putkahtanut tutkinnasta esiin. Veikkaan että näin on käynyt - muuten ei juttua oikein ymmärrä.
Samaan kategoriaan kuuluu kuin nämä Zabelin ja parin muun duupastelut. Kun on pakko yleisen painostuksen vuoksi tunnustaa, niin sitten duupastellaan lehdistötilaisuudessa, että "Joo, mä käytin mutta kun ei tuloksia tuntunut tulevan ja tuli tosi paha olo, niin lopetin sitten parin käyttö kerran jälkeen." Eli loppujen lopuksi halutaan tunnustaa mutta samalla vähätellä rankalla kädellä aineen käytön laajuutta tai vaikutusta.
Olli-Pekka Manninen muokkasi tätä : 11.02.2010 at 16.58
Myös Ivan Basso ja Michele Scarponi myönsivät aineet Fuentes-tapauksessa, mutta väittivät etteivät käyttäneet niitä.![]()
https://twitter.com/ammattipyoraily
Kun 30 on kärähtänyt ja vielä olympilaisten alla, tulee mieleen, että Wada on ottanut käyttöön jonkin testin, josta urheilijoilla ei ole ollut tietoa. Voisi siis olla uusi aine, jonka ei pitänyt näkyä testeissä, vähän niinkuin Lahdessa 2001. Olympilaisiinhan tavataan tuoda uusia testejä. Eikai kukaan niin tyhmä enää ole, että jäisi kiinni vanhoista helposti testattavista aineista?
Miksi vasta tuplaviskin jälkeen sanot mulle Rakastan sua?
Dopingtilaisuuden suora striimi: http://www.vg.no/sport/ol/2010/artik...p?artid=583973
MTV3:n otsikko kertoo olennaisen: Dopingtiedonannossa kerrottiin - ei mitään!
vetooo muokkasi tätä : 11.02.2010 at 21.57
https://twitter.com/ammattipyoraily
Joo'o. Loppupuoli tuli nähtyä, kiitokset linkistä. Paikoitellen meinasi kyllä tulla sellainen pieni myötähäpeän tuntu, mikä yleensä saa kokea niiden kärähtäneiden tiedotustilaisuuksia katsoessa.
No, norskit ovat kuitenkin tietävinään, että kyse ei olisi suoranaisista käryistä vaan douppauksesta kertovista verenkuvista. Se sinänsä selittäisi sen, miksi "käryt" ovat peräisin pitkältä aikajaksolta. Jos kyse olisi jostain tietystä aineesta, silloinhan tieto olisi ollut julkista b-näytteiden analysoinnin jälkeen.
edit: HS.fi: ""Listalla ei ole mitään yllätyksiä, eikä isoja nimiä", Wadan pääsihteeri David Howman sanoi. Hän paljasti sen verran, että suurin kärähtäneistä on hiihtäjiä ja ampumahiihtäjiä."
He he taas![]()
"Armeijan johdon tulee asettaa asevelvolliset edestäpäin tulevan todennäköisen ja takaa tulevan varman kuoleman väliin.”
Vancouverin ensimmäinen "käry"Svetlana Terentev meni huomautuksella.
Ei vaan menny Stig Wetzel käry sillain, vaan meni eka lätkän mitalli samalla. Pkele vieläki potuttaa!
Katsoiko kukaan tänään Kakkoselta Pressiklubi-ohjelmaa ja KP Kyrön viimeisimpiä avautumisia?
Kyröllä oli sinällään kiinnostava ajatus doping-vapaista olympialaisista: kaikki urheilijat ennen kisoja neljäksi viikoksi kisakylään tiukan valvonnan alaisiksi. Siinä ei sitten kisapäivänä alkukauden mahdolliset douppaukset auttaisi.
Periaatteessa tommonen kuulostaa hyvältä, mutta olishan tossa aikamoinen tutkiminen jos kaikki kamppeet ja urheilijat tutkittaisiin niin tarkkaan ettei kisäkylästä löytyisi piikin piikkiä.
Ohjelman voi katsoa vielä Areenasta jos jäi väliin. http://areena.yle.fi/video/750280
Nautin Kyrön puheista ja itsevarmuudesta, edelleen. Kun Kyrö avaa suunsa, moni hiihtovaikuttaja laskee pehmoset housuun. Joka kerta. Hyvä Kyrö! Kirjoita se kirja sitten joskus, kirjoita kaikki mitä tiedät kun kukaan muu ei sanoa mitään.
Köyhä polseviikki
Riccardo "CERA" Riccò on ilmoittanut eronneensa vaimostaan ja lapsensa äidistä Vania "CERA" Rossista. Riccò on kommentoinut aihetta "En maksa hänen virheistään".
http://en.wikipedia.org/wiki/Hematide
Onko tää tulevan kauden kuumin juttu?
Se varmaan selviää siinä vaiheessa kun on kehitetty testi jolla tuo näkyy ja aletaan katseleen vanhoja purkkeja...
Ns kovien aineiden käytöstä olisi ihan kiva jos rangaistus olisi jotain kouriintuntuvaa. Nykyisellään oikeiden aineiden kanssa ehtii kääriä aika hyvät rahat ennen kuin tulee maksun aika, ja sekin lähinnä kilpailukiellon muodossa. Wadan oma Guantanamo-tyylinen rangaistuslaitos olis ihan jees. Sinne vaan velodromi pystyyn ja pojat ajaan keskenenään pari vuotta sakkorinkiä.![]()
erkkk muokkasi tätä : 13.02.2010 at 14.18
Siis upea olympiatason velodromi ja sisähalli ja parhaiden valmistajien hienoimmat kuitupyörät, muttei tietysti pätkääkään polkupyörän ketjua koko saarella.
Itse asiasta. Lahden kisojen hiihtäjien verenkuvat on julkaistu yleisellä tasolla. Esimerkiksi Satakunnan kansassa näytti olevan tänään hieno taulukko. Kaikkien yksilöhiihtokilpailujen 50 parasta ja merkintä, oliko verenkuva normaali, poikkeava vai hyvin poikkeava. Joitakin puuttui ja taulukkoa oli "minimaalisesti muuteltu tunnistamisen vaikeuttamiseksi". Sitä ei siis oltu paljastettu mikä rivi oli mistäkin kisasta.
Samat miehet ja naiset ovat kuitenkin osallistuneet useampiin kisoihin. Onkohan kukaan numeronmurskaaja koittanut selvittää, mikä rivi kuuluisi mihinkin tapahtumaan? Ilman muuntelua ainakin luulisi olevan melko helppokin homma. Toisaalta taulukoiden julkaisu pienellä muuntelulla höystettynä tuntuu vähän arveluttavalta, jo ihan hiihtäjien oikeusturvan kannaltakin. Voi joutua normaalin verenkuvan omanneetkin "syytettyjen penkille".
Lääkäri Tapio Videman väläyttelee älyään HS:n haastattelussa/artikkelissa.
Niin tai näin, tällä viimeaikaisella doping-uutisoinnilla [30 kärähtänyttä, Myllyllän tunnustus, KP Kyrö Pressiklubissa jne jne] on nyt saatu taas aallonharjaa korkeammaksi ja laineet terävimmiksi. Kaikki kaikkia vastaan hutkiminen on taas käynnissä, kun rikollisia on enemmän kuin joku satunnainen urheilija tai valmentaja. Huoh...
Henk. kohtaisesti alkaa nyppiä koko asia niin paljon, että jokainen urheilija, urheilupomo, valmentaja, liian lähellä lajia oleva toimittaja, poliitikko jne., joka sanookin jotain d-asiasta alkaa kuulostaa tekopyhältä korvissani, joten en voi suhtautua kuin suurella kyynisyydellä "keskusteluun" dopingista. Otan saman sarkastisen kannan kuin Lehti(-lehti) aikaisemmin tänään: Linkki
Ratin ratti osoitti vähän väärään suuntaan
The International Cycling Union (UCI) has announced the provisional suspension of De Rosa-Stac Plastic rider Eddy Ratti after he returned positive test results for EPO.
http://www.cyclingnews.com/news/ratt...sitive-for-epo
https://twitter.com/ammattipyoraily
Robbie McEwanin tweetin perusteella Riccò ei tunnu olevan kovin tervetullut takaisin kilpailuihin:
mcewenrobbie
Ricco - what a fucking hypocrite http://bit.ly/9bZ0Bm #justdon'tcomebackupieceofshit
Saapasnähdä kuinka lämmin vastaanotto aikanaan tosiaankin on, kun hänestä ei hirveästi pidetty pelotonissa edes ennen käryä.
Nyt kun Riccon Ceramica Flaminia jäi ilman kutsua Milan-San Remoon ym. suuriin italialaisiin kilpailuihin voi olla että Riccon ja vanhojen kilpa-/kiistakumppanien kohtaamiset jäävät ainakin tällä kaudella aika vähiin.
Nyt kaiketi muista päivittää arvostuksesi tuohon useammasta huijauksesta kiinni jääneen Harri Ollin saavutuksia kohtaan kuin myös mäkijoukkueiden, joissa hän on ollut tai tulee olemaan mukana.
Jatkuvasti sääntöjen vastaisilla välineillä mies yrittää hypätä - siitä pitäisi rangaista ihan samoin kuin ...
Samoin pyöräilyssä, laittoman välineen käytöstä saatava hyöty voi olla merkittävä ja aina samoilla henkilöillä tuntuu olevan ongelmia saada kalustoaan lailliseen kuntoon, etenkään kun varsinaista rangaistusta ei vilpistä tule.
- EI, se ei ole optinen harha - se näyttää siltä
- EI, se ei ole epäselvästi sanottu - se kuullostaa sitä
- Tunne Todellisuus - Kosketa Maailmakaikkeutta
Punnitaanko suomessa pyöriä kisoissa. Esim tuollaisen persvelo+lighweight combon kanssa saa tehdä jo vähän töitä että kilot pysyy tarpeeksi ylhäällä. Tuli vaan mieleen noista laittomista virityksistä. Täällä on kuitenkin niin tasaista että saa olla aika pikkusieluinen jos kaverin fillarin painosta alkaa itkemään.
Lööppilehden mukaan diskattu mäkihyppääjä harjoittelee pukukontrollia. Siis kuinka vaikea on tehdä säännön sellaisiksi, että kaikenlaisilla kainaloon tunkemisilla ei pukua voi vääristellä. Aivan huijauksen makua ja perseestä tuollainen. Aivan sääntöjen vastaista pelleilyä. Ihonmyötäiseksi koko asu niin nähdään kuka osaa hypätä.
Roponen kuumeessa, eli kuuluu tähän porukkaan![]()
Eikös noissa linkeissä mainittu :
a) ei suomalaisia kiinnijääneissä
b) Roposen kuume alenemaan päin ja lähtönumero oli .. (23?)
Onni onnettomuudessa on kaluston hajoaminen ennen kasaa loppukirissä
Ei tuo syylistäminen iha noin suoraviivaista ole, kuitenkin kun nuo hiihtohuiput on aina kipeenä arvokisoissa. Syystä taikka toisesta, mutta kisojen yleinen ajoittuminen kuumimpaan influenssa-aikaan tekee varmaan osansa (ja tuskin se veren kanssa läträily yhtään auttaa asiassa).
Kuitunenkin näytti jättäneen ekan startin väliin. Jos neiti saisi flunssan, lähtisi himaan ja lopettaisi uransa niin siinä vaiheessa peli olisi aika selvä. Tietoa mistään kurinpidollisista toimista tuskin ikinä tulisi.
Roposen vilppiin en jaksa uskoa. Valmentajana oma mies ja pienen lapsen äiti. Jos joku on puhdas niin hän. Ei tosin taida tulla senvuoksi mitaliakaan...
Sitäpaitsi jossain luki, ettei Wadan 30 kärähtäneen urheilijan joukko ole tervetullut edes Vancouveriin, siinä mielessä nuo ensimmäiseen kisaan ei edes ilmoittautuneet ovat mahdollisesti kärähtäneitä toisin kuin starttinumeron jo saaneet. Olisikin mielenkiintoista katsoa ketkä vapaalla 10:n sakkiin tällä kaudella sijoittuneet eivät ole viivalla (mm Majdic? Virpi???) ja miksi... Tai ketkä Top 10 ampumahiihtäjistä eivät olleet startissa...
Virpin poisjäännille tosin taitaa olla uskottavampikin selitys: satsaus matkaan jolla voi oikeasti pärjätä.
Kirjanmerkit